tar - blocksize pro LTO5

tar - blocksize pro LTO5
« kdy: 14. 05. 2021, 14:06:29 »
Ahoj,
mam tu na hrani starsi externi hp SAS surestore LTO-5 mechaniku.

mt bez problemu, ale tar mi pada na i/o errory, pokud nespecifikuju (tar -cvf /dev/st0 -b 1024 /...) blocksize. Mate nekdo zkusenosti / doporuceni, jaky pouzit blocksize nebo jiny tuning? Prosim "sberny dvur" nechme jako posledni moznost :)

Dik a hezky vikend

MP


Re:tar - blocksize pro LTO5
« Odpověď #1 kdy: 14. 05. 2021, 15:01:27 »
Pokud se dobře pamatuji, tak LTO-5 vyžadovala kromě vhodné block size i docela rychlý přísun dat. Pokud počítač nestíhal dodávat, tak se mechanika zastavovala a znovu rozbíhala ( vyhledej: "LTO shoeshining", "tape shoeshining" ).  Zálohování se pak výrazně zpomalilo.

Bacula/Bareos s tím počítají a mají funkci, které se říkalo DataSpooling. Před nahráním na pásku se obsah zálohy sesbírá na lokální disk (my jsme měli striping ze tří disků) a potom se to tlačí do LTO z toho lokálního disku.

Re:tar - blocksize pro LTO5
« Odpověď #2 kdy: 14. 05. 2021, 18:15:36 »
JJ, disk je relativne rychly (zalohuji zalohy z HDD na pasku), ale i tak ma co nakrmit tech skoro 150 MB/s, co LTO da;
pochopil jsem to rychle, kdyz jsem ze zvyku zapnul kompresi tar -czf . Hrozne zvuky!

MP


Re:tar - blocksize pro LTO5
« Odpověď #3 kdy: 15. 05. 2021, 14:15:30 »
Kazda paska (konkretni paska) ma blocksize ktery je definovan velikosti blocksize paskove mechaniky kdyz se na ni zacne zapisovat. Z toho vyoplyva ze velikost bloku musi bejt stejna na strane SW a mechaniky pri zapisu a na strane mechniaky a pasky pri cteni. Mechanika se da prepnout do auto rezimu kdy se velikost bloku automaticky detekuje/nastavuje. Na urovni mechaniky se daji paramtery menit prikazem mtr.

LTO5 ma write dle WIKI 150MB/s. Coz znamena ze kdyz podtece buffer tak se paska musi zastavit pretocit zpatky a zacit psat na novy zarovnany blok. Coz znamena ze se na pasku nejen pomaleji zapisuje ale vejde se tam i min dat. Pokud kompresi tak jedine na mechanice.

VS

Re:tar - blocksize pro LTO5
« Odpověď #4 kdy: 18. 05. 2021, 07:09:27 »
Zaver: zatim nejstabilneji mi tar taruje s -b 4096

MP