Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« kdy: 29. 07. 2021, 05:54:25 »
Dobry den,
opat mi raz dozil nejaky kus HW a rad by som si vybral nieco vhodneho pre mna. Poskulujem po https://www.pine64.org/pinephone/ a podobnych, ale nemam v nich prehlad.

Moje potreby/požiadavky:
  • Zvláda telefónny zoznam o 2k kontaktoch, kde každý kontakt okrem mena/priezvyska a pár telefónnych čísiel má aj nejaké mailové adresy, meno spoločnosti a hlavne "notes". Zvládne vyhľadávať aspoň v menách spoločností. Ideálne aj v notes.
  • Hľadanie aj v telefónnych číslach (šéf má koncovku 247 a viem, že kurier zo včera mal koncovku 3636)
  • rýchly telefón (zvládne aspoň quake3, alebo vyhľadávanie v zozname "realtime" :D
  • logovanie polohy (GPS), postačuje s exportom do gpx (poznám oruxmaps, ale postačí aj niečo o rád jednoduchšie)
  • možnosť nejakej synchornizácie fotiek/gpx logov. Ideálne syncthing, btrfs send, či rsync
  • zálohovanie sms a ideálne aj hovorov napríklad cez IMAP (používam ku spokojnosti https://f-droid.org/en/packages/com.zegoggles.smssync/)
  • synchronizácia kontaktov cez webdav (používal som funambol so syncml, aktuálne https://f-droid.org/en/packages/at.bitfire.davdroid/. Vpodstate aj niečo custom by som asi zvládol prežiť. Kontakty mám v Zimbra groupware-i)
  • Navigácia za pomoci OSM dát (https://f-droid.org/en/packages/net.osmand.plus/)
  • Rozumne kvalitné fotky. Toto je ale relatívne nízkoprioritná požiadavka.
  • Bluetooth a možnosť používať handsfree na telefonovanie. Aspoň funkcia histórie hovorov v aute...
  • Mail a web browser. Vpodstate hlavne mail. Ako browser by som prežil aj links :)
  • Nejaký kalendár by sa zišiel, ale asi by som prežil aj bez neho

Mojím cieľom je vybrať HW, čo mi vydrží čo najdlhšie a bude viacmenej "záplatovaný". To znamená, že málo rozšírený (security by obscurity), alebo naozaj podporovaný.

PS: Čokolvek, čo obsahuje "google play" odmietam. Flashovanie skompilovaného cyanogen mod obrazu ma už neláka.
« Poslední změna: 29. 07. 2021, 07:37:58 od Petr Krčmář »


Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #1 kdy: 29. 07. 2021, 07:43:48 »

oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #2 kdy: 29. 07. 2021, 07:44:47 »
Ja som hladal nieco podobne pred rokom.

Ale tie securiity by obscurity telefony a OS su obscurne, takze od nich pozadovat podporu a vcasne zaplatovanie moc nemozes. Podla recenzii maju pomerne dost bugov.

Hlavne voci takym veciam ako Pegasus ti to nemusi vobec pomoct.

Taktiez mozes zabudnut na akykolvek rozsireny softver, ja som to vzdal hlavne kvoli tomu, nic z toho co som potreboval tam neslo, alebo alternativy boli biedne.

Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #3 kdy: 29. 07. 2021, 09:24:57 »
Hodinky s vodotriskem by jsi nechtel? To by se asi sehnalo snadneji.. Seznam uplne mimo realitu.

Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #4 kdy: 29. 07. 2021, 09:25:30 »
Osobně bych si vybral telefon s podporou LineageOS a ještě bych to zúžil na odemknutí bootloaderu jedním příkazem (fastboot oem unlock), což např. neumí Xiaomi.
A když vím, že přesně tato aplikace pro kontakty nebo telefonování umí vyhledávat v tisících kontaktech, tak jak potřebuji, tak si ji nainstaluji nebo nahradím tu předinstalovanou.


Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #5 kdy: 29. 07. 2021, 09:53:58 »

Z výše uvedeného vše splňuje iphone. Vyberte si nějakou lepší verzi, a bude mít všechno co chcete, včetně kvalitního foťáku, výkonného HW, dlouhodobé podpory a absence googlu.
Gréta je nejlepší.

Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #6 kdy: 29. 07. 2021, 10:28:41 »

Z výše uvedeného vše splňuje iphone. Vyberte si nějakou lepší verzi, a bude mít všechno co chcete, včetně kvalitního foťáku, výkonného HW, dlouhodobé podpory a absence googlu.

Tag určiťééé  ;D To by musel být padlý na hlavu.

Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #7 kdy: 29. 07. 2021, 10:40:00 »
Tag určiťééé  ;D To by musel být padlý na hlavu.
Jako proč? Iphone splňuje všechno co chce. Možná se ale jen blbě ptá. Dokonce i to otvorené má v uvozovkách.

Tady jsou jeho HW požadavky, ostatní je SW.

Moje potreby/požiadavky:
  • rýchly telefón (zvládne aspoň quake3, alebo vyhľadávanie v zozname "realtime" :D
  • Rozumne kvalitné fotky. Toto je ale relatívne nízkoprioritná požiadavka.
  • Bluetooth a možnosť používať handsfree na telefonovanie. Aspoň funkcia histórie hovorov v aute...

Mojím cieľom je vybrať HW, čo mi vydrží čo najdlhšie a bude viacmenej "záplatovaný". To znamená, že málo rozšírený (security by obscurity), alebo naozaj podporovaný.

