Výběr 5GHz AP pro rozšíření stávající sítě

Výběr 5GHz AP pro rozšíření stávající sítě
« kdy: 26. 04. 2021, 16:12:46 »
Dobrý den,
potřeboval bych poradit s výběrem obyčejného 5GHz AP pro rozšíření existující sítě. Síť mám vybudovanou na Mikrotiku 951G-2HnD a jsem s ním spokojený, ale chtěl bych k 2.4GHz síti dodat i 5GHz variantu.

Potřebuju pokrýt 60m2 byt, od AP k uživateli je to vždy nejdále přes dvě 30cm cihlové stěny. Připojení jen 2-3 uživatele, v jednom momentě většinou ne víc než dva, ale oba často máme videohovory. Nepotřebuju žádný dělo - sloužit bude cca 1 rok (pak se stěhujeme jinam, kde je síť hotová).

WiFi 6 vidím spíš jako bonus, reálně tu rychlost nevyužijeme, po 5GHz sahám spíš kvůli přehlcení 2.4GHz, kdy přes den spojení uživatel->router občas padá a v okolí vidím 25+ 2.4GHz sítí.

Přiznám se, že vývoj síťových zařízení už roky nesleduju, takže nevím, která značka je lepší nebo horší. U nejmenovaného mimozemšťana jsem našel možnosti od 500 do 5000, neprahnu po tom nejlevnějším, ale v mém vlastnictví se neohřeje ani do konce záruky. Stejně tak nepotřebuju žádné zásadní funkce - DHCP, firewall, VPN atd. dělá ten Mikrotik. Od toho AP čekám opravdu jen "převodník metalika->5GHz", který nebudu muset každý týden restartovat.

Jaký byste poradili?

Díky moc za vaše odpovědi!


Re:Výběr 5GHz AP pro rozšíření stávající sítě
« Odpověď #1 kdy: 26. 04. 2021, 16:56:23 »
Pokud už je v síti Mikrotik, skoro by dávalo největší smysl použít něco jako Mtk cap ac (https://mikrotik.com/product/cap_ac) případně spolu s nastavením CAPsMAN (https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:CAPsMAN), pokud by bylo potřeba víc AP.

Re:Výběr 5GHz AP pro rozšíření stávající sítě
« Odpověď #2 kdy: 26. 04. 2021, 23:52:20 »
Okrem rozlohy bytu, je pri wifi veľmi podstatná informácia akou rýchlosťou ti má to wifi na 5 GHz fungovať.

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:Výběr 5GHz AP pro rozšíření stávající sítě
« Odpověď #3 kdy: 27. 04. 2021, 02:13:25 »
Dobrý den,
potřeboval bych poradit s výběrem obyčejného 5GHz AP pro rozšíření existující sítě. Síť mám vybudovanou na Mikrotiku 951G-2HnD a jsem s ním spokojený, ale chtěl bych k 2.4GHz síti dodat i 5GHz variantu.
........

Jaký byste poradili?

Díky moc za vaše odpovědi!
Ahoj,
hledat a kupovat jen 5GHz AP nemá moc smysl co se týče poměru cena/výkon.

Jak už bylo uvedeno výše. Když už máš Mikrotik tak kup další zařízení z jejich produktové řady.
2.4+5 GHz   -  Mikrotik cAP ac https://mikrotik.com/product/cap_ac

Neseká se, pokrytí docela slušné. Určitě s ním neuděláš chybu a dovolím si tvrdit, že jej budeš mít déle než plánuješ :-)

Pokud chceš jít s cenou ještě níže pak Mikrotik wsAP ac lite
https://mikrotik.com/product/wsap_ac_lite  tento model ale zmiňuji jen okrajově. Nemám jej nikde nasazený takže z mé strany žádné reálné zkušenosti.

R.S.

Re:Výběr 5GHz AP pro rozšíření stávající sítě
« Odpověď #4 kdy: 27. 04. 2021, 08:41:27 »
Spíš než rychlost 5Ghz, by se mělo řešit umístění. Co mám zkušenost, 5Ghz a 2 stěny moc nefunguje, pokud člověk chce od 5Ghz i rychlost :)

Ve starém bytě jsme měli AP "na chodbě", ale v centru, takže to bylo vždy max přes jedny dveře. A i tak, signál byl v některých místech nic moc, a zachraňovalo to 2.4.


Re:Výběr 5GHz AP pro rozšíření stávající sítě
« Odpověď #5 kdy: 27. 04. 2021, 10:15:01 »
Okrem rozlohy bytu, je pri wifi veľmi podstatná informácia akou rýchlosťou ti má to wifi na 5 GHz fungovať.

Rychlost není pro nás až tak podstatná, rychlost připojení mám někde kolem 70Mbps dolů a 30Mbps nahoru, komunikace mezi uzly v síti prakticky neprobíhá.

