ČVUT FEL vs ZČU FEL

Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« Odpověď #15 kdy: 10. 07. 2021, 16:26:40 »
Ještě je tu třetí možnost... jestli ti jde o peníze a jseš samostatný a učenlivý, tak se vykašli na školy a uč se přes prázdniny programovat. Pak se nech někde zaměstnat jako junior a když se budeš snažit zlepšovat, tak po 5 letech budeš mít větší hodnotu než Ing. absolvent. K nám do firem chodily uplný dřeva o kterých bych řekl že tomu dali měsíc tutoriálů na YouTube a za rok za dva si troufali do známých firem v zahraničí, ale ona ta "zoomerská" generace je dost oprsklá a myslí si že mají nárok na úspěch, dost si jich taky namele hubu ať vylezli odkudkoliv protože mají z domova nacpano do hlavy že můžou všechno a postrádají sebereflexi.
souhlasím, že postrádá sebereflexi. Hezký příklad, dělám konzultanta v několika firmách, a když vidím, že "klouček" v 19ti po škole nastoupí na pozici junior (vyučen jako kuchař, nikdy neprogramoval), je v týmu s dalšími 7 juniory. Dostanou napsat poměrně velký a sofistifikovaný web v Reactu. Za půl roku mají hotovo. To je sice fajn, ale... Jakmile se podívám do kódu, chce se mi zvracet. Sice React, ale více jak 60% souborů jsou molochoijní "komponenty", které mají délku více jak 2500 řádků, používá se jak Redux, tak hooks, dokonce i jQuery, tolik NPM závislostí jsem snad ještě neviděl (prostě lepíme kód alá StackOverFlow či NPM), 90% komponent má propsy tak na dvě stránky (beze srandy), reduxový state se probublává klidně přes 10 komponent a pak se někde po cestě uloží do state komponenty apod. Opravdu sr**ky na padesátou, takový 50 odstínů ho*e*n. Výsledný bundle má 4M... plus 800k za CSS. A ten to "mistr" po 3/4 roce odchází do jiné pražské firmy, kde nastupuje pozici "Frontend Tech Lead". A upřímně, podobných projektů jsem viděl fakt hodně. Na druhou stranu jsem rád, že podobní k... existují, kteří umí vše jen z**rvit, páč mám hodně práce :-) jen mi to připomíná 90ky a proslulé garážovky, jen s tím rozdílem, že si oni mistři opravdu myslí a věří tomu, že jsou experti...

Jinak v Plzni jsou víc nebezpečný kriminálníci a smažky a taky tam není co dělat, tam je v podstatě centrum, škodovka, pivovar a nějaký sídliště a to je vše.
smažky nevím, ty jsou asi všude, ale jinak asi souhlasím, že v Plzni toho moc není. Hospod tak bylo za mě dost, i vyložene studentských.

V Praze líp seženeš práci v oboru při té škole...
to je asi pravda. Ikdyž ono to je o tom, co chce dělat za obor


Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« Odpověď #16 kdy: 10. 07. 2021, 20:22:36 »
Takže kuchař může v Praze dělat programátora. Hned to jdu říct kámošům  ;D

