Plat JuniorJS full-stack prog... prvá práca

Re:Plat JuniorJS full-stack prog... prvá práca
« Odpověď #15 kdy: 15. 06. 2021, 18:45:12 »
jojo, mi padl lonskyho dubna nejlepsi projekt myho zivota, protoze (neceska) firma zbankrotovala.
Pocita se to za propousteni? To mi teda bodlo do zad a jeste otocilo nozem.



Re:Plat JuniorJS full-stack prog... prvá práca
« Odpověď #16 kdy: 15. 06. 2021, 22:27:30 »
To ktora firma prepustala v IT kvoli korone?

Jestli to byl chytrý tah nebo ne, to nevím, ale booking.com prý propustilo ~10% developerů (ostatních rolí ale ještě víc). Pak si vedení dalo pořádné bonusy, jak zatočili s výdaji :)

Re:Plat JuniorJS full-stack prog... prvá práca
« Odpověď #17 kdy: 16. 06. 2021, 10:27:47 »
Tak booking/airbnb jsou v tomhle smeru zasadni anomalie protoze jejich core byznys neni IT nybrz turismus. Meli rok a pul prakticky celosvetove totalne zavreny byznys.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

PanVP


Re:Plat JuniorJS full-stack prog... prvá práca
« Odpověď #19 kdy: 16. 06. 2021, 11:36:18 »
Otázka, ako človek čo som vyštudoval vysokú školu a som Ing. (obor Informatika) a človek ktorý je samoučený a komunitne učený a aktívne sa venuje JS 4 roky, full-stack, a o JS vie celkom dosť (aj mongoose, graphql, websocket, auth,... ako front-end framework Svelte), keby chcel pracovať na skrátenú pracovnú dobu (6h/d) a možno na diaľku, koľko si myslíte že bych si mal zapýtať ako svoj prvý plat v prvej práci? Je tých cca ~1300€ [~33 tisíc KČ] v hrubom rozumná požiadavka? Čo som počul tak je lepšie si vypýtať viac, lebo že viacerí zamestnávatelia budú tlačiť na nižší plat, takže prv požiadať viac a postupne povoliť a trocha znížiť €.

Ahoj.

Prvně si dobře assessuj co umíš. Pokud nemáš srovnání, tak ti snad trochu pomůžu.
Umíš za dva týdny nahodit nějaké jednoduché CMS v reactu/vue/angularu podle moderních practices a umíš k tomu udělat spring like backend nebo nějaké nodejs služby řekněmě na úrovni 4-5 z 10? Znáš jiru, agile, git, gitflow, docker, linux, basic devops, basic sysadmin věci?

Pokud je na většinu těchto věcí odpověd ano, pak jsi ve smyslu průměru ČR senior a neměl bys chodit pod 80 superhrubá v Praze nebo Brně s tím, že za rok, dva půjdeš někam už za kilo plus, pokud budeš dobrej. Musíš se ale prezentovat jako senior se vším všudy, jinak se budou kroutit.

Pokud tyhle věci neumíš na průměrné úrovni a opravdu se budeš prezentovat jako junior s tím, že chceš nabrat zkušenosti a za rok, dva tři jít jinam za lepším - tak 55 superhrubé je minimum s tím, že budeš brzo tlačit na pilu.

Pokud půjdeš do korporátu na HPP jako junior, a ten korporát bude dobrý pro CV, tam ti možná dají méně, ale ten tradeoff je právě zasek v CV. Taky varianta. Pod 40HPP snad ani nikde neberou.


To vše výše co jsem psal, to je dobrý leda do úplnýho začátku kariéry. Na bydlení si v dnešní době nevyděláš s ničím pod řekněmě 150 superhrubá (nejpozděj do 5ti let od tohoto nástupu) - budeš muset zjistit kde toto nabízejí - banky, MS, a pár unicorn firem na dobré pozice. Pod 150 v Praze nebo Brně nemá smysl žít, když metr2 stojí 110k.

Nad 200 superhrubá se typicky nikdy nedostaneš v ČR jako techlead řekněmě.


