Hledám skutečně svobodný eshop

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #15 kdy: 15. 03. 2021, 16:43:13 »
skutečnou odměnou za dobře konanou práci je pocit svobody.

Pocitu svobody se jeste nikdy nikdo nenazral, bydlet se v nem taky neda, a kdyz nedejboze dostanete nejakou nebeznou chorobu jejiz drahe leky neproplaci pojistovny, pochybuju ze vyrobce leku si necha zaplatit vasim pocitem svobody.

BTW: Svoboda je filozoficky pojem vymysleny pro lidi, jeho pouzivani pro SW je krajne zavadejici....


Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #16 kdy: 15. 03. 2021, 16:46:10 »
Velmi detailně popisuješ filozofii open source požadovaného eshopu, ale nikde se nezmiňuješ o technických požadavcích. Opravdu bys dal přednost eshopu, který by splňoval "filozofické" požadavky, ale byl by to po technické stránce šmejd nebo by pro tvůj eshop byl nevhodný (např. kvůli počtu položek v eshopu)?
Například?
Třeba enterprise eshopy se dělají v Magento, ale pro pár položek v eshopu by to bylo vyhazování peněz (kanón na vrabce). Pro menší počet položek by ti stačil eshop ve Wordpresu. No a s tím samozřejmě souvisí: náklady na eshop, SEO, PPC, affiliate, newslettery, napojení na účetní programy, vícejazyčnost, import feedů od dodavatelů, rychlost načítání atd.

Pokud tvůj eshop bude ve výsledku něčím unikátní (např. vyhledávací filtry, napojení na mobilní appku) a hrozí, že daný eshopový framework budeš pořád jen ohýbat, tak je lepší si zvolit jen programovací framework a udělat eshop od začátku. Ale to bys asi nedělal jako one man show.

Co budu potřebovat, můžu doprogramovat.
Pokud to bereš jako námět na bakalářku tak nic proti, ale eshop je primárně určen na vydělávání peněz a musíš si rozmyslet jestli chceš programovat nebo obchodovat.

Zažil jsem stavbu eshopu na Prestashopu a než se to dopilovalo, tak to trvalo rok. Zákazník si pořád něco vymýšlel, s novou funcionalitou vznikaly problémy při napojení na účetní program apod. Nakonec skončil u komerčního řešení u firmy, která mimo to, že pronajímá vlastní eshopy, tak dělá i eshopy na míru. Myslím, že od dané firmy stejně utekli zase jinam. Jiný zákazník stavěl řešení na vlastním frameworku a když zjistil, že programování modulů ho stojí příliš mnoho peněz, tak vlastně zjistil, že žádnou speciální funcionalitu (oproti eshopům, které již existují) nepotřebuje a skončil u Shoptetu.

Jako fandím tvému nadšení pro opensource, ale měl bys opravdu hodit na papír spíše technické a finanční specifikace a hlavně termín do kdy má být eshop spuštěn a až podle této specifikace vybírat eshop.

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #17 kdy: 15. 03. 2021, 20:28:11 »
U opensource eshopů je ledaskdy problém zajistit byť jen technickou kvalitu, natož ideovou kvalitu a kvalitu kultury.

Takže podle mě to jsou příliš vysoké cíle. Například zmiňovaný Prestashop není zdaleka ideální i bez ohledu na „politiku“.

IMHO by bylo ideální řešení mít framework na kterém si člověk postaví vlastní eshop. Něco jako asi dělá Broadleaf (netestoval jsem) https://www.broadleafcommerce.com/

Dík, podívám se.

Nebo (byl jsem kamenován, že neuvádím technické požadavky) nějaký moderní, přehledný, modulární, s čistým kódem. Klidně jenom základní funkcionalita. Aktivně vyvíjený. Pokud by byl kód skutečně kvalitní, tak klidně one man show. Co budu potřebovat, můžu doprogramovat.

