Strategie pro národní rozložení u klávesnic

bmn

  • ***
  • 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #30 kdy: 06. 09. 2021, 14:53:57 »
Samozrejme kdyz napisu "klavesove zkratky jsou QWERTY", tak tim myslim jejich relativni umisteni. To Z pro undo je v bloku "ZXCV" umyslne. Natahovat se pro nej pres pul klavesnice je prave problem. Podobne napriklad Shift-ZZ ve Vimu s QWERTY je dvema prsty vedle sebe, na QWERTZ je to na obe ruce nebo hrozne roztahnuti ruky.

Autor dotazu se tu „chlubí“ psaním všemi deseti – pak je ale normální, že modifikátory (Shift, Alt atd.) mačkáš jinou rukou než ty klávesy. Tzn. nedatluješ dvěma prsty stejné ruky, ukazováčkem levé mačkáš tak leda to V, ale Y(Z), X a C mačkáš malíčkem, prsteníčkem, prostředníčkem a k tomu dáváš třeba Shift nebo Ctrl pravou rukou.


Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #31 kdy: 06. 09. 2021, 15:48:02 »
Samozrejme kdyz napisu "klavesove zkratky jsou QWERTY", tak tim myslim jejich relativni umisteni. To Z pro undo je v bloku "ZXCV" umyslne. Natahovat se pro nej pres pul klavesnice je prave problem. Podobne napriklad Shift-ZZ ve Vimu s QWERTY je dvema prsty vedle sebe, na QWERTZ je to na obe ruce nebo hrozne roztahnuti ruky.

Autor dotazu se tu „chlubí“ psaním všemi deseti – pak je ale normální, že modifikátory (Shift, Alt atd.) mačkáš jinou rukou než ty klávesy. Tzn. nedatluješ dvěma prsty stejné ruky, ukazováčkem levé mačkáš tak leda to V, ale Y(Z), X a C mačkáš malíčkem, prsteníčkem, prostředníčkem a k tomu dáváš třeba Shift nebo Ctrl pravou rukou.

Nevim co znamena "normalni". Je na to nejaka norma jak se ma spravne psat vsema 10? Ptam se vazne...

A nejak si nedovedu predstavit ze bych treba "C-c C-n C-f" (u me mapovano na neotree-find nepouzivam to casto, ale jako priklad se to hodi) tukal:
1. pravy ctrl + c
2. levy   ctrl + n
3. pravy ctrl + f

Proste mackam levym malickem Ctrl(nebo premapovany Caps lock) a ukazovacky potukaji c n f

Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #32 kdy: 06. 09. 2021, 16:24:54 »
Samozrejme kdyz napisu "klavesove zkratky jsou QWERTY", tak tim myslim jejich relativni umisteni. To Z pro undo je v bloku "ZXCV" umyslne. Natahovat se pro nej pres pul klavesnice je prave problem. Podobne napriklad Shift-ZZ ve Vimu s QWERTY je dvema prsty vedle sebe, na QWERTZ je to na obe ruce nebo hrozne roztahnuti ruky.

Autor dotazu se tu „chlubí“ psaním všemi deseti – pak je ale normální, že modifikátory (Shift, Alt atd.) mačkáš jinou rukou než ty klávesy. Tzn. nedatluješ dvěma prsty stejné ruky, ukazováčkem levé mačkáš tak leda to V, ale Y(Z), X a C mačkáš malíčkem, prsteníčkem, prostředníčkem a k tomu dáváš třeba Shift nebo Ctrl pravou rukou.

Psani neni totez co mackani klavesovych zkratek. Predstav si, ze v druhe ruce drzis mys, hrnek s cajem, pero tabletu nebo neco jineho. wink-wink

Nevim co znamena "normalni". Je na to nejaka norma jak se ma spravne psat vsema 10? Ptam se vazne...

Je siroka shoda na tom jak ucit psani vsemi deseti od doby, kdy bylo potreba hromadne skolit pisatele nebo spis pisatelky na psacim stroji. Jednotlive skoly se lisi v detailech jako jestli mackat klavesu 6 levou, nebo pravou rukou, jestli mackat mezernik obema palci soucasne, nebo stridave levym a pravym podle predchoziho uhozu...