PS: Čokolvek, čo obsahuje "google play" odmietam. Flashovanie skompilovaného cyanogen mod obrazu ma už neláka.

Iphony jsou poměrně výkonné, foťáky pěkně fotí, systém drží docela dlouho záplatovaný, je podporovaný, neobsahuje to google play, nepotřebuje se to flešovat.
Gréta je nejlepší.

Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #8 kdy: 29. 07. 2021, 10:59:16 »
Hodinky s vodotriskem by jsi nechtel? To by se asi sehnalo snadneji.. Seznam uplne mimo realitu.

Přesně tak.

Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #9 kdy: 29. 07. 2021, 11:40:22 »
Dobry den,
opat mi raz dozil nejaky kus HW a rad by som si vybral nieco vhodneho pre mna. Poskulujem po https://www.pine64.org/pinephone/ a podobnych, ale nemam v nich prehlad.

Moje potreby/požiadavky:
  • Zvláda telefónny zoznam o 2k kontaktoch, kde každý kontakt okrem mena/priezvyska a pár telefónnych čísiel má aj nejaké mailové adresy, meno spoločnosti a hlavne "notes". Zvládne vyhľadávať aspoň v menách spoločností. Ideálne aj v notes.
  • Hľadanie aj v telefónnych číslach (šéf má koncovku 247 a viem, že kurier zo včera mal koncovku 3636)
  • rýchly telefón (zvládne aspoň quake3, alebo vyhľadávanie v zozname "realtime" :D
  • logovanie polohy (GPS), postačuje s exportom do gpx (poznám oruxmaps, ale postačí aj niečo o rád jednoduchšie)
  • možnosť nejakej synchornizácie fotiek/gpx logov. Ideálne syncthing, btrfs send, či rsync
  • zálohovanie sms a ideálne aj hovorov napríklad cez IMAP (používam ku spokojnosti https://f-droid.org/en/packages/com.zegoggles.smssync/)
  • synchronizácia kontaktov cez webdav (používal som funambol so syncml, aktuálne https://f-droid.org/en/packages/at.bitfire.davdroid/. Vpodstate aj niečo custom by som asi zvládol prežiť. Kontakty mám v Zimbra groupware-i)
  • Navigácia za pomoci OSM dát (https://f-droid.org/en/packages/net.osmand.plus/)
  • Rozumne kvalitné fotky. Toto je ale relatívne nízkoprioritná požiadavka.
  • Bluetooth a možnosť používať handsfree na telefonovanie. Aspoň funkcia histórie hovorov v aute...
  • Mail a web browser. Vpodstate hlavne mail. Ako browser by som prežil aj links :)
  • Nejaký kalendár by sa zišiel, ale asi by som prežil aj bez neho

Mojím cieľom je vybrať HW, čo mi vydrží čo najdlhšie a bude viacmenej "záplatovaný". To znamená, že málo rozšírený (security by obscurity), alebo naozaj podporovaný.

PS: Čokolvek, čo obsahuje "google play" odmietam. Flashovanie skompilovaného cyanogen mod obrazu ma už neláka.

:D Tak rekl bych, ze ajfoun s par appkama to vsechno splnuje ;)

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #10 kdy: 29. 07. 2021, 12:00:27 »
Zkusil bych přehodnotit to flashování Lineageos (předpokládám, že Cyanogen už asi ne), udělá se to jednou a pak už je to bez práce.

Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #11 kdy: 29. 07. 2021, 13:00:04 »
Dovolím si odhadnout, že důvod, proč se na seznamu objevil požadavek "nic s Google play", vylučuje i cokoliv od Applu.

Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #12 kdy: 29. 07. 2021, 15:09:27 »
Sailfish OS X.

Priznam sa, ze som neoveroval ci podporuje  vsetko, co pozaduje autor tohot dotazu.

Obsahuje nativne appky a vies na nom rozbehat aj Android appky(len tie, ktore nepotrebuju Google Play services).

Presiel som niecim podobnym a skoncil som prave pri Sailfish OS X. Kupil som si lacno bazarovy Sony smartfon, ze to vyskusam a ci tam rozbeham vsetko, co potrebujem.
Nerozbehal som vsetko(V Android appkach nefunguje bluetooth, takze Garmin hodinky nespojim s Garmin Connect appkou) ale aj tak som pri tom ostal. V akcii ma Sailfish OS X stal asi 30 eur. Podporu cakam slusne dlhu(skor odide HW). Odkedy si Rusi vybralai Sailfish ako backup/alternativu k Androidu/iOS, tak aj vyvoj sa rozbehol. Bez nich by Sailfish len prezival. Vela veci v poslednych verziach urobili prave Rusi.

oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #13 kdy: 30. 07. 2021, 12:13:47 »
Naozaj je dobry napad odporucat nieco, do coho prispieva Rusko?

Re:Výber/kúpa „otvoreného“ smartfónu
« Odpověď #14 kdy: 30. 07. 2021, 12:43:24 »
Naozaj je dobry napad odporucat nieco, do coho prispieva Rusko?

Uprimne, dnes to mas prast ako uhod. Ide iba o to kam su informacie o tebe odosielane, ci do usa, ciny, ruska, ...

Dnes je to skor o osobnych preferenciach kym ti vadi najmenej byt sledovany.


Inak, aby som prispel k teme, tie poziadavky su fakt sialene, pochybujem ze to nejaky telefon zvladne. Pozeral by som teda skor po niecom s dostatocnym vykonom kam sa da flashnut nejaky otvoreny OS a ratat s tym ze rozne ficury si budete musiet vselijak vyskladat/nakodit sam.