Práce na OSVČ a dovolená/benefity

Re:Práce na OSVČ a dovolená/benefity
« Odpověď #15 kdy: 05. 10. 2021, 20:58:13 »
ten švarcsystém mi nebere hlava. Tak keď budem mať velký pozemok a budem potrebovať jedného robotníka, ktorý sa mi bude každý deň, celý deň starať o zahrádku, tak ho musím zamestnať?


Re:Práce na OSVČ a dovolená/benefity
« Odpověď #16 kdy: 05. 10. 2021, 21:06:56 »
Nicméně ten argument s důchodem mi příjde uplně mimo. To o co si díky práci na IČO příjdu navíc, tak ikdybych si to jen odkládal bokem, tak pak budu mít v důchodu mnohem víc peněz, než co bych měl bez toho, ale s větším důchodem. Navíc ty peníze dokážu zhodnotit díky investicím a v důchodu mi to klidně může generovat pasivní příjem mnohonásobně větší než samotnej důchod.
To je docela odvážné a optimistické, zvláště v dnešních nejistých časech.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Práce na OSVČ a dovolená/benefity
« Odpověď #17 kdy: 05. 10. 2021, 22:07:49 »
a při propouštění si první na řadě - do týdne se tě zbaví, kdyby bylo potřeba :)
To je naopak výhoda. Si představ, že tě někde začnou strašně štvát, nebo dostaneš nabídku jinde, která se neodmítá, a jako zaměstnanec bys musel 3 měsíce tvrdnout.

Kdyby moje babička např. měla dostávat jen tolik, kolik tam odvedla, má měsíčně pár stovek, což je dost nespravedlivé
Adjustováno na inflaci?

nesetkal jsem se snad s firmou, která by proplácela nemocenskou, sick day a jiné věci pro práci na IČO
Já o takových slyšel, a dokonce bych řekl, že jich je většina. A pak jsou firmy co, ehm, neřeší kdo kdy co dělá dokud to nějak funguje.

Chceš ušetřit za platby na sociální a zdravotní pojištění, ale zároveň chceš zachovat výhody, které ti z toho plynou, není to trochu protichůdné?
On psal o „proplácení“ (ve skutečnosti se to budgetuje tak, že zaměstnanec nepracuje 24/7, tohle je jako kdybys říkal jestli nějaká firma „proplácí“ noci a víkendy) firmou, ne státem.

anonacct

Re:Práce na OSVČ a dovolená/benefity
« Odpověď #18 kdy: 05. 10. 2021, 22:35:10 »
Já nikde nepsal, že to je nevýhoda, já to myslel tak, že je to oboustranný benefit, za který si nechám připlatit :)

Re:Práce na OSVČ a dovolená/benefity
« Odpověď #19 kdy: 05. 10. 2021, 23:39:07 »
ten švarcsystém mi nebere hlava. Tak keď budem mať velký pozemok a budem potrebovať jedného robotníka, ktorý sa mi bude každý deň, celý deň starať o zahrádku, tak ho musím zamestnať?
To zalezi na spouste ruznych okolnosti. Ale pokud to bude dlouhodobe, nikdo jiny mu nebude penize davat tak je to dost mozny. Zvlast kdyz to bude delat tvojim naradim.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Re:Práce na OSVČ a dovolená/benefity
« Odpověď #20 kdy: 06. 10. 2021, 08:13:18 »
ten svarc, to je take dost nejednoznacne. Ja som roky robil pre jednu firmu, a nejednalo sa o svarc.
U nas to zacina byt podozrive, ked sedis 8hod v ich kancelarii, robis na ich pocitaci a dovolenky mas tiez podobne ako zamestnanec.
Ked v danovom priznas vsetky prijmy a zaplatis nejaku tu dan, tak to nikto riesit nebude. Iba, ak by ta nejaky iniciativec udal. Co, ale bohuzial byva casto, kedze zamestnanci vidia len to, ze na ICO mas na fakture 2x tolko co im pride na ucet. To, ze si z tych penazi platis odvody, stravu a vybavenie, a nemas ziadne bonusy, to uz nevidia.

