Proxmox: migrace serverů na LVM-THIN

Proxmox: migrace serverů na LVM-THIN
« kdy: 24. 06. 2021, 11:54:55 »
Ahoj chtěl bych poprosit někoho zkušenějšího o radu. Mám na serveru1 instalovaný Proxmox kde jsem použil pro VM úložiště typu LVM-THIN, protože se mi líbilo že to bere fyzické místo pouze při zápisu.
Pořídil jsem následně druhý server, se stejnými parametry, stejně jsem jej nastavil jako původní server a připojil do společného clusteru.
Myslel jsem že třeba migrace VM z jednoho nodu na druhý, nebo záloha VM z jednoho nodu na druhý bude přes webové rozhraní triviální úkon, ale vůbec to nefunguje, protože to hlásí že LVM-THIN úložiště jednoho serveru není na druhém serveru dostupné - tj. je ve stavu unknown state (a naopak). A tak žádný přenost z jednoho node na druhý nefunguje.
Dotaz zní, jak to udělat aby to přes webové rozhraní fungovalo.
Nakonec se mi sice povedlo VM migrovat přes terminál pomocí příkazu qm migrate s parametrem -targetstorage
ale je to dost krkolomé...  :o
« Poslední změna: 24. 06. 2021, 14:02:08 od Petr Krčmář »


Re:Dotaz Proxmox cluster
« Odpověď #1 kdy: 24. 06. 2021, 12:12:40 »
Ahoj,

jsou PVE na stejnym subnetu? Vsechny porty jsou otevreny?

Pro nejlepsi migrace mas GlusterFS (CEPH, RBD) a ZFS ....

nevyhoda nepouziti RBD je ze neni dostupna live migrace, ale pouze shutdown migrace.

Co ti hodi log z WEBGUI za chybu?
Když chceš, dokážeš vše!

Re:Dotaz Proxmox cluster
« Odpověď #2 kdy: 24. 06. 2021, 12:22:16 »
Storage (<název_lvm-thin_úložiště_na_kterém_mám_disk_VM>) not available on selected target.

Mám to propatchované napřímo (díky tomu že servery mají 2 LAN karty) gigabitem s vyhrazenou sítí jen pro vzájemnou komunikaci, tak funguje už jsem takto migroval pomocí shellu qm migrate, je tam na to přepínač -migration_network.
Takže musím změnit typ úložiště? To jsem asi nechtěl slyšet :-)
« Poslední změna: 24. 06. 2021, 12:29:21 od marosh1976 »

Re:Proxmox: migrace serverů na LVM-THIN
« Odpověď #3 kdy: 24. 06. 2021, 14:13:21 »
Kdyby ses podival do dokumentace, tak bys zjistil, ze LVM neni sitove storage, tazke podle toho je nutno k tomu pristupovat. Ono by asi chtelo fakticky misto ukecane omacky hodit konfigurace storage pro oba boxy.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proxmox: migrace serverů na LVM-THIN
« Odpověď #4 kdy: 24. 06. 2021, 14:41:05 »
To, že LVM nie je sieťový storage nevadí, Proxmox vie robiť live migrácie aj s lokálnym storage. Treba si dávať pozor na typy CPU vo VM, a na to, či používa priamo nejaký hardware - vtedy migrácia zlyhá.

Najprv treba nastaviť replikácie - na hostovi, kde máš vytvorenú VM, nastav replikácie na hosta, kam ich chceš potencionálne migrovať. Hneď aj jednu replikáciu spusti.

Potom keď budeš chcieť migrovať, Proxmox urobí snapshot, zreplikuje, zapauzuje VM, doreplikuje rozdiel, a spustí VM na druhom hostovi.

Ja síce používam ZFS a nie LVM Thin, ale to tiež nie je sieťový ani distribuovaný storage a live migrácie fungujú perfektne.


Re:Proxmox: migrace serverů na LVM-THIN
« Odpověď #5 kdy: 24. 06. 2021, 14:44:59 »
Tohle vypadá na celkem jasnou chybu. Máš na obou nodech ten storage zobrazený? Tzn. když si rozklikneš oba nody tak na konci pod VM (pokud jsou VM na obou strojích) jsou vidět storage.
V tvém případě zřejmě na druhém stroji není storage který je na prvním nodu povolený a to zkontroluješ v nastavení storage v Datacenter > Storage
Žádný větší háček bych v tom nehledal.

