JavaScript načtení proměnné z lokálního souboru

Re:JavaScript načtení proměnné z lokálního souboru
« Odpověď #15 kdy: 23. 03. 2021, 19:51:15 »
A pokud bych chtěl naopak některé hodnoty proměnných z lokální www stránky uložit do texťáku v lokálním adresáři, tak by to šlo a nebo taky ne?


ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:JavaScript načtení proměnné z lokálního souboru
« Odpověď #16 kdy: 23. 03. 2021, 20:05:33 »
Obecně by jakákoliv manipulace s daty na disku neměla být pomocí JavaScriptu možná, pač to by byl ráj pro záškodníky.
Pokud to jde, tak určitě ne normálním způsobem.
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Re:JavaScript načtení proměnné z lokálního souboru
« Odpověď #17 kdy: 23. 03. 2021, 20:15:57 »
A pokud bych chtěl naopak některé hodnoty proměnných z lokální www stránky uložit do texťáku v lokálním adresáři, tak by to šlo a nebo taky ne?
Jedině přes download souboru nebo přes FileSystemAPI (které ale ještě nemá v prohlížečích plnou podporu).

Bylo by jednodušší, kdybyste napsal, co řešíte za problém, než takhle náhodně střílet různé technologie a zkoušet, zda něco trefíte.

Re:JavaScript načtení proměnné z lokálního souboru
« Odpověď #18 kdy: 23. 03. 2021, 22:14:40 »
podle me tohle bez vyberu souboru uzivatelem pomoci upload file formulare nejde.

A pokud chci použít ten výběr souboru uživatelem tak by se to mělo udělat jak?

Mám přidat do formuláře:
Kód: [Vybrat]
<input type="file" id="files" name="files[]" multiple />
<output id="list"></output>
A nebo jsem na špatné cestě?

Tohle by mělo dělat to co chceš = vypíše ti druhý řádek textového souboru, který mu z disku vybereš:
Kód: [Vybrat]
<html>
<input id="f" type="file">
<script>
document.getElementById("f").addEventListener("change", function(event) {
var reader = new FileReader();
reader.onload = function(event) {
alert((event.target.result.split("\n"))[1]);
};
reader.readAsText(this.files[0]);
});
</script>
</html>
(možná trochu minimalistické, ale v Chorme, FF i Edge to bez problémů funguje)

Re:JavaScript načtení proměnné z lokálního souboru
« Odpověď #19 kdy: 23. 03. 2021, 22:16:15 »
nic


Re:JavaScript načtení proměnné z lokálního souboru
« Odpověď #20 kdy: 23. 03. 2021, 22:24:26 »
ještě drobná úprava - přidání výběru řádku k zobrazení.
Kód: [Vybrat]
<html>
line <input id="r" type="text" value="1"><br>
<input id="f" type="file">

<script>
document.getElementById("f").addEventListener("change", function(event) {
var reader = new FileReader();
reader.onload = function(event) {
alert((event.target.result.split("\n"))[(document.getElementById("r").value - 1)]);
};
reader.readAsText(this.files[0]);
});
</script>
</html>

Re:JavaScript načtení proměnné z lokálního souboru
« Odpověď #21 kdy: 23. 03. 2021, 22:59:15 »
podle me tohle bez vyberu souboru uzivatelem pomoci upload file formulare nejde.

A nebo to mám chápat, že bez toho, aniž bych to dal na server tuto úlohu nevyřeším?

soubor z file input muzete cist v browseru, prectete si dokumentaci k FileReader API


Re:JavaScript načtení proměnné z lokálního souboru
« Odpověď #22 kdy: 23. 03. 2021, 23:04:34 »
Bez toho uploadu na server to nedas. Nie je to mozne.

na server nemusi nic posilat, ale uzivatel musi vybrat soubor

Re:JavaScript načtení proměnné z lokálního souboru
« Odpověď #23 kdy: 24. 03. 2021, 10:38:25 »
Díky moc všem za rady, toto mi zatím stačí. Chvíli mi zabere, než se tím prokoušu a aplikuju. Jsem pouhý hobby „programátor“, vše dělám ve svém volném čase, angličtina není má silná stránka a google translátor není vždy ideální způsob překladu. Nic méně vím, kterým směrem se můžu vydat.

 

Řeším úpravu různých textových výstupů, které obsahují různé hodnoty, které je potřeba z daného texťáku vypreparovat, následně z nich matematickými postupy vypočíst hodnoty jiné a ty poté nějakým způsobem dát do textového výstupu.

 

Potřebuji tento postup aplikovat i v práci, takže jsem omezen nainstalovanými programy a nemožnosti připojit se v práci k internetu. Proto jsem takovéto věci řešil skripty přes příkazový řádek CMD (případně ryze domácí věci v Linuxu v Bashi). CMD řádek je sice silný nástroj, ale ne vše v něm jde jednoduše provézt. Navíc iterace s uživatelem je horší – pouze formou textových zadávání. Proto jsem se začal orientovat na www stránky, v kterých jsem schopný formou formulářů vytvořit poměrně přehledné uživatelské rozhraní a pomocí javascriptu provádět výpočty hodnot. Ale nevěděl jsem, jak mám aplikovat načtení těch vstupních dat a následně vypočtené data z www stránky vyexportovat.

 

Myslím si, že mnohé rady mi velice pomůžou.

 

Ještě jednou děkuji

Re:JavaScript načtení proměnné z lokálního souboru
« Odpověď #24 kdy: 24. 03. 2021, 18:55:17 »
Soubor vybraný uživatelem lze zpracovat i v JavaScriptu, není nutné jej odesílat na server. Nicméně nedoporučoval bych HTML soubor otvírat z disku – je tam spousta omezení. Pokud to chcete lokálně, je spousta jednoduchých webových serverů, přes které bych to spustil, aby to běželo alespoň na http://localhost:8080 (nebo jiném portu).

Myslím že by to šlo aj bez web serveru pri lokálnom použití napr. pri použití chrome s prepínačom "--allow-file-access-from-files" - napriklad chrome --allow-file-access-from-files file:///c:/test/test.html

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:JavaScript načtení proměnné z lokálního souboru
« Odpověď #25 kdy: 26. 03. 2021, 21:27:15 »
JavaScript není dobrý nástroj na úpravu textových souborů. Použij Python. Jeho výhodou je, že je přiložen k řadě programů, třeba Gimpu nebo LibreOffice, takže ho najdeš běžně i v restriktivním firemním prostředí, kde ti nedovolí jen tak si něco nainstalovat.