Jakou distribuci pro vyznavače unixové čistoty?

Unix whitebeard

Jakou distribuci pro vyznavače unixové čistoty?
« kdy: 16. 04. 2010, 23:19:38 »
Zdravím diskutující, uvažuji nad změnou distribuce a přemýšlím, jakou si zvolit. Nezajímají mě klikátka, automaty a lesklé poloprůhledné povrchy. Jsem vyznavačem klasické unixové čistoty a přehlednosti. Proto se ptám: po jaké distribuci sáhnout? Napadají mě: Debian, Slackware, Archlinux... a to je vše. Nějaké další tipy?

(Gentoo nechci, nechci trávit život kompilací.)


NN

Re: Jakou distribuci pro vyznavače unixové čistoty?
« Odpověď #1 kdy: 16. 04. 2010, 23:41:37 »
Debain, distribuce ktera si na nic si nehraje..

NN

Re: Jakou distribuci pro vyznavače unixové čistoty?
« Odpověď #2 kdy: 16. 04. 2010, 23:48:47 »
Já jsem osobně zkoušel všechny jmenované a doporučil bych Debian (ten používám jako primární systém už mnoho let) a nebo Arch. Druhý jmenovaný je ve vývoji agresivnější a nabízí hodně aktuálního software. Debian je naopak konzervativnější a raději software více testuje. Záleží na tom, jaká politika je pro konkrétního uživatele vhodnější. V Debianu je navíc možné zvolit jednu ze tří větví a tím si poměr čerstvosti a otestovanosti zvolit.

ext3fs

Re: Jakou distribuci pro vyznavače unixové čistoty?
« Odpověď #3 kdy: 17. 04. 2010, 07:09:40 »
Ja osobne davam hlas pro Slackware. Neni pohodlnejsi nez treba Debian, ale co se tyka unixove cistoty, tak je to podle mne jednicka.

Fantomas

Re: Jakou distribuci pro vyznavače unixové čistoty?
« Odpověď #4 kdy: 17. 04. 2010, 10:05:29 »
Slackware je vyborny, ale mam pocit ze nejak posledni dobou stagnuje. Na arch jsem slysel jenom chvalu, bohuzel nemam odzkouseno.


x

Re: Jakou distribuci pro vyznavače unixové čistoty?
« Odpověď #5 kdy: 17. 04. 2010, 12:19:53 »
OpenBSD. Je treba procist alespon neco z FAQ a zkusit. Pak clovek pochopi rozdil mezi slataninou a kvalitou.

cybermage

Re: Jakou distribuci pro vyznavače unixové čistoty?
« Odpověď #6 kdy: 17. 04. 2010, 13:42:55 »
Pokud chcete skutečně něco co možná nejvíce podobné Unixu, tak možná zkuste FreeBSD, OpenBSD, nebo OpenSolaris.
Pokud jde o linuxové distribuce, tak tam je to o přístupu: Chcete mít kolos který půjde na velkém množství platforem (Debian), chcete mít co nejnovější systém (Arch, Gentoo), chcete přístup "udělej si sám" (Slackware), požadujete stabilitu a bezpečnost na úkor "novosti" software (Debian, CentOS, možná Ubuntu LTS), nevadí vám kompilace (Gentoo, Slackware), co největší uživatelská základna (Debian, CentOS, Ubuntu LTS)... toť vše je otázka individuálních preferencí.