Re:Proxmox: migrace serverů na LVM-THIN
« Odpověď #6 kdy: 24. 06. 2021, 14:52:24 »
To, že LVM nie je sieťový storage nevadí, Proxmox vie robiť live migrácie aj s lokálnym storage. Treba si dávať pozor na typy CPU vo VM, a na to, či používa priamo nejaký hardware - vtedy migrácia zlyhá.

Najprv treba nastaviť replikácie - na hostovi, kde máš vytvorenú VM, nastav replikácie na hosta, kam ich chceš potencionálne migrovať. Hneď aj jednu replikáciu spusti.

Potom keď budeš chcieť migrovať, Proxmox urobí snapshot, zreplikuje, zapauzuje VM, doreplikuje rozdiel, a spustí VM na druhom hostovi.

Ja síce používam ZFS a nie LVM Thin, ale to tiež nie je sieťový ani distribuovaný storage a live migrácie fungujú perfektne.

Ale to pouzivas LXC ne KVM :)
https://pve.proxmox.com/pve-docs/pve-admin-guide.html#qm_migration
https://pve.proxmox.com/pve-docs/pve-admin-guide.html#pct_migration

KVM nelze bezvypadkove migrovat mimo sitove uloziste a lxc jsou taky dost problem kvuli limitaci LXC kontejneru ...

takze bezvypadkove migrace lze se sitovym ulozistem
« Poslední změna: 24. 06. 2021, 14:54:42 od Screemy »
Když chceš, dokážeš vše!

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proxmox: migrace serverů na LVM-THIN
« Odpověď #7 kdy: 24. 06. 2021, 15:19:32 »
Ale to pouzivas LXC ne KVM :)
https://pve.proxmox.com/pve-docs/pve-admin-guide.html#qm_migration
https://pve.proxmox.com/pve-docs/pve-admin-guide.html#pct_migration

KVM nelze bezvypadkove migrovat mimo sitove uloziste a lxc jsou taky dost problem kvuli limitaci LXC kontejneru ...

takze bezvypadkove migrace lze se sitovym ulozistem

Naopak, LXC takto migrovať nejde, KVM áno.

KVM bezvýpadkovo migrovať s lokálnym úložiskom ide, a aj to tak robím - je to podporované od verzie PVE 5.0 cez CLI (release notes: "live migration with local storage") a od PVE 6.0 cez GUI (release notes: "Qemu 4.0.0 - Live migration of guests with disks backed by local storage via GUI"). Vetička v nalinkovanej dokumentácií "such as disks on local storage" bývavalo svojho času pravdou.

Re:Proxmox: migrace serverů na LVM-THIN
« Odpověď #8 kdy: 25. 06. 2021, 09:31:18 »
Ak chces migrovat vm medzi viacerimi proxmox servermi v rovnakej sieti cez web GUI. Tak na to sluzy v proxmoxe funkcia Cluster, kde si dva ci viac proxmox-ov spojis do jedneho clustera. Na kazdom vytovris rovnako velky diskovy priestor, ktory je zdielany v ramci clustra. A vsetky vm vies aj za chodu migrovat medzi servermi.

Re:Proxmox: migrace serverů na LVM-THIN
« Odpověď #9 kdy: 25. 06. 2021, 19:22:30 »
VYŘEŠENO
Tak jsem na LVM-THIN vytvořil další logical volume, zformátoval ext4, mountnul do /media/nfs a nasdílel na privátní serverové síti přes NFS. Toto sdílení jsem přidal jako storage v datacenter přes webgui proxmoxu, a objevilo se jako na všech nodech jako plně přístupné.
Zdá se zatím, že to takto nakonfigurováno bude fungovat tak jak jsem chtěl.
Klíčem k úspěšnému migrování disků mezi nody pomocí webgui je prostě používat ten typ storage, u kterého je napsáno v následující tabulce "shared"
https://pve.proxmox.com/wiki/Storage