T-Mobile - slovenská GeoIP

Re:T-Mobile - slovenská GeoIP
« Odpověď #15 kdy: 21. 03. 2021, 18:11:27 »
Ale samozřejmě že to ovlivnit může a měl by.
To vám není hloupé psát něco, o čem sám víte, že to není pravda?

Začnete psát:

Citace: xsouku04 píše
Ale samozřejmě že to ovlivnit může, stačí, že udělá …

Teď se zamyslíte, co vlastně může udělat. Dojde vám, že nic. Ale řeknete si, že když už jste to začal psát, tak to tam necháte. Třeba si nikdo nevšimne, že ISP nic, za co by mohl ručit, udělat nemůže.

Viz má reklamace lokality ip adresy u nej.cz .
To nedokazuje vůbec nic. Třeba jste měl jenom štěstí, že se zrovna tou dobou propsala nějaká změna u poskytovatele databáze, kterou používá vaše oblíbená služba.

Všechny ti poskytovatelé obsahu pro které je lokace důležitá určitě čerpají z více různých zdrojů.
Jasně. Předplatí si přístup do více databází, a dozvědí se, že daná IP adresa je v ČR, v Německu, v Polsku a v Japonsku – a pak si hodí korunou, který stát se má použít.

Tedy nemluvte o soukromé databázi u někoho na disku.
Viděl jsem, že máte rád absurdity, tak jsem jednou přispěl. Mimochodem, jak víte, že poskytovatel obsahu nemá geo ip implementované tak, že jednou koupil databázi (kvůli rychlosti ji potřebuje mít na svém serveru lokálně), a pak šetří a neplatí za aktualizace? Takový scénář je velice reálný – a jediný rozdíl je, že to není disk na počítači u mne pod stolem, ale na nějakém serveru.


Re:T-Mobile - slovenská GeoIP
« Odpověď #16 kdy: 22. 03. 2021, 12:18:45 »
to že tady jsou třetí společnosti a vedou si databázi ip adres a jejich umístění přece nemá moc společného s T-mobilem. U nadnárodních operátorů je trochu problém, že hranice vlastně neexistují.

Žiju v pohraničí a je to neřešitelný problém, v podstatě 10 let bojuji s tím že řada služeb mě prostě strká do jiného státu a pak mám smůlu, protože se s nimi nedá moc mluvit, v čele s Googlem, který mi pořad vrací německé výsledky vyhledávání, ikdyž v češtině, nastavení u Google účtu moc nepomáhá. Operátor ale bohužel nemá moc možností jak to změnit u třetích stran.
Kdyby se někomu podařilo přesvědčit ČTÚ, že by poskytovatel internetu měl vyvinout přiměřené úsilí, aby problém pomohl odstranit, bylo by po problému. Kdyby se nesnažil, byl by třeba nucen dávat 50 % slevu na připojení k internetu. Samozřejmě nemůže být odpovědný za všechny databáze, ale za ty hlavní, které používají google, seznam, hlavní televizní stanice a několik největších služeb by zodpovědný měl být. Pokud máte např. VDSL  není problém vyměnit arogantního poskytovatele za jiného. Vesnický Wifi poskytovatel si to asi také nemůže dovolit, majitel by to schytával každý den od všech lidí co potkává. Zbývá umravnit jen velká nadnárodní hovada a proto navrhuji ten ČTÚ. Možná by bylo dobré si to předjednat předem.

Ono je třeba rozlišovat ip adresy už také proto, aby to správně routovalo.  Např. zde je seznam IP adres, které se směrují přes NIX a  SIX. https://support.master.cz/peeringy-cz-sk/

máma tedy snahy o omezování geo ip (v rámci celé EU) a ty bys vynutil, aby ISP ty geo ip databáze povinně aktualizovali, skvělé. Řadu let se tady zákonodárci nějak snaží omezit vliv geo ip a ty bys ještě přidal povinnost takové databáze ze zákona vést a to jen proto, že neumíš napsat poskytovateli služby, že jsi jinde a domluvit se s ním, nepřipadá ti to ujeté?