Pokud už je v síti Mikrotik, skoro by dávalo největší smysl použít něco jako Mtk cap ac
...
...
Jak už bylo uvedeno výše. Když už máš Mikrotik tak kup další zařízení z jejich produktové řady.
..

Díky za tipy, podívám se na ty odkazy. Původně jsem popravdě Mikrotik neplánoval, protože mi to přišlo jako kanon na vrabce, ale Mikrotik+Mikrotik by určitě potěšilo mé OCD  :D

Pokud bych ale přece jen šel do něčeho obyčejnějšího - jak jsou na tom značky TP-Link, Tenda, Mercusys, Asus atd.? Je některá, kterou lze více doporučit než jinou, nebo jsou to stejné desky s jiným logem?

Re:Výběr 5GHz AP pro rozšíření stávající sítě
« Odpověď #6 kdy: 27. 04. 2021, 11:01:17 »
70 Mega je v pohode. Ja len, že niekto má gigovú prípojku a chcel by dosiahnuť aspoň 500 mega cez wifi.
Cez steny na 5 GHz je lepšie keď to má externé antény. Mikrotik cez viac ako 1 stenu funguje mizerne na 5 GHz.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr 5GHz AP pro rozšíření stávající sítě
« Odpověď #7 kdy: 27. 04. 2021, 11:38:22 »
70 Mega je v pohode. Ja len, že niekto má gigovú prípojku a chcel by dosiahnuť aspoň 500 mega cez wifi.
Cez steny na 5 GHz je lepšie keď to má externé antény. Mikrotik cez viac ako 1 stenu funguje mizerne na 5 GHz.

500 mbit PHY speed na 5 GHz je taký základ, nie niečo výnimočné. Na 70 Mbit stačí jeden 20 MHz n-kový kanál.  Rýchlosť sa dá dosiahnuť širšími kanálmi a viacerými streamami, 2x2 MIMO klient (t.j. väčšina) pri šírke 80 MHz by mal dosiahnuť PHY 867 Mbps a realisticky 600-700 Mbps, 3x3 cez gigabit (nie že by mu to pomohlo ak AP nemá na to uplink).

Tu však vstupuje do hry softvér bežiaci na Mikrotiku; napríklad klienti s Intel čipmi majú problém s Mikrotikovou predstavou 80 MHz kanálu (chcú dva streamy, Mikrotik im v rámci svojej nepodpory MIMO dáva iba jeden, nedohodnú sa). Pri 40 MHz šírke kanálu Intely pobežia na 400-433 Mbps PHY.

Mikrotik má celkovo problém aj s podporou ac wave2 - nepodporuje to ani na zariadeniach, ktoré na to železo majú (t.j. hap ac3, rb4011, audience). Resp. má experimentálnu podporu v ROS7, a nie je kompatibilná s CAPsMANom.

V bytoch sú problém panely, teda železo v nich. S tehlovými priečkami až taký problém nie je. Samozrejme, čím menej prekážok medzi AP a klientom, tým lepšie, na 5 GHz urobí nejaký útlm aj papier.

Re:Výběr 5GHz AP pro rozšíření stávající sítě
« Odpověď #8 kdy: 27. 04. 2021, 12:40:09 »
Ja bych volil nejake AP od Ubiquiti nebo TP-Link. Nemam zkusenost s Mikrotik AP, dal bych spis prednost zminenym vyrobcum.

Konkretne bych volil tyto dva modely:
- Ubiquiti UniFi UAP-AC-LITE, cena do 2 tis.
- TP-LINK EAP225, ceny lehce pres 2 tis.

Pokud by byl jeden malo, tak daji spojit v jednu vetsi sit a zarizeni mohou mezi jednotlivymi APckami bez vypadku prechazet. Napajeno pres PoE bud ze switche nebo maji v baleni dodavany PoE injektor.

Urcite se toho po roce nekdo rad za slusny peniz ujme.

Re:Výběr 5GHz AP pro rozšíření stávající sítě
« Odpověď #9 kdy: 27. 04. 2021, 13:21:31 »
Za mna TP-Link. Posledny krat som instaloval bratovi jeden na skusku EAP-245.

TP-Linky maju moznost aj standalone rezimu( nieje potrebny ziaden controller/cloud alebo mobilna appka ale klasika). Slusne parametre. V reale som bol milo prekvapeny pokrytim, To EAP-225 by malo mat podla dokumentacie este o 1dB lespie anteny ako EAP-245.
To klasicke rozhranie bol najvecsi dovod. U unify mi vadi ich rozhranie. Neprehladne menu, posledna zmena to este viac zneprehladnila a je to zabugovane. Unify mame v praci. Ak to funguje tak OK ale ak problem, tak by som to vsetko najradsej vyhodil. Ruky by som zodpovednemu dolamal za to rozhranie controllera.