r37

Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« Odpověď #17 kdy: 11. 07. 2021, 23:48:57 »
Jsem z gymplu, takže zatím o elektrotechnice nevím skoro nic, ale dost mě zajímá a jediné, co mě doposud ve škole bavilo je matika a fyzika (+ angličtina), takže výběr zaměření nebylo nic těžkého.
Ehm. Zatím to tu nezaznělo (jen v jednom případě nepřímo), ale
- elektrotechnika je typický technický obor;
- matika a fyzika nejsou technické předměty (matematika je formálně-operacionální věda, fyzika přírodní věda).
Čili tu větu „výběr zaměření nebylo nic těžkého“ bych považoval za víc než odvážnou. (Angličtinu neřeším, to je v současné době jazyk potřebný pro drtivou většinu oborů, s výjimkou některých společenských věd.)
Takže pozor na to, abys nedopadl jako ten kolega, co píše o tom, jak téměř vyhořel na faktu, že zkoušky z matiky na FEL neprobíhaly stylem čisté matematiky „definice-věta-důkaz“, ale jako aplikace vzorečků.
Osobně, když by mi někdo řekl to, cos napsal, že tě jediné ve škole bavilo, automaticky bych – jako první reakci – pravil: no tak přece jdi studovat tu fyziku (čistého matematika fyzika nikdy nijak nebaví, spíš naopak); pokud v Česku, tak na matfyz nebo na jaderku (ty školy se liší, ale to už je jemnost), jinak se podívej po rozumných univerzitách venku (UK je v tomhle směru ideál, ale nejsem si jistý, jak se to má po Brexitu).
Pokud tohle už pro tebe není možnost, tak asi spíš ta Plzeň, je menší a spíš se to tam dá „ohýbat“, pokud ti to nesedne tak, jak je to servírováno.
(Poznámka – pokud je to pro někoho důležité – mám nějaké „papíry na hlavu“ ze všech tří oborů, o kterých tu píšu a za čtyř škol, které se zmiňují, tři znám osobně /matfyz, jaderka, FEL Praha/.)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« Odpověď #18 kdy: 12. 07. 2021, 00:13:54 »
UK je v tomhle směru ideál, ale nejsem si jistý, jak se to má po Brexitu
Studium v Anglii je teď podstatně dražší pro všechny občany EU kromě Irů (ti dále platí domácí poplatky), ale výši si určuje univerzita, některé si ještě účtují “předbrexitové” poplatky. Wales a Skotsko jsou k občanům EU hodnější.

Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« Odpověď #19 kdy: 12. 07. 2021, 14:36:19 »
Tady se koukni jaká je příprava na přijímací zkoušku z matemetiky na CVUT FEL:
https://fel.cvut.cz/cz/prestudent/matematika-zkouska.html
a případně jestli ti přímačky prominou když seš dobrej z matiky
https://fel.cvut.cz/cz/rozvoj/podminky-prijeti-BP.html#odstavec3
tady máš obory na Bc. studium
https://fel.cvut.cz/cz/education/bk/
a řazení předmětů pro doporučený průchod studiem pro čistě elektronika obor což je to co asi chceš:
https://fel.cvut.cz/cz/education/bk/pruchody/pr768961654305.html
jak sis mohl všimnout je tam klasika Matematická analýza, Lineární algebra a fyzika atd ...
takže polovina je cca matika a fyzika a druhá pulka elektro podle zaměření ..
z matiky tamnejsou žádný šílenosti .. podle obsahy Mat1:
https://fel.cvut.cz/cz/education/bk/predmety/49/99/p4999906.html
je to standard který se učí všude na podobném studijním programu





Re:ČVUT FEL vs ZČU FEL
« Odpověď #20 kdy: 13. 07. 2021, 20:34:12 »
Hele já nevím, podle mě se samostudiem naučíš víc a vynecháš stupidní předměty, které ti stejně k ničemu nejsou. Jestli chceš dobrou radu, tak si po střední udělej pomaturitní studium angličtiny nebo jiného jazyka pokud anglicky umíš, a u toho se uč programovat třeba přes Udemy...

Myslím, že na jazykovce je dost holek a rozhodně je tam víc zábavy než na vysoké. Navíc umět skvěle anglicky je reálný skill, který ti otevře brány do světa, umět počítat trafo je dnes k ničemu.

A myslím, že za rok, když tomu dáš hodinku denně se programovat naučíš sám... Kurz na Udemy stojí  euro. A algoritmy se dají naučit přes youtube apod., kolikrát ty materiály na youtube jsou 10x lepší než nějaký čmárání smrdícího profesora na vysoké v roztrhaném obleku.