Vývoj webových aplikací pro nenáročné

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #75 kdy: 27. 05. 2021, 22:24:00 »
BTW, nasel jsem tohle, ale pamatuju si, ze existuje lepsi a delsi verze.
https://medium.com/@boopathi/it-s-the-future-7a4207e028c2

Heh, pěkné. Jsem se pobavil, pak zamyslel a zjistil, že z těch technologických zkratek člověk znal možná jen to JQuery. Jsem rád, že se tím nemusím živit a až budu muset zase si vyrobit pro test/ukázku jednoduchou stránku, tak zase za noc zbastlím čistý jednosouborový javascript smíchaný s HTML a možná k tomu ještě jeden CSS soubor... :-)


Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #76 kdy: 27. 05. 2021, 23:12:54 »
Ale jimak treba s javascriptem a html jako jazykem zase tak problem nemam. To az ten npm setup, nodemodules, babel atp. je bordel, navic ke vsemu to vzdycky ruzne hapruje v IDE, jo a knihovny jsou vosklive napsane, komponentu zasadne nejak haprujou. Jo a blbe se debuguje await async v IntelliJ, a taky tam nefunguje evaluate. A naseptavani je vzdycky takove roztodivne.

Treba Mapy.cz API, tak dokumentace je udelana dobre, ale kdy y nebyla, tak clovek proste nepochopi z kodu jak to doprcic jako ma vlastne fungovat. Pritom je to docela jednoducha knihovna, ale proste pochopit to jenom tak nejde, Kdyny to bylo v jave, tak staci jeden example a zbytek clovek pochopi kdyz se podiva do okomemtovane tridy. Ale v javascriptu ne. A pritom udelat to pekne se v javascriptu da, ale proste ti web vyvojari...
« Poslední změna: 27. 05. 2021, 23:17:17 od registrovany123 »

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #77 kdy: 27. 05. 2021, 23:21:45 »
Treba Mapy.cz API, tak dokumentace je udelana dobre
No, zrovna jsem musel googlit, jaké parametry se předávají do geometrie CIRCLE. Protože je celkem jasné, že když je možné nakreslit na mapě různě velké kruhy/kružnice, bude to chtít víc parametrů, než jenom střed. Ale jak se určí poloměr či průměr, to už se člověk z dokumentace nedozví. Ale je fajn, že to má alespoň nějakou dokumentaci.

ak clovek proste nepochopi z kodu jak to doprcic jako ma vlastne fungovat. Pritom je to docela jednoducha knihovna, ale proste pochopit to jenom tak nejde,
To ale podle mne nijak nesouvisí s webovým vývojem jako spíš s tím, jestli už jste se s nějakým mapovým API setkal.

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #78 kdy: 28. 05. 2021, 00:24:44 »
Nevím jak je to s kompilací z Javy, ale WebAssembly tu s námi je už delší dobu.

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #79 kdy: 28. 05. 2021, 00:41:52 »
tak to je super, on totiz WebAssembly to je posledni technologie, co webu FAKT chybela.

Tu je treba propagovat co se da.

Nevím jak je to s kompilací z Javy, ale WebAssembly tu s námi je už delší dobu.


Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #80 kdy: 28. 05. 2021, 09:05:51 »
tak to je super, on totiz WebAssembly to je posledni technologie, co webu FAKT chybela.

Tu je treba propagovat co se da.

Nevím jak je to s kompilací z Javy, ale WebAssembly tu s námi je už delší dobu.

Nekde jsem cetl ze Web Assembly se nejak neuchytilo jak se myslelo. A v cem ti to pomuze?

Jde o to, ze Javacript neni zase tak spatny jazyk. Hodne lidi na neho nadava, ale jako skriptovaci jazyk, kdyz to porovnam s Pythonem, to neni zle. Mozna v mnohem bych rekl ze je to lepsi nez Python, kdyz by mi slo jenom o jazyk, uz treba proto, ze to pouziva JSON jako reprezentaci objektu, jede to primo v Browseru, a ma to normalni Streamy a lambdy, narozdil od Pythnovskych lambd a list comprehensions - to je takove krkolomne.

Ja kdyz pouzivam to Vue, nedelam s NPM a nepotrebuu pouzivat nekym jinym napsane komponenty (coz byva ten nejvetsi kamen urazu), takse mi s tim dela dobre amuzu si to napsat pekne.

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #81 kdy: 28. 05. 2021, 09:10:43 »

Ad ta transpilace. A opravdu je to takove terno?

Pythnovskou filozofii to zrovna moc princip jednoduchosti nesplnuje. Vemte si co vsechno musite udelat navic, kdyz chcete transpilovat. Napr se vam i rozbije moznost debugovat v browseru a cist chyby v temrinalu, protoze vsechny zdrojaky jsou rozsypany caj.

Tak nemate to lepsi mit o neco vetsi zdrojaky, ale poradek a jednoduchost?

Ja vim ze jsme delali Python lambdy a JS lambdyv AWS. JS lambdy jsou zkompilovane a o neco mensi nez Pythonovske. Ale:

1. Python lambdy muzu adhoc upravit v browseru
2. Kdyz mi vyskoci chyba, tak rovnou vidim i kod kde vyskocila (tak jako v Jave). U JS vidim jenom rozsypany caj.
3. Nemusim mit dalsi konfigurace kvuli nastaveni transpilace.

Z vyse uvedeneho jsem usoudil, ze transpilace pro lambdy neni zase takova skvela vec, a Python way mi prijde lepsi. Proto i v JS jsme transpilaci nakonec vypli, protoze se to proste nevyplati.