Hele to je nesmysl, asi netušíš jak ty sítě a tyhle geo věci fungují, je nemožné to dát jako povinnost poskytovatelém, protože nad tím nemají vůbec žádnou moc, takové databáze se nevedou podle žádného zákona, on by byl i problém je vést, protože podle čeho má vůbec ISP tu lokalitu odvodit? Podle fakturační adresy? Podle adresy kam je jeho síť připojena? Co když zákazník si provoz bude routovat do jiného státu (běžně dělají nadnárodní společnosti, že centralizují svoje brány)?

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:T-Mobile - slovenská GeoIP
« Odpověď #17 kdy: 22. 03. 2021, 12:57:51 »
Řekl bych to tak, že operátoři se obvykle nějak snaží, aby ty data v těch GeoIP databázích tak nějak seděla. Aspoň u těch nejprofláklejších, ale nemají šanci to vše obstát a někteří provozovatelé těch DB jsou dost natvrdlí ohledně změn. Ale není to žádná povinnost, jen dobrá vůle. A koncový zákazník má minimální šanci něco u GeoIP DB  změnit (pokud není na něj blok IP veden někde u RIPE a spol, tak se s ním nikdo nebude bavit), takže správně má prskat primárně u provozovatele služby, co ho blokuje (protože jen ten nějak ví, dle čeho ho vlastně blokuje).
Když vezmu, že změnit data u maxmind.com, protože člověk chtěl mít správně údaje na výpisech u speedtest.net (který používá GeoIP od maxmind), tak to bylo na hodně dlouho. Vysvětlit jim, že když jsou data dle RIPE v státu X, tak dané bloky mohou být použity i v místě Y, když tam daný ISP také půdobí...
A nejdebilnější je to u státní správy, když blokuje dle GeoIP. :-(

Re:T-Mobile - slovenská GeoIP
« Odpověď #18 kdy: 22. 03. 2021, 13:05:08 »
Muzete prozradit, o jakou sluzbu u T-Mobile konktretne jde? Nejsem si vedom toho, ze by zakaznici dostavali SK adresy.

Re:T-Mobile - slovenská GeoIP
« Odpověď #19 kdy: 22. 03. 2021, 13:29:22 »
Podle mě je potřeba soustavně tlačit na dodržování zákazu blokování dle lokace. Pak může být každému jedno z jaké země administrativně pochází jeho adresa. Přestanou pak taky dávat smysl různé VPN služby, které vznikly jen kvůli obcházení nesmyslných blokací. Řešit, jestli má ISP adresu zapsanou pod jiným státem, zejména když jsou ISP mezinárodní, je marná a zbytečná práce.


SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:T-Mobile - slovenská GeoIP
« Odpověď #20 kdy: 22. 03. 2021, 16:03:27 »
Asi tak.
GeoIP je z podstaty věci neoficiální a negarantovaná. Jestliže jiná na ní závislá služba garantuje svoji funkčnost, pak se musí sama postarat, aby jí to jelo, jestliže negarantuje, pak není co vymáhat.

Re:T-Mobile - slovenská GeoIP
« Odpověď #21 kdy: 22. 03. 2021, 17:15:04 »
To může napsat jen někdo, kdo tráví tolik času diskutovánhím na Rootu, že se k řešení problémů už nedostane. Já chápu, jak moc je blokování dle lokace fujky, ale ač je to technicky nepěkné, chrání mi to pět Teamspeak serverů před shazováním minimálně jednou denně krátkým DDoS. A funguje to na sto procent. Češi si tohle tolik nedovolí, po nich by se dalo snadno jít.

Podle mě je potřeba soustavně tlačit na dodržování zákazu blokování dle lokace. Pak může být každému jedno z jaké země administrativně pochází jeho adresa. Přestanou pak taky dávat smysl různé VPN služby, které vznikly jen kvůli obcházení nesmyslných blokací. Řešit, jestli má ISP adresu zapsanou pod jiným státem, zejména když jsou ISP mezinárodní, je marná a zbytečná práce.

Re:T-Mobile - slovenská GeoIP
« Odpověď #22 kdy: 22. 03. 2021, 17:16:57 »
To může napsat jen někdo, kdo tráví tolik času diskutovánhím na Rootu, že se k řešení problémů už nedostane. Já chápu, jak moc je blokování dle lokace fujky, ale ač je to technicky nepěkné, chrání mi to pět Teamspeak serverů před shazováním minimálně jednou denně krátkým DDoS. A funguje to na sto procent. Češi si tohle tolik nedovolí, po nich by se dalo snadno jít.

