Nový notebook / power user

Nový notebook / power user
« kdy: 23. 08. 2021, 23:53:28 »
Ahoj,

řeším teď výměnu hardware, který již dosluhuje. Momentálně používám desktop + malý notebook, ale teď bych rád šel cestou pouze notebooku, který budu přenášet. Vím, že notebook bude vždy dražší, ale už mě nebaví řešit synchronizaci dat apod. Stávalo se mi, že doma na HO mi výkon stanice dostačoval, ale v kanceláři jsem pak narážel na limity notebooku - konkrétně Dell Latitude 7380, takže proto chci teď dostatečně výkonný notebook, který mi pokryje moje potřeby.

Co od notebooku očekávám?

Připojení ke dvěma monitorům (minimálně 27 qhd) skrz TB3 dockovací stanici. Ideálně 32 GB ram a nějaký H procesor, ideálně 8 fyzických jader (i7H v 11 generaci tohle nabízí), určitě chci minimálně 15" displej. Na notebooku budu prozovat pernamentně 2-3 virtuálních strojů (kombinace Windows a Linux) a samotný OS bude Windows 10, do budoucna upgrade na 11. Důvod, proč potřebuju x virtuálních strojů je ten, že pracuji pro různé zákazníky a mám pro každého zákazníka jeden virtuál, který používám k práci výhradně pro ono zákazníka.

Zatím mám v hledáčku Dell XPS 17 tu novou verzi, která by měla být dostupná někdy v září. Jaké máte zkušenosti případně tipy na notebook vy?

Díky za rady a smysluplnou diskuzi.


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový notebook / power user
« Odpověď #1 kdy: 24. 08. 2021, 06:15:39 »
a ty 2-3 virtualky jedou najednou?
ja mam ulozeno vice virtualek, ale rozumne spustim tak jednu.
primo na masine mi jede visual studio a jedna virtualka a 32GB je tak tak.
takze ja bych radsi uz notas s 64GB.

mi se libi obludy od schenker, xmg, do kterych se dava klasicky nemobilni CPU, ale jsou to velke obludy, ktere
je asi lepsi prevazet autem.

radsi mam ted CPU od AMD.

samozrejme ten Dell XPS 17 je pekny a nabizi 64GB pameti.

kdyz jsem na czc.cz zadal parametry ryzen 9 a 64GB pameti, tak na me vyskocila tahle paradni obluda, ta se mi libi.

https://www.czc.cz/eurocom-nightsky-arx15-cerna_4/297091b1/produkt
« Poslední změna: 24. 08. 2021, 06:19:42 od alex6bbc »

Re:Nový notebook / power user
« Odpověď #2 kdy: 24. 08. 2021, 09:38:04 »
A neni lepsi takove nenazrane virtualky provozovat nekde na serveru? Jinak Lenovo P15, H procesor a az 128GB by myslim nemel byt problem, otazka jestli takovou konfiguraci dostanete v CR.

Re:Nový notebook / power user
« Odpověď #3 kdy: 24. 08. 2021, 11:29:15 »
V jedné firmě se podobně výkonné stroje používají jako mobilní pracovní stanice pro CAD a výpočty. Naposledy jsme brali HP Z-Book 15 G7 a jsou fajn. Sehnali jsme v ČR konfiguraci s Intel® Core™ i7-10850H a jedním 32GB modulem paměti. Další sloty jsme si doplnili sami (lze rozšířit na 128 GB). GPU je RTX3000 a display QHD (? nebo nějaké podobně fancy označení). Stroje se nepřehřívají ani v syntetických testech. Dokonce i ve vícevláknové zátěži drží procesor "lehký boost". Vývod teplého vzduchu je dozadu, za display. Zprvu se konstruktérům nelíbilo, že se část šasi pod displejem zahřívá, ale pak si na to zvykli. Pokud se nepletu, měla by se nyní dostávat na trh osmá generace této řady s novými CPU od Intelu. Nevýhodou by mohlo být, že i přes tloušťku šasi HP zvolilo místo běžného rj45 vyklápěcí variantu (pravděpodobně kvůli vzhledu). Zatím nemáme laptopy dost dlouho, abychom posoudili estetickou degradaci povrchů. Mechanicky se vše zdá robustní. Výhodou je dost snadná uživatelská výměna RAM a disků. Dělá se i 14'' a 17'' varianta.

Pak používáme Delly Precision 7520. V nich jsou mobilní Xeony a také vše funguje bez problému. Jde opět o šestijádra s dedikovanou GPU z řady Quadro. A opět vše funguje. Nepřehřívá se ani v trvalé zátěži, mechanicky robustní. Šasi je mechanicky odolné a zatím počítače opticky nijak zásadně nesešly. Jeden v zavřeném stavu upadl na zadní hranu. Tím se nepatrně prohnula mřížka chlazení. Předpokládal bych, že novější generace na tom budou obdobně.

Pak jsme pokukovali po Thinkpadech z řady P (T15, T14), ale s ohledem na nedostupnost vyšších konfigurací (především GPU) jsme prakticky museli zvolit HP. Na Delly i TP bychom docela dlouho čekali. Každopádně u Thinkpadů už dávno neplatí, že jde o prototyp robustního počítače, kde se dá skoro vše upgradovat. Této filosofie se drží už jen vyšší neultrabookové řady.

Dobrá jsou prý ještě Fujitsu, ale s těmi osobní zkušenost nemáme.

Není problém sehnat vyšší konfigurace výše zmíněných strojů v ČR za relativně rozumnou cenu. Potíž je spíš se skladovou dostupností. Když jsme třeba v lednu poptávali u různých dodavatelů laptopy se středními a vyššími GPU Quadro, dostávali jsme i odpovědi typu: snad bude v ČR za tři měsíce...