Chce to dát dohromady požadavky na ten e-shop. Objednávkový systém pro pár položek a pár zákazníků dáte v pohodě dohromady v jednom člověku, jiná věc je dát dokupy komplexnější systém. Zamyslel bych se například nad:

  • počtem produktů
  • počtem kategorií
  • počtem skladů, jako bude skladové workflow?
  • počtem objednávek za den, jaké bude zatížení e-shopu ve špičce? (kampaně, časově omezené nabídky?)
  • nad tím, jak se budou objednávky odbavovat? dodací listy, adresy, balení...
  • nad možností jazykových překladů
  • možností variant produktů
  • možností uživatelské konfigurace objednávaného produktu
  • možností slev
  • možností registrace
  • možností dopravy
  • možností platby a měn
  • možností exportu/importu (pro vyhledávače, porovnávače, skladové a účetní systémy)
  • možností sledování objednávky
  • nad možností napojení na reklamní systémy
  • možností publikování podpůrného obsahu (článků, videí, produktových mikrosite, facebook zpráv)
  • možností přístupových práv do administrace e-shopu
  • možností různých kategorií zákazníků (slevy, dostupnost zboží jen pro určité skupiny apod.)
  • nad legislativními požadavky kladenými na e-shop případně dané odvětví a typ zboží

Je toho docela dost a „mít e-shop“ může znamenat ledacos.

vlna

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #18 kdy: 15. 03. 2021, 21:42:04 »
Co Joomla + https://www.phoca.cz/phocacart ? Phoca Cart jsem zkoušel, ale nakonec jsem ho nenasadil. Ale umí toho docela dost.

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #19 kdy: 15. 03. 2021, 22:07:31 »
Citace
Podstatné pro mě je, abych v případě, kdy budu chtít rozšířit funkcionalitu nebo přidat doplněk, nikomu neubližoval. Např. nepřekážel lidem, kteří obdobnou funkcionalitu nabízejí komerčně. Naopak, aby přispívání bylo vítané a svobodné.

Pořád tomuto požadavku asi nerozumím. Neřekl bych, že pokud vytvořím například doplněk do e-shopu (ať již open source či nikoliv) a dám jej k dispozici zadarmo, budu tím zásadně omezovat ty, co obdobnou funkcionalitu nabízejí komerčně. Můžu je tím nutit k dalšímu vývoji a vylepšování, aby za ty peníze něco nabídli navíc. To vidím spíš jako pozitivní motivaci (pokud se to nepřežene).

Také záleží, zda myslíte svobodu pro uživatele či pro vývojáře (aka GPL).

Samozřejmě existuje mnoho lidí, kteří vytvářejí aplikace či jiná díla hlavně pro dobrý pocit, ale to v zásadě můžete dělat, až když máte své jisté (nemusí to znamenat vydělávat přes 100k s prstem v nose). Můžete dělat zadarmo, ale v dlouhodobém horizontu jsou takovéto projekty nestabilní, i proto, že vás na ně bude málo a čistě z darů se obvykle moc žít nedá (vyjma určitého malého množství, co bude dělat těžký mainstream)... nebo proto, že to autora přestane bavit či dojde ke změně jeho životních priorit.


Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #20 kdy: 15. 03. 2021, 22:09:09 »
  • možností variant produktů
Ano s tímto je někdy docela boj. Někdo má každou variantu jako samostatný produkt. Je dobré si to ujasnit dopředu.

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #21 kdy: 15. 03. 2021, 22:37:45 »
BTW: Svoboda je filozoficky pojem vymysleny pro lidi, jeho pouzivani pro SW je krajne zavadejici....

Především je potřeba říct svoboda k čemu. Svoboda není absolutní pojem, ale velmi relativní. Mohu svobodně cestovat, ale ztratím možnost pevné práce a svobodně utrácet vydělané peníze. Mohu se svobodně rozhodovat (tj. bez ohledu na druhé), ale pak nezískám ani pomoc druhých. Mohu chtít svobodně užívat plody práce jiných a nebo mohu naopak chtít svobodně (bez omezení) podnikat (a tudíž druzí musejí platit). Mohu požívat svobodný software, ale pak žiju pod diktátem kličkování mezi licencemi. Mohu platit a být placen za licence, a přísun financí mi umožní produkovat více svobodného softwaru, než kdybych od začátku vše žádal a nabízel výhradně zadarmo.

A pak samotný svobodný software. Pro mě je nejvyšší míra svobody to, když dám kód k dispozici a nevyžaduji nic - ani následné volné šíření. GPL je poměrně málo svobodná, jiné FOSS licence jsou i svobodnější. GPL je v mnoha ohledech méně svobodná, ale nepřetržitě férová. BSD licence je svobodnější, ale autor nedostane nic a druhý může dílo zpeněžit.

Tedy opravdu, chtít nějakou svobodu a neříct jakou, je docela zavádějící. Pohledů na svobodu je bezpočet a mnohdy i méně dokonalá myšlenka funguje lépe (tj. svobodněji), než dokonalá.