Re:Výběr 5GHz AP pro rozšíření stávající sítě
« Odpověď #10 kdy: 10. 05. 2021, 15:15:22 »
Pánové, díky všem za odpovědi - nakonec tedy vyhrál Mikrotik cAP ac.

Nastavení proběhlo v pohodě, stabilitu spojení nechci zatím hodnotit, ale na první dobrou se zdá býti lepší.

Malinko problém byl s intel síťovkama ("historické" AC 8265 atd. se nechtěly připojit k 20/40/80MHz XXXX kanálům, k 20/40MHz to funguje bez problémů).

Co teď řeším je rychlost spojení Mikrotik cAP ac => Mikrotik RB951G-2HnD - mají mezi sebou 0.5m cat6 utp a sice si dohodnou na 1Gbps, ale při bandwidth testu se ustálí na 300Mbps/50Mbps, což sice i tak překračuje rychlost připojení, ale červíček ve mně hlodá ;) Zkusím vyměnit kabel za nějaké onačejší STP a uvidím jestli se to nějak změní.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr 5GHz AP pro rozšíření stávající sítě
« Odpověď #11 kdy: 10. 05. 2021, 15:44:53 »
Malinko problém byl s intel síťovkama ("historické" AC 8265 atd. se nechtěly připojit k 20/40/80MHz XXXX kanálům, k 20/40MHz to funguje bez problémů).

Presne ten istý problém mám s haP ac a zbierkou rozličných Intel sieťoviek, (najstaršia z nich je N6205, čo je ešte 802.11n). Na 80 MHz šírke ani ťuk, na 40 MHz v pohode. Klienti od iných výrobcov nemajú problém.

Pokiaľ by niekto vedel, ako to riešiť (tak, aby všetci mali 80 MHz, nie zúžením na 40 ;) ), tak by som ocenil hint, kde je problém.

Re:Výběr 5GHz AP pro rozšíření stávající sítě
« Odpověď #12 kdy: 11. 05. 2021, 13:54:52 »
Určitě využít Mikrot CAPsMan. Vyřešíš dvě mouchy jednou ranou. Rozšíříš pokrytí a automaticky tě to přepojí na nejlepší AP co je v blízkosti... Dvě AP (rozdílných značek) mi nikdy nefungovalo a musel jsem vždy skončit u dvou SSID a manuálně přepínat mezi AP.

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:Výběr 5GHz AP pro rozšíření stávající sítě
« Odpověď #13 kdy: 15. 05. 2021, 00:52:43 »
Malinko problém byl s intel síťovkama ("historické" AC 8265 atd. se nechtěly připojit k 20/40/80MHz XXXX kanálům, k 20/40MHz to funguje bez problémů).

Presne ten istý problém mám s haP ac a zbierkou rozličných Intel sieťoviek, (najstaršia z nich je N6205, čo je ešte 802.11n). Na 80 MHz šírke ani ťuk, na 40 MHz v pohode. Klienti od iných výrobcov nemajú problém.

Pokiaľ by niekto vedel, ako to riešiť (tak, aby všetci mali 80 MHz, nie zúžením na 40 ;) ), tak by som ocenil hint, kde je problém.

Podobný problém jsem řešil ale s TP-Link USB dualband. Odmítal na 5GHz nalézt síť.
V mém případě jsem musel u nastavení v MK jít cestou pokus,omyl a najít vhodnou frekvenci a specifikovat Control channel

Tzn.: 20/40/80mhz-Ceee,20/40/80mhz-eCee,20/40/80mhz-eeCe, atd.


Tady jsou 2 odkazy z mnoha na MK fórum, jsou staršího data ale informace mohou stále někomu pomoci:

https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=35767
...Příspěvek #111:
For the interest of others, i've included the list of channels below, that was complete for my region. At least, configuring the correct channel on the ap for upper or lower bonding allowed the intel cards to obtain a sync of 270-300. Also, Intel (as previously mentioned in this thread) do not handle any bonding on 2.4ghz.

Upper bond channels
5180,5220,5260,5300,5500,5520,5580,5620,5660,5745,5785
Lower bond channels
5200,5240,5280,5320,5520,5560,5600,5640,5680,5765,5805

I have also found on some clients that enabling all ampdu priorities and enabling both chains for tx and rx on the AP really helped the bandwidth.....


https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=121823


Re:Výběr 5GHz AP pro rozšíření stávající sítě
« Odpověď #14 kdy: 15. 05. 2021, 12:40:24 »
=> TP-Link USB dualband odmítal na 5GHz nalézt síť...
To bude najsôr problém s driverom. Pre scanning platí, že prebieha vždy na šírke 20 MHz. Ak sa pri scanningu nastaví čip na inú šírku, tak to nemusí nájsť niektoré siete. Driver pri scanningu musí vždy prepnúť šírku na 20 MHz a po scanningu vrátiť širku na takú, akú užívateľ nastavil.