Do prvního Čecha, který začne řešit, že nezákonně filtrujete podle země.

Re:T-Mobile - slovenská GeoIP
« Odpověď #23 kdy: 22. 03. 2021, 18:52:10 »
nezákonně? ale prosím vás.

mimochodem, nikdo (a žádný zákon) mě nenutí poskytovat internetové služby (web, apod.) ve všech zemích světa. naopak, je na mě jako provozovateli, kde a jaké služby budu poskytovat.

Re:T-Mobile - slovenská GeoIP
« Odpověď #24 kdy: 22. 03. 2021, 19:19:01 »
nezákonně? ale prosím vás.

mimochodem, nikdo (a žádný zákon) mě nenutí poskytovat internetové služby (web, apod.) ve všech zemích světa. naopak, je na mě jako provozovateli, kde a jaké služby budu poskytovat.

Nemusíte nabízet službu do všech zemí, ale pokud nespadáte do vyjmenovaných výjimek, tak nesmíte na úrovni přístupu k webu blokovat: https://www.mpo.cz/cz/zahranicni-obchod/podnikani-v-eu/vnitrni-trh-eu/narizeni-o-zakazu-geoblockingu-v-otazkach-a-odpovedich--241412/#_Toc507594779

Re:T-Mobile - slovenská GeoIP
« Odpověď #25 kdy: 22. 03. 2021, 23:31:20 »
Psal jsem o Teamspeaku, tak se budeme pro jistotu nyní bavit o webu, abyste měl pravdu.  ::)

Re:T-Mobile - slovenská GeoIP
« Odpověď #26 kdy: 23. 03. 2021, 15:36:21 »
GeoIP je z podstaty věci neoficiální a negarantovaná. Jestliže jiná na ní závislá služba garantuje svoji funkčnost, pak se musí sama postarat, aby jí to jelo, jestliže negarantuje, pak není co vymáhat.

A co je prosim vas na internetu (ktery nikomu nepatri, a nad nimz nikdo nema kontrolu) "oficialni" ci "garantovane" ?!?!?!?

Re:T-Mobile - slovenská GeoIP
« Odpověď #27 kdy: 23. 03. 2021, 16:12:00 »
GeoIP je z podstaty věci neoficiální a negarantovaná. Jestliže jiná na ní závislá služba garantuje svoji funkčnost, pak se musí sama postarat, aby jí to jelo, jestliže negarantuje, pak není co vymáhat.

A co je prosim vas na internetu (ktery nikomu nepatri, a nad nimz nikdo nema kontrolu) "oficialni" ci "garantovane" ?!?!?!?

Slovo garantovat bych nepoužil, ale obecně věci jako DNS, BGP, TLS (a nové CT) a jiné nízkoúrovňové mají svoje standardy, existují organizace, které je zastřešují, existuje proces jak ověřovat soulad se standardy a vesměs se to dodržuje.

Zůstaneme-li u IP adres, je tady poměrně přesné a jasné člěnění, IANA zastřešuje jednotlivé RIRy, ty vedou databázi AS a k nim přidělených prefixů, tahle evidence je poté veřejné a nižší dělení na jednotlivé IP adresy se nedělá, protože to je velice těžko realizovatelné z podstaty fungování IP sítí a nemluvě o nemožnosti v případě IPv6 sítí. Požadovat něco takového po ISP je absurdní.

To může napsat jen někdo, kdo tráví tolik času diskutovánhím na Rootu, že se k řešení problémů už nedostane. Já chápu, jak moc je blokování dle lokace fujky, ale ač je to technicky nepěkné, chrání mi to pět Teamspeak serverů před shazováním minimálně jednou denně krátkým DDoS. A funguje to na sto procent. Češi si tohle tolik nedovolí, po nich by se dalo snadno jít.