Re:Práce na OSVČ a dovolená/benefity
« Odpověď #21 kdy: 06. 10. 2021, 08:41:07 »
ten svarc, to je take dost nejednoznacne.
To je to hlavni co tady rikam - jsou ruzne parametry podle ceho to muze FU urcit. A zalezi primarne na zlovuli urednika a hlavne na tom jestli neprijde "nahodou" kontrola do firmy. Sami od sebe to moc resit nebudou, ale jak bude nekde kontrola tak se jde hned do hloubky.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Práce na OSVČ a dovolená/benefity
« Odpověď #22 kdy: 06. 10. 2021, 09:07:24 »
ten svarc, to je take dost nejednoznacne.
To je to hlavni co tady rikam - jsou ruzne parametry podle ceho to muze FU urcit. A zalezi primarne na zlovuli urednika a hlavne na tom jestli neprijde "nahodou" kontrola do firmy. Sami od sebe to moc resit nebudou, ale jak bude nekde kontrola tak se jde hned do hloubky.

Parametry jsou zhruba tyto - misto , cas, vybaveni.

Kdyz budu mit na sobe firemni hadry, v ruce firemni kladivo s kterym budu o firemni pracovni dobe mlatit do firemniho ponku umistenem ve firemni dilne, tak to asi neokecam.  Tohle presne udelal Miroslav Švarc (proto SvarcSystem)

Kdyz budu mit na sobe svoje hadry, v ruce svuj ntb se kterym budu o sve pracovni dobe (podle toho kdy mi to mysli) u sebe doma kodovat PHP pro web zakaznika, tak to MPSV bude dost blbe zduvodnovat. Ten zakaznik klidne muze byt jediny (rozsahlost projektu).


Vsechno stoji a pada na definici zavisle prace (a jejim vykladu urednikem) :

Zákoník práce č. 262/2006 Sb.

§ 2

(1) Závislou prací je práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně.

(2) Závislá práce musí být vykonávána za mzdu, plat nebo odměnu za práci, na náklady a odpovědnost zaměstnavatele, v pracovní době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě.

§ 3

Závislá práce může být vykonávána výlučně v základním pracovněprávním vztahu, není-li upravena zvláštními právními předpisy2). Základními pracovněprávními vztahy podle tohoto zákona jsou pracovní poměr a právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr.


MPSV k tomu jeste uvadi , ze ...

Ustanoveními § 2 a § 3 zákoníku práce a § 5 písm. e) zákona o zaměstnanosti není a priori vyloučen výkon práce na základě smluv uzavřených podle obchodního, popř. občanského zákoníku, ovšem za předpokladu, že na základě těchto smluv nebude vykonávána práce naplňující znaky a podmínky závislé práce. (Nejčastěji se v této souvislosti setkáváme se smlouvou o obchodním zastoupení, mandátní smlouvou, smlouvou o zprostředkování, smlouvou o dílo.)



« Poslední změna: 06. 10. 2021, 09:15:08 od petrisdiver »

Re:Práce na OSVČ a dovolená/benefity
« Odpověď #23 kdy: 06. 10. 2021, 09:33:01 »
Pokud fakturuješ víc subjektům
tohle je samo o sobe irelevantni pokud bude mit napr 90% prijmu z jedne firmy tak tech 10% muze dat sto subjektum a nebude mu to nic platne

a práce provádíš na základě smluv o dílo, tak nějaký údajný švarcsystém vůbec neřeš, protože se o něho nejedná ani omylem.
to taky neni tak uplne pravda. pokud to naplni ty znaky tak je jedno jakou maji smlouvu.
Pokud provádíš práce pro víc subjektů, tak tě nikdo nemůže nutit k pracovnímu poměru. Už proto ne, že pracovní poměr bys uzavřel pouze s jedním ze subjektů, ale ne se všemi, resp. mimo ten hlavní by byla nejspíš překážka v tom, že by zaměstnavatel nesouhlasil z důvodu konkurenčních, abys pracoval i jinde. Toto by stát na nějaký švarc prostě neuhrál.

