Google začal přesměrovávat na špatnou regionální doménu

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Ahoj. Zhruba od posledního výpadku Akamai (22. 7., ale může to být jen shoda okolností - nevím přesný čas, kdy se to začalo dít) mě google.com přesměrovává na google.com.hk, přestože se nacházím v čr a mám českou IP. Geolokace podle IP stále ukazuje do čr. Ve spolupráci se svým poskytovatelem jsem ověřil, že není problém v žádném zařízení u mě doma, ale že je to nějaká detekce vázaná na mou veřejnou IP:

  • Děje se to na všech strojích, i na těch, co byly dosud offline.
  • Výměna routeru taky nemá vliv.
  • trasování rout vypadá v pořádku, neleze to přes žádné divné uzly
  • Změna veřejné IP za jinou v rámci bloku problém odstraní.
  • Nikde jinde jsem si nevšiml žádného problému

Takže jako krajní možnost si můžu nechat si změnit veřejnou ip od poskytovatele s tím, že budeme všichni doufat, že se po nějaké době nepoužívání tenhle problém sám zmizí a ta IP se stane zase použitelnou. Ale raději bych zjistil, co se stalo, proč, a nějak to vyřešil.

Na Google sice můžu nastavit jazyk a podle jakého regionu mi má ukazovat výsledky, ale to je nastavení pro jednotlivý prohlížeč, a pořád tam zůstává ta špatná doména.

Máte někdo nějaký nápad, co zkusit, nebo jak v téhle situaci kontaktovat Google?
« Poslední změna: 26. 07. 2021, 09:42:26 od Jan Ťulák »


robac

  • ***
  • 198
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Google začal přesměrovávat na špatnou regionální doménu
« Odpověď #1 kdy: 26. 07. 2021, 10:16:21 »
Chybí mi celkem zásadní informace, jestli máte s tím Hongkongem něco společného nebo ne (tj. třeba jste tam delší dobu pobýval).


Re:Google začal přesměrovávat na špatnou regionální doménu
« Odpověď #2 kdy: 26. 07. 2021, 11:25:12 »
Geolokace podle IP stále ukazuje do čr.
To skoro zní, jako by existovala jen jedna autoritativní geolokační databáze, podle které se všichni řídí. Nic takového neexistuje. Každý řeší geolokaci po svém, podle svých dat. To, že vám nějaká webová služba řekne, že vaše IP adresa patří do Česka nevypovídá vůbec nic o tom, kam si vaši adresu řadí jiná služba.

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Google začal přesměrovávat na špatnou regionální doménu
« Odpověď #3 kdy: 26. 07. 2021, 13:09:50 »
Ok, upřesním to: U veřejných databází, do kterých jsem se díval, se ukazuje stále do čr. Předpokládám, že problém je právě v tom, že Google si myslí, že jsem v Číně, a snažil jsem se zjistit, jestli si to myslí i někdo jiný, ale na nic jsem nenarazil.

Tom K

Re:Google začal přesměrovávat na špatnou regionální doménu
« Odpověď #4 kdy: 26. 07. 2021, 20:30:52 »
Nemáš nový router? Nebo někdo v okolí, že by tě Google posílal do Číny dle MAC adresy blízkého WiFi AP ?   


Re:Google začal přesměrovávat na špatnou regionální doménu
« Odpověď #5 kdy: 26. 07. 2021, 21:03:13 »
Mne sa dialo nieco podobne pred 2-3 rokmi, ale na aliexpresse. vzdy ma to Poslalo na talinsku (.it) verziu.

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Google začal přesměrovávat na špatnou regionální doménu
« Odpověď #6 kdy: 26. 07. 2021, 21:06:12 »
Nemáš nový router? Nebo někdo v okolí, že by tě Google posílal do Číny dle MAC adresy blízkého WiFi AP ?

Já určitě ne, a dělá to i u zařízení, která ani wifi nemají.

Re:Google začal přesměrovávat na špatnou regionální doménu
« Odpověď #7 kdy: 26. 07. 2021, 22:37:11 »
Díval jste se, jakou IP adresu vidí běžné služby v internetu? Třeba přes mojeip.cz. Díval jste se, jakou IP adresu vidí Google (ovšem nenapadá mne, jak to zjistit bez vyvolání nějakého bezpečnostního incidentu)? Jestli třeba váš provoz opravdu není směrován přes Hongkong… Díval jste se na stránku Zabezpečení v Účtu Google? Jaká tam máte zařízení, nedávná bezpečnostní aktivita, případně nastavení jazyka v Data a personalizace…

PanVP

Re:Google začal přesměrovávat na špatnou regionální doménu
« Odpověď #8 kdy: 26. 07. 2021, 23:19:10 »
Kdybyste byl blb, tak bych se zeptal, jestli náhodou nejste přihlášený do Google = účet může mít vyšší prioritu než IP.
Kdybyste byl skript kiddie, tak bych se zeptal, jestli jste zkoušel různé prohlížeče a vymazání Cokies.
Kdybyste byl BFU, tak se ptám na nějaký Antivirus, který tuneluje data přes "chráněné připojení".
Kdybyste měl malé smrady, tak bych se ptal, jestli náhodou nemáte v síti sráče - co zaviruje modem, některé viry nastaví dementní DNS a to pak královsky čubčí provoz.

https://support.google.com/programmable-search/answer/9210145?hl=en

Ale zřejmě jste už všechno zkoušel.
Asi by se jeden musel mrknout, co se u vás děje.
V zásadě to "může" být špatná klasifikace IP, ale ...  nemohl byste prosím prozradit začátek IP?

