TrueNAS skusenosti

TrueNAS skusenosti
« kdy: 28. 03. 2021, 22:34:16 »
Ahojte,
rozhodol som sa pre NAS/homelab na DL380e gen8.
Na B120i, ktory som prehodil do AHCI mode, som pripojil dva SATA SSD pre OS. Na P420, ktory som prehodil do HBA mode, som pripojil dva SATA 8TB WD Ultrastar (zamyslany mirror), SATA Intel SSD D3-S4610 240GB/480GB (zamyslane pre slog/l2arc).

1) ma zmysel tie SSD vyuzit pre slog/l2arc v tejto konfiguracii? ci az ked by som pridal dalsie HDD/SSD? (nie je to v navrhovanej konfiguracii a detailnu dokumentaciu alebo konkretne priklady som nenasiel ... tie stranky freenas/truenas referuju stare SSD ...)
2) https://www.truenas.com/community/threads/hp-dl380p-gen-8-crashing-under-i-o-load.92052/
ma tu tiez niekto negativnu skusenost s freebsd na P420? ma niekto skusenost s P420 na TrueNas scale? alebo odporucate nieco ine?

PS: potesi akakolvek skusenost/konzultacia (mam dve instalacie priamo na radicoch - posun diskov v RAID0 po single diskoch, pomerne jednoduche vyuzitie, ziadne komplikacie, ale bez smart info ... zdielanie len pre dokumenty/vykresy/image/data ... ziadne virtualizacie, zdielanie cez isci atd). Jedna sa o skusenost, nieco sa naucit, mat stabilne a bezpecne riesenie.

Dakujem
m


Re:TrueNAS skusenosti
« Odpověď #1 kdy: 30. 03. 2021, 13:54:17 »
Nejsem ZFS expert a TrueNAS nepouzivam. Provozoval jsem NAS4FREE (nyni XigmaNAS), ale ted bezim vse na Proxmox (Debian + ZFS).
Vzhledem k tomu, ze jsem chtel ve vetsi mire vyuzit virtualizaci a LXC kontejnery, tak jsem si udelal ZFS pool v Proxmox a pak jednotlive datasety namountoval do LXC kontejneru. Na nem pak bezi SMB, NFS, ... Funguje mi to dobre a mam moznost vyuzit stroj i na jine veci. Nikdy jsem si s slog/l2arc nehral a tak nemam vyzkousene, zda a jaky to ma vliv na vykon ZFS, ovsem z reakci na internetu to ma smysl jen pro vetsi "workload", nez co se podari doma vyrobit. Vsak vetsinu casu mi stejne ten ZFS pool lezi ladem a jen udrzuje staticke soubory.  :)

1) Myslim, ze to vyznam nema, alespon pro domaci pouziti. Radeji bych pridal RAM, to bude mit vetsi dopad na vykon celeho stroje.

2) Nemam zkusenost s P420. Ale vseobecne na pripojeni disku a nasledne nastaveni ZFS jsou lepsi karty HBA. Jestli P420 lze prepnout do HBA modu, tak je vse v nejlepsim poradku a bude to fungovat. Rozhodne se vyvarovat HW RAID.

Re:TrueNAS skusenosti
« Odpověď #2 kdy: 01. 04. 2021, 06:01:53 »
Já používám TrueNAS na Microserver Gen7 s 16 GB RAM a mám připojeny celkem 5x3TB disky.

Běží mi tam SMB (sdílení disků pro nahrávání televize a dat pro rodinu).
A potom 3 jaily: Nextcloud, Gitlab a HomeAssistant.

Rady pro tebe:

Aspoň 16GB RAM a nutné je ECC.

SLOG a L2ARC nemá smysl při takhle malé a nezatěžované konfiguraci řešit. Rozhodně ale řeš z jakého disku budeš spouštět OS. Dříve bylo možné ho mít nainstalovaný na USB, ale USB disky odcházejí velmi často. Takže pokud můžeš dát jeden SSD disk klidně jen 30 GB na systém tak to bude OK. (Já to řeším redukcí USB/SSD abych nepřišel o SATA port na desce).