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce na OSVČ a dovolená/benefity
« Odpověď #24 kdy: 06. 10. 2021, 09:56:41 »
vobec neries nejaky svarc system. Casto spominany pojem na roote. Dovolim si tvrdit, ze tisicky ludi na Slovensku aj Cesku fakturuje len pre jednu spolocnost. Ked budete mat robotnika a rok vam bude robit na stavbe a budete jediny jeho  partner, tak je to svarc? blbost

Ja som pracoval aj pre firmu ako SZCO, fakturoval som vzdy fixnu sumu, ale odpracoval som max 8h - 8.5h denne, ale mal som aj benefity ako dovolenku 20 dni, navstevu lekara. akurat PN som nemaval.

Re:Práce na OSVČ a dovolená/benefity
« Odpověď #25 kdy: 06. 10. 2021, 10:06:16 »
Viz to výše citování zákona.

Ta práce má znaky kdy je zapotřebí uzavřít "Dohodu o pracovní činnosti"

Jednoduše, OSVČ znamená že má v průběhu měsíce více příjmů od více zákazníků.

Pakliže mám pouze jednoho zákazníka, na delší dobu a nebo specifický úkol, tak je to jednoznačně DPČ, samozřejmě OSVČ mohu být nadále.
Státu se ale jedná hlavně o výběr daní (odvodů) ze sociálního a důchodového na základě celé vyfakturované částky, protože jinak zaměstnavatel a "zaměstnanec - OSVČ" snižují vědomě základ pro výpočet těchto odvodů.

Zde je odkaz co jsem v rychlosti našel
https://www.penize.cz/socialni-a-zdravotni-pojisteni/333869-osvc-hlavni-a-dpc

anonacct

Re:Práce na OSVČ a dovolená/benefity
« Odpověď #26 kdy: 06. 10. 2021, 11:40:04 »
Někteří tu hodně straší lidi :)

Je to všechno blbost - chtěl bych vidět FÚ, který bude něco takového řešit. Já třeba pro jednu firmu pracuji na firemním laptopu, protože jednoduše tam chcou mít svoje špehovátka, které bych si na vlastní komp nikdy nedal. Ale není to švarc. Pokud jako dělník přijdu obsluhovat jeřáb, tak taky nemusím mít vlastní, nebo mít vlastní lokomotivu, když chci řídit vlak.

Ještě jsem neslyšel, že by někdo měl problém pracovat na IČO v naši profesi. Navíc, pokud už mám IČO, tak můžu nabízet služby a mít víc zákazníků - je to hodně přirozený postup - začnu s jedním, časem se to rozrůstá, a pokud jsou firmy spokojené, tak se ozvou i třeba po expiraci kontraktu s nějakou nabídkou, třeba i part-time.

Já mám teda dobré zkušenosti s prací jako OSVČ - stačí platit DPH včas, mít rozumné daňové přiznání, a FÚ mě vlastně vůbec neotravuje.

Re:Práce na OSVČ a dovolená/benefity
« Odpověď #27 kdy: 06. 10. 2021, 13:25:39 »
Někteří tu hodně straší lidi :)...
stačí platit DPH včas, mít rozumné daňové přiznání, a FÚ mě vlastně vůbec neotravuje.
No me taky nikdy FU neotravoval (pri pausalu na DPF a non-DPH nema co by hledal), ale predstav si situaci kdy delas evidentni svarc pro firmu a z ni odejde zamestnanec ve zlem a da bonz na vsechny statni instituce. Ty pak musi zacit setrit...
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Práce na OSVČ a dovolená/benefity
« Odpověď #28 kdy: 06. 10. 2021, 13:54:22 »
a zase sa dostavame na zaciatok. Ak platis aspon nejaku tu dan a mas odvody v poriadku, tak to nikto len tak riesit nebude.
Zacnu sa o teba zaujimat az ked by to niekto nahlasil.

Re:Práce na OSVČ a dovolená/benefity
« Odpověď #29 kdy: 06. 10. 2021, 14:40:40 »
Nepochopil jsi. V tom vztahu jsou dve strany takze ta kontrola muze prijit na kteroukoliv z tech dvou stran.
Děkuji za možnost editace příspěvku.