Wifi cez 4 pokoje

Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #15 kdy: 11. 10. 2021, 13:59:10 »
Este upresnim jednu vec u wifi extendru. Kazdy wifi extender znizuje povodnu rychlost o cca 30-50% a na svoj chod potrebuje silny wifi signal. Cim viacej by si  ich za sebou dal tym pomalsi net na konci. Napre pri 50Mbit linke a dvoch extendroch realne na konci dostane tak 15Mbit... Powerline je dobra vec, ak je dobre spravena elektro instalacia. A neprichazdza tam temer k ziadnym stratam rychlosti. Mam overene na 80Mbit linke cez powerline som mal na konci 75-80Mbit. A to bol powerline napojeny na opacnom konci domu a este aj na inom poskodi.


Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #16 kdy: 11. 10. 2021, 14:11:53 »
Pri powerline pozor na predlzovacky. Rapidne znizuju rychlost, aspon to tak pred par rokmi bolo, ked sme testovali roznych vyrobcov.
Idealne je powerline dat priamo do zasuvky v stene, vtedy da v pohode tych 80Mbit

Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #17 kdy: 11. 10. 2021, 14:14:25 »
Je to tak, pokud se "range extenderem" myslí repeater, bude to bída s nouzí - už proto, že sdílí stejnou část rádiového pásma.

Ještě k těm PLC adaptérům - nemám osobní zkušenost (jen jsem to jednou hodně zvažoval, protože jsem potřeboval komunikovat přes 2x cca 70-80 cm kamenné zdi přes půl baráku), ale zkušenosti se velice různí. Největší průšvih je, že je to celkem okrajová záležitost, takže k tomu není moc informací a recenzí. Pro představu, jak to může fungovat celkem slušně (bohužel 11 let starý článek): https://diit.cz/clanek/test-western-digital-livewire-data-po-elektricke-siti

Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #18 kdy: 11. 10. 2021, 15:25:43 »
pokud se "range extenderem" myslí repeater, bude to bída s nouzí - už proto, že sdílí stejnou část rádiového pásma.
Nemusí být, záleží na šířce pásma a podmínkách, a co to je za zařízení. Pro 50mbps mi stačí pokrytí extenderem a když se jedna síť (2.4) vyhradila pro komunikaci mezi "krabičkami" a druhá (5G) pro klientské zařízení, je takové řešení stabilní a "good enough". Tím "good enough" je myšleno že blízko extenderu je (IP)TV a většinou i mobily, které fungují blízko té maximální rychlosti a jen v nejvzdálenějším rohu rychlost padá na třetinu až polovinu, protože je to 5G signál a 2 zdi (i když cihlové). Ale stačí to. Na vyšší rychlost už by to asi nebylo.

Ještě k těm PLC adaptérům - ...zkušenosti se velice různí
Já měl kdysi špatnou zkušenost, rychlosti kolísaly (sotva jsem naměřil 20-30mbps z původních 50 i na stejném okruhu), ale horší byly občasné "mikrovýpadky". Stream to třeba většinou nerozhodilo (kvůli lokálnímu cachování) ale např. PuTTy session nebo stahování nečeho jo.

Pro velké prostory (když nepomůže umístění kvalitního routeru na "ideální" pozici, nebo člověk "nemůže" (většinou eufemismus pro "nechci") tahat kabel) může být dobrý mesh. Udělá to jednu homogenní síť a zařízení, které to podporují, se připojují k silnějšímu satelitu bez ztráty konexe. Tady mám ale zkušenost s levnější sadou od TpLinku v domku u rodičů, kdy základní požadavek (dovést signál z přístavku kde je ADSL do mezipatra a patra domu) to vyřešilo, ale třeba ten roaming nefunguje zrovna ideálně s telefony. Jeden samsung dokonce hlásí, že wifi "nemá internet" což je nesmysl, má. Jiný mobil se zuby nehty drží "jedné čárky" i když má silný box hned u nosu.  Notebook, který primárně je v nejvyšším patře a občas se přenese, nikdy neměl problém.  Je to ale levný set. Pozitivní reference jsou na ubiquity amplify, ale za to se dost připlácí (sada routeru s jedním satelitem byla tuším za 10). Uvažuju, že zakoupím a vyzkouším, u sebe i u rodičů.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #19 kdy: 11. 10. 2021, 16:00:34 »
Až ti všechno selže a nebo tě bude řešení štvát (bez roamingu, rychlost) a budeš tahat ten kabel, tak jich natáhni rovnou víc, ideálně dva do každého pokoje. I kdyby měly prozatím končit někde u stropu.

