Záchrana dat z úložiště se SunOS

Sat1

Záchrana dat z úložiště se SunOS
« kdy: 31. 05. 2021, 12:45:08 »
Dobrý den,
dostal se mi pod ruku stroj který slouží jako síťové uložiště a "zmizela" z něj data. Jak jsem zjistil, tak solaris je od debianich systému vzdálený na sto honů, takže nejsem ani schopen najít konfigurák samby, protože v etc není v /locale/samba také ne. Jak zjišťuji, tak ani volby pro netstat nejsou stejné, ale to teď vem čert... Na stroji údajně běží zálohování, v crontab jsem ale našel jen

Kód: [Vybrat]
/usr/lib/time-slider/plugins/rsync/rsync-backup svc:/application/time-slider/plugin:rsync
a koukám na to jak tele na nová vrata. Dokáže mi někdo poradit jak z toho vytáhnout cílovou složku pro zálohy? Jen dodám, že na lokálu ty zálohy nejsou a v mountu nic externího připojeno nevidím.

Děkuji
« Poslední změna: 31. 05. 2021, 13:04:26 od Petr Krčmář »


Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Záchrana dat z úložiště se SunOS
« Odpověď #1 kdy: 31. 05. 2021, 13:32:48 »
Vůbec to neznám, takže "střílím od boku", ale - chápu dobře, že jsi se s původníma datama rozloučil a chceš tam nacpat zálohy?Pokud ano, není nejjednodušší cesta tam přes sambu něco nahrát a pak to ve FS vyhledat?
Nicméně, pokud zmizela data, nemůže bejt problém v tom, že se tam něco odmountlo? A ta konfigurace je tam? Ta samba teď běží, akorát na ní nic není?

Pokud tam běží samba, nejde z její commandline něco vyčíst? Nebo pokud to nejde z commandline, tak ji zabít a pustit s strace a koukat se, co čte a tak najít konfiguráky?

Re:Záchrana dat z úložiště se SunOS
« Odpověď #2 kdy: 31. 05. 2021, 13:58:38 »
Bylo by fajn napsat, o jakou verzi Solarisu se jedná? Zmiňujete time-slider, takže asi půjde o Solaris 11, snad dokonce aktuální 11.4? Pokud řešíte jak zjistit (či změnit) konfiguraci time-slideru, mrkněte do dokumentace:
https://docs.oracle.com/cd/E37838_01/html/E61017/timeslider.html

Dál zmiňujete SAMBA, smb.conf by měl být v /etc/samba. Sdílení se ale dá konfigurovat i pomocí ZFS properties, takže by asi stálo podívat se i na ZFS pomocí "zfs get share ...". Každopádně bych zase doporučoval mrknout do dokumentace, případně poslat víc detailů.

Sat1

Re:Záchrana dat z úložiště se SunOS
« Odpověď #3 kdy: 31. 05. 2021, 15:26:10 »
Logik> data pravděpodobně smazal někdo umyslně. Kde jsou nasdílená data přes smb vím, to problém není, ale nemůžu najít kam by měly být ukládané údajné zálohy, jen vím, že na lokálních discích nejsou a proto potřebuji rozluštit co se cpe tomu rsync.
Jse2> Omlouvám se, řeším teď najednou víc věcí, tak jsem to zapomněl napsat.
Kód: [Vybrat]
uname -a
SunOS serv 5.11 oi_151a9 i86pc i386 i86pc Solaris
Kód: [Vybrat]
cat /etc/release
             OpenIndiana Development oi_151.1.9 X86 (powered by illumos)
        Copyright 2011 Oracle and/or its affiliates. All rights reserved.
                        Use is subject to license terms.
                           Assembled 17 January 2014
Opravdu to vypadá, že to smb bude řešeno na úrovni ZFS, dokonce mi to vypisuje nějake snapshoty, takže by to mohlo jít obnovit z nich. Stejně bych ale rád rozlouskl ten rsync, protože mi tvrdí že to zálohují.

AM

Re:Záchrana dat z úložiště se SunOS
« Odpověď #4 kdy: 31. 05. 2021, 19:26:44 »
Konfigurace zálohovaní přes rsync modul se dá udělat přes GUI, ne? Pak by mělo stačit to GUI pustit a podívat se se, co je tam jako destinace uvedeno.

Já ten systém neznám, ale tipuji, že si přes GUI naklikáte, co chcete obnovit, a ono se to samo obnoví, viz https://docs.oracle.com/cd/E26502_01/html/E29027/glyhs.html .

Oracle má software support, kde vám mohou poradit. Obchodníci vám řeknou, kolik by to stálo.


Sat1

Re:Záchrana dat z úložiště se SunOS
« Odpověď #5 kdy: 31. 05. 2021, 22:16:30 »
Přes jaké GUI? Navíc se nejedná o Solaris, ale o nějaký OpenIndiana, takže podporu ze strany Oraclu nepředpokládám. Jinak data už jsem vyřešil přes snapshot, ale ten rsync by mě stejně zajímal.

Re:Záchrana dat z úložiště se SunOS
« Odpověď #6 kdy: 31. 05. 2021, 23:17:47 »
SMF neboli Service Management Facility je cosi na způsob systemd. Hledejte/googlujte svc, svcadm, svcs. Vizte též https://wiki.openindiana.org/oi/rsync+daemon+service+on+OpenIndiana