Samozrejme kdyz napisu "klavesove zkratky jsou QWERTY", tak tim myslim jejich relativni umisteni.
Na tom nic samozřejmého není. V DOSu měly některé programy zkratky navázané na scankódy kláves, takže klávesová zkratka byly pořád ty stejné fyzické klávesy, bez ohledu na mapování klávesnice.

Vytahnout v roce 2021 ve vlakne o rozlozeni pro decka DOS, to je vazne jirsakovina.

PanVP

Re:strategie pro narodni rozlozeni u klavesnic
« Odpověď #33 kdy: 06. 09. 2021, 16:42:32 »
S cz/qwerty napíšete všechny znaky češtiny, němčiny, angličtiny, a má to graceful fallback v případě, že si sednete před třeba US macbook (Y/Z je tam, kde ho čekáte).



Takhle má vypadat klávesnice.
Tečka, konec diskuze.  8)

Re:strategie pro narodni rozlozeni u klavesnic
« Odpověď #34 kdy: 06. 09. 2021, 17:14:31 »
"veni vidi vici"


nicmene potom ho teda ubodali...



Takhle má vypadat klávesnice.
Tečka, konec diskuze.  8)


Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #35 kdy: 06. 09. 2021, 19:08:41 »
Toto je rozloženie čo ja používam, s výnimkou že numerická časť je numerická, ale pri jednom nastavení je BUG že to v systéme zobrazuje klávesy ako pg up, pg down etc namiesto čísiel.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #36 kdy: 06. 09. 2021, 21:01:59 »
Samozrejme kdyz napisu "klavesove zkratky jsou QWERTY", tak tim myslim jejich relativni umisteni. To Z pro undo je v bloku "ZXCV" umyslne. Natahovat se pro nej pres pul klavesnice je prave problem. Podobne napriklad Shift-ZZ ve Vimu s QWERTY je dvema prsty vedle sebe, na QWERTZ je to na obe ruce nebo hrozne roztahnuti ruky.

Shift-ZZ nepoužívám ve Vimu tak často, aby mělo smysl řešit umístění Z. Navíc je riziko, že bych tím Vim ukončil, což obvykle nechci.

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #37 kdy: 07. 09. 2021, 00:05:42 »
Také přidávám hlas pro kombinaci české qwerty a anglické. A to proto, že:
- psát při programování hranaté závorky, a backslashe které se píšou furt, přes AltGr, je vopruz.Asi někdo je, kdo programuje na české klávesnici a vyhovuje mu to, ale osobně neznám nikohotakového a zdá se mi to prostě pomalé a nešikovné.
- Naopak přepínání české/anglické, kdyžje potřeba psát česky, si člověk zvykne a dělá to úplně
automaticky, ono tý češtiny člověk zas tolik nepíše.
- měnit YZ při přepínání klávesnic je na palici
- Ctrl+Z je obzvlášť pro člověka s krátkejma prstama (děti) na qwertz nešikovné,
- člověk se nemusí učit hromadu podivnejch AltGr kombinací na speciální znaky,protože všechno je ve QWERTYY na stejném místě jako na anglické klávesnici.
První tři důvody odpadají, když člověk neprogramuje, ale poslední dva body platí pro všechny.Navíc, kdo dneska aspoň nějak neprogramuje, žejo :-).A pro takovýho zas obzvlášť platí poslední bod: protože člověk, co neprogramuje, tak si fakt nebude
pamatovat jak napsat znaky, co se píšou jednou za uherák. Takovej si zpravidla nepamatuje skoro ani
ten zavináč, furt se na to lidi ptaj....


Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #38 kdy: 07. 09. 2021, 06:53:59 »
Také přidávám hlas pro kombinaci české qwerty a anglické. A to proto, že:
- psát při programování hranaté závorky, a backslashe které se píšou furt, přes AltGr, je vopruz.Asi někdo je, kdo programuje na české klávesnici a vyhovuje mu to, ale osobně neznám nikohotakového a zdá se mi to prostě pomalé a nešikovné.
- Naopak přepínání české/anglické, kdyžje potřeba psát česky, si člověk zvykne a dělá to úplně
automaticky, ono tý češtiny člověk zas tolik nepíše.
- měnit YZ při přepínání klávesnic je na palici
- Ctrl+Z je obzvlášť pro člověka s krátkejma prstama (děti) na qwertz nešikovné,
- člověk se nemusí učit hromadu podivnejch AltGr kombinací na speciální znaky,protože všechno je ve QWERTYY na stejném místě jako na anglické klávesnici.
První tři důvody odpadají, když člověk neprogramuje, ale poslední dva body platí pro všechny.Navíc, kdo dneska aspoň nějak neprogramuje, žejo :-).A pro takovýho zas obzvlášť platí poslední bod: protože člověk, co neprogramuje, tak si fakt nebude
pamatovat jak napsat znaky, co se píšou jednou za uherák. Takovej si zpravidla nepamatuje skoro ani
ten zavináč, furt se na to lidi ptaj....
Já zrovna programuju na české qwerty. A s psaním speciálních znaků přes AltGr nemám problém. Mám pocit, že daleko víc píšu diakritiku při komunikaci s kolegy než těch speciálních znaků do kódu. Co mi naopak přijde na palici je neustálé přepínání rozložení klávesnice. To jsem dělal než jsem se naučil psát všema 10, ale pak mi to začalo víc a víc vadit až jsem zkusil českou klávesnici i na programování a zůstal u toho.

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #39 kdy: 07. 09. 2021, 08:08:02 »
Tak já se naučil nakonec používat českou QWERTZ jak je a mám klid (pokud nepotřebuje člověk zrovna ruskou a jinou sadu). Předtím jsem také přepínal. Z pohledu závorek []{}... jsem si zvykl a dělám to už s AltGr automaticky a ani nepotřebuji popisky.
V podstatě používání různých vzdálených přístupů, kdy občas to přepínání se chová podivně nebo používání jiného stroje než vlastního, tak je to pak nejjednodušší, než bádat, jak zrovna teď tam dostat přepínání klábosnic (a k tomu pomalý a jistý styl, že přijdeš k zákazníkovi, na vrátnici odevzáš svůj notebook, mobil, revolver, láhev rumu do úschovy a dál do technologie pokračuješ s jeho zapůjčeným vybevením a snaž se, tak je jen další bod do řady :-) ).

Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #40 kdy: 07. 09. 2021, 08:27:01 »
tazke ty se vzdalene pripojujes jen do ceskeho prostredi?

Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #41 kdy: 07. 09. 2021, 19:53:35 »
Ja zasadne pouzivam standardni americkou klavesnici. Je to jedina, na ktere se da programovat. Pokud nepises 4 radkovy bash script, bez standardni klavesnice se neobejdes. Standardni = americka.
Samozrejme, kdyz je nahodou potreba v nejakem programu napsat nejaky text cesky, je to potiz. Uz jenom kvuli silenym zpusobum kodovani cestiny, ktere ani po 30ti letech neni dostatecne standardni. Jeste stale nekde vypadne neco, co neni v unicode.
Ale to jsem odbocil. Chtel jsem rict, ze jsem prepinani layoutu klavesnice dal na tlacitko Scroll-lock. Je to velmi pohodlne a soucasne na ledce vidim, ktery layout zrovna mam zapnuty.
Takže samozřejmě mohu psát i s háčkama a čárkama, ale je to pro mě tak nezvyklé, že to dělám naprosto vyjímečně.
Ještě jsem chtěl poznamenat, že klávesnice, na které píšu, je asi 30 lete stará = klasická "klikací". Sice jsem ji už několikrát spravoval a některé switche jsem měnil, ale dnes už takovou klávesnici nekoupíš. Až zdechne, budu muset jít do důchodu :-)

Milna

Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #42 kdy: 07. 09. 2021, 20:59:02 »
Já zrovna programuju na české qwerty. A s psaním speciálních znaků přes AltGr nemám problém. Mám pocit, že daleko víc píšu diakritiku při komunikaci s kolegy než těch speciálních znaků do kódu. Co mi naopak přijde na palici je neustálé přepínání rozložení klávesnice. To jsem dělal než jsem se naučil psát všema 10, ale pak mi to začalo víc a víc vadit až jsem zkusil českou klávesnici i na programování a zůstal u toho.
Přesně moje zkušenost! Zůstat u české klávesnice, na které žádný znak vlastně nechybí...

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Strategie pro národní rozložení u klávesnic
« Odpověď #43 kdy: 07. 09. 2021, 21:14:36 »
tazke ty se vzdalene pripojujes jen do ceskeho prostredi?
Většinu času trávím v ssh, a jinak VNC a rdesktop klávesy někdy nějak překládají, ale používám to tak málo, že jsem to zatím nevyřešil.