Zaměstnání nebo kontrakt?

Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #15 kdy: 31. 08. 2021, 22:23:25 »
Ehm:

...promiň, ale využít pracovní dobu pro své osobní potřeby... Kde to jsme, já tohle u někoho zjistit, tak letí na minutu...

...nemám rád kecy typu "si práci dělám své věci". Za to není člověk placený...

...jsem starší a mám jiné vychování než dnešní spr**a**tci, se kterými se čas od času setkám na pohovoru...

...tak jako úplně nevím, jak to s tím egem kdo má :D Asi každý slyší to, na co je sám citlivý - v původním příspěvku nečtu nic o zneužití pracovní doby pro soukromé účely. Čtu tam o větší části energie, kterou může dotyčný využít pro svoje osobní potřeby, protože po pár letech praxe nevyžaduje rutinní práce takové soustředění:

Na druhou stranu zaměstnání je o dost hůř placené, ale je to dlouhodobější (není to na mě takový nápor), a je tam taková ta vztahová logika, typu potřebuješ si něco zařídit, chceš se vzdělávat, a tak, je to prostě na pohodu, člověk může hodně části své energie využít pro svoje osobní potřeby, protože po pár letech to už nevyžaduje takové soustředění (...)

...což podle mě nutně neznamená, že se hodlá tazatel programově flákat.


Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #16 kdy: 31. 08. 2021, 22:51:54 »
...což podle mě nutně neznamená, že se hodlá tazatel programově flákat.

Což ani nedělám, po více než 10 letech praxe jsem si ověřil, že solidní zaměstnavatel víc ocení jistou konzistenci a předvídatelnost, než nárazové olympijské výsledky. Znám takové lidi co strašně dřou, jenomže po půl roce mění místo nebo extrémně poleví, což pro zaměstnavatele rovněž není výhra.

Já osobně můžu říci, že moje největší přidaná hodnota je v tom, že dělám často tu práci, do které se lidi nutí, a která se nikomu nechce, pomalým a předvídatelným tempem. Což je ve výsledku hodně záslužná činnost. Znám dost lidí co dělají furt takovou tu práci, která člověka tak nějak chytne (psaní architektury nového kódu), ale když dojde na lámání chleba aby opravili chybu ve starém kódu, někde zahrabanou, totálně nezáživnou věc, tak to do nekonečna odkládají.

Místo toho, aby opravili ve starém kódu bug a dotáhli to, tak 12 hodin denně dřou na tom, aby vše přepsali do nového programovacího jazyka a změnili kompletně architekturu, a já to chápu, je to zábavná činnost.

Já zase ve svém věku jsem rád, že si ráno dokážu vzít čisté trenky a ponožky a nepáchne mi z huby, protože jsem do 3 do rána nepřepisoval novou architekturu. Moje tělo skoro ve čtyřiceti už vyžaduje jistou údržbu. Ano, vidím kolem sebe tunu lidí co tu údržbu zanedbává, ale pak to jsou ti 50ti letí lidi co mají infarkt, a to nechceš.

Otázka byla, jestli je pro mě vhodný kontrakt. Často slyším, že kontraktorům se dávají sračky, ale to mě vůbec nevadí, pokud můžu pracovat pohodovým tempem. Klidně budu přepisovat kód v Turbo Pascalu, když to bude skvěle zaplaceno a budu mít čas si po práci udělat zeleninový salát a zacvičit si.

Čeho se bojím je krátkodobá deadlinová stresová práce.

A osobně nemám rád sprintery, není nic na tom nacvakat do počítače program za večer, co bude dělat to co chci. Ale pak tyhle lidi vidím, jak nikdy neodevzdají dokumentaci, nikdy nerefaktorují kód na čitelný, nikdy neudělají kvalitní deployment, žádný reporting, a kód je plný bugů. Prostě 10% zábavného bušení kódu v tranzu kdy se zdráhají i zajít na záchod.

Osobně odevzdávám práci docela na úrovni, ale jak říkám, pomaličku dělám i ty nudné činnosti jako psaní dokumentace, lazení, testování atd., do čehož se člověk často úplně stejnou dobu nutí, jako to ve výsledku dělá.


Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #17 kdy: 31. 08. 2021, 23:44:00 »
co je to sracka pro kontraktory? Nudna data entry a podobnej styl programovani jde vzdy do Indie.

ja mam z Evropy spis skusenosti s projekty za "odmenu" typu "postavili ten mrakodrap na nezpevnenym svahu, trvalo to pet let a je to fakt krasny (okna a rimsy), ale zacalo se to vcera sesouvat. Zatim jen par desitek mrtvejch, takze dobry. Ale zrychluje se to."