A jasne, chcete mit co nejrychlejsi web. Ale skrze tu jednoduchost zase dostanete funkcnejsi web - mensi slozitost, mene chyb. A kdyz se tak nad tim zamyslim, tak je to vcelku i fail, ze alespon pro vyvoj nemuzu s NPM a tim setupem pouzivat netranspilovanou verzi v browseru. To mi neprijde v poradku.
« Poslední změna: 28. 05. 2021, 09:15:58 od registrovany123 »

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #82 kdy: 28. 05. 2021, 10:15:52 »
BTW, nasel jsem tohle, ale pamatuju si, ze existuje lepsi a delsi verze.
https://medium.com/@boopathi/it-s-the-future-7a4207e028c2

Jo, toto je vysoce trefná záležitost - neznám jiný obor IT (i ne-IT?), ve kterém by byl takový bordel a tolik rovnáků na ohýbáky, jako výroba webů. Pravděpodobně je to dáno typem lidí, kteří se kolem toho motají. Výsledky se dostavily.

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #83 kdy: 28. 05. 2021, 10:27:47 »
Btw, citace z Vue oficialniho Getting Started:

https://vuejs.org/v2/guide/installation.html

Citace
Vue provides an official CLI for quickly scaffolding ambitious Single Page Applications. It provides batteries-included build setups for a modern frontend workflow. It takes only a few minutes to get up and running with hot-reload, lint-on-save, and production-ready builds. See the Vue CLI docs for more details.

The CLI assumes prior knowledge of Node.js and the associated build tools. If you are new to Vue or front-end build tools, we strongly suggest going through the guide without any build tools before using the CLI.


A jeste jedna:
Citace
NPM is the recommended installation method when building large scale applications with Vue

Jak prihodne. Mam framework, kde NPM doporucuji az pro large-scale apps, coz se se me netyka, a vubec nedoporucuji jit skrz tutorial s Vue CLI ktery udela komplet setup s webpackem atp.

Takze muj zpusobimportovani scriptuje ve Vue zcela validni zpusob prace.

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #84 kdy: 28. 05. 2021, 10:28:15 »
BTW, nasel jsem tohle, ale pamatuju si, ze existuje lepsi a delsi verze.
https://medium.com/@boopathi/it-s-the-future-7a4207e028c2

Jo, toto je vysoce trefná záležitost - neznám jiný obor IT (i ne-IT?), ve kterém by byl takový bordel a tolik rovnáků na ohýbáky, jako výroba webů. Pravděpodobně je to dáno typem lidí, kteří se kolem toho motají. Výsledky se dostavily.

Podle me to bylo dano rychlym vyvojem prohlizecu pred par lety. Dnes se ten obor uz ustalil.

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #85 kdy: 28. 05. 2021, 10:53:53 »
Nekde jsem cetl ze Web Assembly se nejak neuchytilo jak se myslelo. A v cem ti to pomuze?
Web Assembly je běh na dlouhou trať, zatím na něm není, co by se uchytilo. Pro vývoj běžných webů to ještě dlouho nepomůže v ničem – to možná až a pár let, až bude možné použít jiné jazyky jako náhradu JavaScriptu.

Ad ta transpilace. A opravdu je to takove terno?
Nevím, v čem by to mělo být terno. Já to vnímám spíš jako dočasný workaround, dokud se pořádně nerozšíří ES moduly a buildovací nástroje neakceptují, že už tu nějaký pátek máme HTTP/2.


Napr se vam i rozbije moznost debugovat v browseru a cist chyby v temrinalu, protoze vsechny zdrojaky jsou rozsypany caj.
Nerozbije, při transpilaci se vytváří mapa mezi transpilovaným a zdrojovým kódem, prohlížeče s ní umí pracovat.

alespon pro vyvoj nemuzu s NPM a tim setupem pouzivat netranspilovanou verzi v browseru
Můžete. Např. Snowpack takhle funguje.

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #86 kdy: 28. 05. 2021, 11:47:55 »
Jde o to, ze Javacript neni zase tak spatny jazyk. Hodne lidi na neho nadava, ale jako skriptovaci jazyk, kdyz to porovnam s Pythonem, to neni zle. Mozna v mnohem bych rekl ze je to lepsi nez Python, kdyz by mi slo jenom o jazyk, uz treba proto, ze to pouziva JSON jako reprezentaci objektu, jede to primo v Browseru, a ma to normalni Streamy a lambdy, narozdil od Pythnovskych lambd a list comprehensions - to je takove krkolomne.

anonymni funkce jsou asi jedina vec, ktera pythonu oproti js chybi. JS toho chybi vic, treba pretezovani operatoru, coz u webu moc nevadi, ale napriklad u AI knihoven to vadi.

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #87 kdy: 28. 05. 2021, 12:07:09 »
 to je smutny, ze nikdo nepochopil ironii ohledne Web Assembly.

Je to presne ukazka stupidniho napadu, snaziciho se protlacit do webu vlastni zajmy (i..e neodiltrovatelnou reklamu) bez ohledu na to, ze je jen otazkou casu, kdy se to zmeni v bezpecnostni nocni muru a vsichni zacnou delat U turn.

PanVP

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #88 kdy: 28. 05. 2021, 12:27:12 »
to je smutny, ze nikdo nepochopil ironii ohledne Web Assembly.

Mně se to nezdálo, ale mlčel jsem, protože si říkám "hmmmm asi jsem blbej no"  :P ;D

Re:Vývoj webových aplikací pro nenáročné
« Odpověď #89 kdy: 28. 05. 2021, 13:49:29 »
Je to presne ukazka stupidniho napadu, snaziciho se protlacit do webu vlastni zajmy (i..e neodiltrovatelnou reklamu) bez ohledu na to, ze je jen otazkou casu, kdy se to zmeni v bezpecnostni nocni muru a vsichni zacnou delat U turn.
Tohle je také ironie, nebo opravdu vůbec netušíte, co WebAssembly je?