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Google začal přesměrovávat na špatnou regionální doménu
« Odpověď #9 kdy: 27. 07. 2021, 07:59:08 »
Díval jste se, jakou IP adresu vidí běžné služby v internetu? Třeba přes mojeip.cz.
V zásadě to "může" být špatná klasifikace IP, ale ...  nemohl byste prosím prozradit začátek IP?
Jo, díval: 93.99.191.x. Je to ta, co mám od poskytovatele.

Díval jste se, jakou IP adresu vidí Google (ovšem nenapadá mne, jak to zjistit bez vyvolání nějakého bezpečnostního incidentu)? Jestli třeba váš provoz opravdu není směrován přes Hongkong… Díval jste se na stránku Zabezpečení v Účtu Google? Jaká tam máte zařízení, nedávná bezpečnostní aktivita, případně nastavení jazyka v Data a personalizace…
Konkrétní IP jsem zkoušel přes dotaz "my ip". Sedí s tím, co ukazuje mojeip.cz a co mám od poskytovatele přiřazené. Na lokace aktivních zařízení jsem se podíval, a u nich mi to ukazuje "Czechia". Žádný divný provoz, žádný bezpečnostní incident, nic.


Kdybyste byl blb, tak bych se zeptal, jestli náhodou nejste přihlášený do Google = účet může mít vyšší prioritu než IP.
Začalo se to dít celé rodině a na všech zařízeních najednou, napříč různými účty, i v private módech. A není to závislé ani na tom, že by šlo o "firemní" účty - děje se to i u zařízení a účtů, co nejsou pod vlastní doménou.

Kdybyste byl skript kiddie, tak bych se zeptal, jestli jste zkoušel různé prohlížeče a vymazání Cokies.
Ano.
Kdybyste byl BFU, tak se ptám na nějaký Antivirus, který tuneluje data přes "chráněné připojení".
To už jsem taky vyloučil.
Kdybyste měl malé smrady, tak bych se ptal, jestli náhodou nemáte v síti sráče - co zaviruje modem, některé viry nastaví dementní DNS a to pak královsky čubčí provoz.
Malé smrady nemám a projevuje se to i při výměně routeru za jiný, co ležel posledních pár let ve skříni. Jediné, co má vliv, je změna veřejné IP poskytovatelem.
https://support.google.com/programmable-search/answer/9210145?hl=en
Tam nic nastaveného není.
Ale zřejmě jste už všechno zkoušel.
Asi by se jeden musel mrknout, co se u vás děje.
Vzhledem k tomu, že se to projevuje konzistentně jen s konkrétní IP a pokud mi poskytovatel na zkoušku dal jinou, tak problém zmizel (a znovu se objevil v ten moment, kdy router dostal zpátky původní ip), považuju za dost nepravděpodobné, že by se něco pořád ještě dělo.

Nemůžu ale vyloučit jednorázovou událost, která to spustila, obzvlášť, když mám na téhle ip legitimní komunikaci s čínou. Jenže ta se děje už nějakou dobu, zatímco tenhle problém je novinka...
« Poslední změna: 27. 07. 2021, 08:06:08 od Jan Ťulák »

Re:Google začal přesměrovávat na špatnou regionální doménu
« Odpověď #10 kdy: 27. 07. 2021, 08:55:13 »
Že se to děje pro všechna zařízení za danou IP adresou není nic divného. Google u některých z vašich zařízení dokáže určit umístění (alespoň si to myslí). U ostatních zařízení to neodkáže, ale logicky očekává, že když jsou za stejnou IP adresou, jsou ve stejném místě.

Předpokládám, že jste se díval jen na aktivní zařízení ve svém účtu. Zkuste takhle projít i účty ostatních členů domácnosti.

Re:Google začal přesměrovávat na špatnou regionální doménu
« Odpověď #11 kdy: 27. 07. 2021, 12:28:55 »
Osobně bych propátral, zda si někdo nepořídil nějaké zařízení  - typicky mobil, IP kameru, chytré zásuvky a podobné bazmeky, které se mohou bůchvíjak hlásit do svých domovských cloudů a pres které je pak ovládáte třeba mobilem.
Gréta je nejlepší.

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Google začal přesměrovávat na špatnou regionální doménu
« Odpověď #12 kdy: 30. 07. 2021, 18:51:28 »
Tak jsem nic podezřelého nikde nenašel, a problém se vyřešil sám - Google už zase funguje normálně. Mezi prvním všimnutým si případem problému a opravy je to přesně 7 dní (+- pár hodin). Uvidím, jestli se problém někdy objeví znovu.