Postfix - odesílání zpráv na vlastní doménu (s obejitím kontroly)

Dobrý den,
žádám o radu s nastavením postfixu, reps. nasměrování k jinému řešení velmi specifického problému.

Naše neziskovka má asi sto mailových schránek. Z různých důvodu jsme potřebovali využívat Google Workspace a s tím spojený Gmail. Jelikož je Workspace docela drahý, máme na něm jen menší část uživatelů, zbytek zůstal na jiném VPS.

MX záznam je nasměrován na Google, přičemž je ve Workspace zavedeno pravidlo přesměrování zpráv pro neexistující adresáty na ono druhé VPS. Tohle to funguje dobře, ale problém je s odesíláním zpráv od uživatelů z onoho VPS na kolegy na Gmailu (obojí stejná doména). Postfix totiž zprávu nepustí do sítě a rovnou ji vloží do schránky na daném VPS. Smazání schránky na VPS nepomohlo, protože při odesílání postfix zjistí, že schránka neexistuje a vrací zprávu odesílateli jako nedoručitelnou.

Nepomohlo by nastavení postfixu SMTP relay s SMTP serverem Google? Nebo vás napadá jiné řešení?

Samozřejmě jsem konzultoval se správcem VPS, ale ten si víceméně neví rady. Já nejsem žádný linux guru, jen do toho trochu vidím a především to všechno zařizuju a odklikávám...



Připadá mi zbytečné hnát všechny e-maily na Google, aby vám pak zase některé vrátil zpět.

Postfix má transport_maps. Pro každou adresu tam můžete určit, jakým způsobem se bude doručovat. Tj. pro lokální schránky necháte lokální doručování, a pro ty vzdálené nastavíte, že se mají doručovat standardním SMTP transportem podle MX záznamů.

Děkuji Filipe, měl jste pravdu. Ač laikovi, podařilo se mi to nastavit.

V main.cf jsem do transport_maps přidal odkaz na soubor, v němž je uveden seznam schránek, které mají mít relay na SMTP Gmailu. Ve Workspace jsem už jen musel navíc povolit adresu druhého VPS. Zdá se, že to takhle funguje.

Ještě přidám odkaz na stránku, kde to bylo docela dobře vysvětleno: https://www.linuxbabe.com/mail-server/postfix-transport-map-relay-map-flexible-email-delivery