DDoS zpravidla na svém FW a serveru nezastavíš, ucpe linky daleko dříve, proto to slovo "distributed". Plést dohromady zákaz omezování služeb podle země v rámci EU, o kterém se tady bavíme a ochrana infrastruktury před útoky je nesmysl, jsou to rozdílné věci, ani tohle ti nebrání po whitelistování sítě nabízet službu i do jiného státu. "Češi nedovolí", podobné útoky jsou automatizované a vede ze zařízení, které má útočník pod kontrolou - botnety - nehraje v tom roli národnost a hromada zařízení útočí i z ČR.

Re:T-Mobile - slovenská GeoIP
« Odpověď #28 kdy: 23. 03. 2021, 16:30:28 »
A co je prosim vas na internetu (ktery nikomu nepatri, a nad nimz nikdo nema kontrolu) "oficialni" ci "garantovane" ?!?!?!?
Třeba DNS. Nebo IANA potažmo RIPE databáze adres a jejich vlastníků. Spousta protokolů – IPv4, IPv6, TCP/IP, HTTP(S), SMTP, TLS a spousta dalších. Routování. Výchozí porty pro spoustu služeb.

Re:T-Mobile - slovenská GeoIP
« Odpověď #29 kdy: 23. 03. 2021, 18:26:26 »
Proč se k tomu vyjadřujete, když o tom nic nevíte? U Teamspeaku to funguje velmi specificky. Někdo si vyhlédne váš server ve veřejném seznamu, připojí se, pošle všem zprávu "Pojďte všichni k nám, IP 1.2.3.4" a na dvě minuty to ucpe jednoduchým DDoS, takže to lidem spadne. Při hraní hry to ty lidi naštve a opravdu k němu odejdou. Pokud se tam ten člověk vůbec nepřipojí, nemá smysl, aby prováděl deny. Rozdíl při aplikování této "hloupé ochrany", která je tak strašně špatná je, že to nyní nepadá, pokud to vypnu, zase to bude padat dvakrát denně. Uznávám, pěkné to není, ale řeší to problém, takže místo smutných uživatelů jsou šťastní uživatelé. Chápete ten rozdíl?

GeoIP je z podstaty věci neoficiální a negarantovaná. Jestliže jiná na ní závislá služba garantuje svoji funkčnost, pak se musí sama postarat, aby jí to jelo, jestliže negarantuje, pak není co vymáhat.

A co je prosim vas na internetu (ktery nikomu nepatri, a nad nimz nikdo nema kontrolu) "oficialni" ci "garantovane" ?!?!?!?

Slovo garantovat bych nepoužil, ale obecně věci jako DNS, BGP, TLS (a nové CT) a jiné nízkoúrovňové mají svoje standardy, existují organizace, které je zastřešují, existuje proces jak ověřovat soulad se standardy a vesměs se to dodržuje.

Zůstaneme-li u IP adres, je tady poměrně přesné a jasné člěnění, IANA zastřešuje jednotlivé RIRy, ty vedou databázi AS a k nim přidělených prefixů, tahle evidence je poté veřejné a nižší dělení na jednotlivé IP adresy se nedělá, protože to je velice těžko realizovatelné z podstaty fungování IP sítí a nemluvě o nemožnosti v případě IPv6 sítí. Požadovat něco takového po ISP je absurdní.

To může napsat jen někdo, kdo tráví tolik času diskutovánhím na Rootu, že se k řešení problémů už nedostane. Já chápu, jak moc je blokování dle lokace fujky, ale ač je to technicky nepěkné, chrání mi to pět Teamspeak serverů před shazováním minimálně jednou denně krátkým DDoS. A funguje to na sto procent. Češi si tohle tolik nedovolí, po nich by se dalo snadno jít.

DDoS zpravidla na svém FW a serveru nezastavíš, ucpe linky daleko dříve, proto to slovo "distributed". Plést dohromady zákaz omezování služeb podle země v rámci EU, o kterém se tady bavíme a ochrana infrastruktury před útoky je nesmysl, jsou to rozdílné věci, ani tohle ti nebrání po whitelistování sítě nabízet službu i do jiného státu. "Češi nedovolí", podobné útoky jsou automatizované a vede ze zařízení, které má útočník pod kontrolou - botnety - nehraje v tom roli národnost a hromada zařízení útočí i z ČR.