PanVP

Re:Plat JuniorJS full-stack prog... prvá práca
« Odpověď #20 kdy: 16. 06. 2021, 11:48:16 »
Nad 200 superhrubá ... v ČR

To se obávám, že ani techlead.
To by musela být nějaká extra pozice, kde bys měl odpovědnost jako ředitel zeměkoule.
Chápu, že vedoucí týmu, který se stará o vývoj zásadního produktu pro nějakou banku, letecký systém nebo je vrchní hlavoun kritického projektu pro ČEZ možná. Takže ano, jsou tu tací, ale udržují paritu 1:1 s jednorožci.
Naopak 120-150 programátor (v Praze se 80 až 100% HO) dostane, jenže nad to se dostává jen velmi pomalu.

PanVP

Re:Plat JuniorJS full-stack prog... prvá práca
« Odpověď #21 kdy: 16. 06. 2021, 11:52:25 »
mi padl ...nejlepsi projekt myho zivota.... firma zbankrotovala.

A komu z nás se to alespoň jednou-dvakrát nestalo?

Někteří lidé (často podprůměrní programátoři s dobrodružnou povahou - třeba jako já) vyhledávají Start-UPy, jednak se nenudí, jednak po sobě nemusí uklízet natropený svinčík a jednak je enormní šance, že se firma raketovým tempem rozroste. Jeden takový kolega, to co říkáš, zažil snad už třikrát.
...nejlepší...skvěle rozjeté...nadějný projekt...mohl jsem být milionář...

Také jsem do takového jednoho projektu šel, zadarmo, nic jsem nechtěl, jen ředitelovat vlastní pobočku v zámoří ;D
Hádej, jak to dopadlo  8)
Netřeba být smutný, takových "projektů mého života" se každý měsíc spouští, po celém světě, tisíc.

Re:Plat JuniorJS full-stack prog... prvá práca
« Odpověď #22 kdy: 16. 06. 2021, 18:11:04 »
mne se to tak casto nestava, aby bilionova firma padla na hubu
to je posledni vec, co od nich ocekavam. a kdyz uz se dostanu dovnitr na lepsi pozici, tak si myslim, ze si mohu dovolit pozitivni ocekavani..


Plus explicitne se diskutovala  korelace s Covidem



mi padl ...nejlepsi projekt myho zivota.... firma zbankrotovala.

A komu z nás se to alespoň jednou-dvakrát nestalo?

Někteří lidé (často podprůměrní programátoři s dobrodružnou povahou - třeba jako já) vyhledávají Start-UPy, jednak se nenudí, jednak po sobě nemusí uklízet natropený svinčík a jednak je enormní šance, že se firma raketovým tempem rozroste. Jeden takový kolega, to co říkáš, zažil snad už třikrát.
...nejlepší...skvěle rozjeté...nadějný projekt...mohl jsem být milionář...

Také jsem do takového jednoho projektu šel, zadarmo, nic jsem nechtěl, jen ředitelovat vlastní pobočku v zámoří ;D
Hádej, jak to dopadlo  8)
Netřeba být smutný, takových "projektů mého života" se každý měsíc spouští, po celém světě, tisíc.

PanVP

Re:Plat JuniorJS full-stack prog... prvá práca
« Odpověď #23 kdy: 16. 06. 2021, 19:02:11 »

Nojo.
Co naděláš.
Mohl jsi třeba pochválit nějakou kolegyni a mohli tě vyrazit za harashment.
Nebo udělat jinou blbost a nechat se nesmyslně vyhodit.
Takhle to lehlo celé ne?

Re:Plat JuniorJS full-stack prog... prvá práca
« Odpověď #24 kdy: 16. 06. 2021, 19:32:21 »
ha, to se mi malem podarilo.

"Where are Deloite ppl?"

A ja rekl "that black girl over there..."




Nojo.
Co naděláš.
Mohl jsi třeba pochválit nějakou kolegyni a mohli tě vyrazit za harashment.
Nebo udělat jinou blbost a nechat se nesmyslně vyhodit.
Takhle to lehlo celé ne?

PanVP

Re:Plat JuniorJS full-stack prog... prvá práca
« Odpověď #25 kdy: 16. 06. 2021, 19:58:01 »

Hhh.

Kamarádovi se stalo něco takového - hovořil s šéfem, když v kanceláři seděl usácký IT director a jeho poskok, nějaký regionální manažer z UK.
Šef: ... Vašku, tak to klaplo!
On: Fakt jo? Fakt jo? Se poseru. Hehehe....vyskočil a šel si dát kafe.

Řekni si Fakt Jo nahlas a pochopíš, proč dost dlouho trvali na tom, aby ho hned vyhodili.
Před usákama nemůžeš šéfovi říkat "fakt jo?"