Jak zachránit data ze spadlého Ubuntu?

Jirka

Jak zachránit data ze spadlého Ubuntu?
« kdy: 22. 06. 2011, 14:47:22 »
Ahoj,

rád bych Vás požádal o radu, jak mám vytáhnout data z netbooku, na kterém běželo Ubuntu.
Bylo tam půvdně Ubuntu, ale to spadlo a netbook už nenajede. Pomocí Linux Live Usb Creator jsem si vytvořil Linux Live Usb, systém najel, vše funguje, ale se chci dostat do některých složek, tak mě to tam nepustí s tím, že nemám dostatečná práva. Nevíte, jak jinak se dovnitř dostat nebo jak zvýšit práva?

Jedná se o netbook od přítelkyně a já toho o Linuxu moc nevím (stejně tak ona:D)..

Mnohokrát děkuji za jakoukoliv radu.

Jirka


Dreit

Re: Jak zachránit data ze spadlého Ubuntu?
« Odpověď #1 kdy: 22. 06. 2011, 15:38:39 »
Jestli se nepletu, tak někde vytvořit adresář (třeba /media/zaloha) a pak to do něj připojit:
Takže například (v terminálu):

Vytvořit adresář:
Kód: [Vybrat]
# mkdir /media/zalohaUkázat oddíly na discích:
Kód: [Vybrat]
# fdisk -lPřipojit (co, kam) - řekněme že chceme připojit sda1:
Kód: [Vybrat]
# mount /dev/sda1 /media/zaloha
Data z disku pak budou v adresáři /media/zaloha

a odpojit zase:
Kód: [Vybrat]
# umount /media/zaloha

Snad nekecám, včera jsem tohle řešil s diskem kde byly WinXP a postupoval jsem stejně (jen s rozdílem že mi systém běžel z disku a ne z USB, ale to by nemělo hrát roli)

#   - jako root (přidat před příkaz "sudo") - nevim jak je to na systémech z USB, mě to vždycky seřve že dělám něco špatně, ale funguje to

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak zachránit data ze spadlého Ubuntu?
« Odpověď #2 kdy: 22. 06. 2011, 15:54:19 »
Zkuste si na tom live distru rozchodit roota: sudo passwd. Nastavte nejake heslo a pak puste su a jste root. Nasledne fdisk -l, ktery vam vypise; o system vidi za disky. Vybrat partition, na ktere si myslite, ze jsou ta data a nekam namontovat. Pokud v mnt nebo media nebyl vytvoren nejaky vhodny adresar, tak treba mkdir /mnt/disk, nasledne mount /dev/sda1 /mnt/disk (/dev/sda1 je oblast vaseho disku, kterou chcete spasit).

Podobnym zpusobem namontovat externi USB disk, spustit nejaky file manager (mc) a data tam presypat.

BTW, to Ubuntu by mozna slo z toho live distra opravit. Prijde na to, nac zdechlo. Ale to bych asi zkousel az po te, co budou data bezpecne zkopirovana jinde.

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re: Jak zachránit data ze spadlého Ubuntu?
« Odpověď #3 kdy: 22. 06. 2011, 16:56:43 »
Není mi jasné, proč nastavovat na live distru heslo na roota a pak se na něj hlásit, když bohatě stačí "sudo su". A na normálním systému k tomu taky nevidím důvod, heslo roota se mi píše hůř než heslo na normální účet s právy sudo, takže ho využiji jen v těch vzácných případech, kdy se potřebuji přihlásit přímo z konzole a něco dělat jako root (nenajede xserver, ...). Uznávám, že pokud jsou obě hesla srovnatelná, je "su" kratší, nicméně já dávám na roota vždy složitější a delší heslo právě proto, že ho nemusím zadávat pokaždé.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Jak zachránit data ze spadlého Ubuntu?
« Odpověď #4 kdy: 22. 06. 2011, 17:44:08 »
S těma právama to máš jednoduchý - nejde to, protože uživatel na USB Live Linuxu je jinej, než původní, kterej ty soubory vytvořil (a stále vlastní).

Příkaz su Tě přehodí na účet superuživatele a ten má práva ke všemu.

Zbytek dle rad ostatních - namountovat starej disk někam, namountovat USB disk na zálohování někam a pak to (třeba pomocí mc v řádce, nebo jinýho správce v grafickym - ale puštěnýho pod su, jinak nemáš práva) zkopírovat.

Na externím disku na zálohování si bud udělej filesystem jako v NTB (zachovají se Ti práva, pokud to budeš chtít) nebo FAT nebo NTFS (NTFS se mountuje nejlépe pomocí "-t ntfs-3g" přidaných ke klasickýmu mount příkazu - live distro to ale nemusí obsahovat). Případně můžeš zálohovat po síti, třeba pomocí FTP (klidně na Windows mašinu), pak by Ti odpadlo mountování externího HDD. Teda pokud jede síť.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak zachránit data ze spadlého Ubuntu?
« Odpověď #5 kdy: 22. 06. 2011, 18:04:04 »
Jan Ťulák: Zrovna na live distru urcenem k zachrane dat bych se s dlouhym heslem pro roota neobtezoval. Naopak, pokud se necha, nastavim prazdne (stejne se to pak nejspis nikam neulozi, alespon ne automaticky). Pak akorat pisu su, kdekoliv potrebuji roota a s heslem se neotravuji, zatimco vy vsude pisete sudo su a pak jeste heslo. A kdyz uz tedy, zkuste sudo -s.

Olaf

Re: Jak zachránit data ze spadlého Ubuntu?
« Odpověď #6 kdy: 23. 06. 2011, 18:36:53 »
Nejjednodussi se mi zda spusteni prohlizece souboru s pravy root:
 - spustite terminal
 - napisete prikaz "sudo nautilus" (pochopitelne bez uvozovek)

Otevre se Vam okno prohlizece souboru (s pravy root), kde byste mel byt schopen precist (zkopirovat) TEMER vse. Pak se jeste rozhodnout co a KAM. Pri zvazovani odpovedi na otazku KAM je dulezite zvazit, na jakem OS chcete data cist (krome moznost pristupu ma volba FS vliv i na maximalni velikost souboru etc.).

S montovanim disku byste nemel mit problem, deje se tak automaticky po pripojeni (Flash, externi disk). Live distribuce zvlada vetsinu FS (zalezi mj. na verzi distribuce).

PS: pokud by Vam nahodou slo o zachovani prav etc., zajimavy je prikaz tar, ale to uz musite z terminalu.

Pepe-Cheb

Re: Jak zachránit data ze spadlého Ubuntu?
« Odpověď #7 kdy: 23. 06. 2011, 19:59:27 »
Mam dojem že postačí jen oprava souborového systému  FSCK všech oddílů a systém najede.