S P420 zkušenosti nemám, ale pokud jde přepnout do HBA tak by s tím snad neměl být problém.
Do jiného svého serveru jsem kupoval LSI Internal SAS SATA 9211-8i. Dá se přeflashovat na HBA a nemám s tím problémy.


Re:TrueNAS skusenosti
« Odpověď #3 kdy: 01. 04. 2021, 13:13:27 »
Souhlasim s predchozim prispevkem. 16GB RAM ECC bych videl jako minimum. Myslim, ze to je i doporuceni TrueNAS. Minimalne to ECC je durazne doporucovane. Ale jinak si ZFS alokuje jakoukoliv velikost pameti, kterou bude mit k dispozici a bude si cachovat soubory. NAS4FREE sveho casu doporucoval 1GB RAM / per TB kapacity.

HBA karty provozuji doma zminovane LSI SAS 9211-8i (v IT modu = HBA) a LSI SAS 9300-8i (taktez v IT modu). Obe funguji bez problemu a jsou doporucovane pro pripojeni disku pro ZFS.

System bootuji z dedikovanych SSD/NVME disku v RAIDZ1 (mirroring). Za par korun se daji sehnat 128/256 GB SSD do paru a udelaji spoustu prace. NAS4FREE jsem spoustel z USB a za nekolik let (cca 5-6) mi umrel USB flash disk jen jednou (ze dvou stroju), takze bych ani z toho strach nemel. Zapisy na USB disk jsou minimalni. System si po startu udela RAM disk, kde po dobu behu system zije tam a zmeny se ukladaji pri restartu/vypnuti (bohuzel ne pri vypadku proudu -> doporucuji UPS). Ale mirror z 2 SSD je proste rychlejsi a odolnejsi.

Re:TrueNAS skusenosti
« Odpověď #4 kdy: 01. 04. 2021, 14:29:32 »
Ahojte,

v prvom rade dakujem, ze ste vobec reagovali.

Mam 96GB RAM ECC, teda to by mohlo stacit ... aj preto som volil HP DL380e gen8 (plus bonus je ILO).

K tomu P420 som hodil aj linku, kde to silno neodporucaju. Preto mam pochybnosti. Ono v tom HBA mode to funguje spravne, SMART info su posuvane OS, aj radic neponuka take moznosti konfiguracie ako v standardnom mode. Len popisuju, ze ten ovladac pod freebsd je aky je a pod velkou zatazou moze spadnut. V tom konkretnom pripade to riesi chlapik na homelabe. Preto sa v duchu zamyslam, ci nepockat na TrueNAS Scale, len tam neviem tiez velmi posudit ten driver pre radic. Mozno musim skusit, aby som videl.
Ja by som mozno dal aj peniaze do HBA radica, ale neviem, co kabelaz. Pride mi to, ze takto je to proprietarne riesene, je tam nejaky backplane dopojeny kabelazou HP (miniSAS???) a okrem radica by som potreboval este nejaku HP kabelaz pre napajanie resp SATA, co by este dvihlo cenu. Kde sa to da kupit, cez ebay?

K tym slog/l2arc, aj som si myslel, ze taky traffic nedam, ale chcel som vyskusat. Mate pravdu, uvidim, ako to pojde.

K vyuzitiu: moja predstava je, ako pisete. Jail: pfSense (mozno casom, zatial mam hw firewall), webserver, pripadne dalsie a virtualizacia na skusanie nejakych veci ... nejaka DB alebo lxc(lxd).

Mam v popise, ze bootujem z dvoch SSD diskov. Svojho casu som pustal Oracle Virtual Server z USB kluca a po cca roku po reboote sa komplet rozbil ... radsej som obetoval disk.

m