Puvodni developeri jsou prilis busy a nejak nemuzou najit cas se k tomu vratit.

Vas 3-5 konraktoru to nejak vyreste, tady nasi dva projektaci a scrumaster dohlidne na to, aby to bylo ve "just right quality" za tri mesice.



Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #18 kdy: 01. 09. 2021, 10:36:24 »
Klidně budu přepisovat kód v Turbo Pascalu, když to bude skvěle zaplaceno a budu mít čas si po práci udělat zeleninový salát a zacvičit si.

Takže seberozvoj v oboru řešíte mimo práci (v "hobby čase") nebo jste na to už rezignoval? Není na takový přístup ve 40 brzo? Ptám se pro 40+ kamaráda :) 

Vzhledem k rodině, podmínkám atd. už na vzdělávání se v oboru tolik nemám čas a tak alespoň se snažím lpět na takové pracovní náplni (jako kontraktor), aby mi pomáhala rozvíjet se v oboru a nestagnovat. Občas něco nudného a nutného je samozřejmě třeba udělat, ale kdybych to měl dělat často, tak brblám a kdyby to mělo být více než je zdravé, už se poohlídnu po změně (jenom těžit ze stávajících znalostí je jako nechat peníze ležet ladem na účtu a nereinvestovat je - postupně zahnívají a ztrácejí hodnotu, čímž sám sobě způsobuju škodu do budoucna). Tolik teorie, v podstatě s jazykem na vestě se snažím honit it tech vlak (spíš koukám na nádraží po kterém jezdí velkou rychlostí vlaky sem tam - teď už maglevy, ne pendolina jak je znám z mladých let - a snažím se občas do něčeho naskočit a pochytit).  Nutnost "investovat" do zdraví atd. samozřejmě nezpochybňuju. A tělo si o to začíná říkat, podtrhuji a podepisuji :)

Naštěstí je pořád převis nabídky kontraktů a šílenosti, jaké popsal @pruzkumbojem není potřeba absolvovat a ničit si tak psychické zdraví. :)

anonacct

Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #19 kdy: 01. 09. 2021, 11:21:31 »
Moc nechápu, co tu řešíte :) Pokud svoji 8h práci odvedu za 2h a klient je spokojený, tak to znamená, že je všechno v pořádku. To samé i jako zaměstnanec. Dneska většina lidí pracuje z domu, a pokud nemají na kompu špehovače, tak nevěřím, že makají 8h denně :)

Je hodně velký rozdíl v schopnostech lidí. Někdo opravdu potřebuje těch 8h aby udělal práci estimovanou na 8h, někomu ani 8h nestačí, někdo ale potřebuje jen 4h, a někdo to sfoukne za 2h. Podle mě to je ale v pořádku, je to celé o tom, aby byl klient popř. zaměstnavatel spokojený. Vyhazovat někoho, kdo dělá svojí práci dobře, ale při tom zvedne telefon a objedná se třeba k doktorovi, to fakt nechápu mentalitu takového "šéfa" - ale klidně, protože kvalifikovaných lidí je nedostatek a o takového člověka se jinde poperou.


Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #20 kdy: 01. 09. 2021, 15:01:55 »
Moc nechápu, co tu řešíte :)
Řeší se tu, že hurvajs.spejbl chodí do práce 8h, a cítí se být podveden, když to ostatní mají jinak. Tak bych navrhoval max 2h pracovní dobu pro všechny. Kdo nesouhlasí ať změní zaměstnání. Problem Solved. :D

Re:Zaměstnání nebo kontrakt?
« Odpověď #21 kdy: 01. 09. 2021, 23:19:52 »
kde vy na tieto firmy chodite. bol som OSVC (u nas je to SZCO) niekolko rokov a vzdy sa robil plan tak, ze MD bol 8 hodin, ale pocitalo sa s realnou pracou 6 hodin. tie 2 hodiny sa brali ako kavicka, pauzy pocas dna, ked potrebujes trocha vypnut... Nikdy sa neriesilo to, ze ty makas 8 hodin vkuse.
A to, ze nieco mam naplanovane na tyzden, a ja to stihnem za 3 dni je moja sikovnost. aj tak sa stava, ze mas nieco naplanovane na tyzden, ale stravis nad tym viac, takze sa to v sucte +- vyrovna.
Stale je to o dohode, ak ty povies kolko to bude trvat a zadavatel s tym bude ok, tak jeho vacsinou nezaujima, ci si to urobil rychlejsie. K danemu terminu dostal to, co potreboval a za sumu, ktoru ste si dohodli.