Když jsem budoval UniFi síť, tak se mi můj provider vysmál, že vyhazuju prachy oknem, když oni instalují TP-LINK Deco a nemají s tím jediný problém. Deco P7/P9 je mesh systém, který po WiFi zprostředkuje lokální síť přes celý dům a podporuje roaming. Zvládne se propojit přes powerline, kabel i WiFi. Možná by to stálo za zkoušku. Není to tak drahý a hádám, že to bude víc userfriendly než to UniFi.


Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #20 kdy: 11. 10. 2021, 20:00:15 »
Pokud nechceš tahat kabel, tak se přidávám s dobrou zkušeností s mesh, také s TP-link Deco (M4). Několik let jsem laboroval s wifi v zadním pokoji bez tahání kabelu - levný extender/repeater, poté kvalitnější router opět v režimu wifi repeateru. "Nějak" to jelo, ale pomalu a pořád s tím byly problémy.  Od nákupu mesh se o to nemusím starat, po celém bytě jedu na max. rychlost bez jediného zakolísání.
Za pokus nic nedáš, vrátit to můžeš vždycky.

Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #21 kdy: 12. 10. 2021, 09:16:31 »
MESH není nic jiného, než vzájemně bezdrátově propojená zařízení, takže zásadní problém stále přetrvává, tj. pokud není použitelný signál od hlavního routeru, tak si opakovač MESH ani neškrtne. A že udělá jednotnou síť na to už vliv nemá, navíc tady správně zaznělo, že třeba u připojení mobilů to skutečně funguje dost pofidérně, když se drží připojení ne podle úrovně signálu, ale klidně to visí na vzdáleném MESH místo toho, aby bylo připojení k bližšímu routeru s lepším signálem.

UniFi je pak úplně jiná liga, ovšem i zde platí, že k AP vede kabel a nikoliv, aby AP mezi sebou komunikovaly bezdrátově (i když to v nouzi lze).

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #22 kdy: 13. 10. 2021, 11:43:50 »
"navíc tady správně zaznělo, že třeba u připojení mobilů to skutečně funguje dost pofidérně"

Funguje to pofidérně, když se použije profidérní hardware. DECO, stejně jako moje UniFi, podporuje roaming (802.11r/k/v) a pokud ho podporuje telefon (valná většina ano), tak to funguje výborně. Můžu telefonovat, přejít z patra do patra a nepoznám nic.

Pokud se ty dvě nebo tři DECO krabice dají každá do jedný místnosti nebo ob místnost, bude to fungovat. Kabel bych tahal jen v případě, že mám na síti nějaký NAS a chci ho aktivně používat, potřebuju z nějakýho důvodu 5Ghz WiFi a nebo v případně kdyby to byly nějaký fakt železobetonový zdi, kterými by to neprošlo.

Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #23 kdy: 13. 10. 2021, 15:33:24 »
Funguje to pofidérně, když se použije profidérní hardware.

Tak mne to nefungovalo  - konkrétně na deco E4 a s mobily samsung m21, samsung a3 a LG G6. Což může vše splňovat definici "pofiderního hardware" :) Paradoxně nejhůř ten nejnovější samusng (m21), kde se k problému sticknutí ke slabému satelitu ještě občas přidávala hláška o nedostupném internetu a přepínání se na 4G. To, že roaming je povolený v konfiguraci a nějak funguje vlastně dokazovaly jen notebooky (dva novější modely) - ty neměly problém, po přechodu mezi endpointy byl signál stále plný a spojení se nerozpadlo.

Re:Wifi cez 4 pokoje
« Odpověď #24 kdy: 14. 10. 2021, 22:55:38 »
Dost zalezi I na tom jak mas v okoli zahlcene pasmo. Pokud jsi nekde v baraku, kde maji WiFi uplne vsichni, take je kabel/power line jedine reseni. 2.4 GHz pasmo byva uplne plne, 5 GHz moc me, ale to ti zase neprojde pres zdi. Pokud jsi nejak schopny poskladat mesh z 5GHz, tak aby fungovala je to mozne reseni. Osobne jsem to doma vyresil tak, ze v pokojich, kde WiFi potrebuji nejvic mam 5GHz a kde nejmin, tam dosahne jenom 2.4, ale pokoje nemam linearne jak ty.