Tohle je blbost! UPS je nejlepe v dome!
Zamrznuti, prehrivani, kondenzace, vlhkost...proste velka hovadina.
Galvanicke oddeleni? Dobry napad, ale resit az v dome.
Priteli. To je pekna kravina. Bod mrznuti plne nabiteho oloveneho aku je nekde mezi -50 az -60C. Tech -50 C je pro gelovky a AGM.
Píšeš prostě....tak trochu voloviny...
https://www.cyberpower.com/eu/cs/File/GetCyberpowerFileByDocId/UM-18070073-01
Operating Temperature ( 0 C to 40 C )
Takže chceš provozovat zařízení mimo jeho specifikace? A vyhlášku padesát ti podepsal kdo?
Baterie Avacom:
https://www.avacom.cz/olovene-akumulatory/informace-k-pb-bateriim
Okolní teplota by měla být v rozsahu 20 - 25°C. Při nižších nebo vyšších teplotách je potřebná teplotní kompenzace nabíjecího napětí, čímž se eliminuje nebezpečí přebíjení akumulátoru a tím i jeho poškození.
Pokud akumulátor pracuje dlouhodobě za vyšších či nižších teplot (tj. nad 30°C a pod 10°C), dochází k progresivnímu zkrácení jeho životnosti.
Promiň příteli, od tebe bych nechtěl ani zapojit sluníčkem poháněný větrník.
galvanicke oddeleni, jsem mluvil o ethernetu a nahradit to optikou. tim padem mi ovsem vypada ze hry Poe z baraku.
...proc bych mel tahnout 30 m dlouhy hromosvod ze zahrady az do serverovny?
A proč to neoddělíš už v přístřešku?
https://www.alza.cz/apc-protectnet-d2144269.htm
Použij jedinou UPS, galvanicky to odděl a nevymejšlej blbosti....
Kdyz si vyberu blby pristroj a pak tim nekomu mlatim o hlavu. Ach jo. Co prijde priste? Skoda Octavia misto mesicniho roveru a zpochybnovani ridicaku (ten teda fakt pro CR nemam stejne jako muj ekvivalent certifikace z US by asi nebyl pod 50kou zde uznan a moje 50ka uz je tu davno propadla... ale DC systemy jsou hodne po svete podobne vyjma specifickych bezpecnostnich a pozarnich predpisu.
Vetsina distributoru nerozumi poradne mechanismu baterii nebo neuvadeji vsechny informace nebo jen spatne papouskuji preklad. Zel i avacom ( i kdyz od nich beru od nich male aku a je to jeden z tech lepsich) uvadi pouze optimalni teploty. Je to z toho duvodu pokud by baterie byly vybite, tak jiz pri teplotach kolem 0 mohou zamrznout a neni mozne garantovat stejny zpusob dobijeni hloupymi nabijeckami. Coz ale nebude pripad laskaveho tazatele. On je nebude ve velkych mrazech zcela vybijet a bude mit inteligentni nabijeni/vybijeni s kompenzaci. I bez kompenzace bych to riziko hodnotil jako prijatelne.
Ta UPS z datasheetu neni typicky UPS pro outdoor pouziti. Ma strasne kostrbaty sinus a je to strasny bastl jen na jednoduche pristroje. Navic je problem ze neni online. Nikde nevidim teplotni kompenzaci. U online UPSek je teplota baterek diky udrzovani trochu vyssi.
Baterie nezamrzaji = neznamena ze je optimalni provozovat je pod nulou. Zamrznuti je ve smyslu zmrznuti elektrolytu / zmena tvaru elektrod nebo plastove obalky. Pri vybijeni se hustota elektrolytu snizuje a soucasne s tim se snizuje zamrzna teplota. Baterky se v zadnem pripade nesmi po zamrznuti elektrolytu nabijet.
AGM vydrzi do zamrazy i v pohode kolem -50C (plus minus dle vyrobce). Vetsi zimy pri nabitem aku t.j asi -20C bych se u kvalitnich se specifikovanou charakteristikou do -20Cvubec nebal. Samozrejme je treba pocitat se snizenou kapacitou a nemit hloupou nabijecku.
Jedny z tech horsich tj. s aktivnim provozem do -20C z ceskych luhu a haju (a bez cervenyho kone):
https://eshop.bateria.cz/editor/image/eshop_products_files/342/filename_342.pdflong life rada od Panasonicu
nebo:
https://www.trojanbattery.com/pdf/AGM_Trojan_ProductLineSheet.pdfhttps://www.northstarbattery.com/agmhttps://www.sunwize.com/wp-content/uploads/2016/12/SunWize-Tech-Notes-GEL-vs-AGM.pdfRuzne baterky ruzne rozsahy. Je rozdil mezi trakcnimi a zaloznimi. Pouzivam oboje dle ocekavanych cyklu. Nekdy je nizsi rozsah zpusoben jen umistenim elektrod nebo materialem plastu. Ktery by typicky mohl v nizkych teplotach uz jen kdyz se na to clovek krive podiva rupnout nebo by mohlo dojit ke zkraceni vymezenych mezer/delek mezi elektrodami.
Vetsi problem bych videl s UPS a jak budou trpet soucastky. Vetsina UPS ktere nejsou outdoor ma doporucenou provozni teplotu minimalne kolem 0. Ty s vetsim rozsahem do -10C.
Jinak tady je treba maly zalozni venkovni PoE zdroj pro venkovni pouziti pro spoje :https://www.wifi-shop.cz/napajeni-a-ups-sitove-zdroje-kompletni-venkovni-reseni_c52001193.html
V nasledujicich odstavcich provozujte zarizeni na vlastni nebezpeci a s tim, ze takove pouziti neni v souladu s navodem vyrobce a muze zpusobit skody na majetku,zivote, psychickem stavu, financnich prostredcich a mezilidskych vztazich.
Prakticky mam vyzkouseno ze kdyz jsou zapojene snesou mnohem mene protoze kdyz zrovna kolem nefici ochlazujici vitr, tak si samy udrzuji mikroklima vytapenim vnitrni elektronikou. Duvod proc je uvedena teplota 0 je ze vyrobce taky nechce resit posun teplotni charakteristiky soucastek,testovani,rosny bod a certifikaci. Proto upozornuji ze takovy provoz je na vlastni nebezpeci, nicmene nemel jsem s tim vyjma chladneho startu nikdy problem. Mnohem vetsi byly problemy s teplem(az 50C) na pudach - odpalene kondenzatory, zdeformovane baterie nebo poskozeni elektrolytem, vetsi pravdepodobnost zahoreni (byla kvuli tomu svolavaci akce).
Upozornuji ze takto provozovane zarizeni muze mit po vychladnuti problem se startem z chladu pod pod provoznimi teplotami. V lepsim pripade to jen nenaskoci - vice pravdepodobne. V nejhorsim pripade dojde k trvalemu selhani kdyz je to opravdu velky sunt nebo stara plecka.
Takze idealni nejaka krabicka s vetrackem na leto. Pokud je to nekde na horach kde to pada i na -30C tak bych to videl na krabicku se zarovickama a terarijni termostat
Treba v praze nebo na jizni morave bych to fakt ale vubec neresil.