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #22 kdy: 16. 03. 2021, 00:22:03 »
Dotaz mi přijde spíše jako trolling. Nakonec stejně použijete eshop, který alespoň trochu funguje a není obalen tunami balastu. To je třeba Opencart/Prestashop. Ty se snadno upravují. Presta toho umí v základu víc (nemusí být výhoda). Co se týče kupovaných doplňků, tak od určitého množství se to začne srát, takže je lepší implementovat je přímo do jádra a kupovat tedy jen ty neobfuskované. Kódovat vše sám je utopie (tedy najdou se i blázni, co to zaplatí, ale často se takový shop ani nedočká zveřejnění). 
Čemu bych se rozhodně vyhnul je joomla + virtuemart (možná joomla + cokoli), protože větší peklo v kódu a administraci jsem neviděl.

« Poslední změna: 16. 03. 2021, 00:24:09 od kotelgg »

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #23 kdy: 16. 03. 2021, 09:02:37 »
Drupal + Commerce balik okolo.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #24 kdy: 16. 03. 2021, 09:17:26 »
A nezkoušel už někdo shopsys framework? Viz https://github.com/shopsys/shopsys
Zajímalo by mne, jak na tom je. Kdysi dávno jsem v shopsysu pracoval a byla to velká tuna hnoje, která se dokázala prodat za x-set tisíc. Děravé, dopatlané, fušovala to banda studentů. Dnes už jsou ale asi někde jinde, mají to nad symfony, tak by to možná stálo za vyzkoušení.

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #25 kdy: 16. 03. 2021, 11:49:08 »
A nezkoušel už někdo shopsys framework? Viz https://github.com/shopsys/shopsys
Zajímalo by mne, jak na tom je. Kdysi dávno jsem v shopsysu pracoval a byla to velká tuna hnoje, která se dokázala prodat za x-set tisíc. Děravé, dopatlané, fušovala to banda studentů. Dnes už jsou ale asi někde jinde, mají to nad symfony, tak by to možná stálo za vyzkoušení.
Na webu mají uvedeno: "Obecně lze říci, že kvalitní řešení v Shopsys nabízíme od 1 mil. Kč, přičemž čas od poptání po spuštění do ostrého provozu je minimálně 6 měsíců." nebo jinde mají napsáno: "Nejlépe pomáhá B2B a B2C e-shopům s ročním obratem ve stovkách milionů.". Takže jsme zase zpátky u té specifikace eshopu. Bude tazatelům eshop s obratem ve stovkách milionů nebo to bude malý eshop prodávající několik málo druhů zboží? Navíc investorem Shopsys je majitel Mall.cz. Je správné, aby nám vyvíjel eshop někdo kdo je pro nás vlastně konkurentem?

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #26 kdy: 16. 03. 2021, 18:15:30 »
Investorem shopsysu jsme bohuzel my vsichni. A k tomu ta politicka angazovanost.

Firma Shopsys s.r.o. dostala 58 dotací v celkové hodnotě 18 779 631 Kč.
Firma sponzorovala politické strany Strana zelených v celkové výši 49 900 Kč.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

PanVP

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #27 kdy: 16. 03. 2021, 18:41:29 »
Firma Shopsys s.r.o. dostala 58 dotací v celkové hodnotě 18 779 631 Kč.

WTF??? CO? Skoro 19 míčů za co???  :o
Doufám, že to je žert...

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #28 kdy: 16. 03. 2021, 18:46:40 »
Investorem shopsysu jsme bohuzel my vsichni. A k tomu ta politicka angazovanost.
Firma Shopsys s.r.o. dostala 58 dotací v celkové hodnotě 18 779 631 Kč.
Firma sponzorovala politické strany Strana zelených v celkové výši 49 900 Kč.
Přes co to hledáš? Já vidím na Hlidač státu 29 dotací a 21 podpor. Pochopil bych dotace na vzdělání zaměstnanců, ale až doteď jsem nevěděl, že lze získat dotaci na "Nová verze aplikace ShopSys pro internetové obchody - 4.2 mil. Kč". Nebo když jsem nahlídl do jednoho z xls, tak je tam dotace na "NetDirect s.r.o. - Tvorba cizojazyčných internetových stránek - 169 tis. Kč" nebo "NetDirect s.r.o. - Tvorba nového systému internetových obchodů ShopCentrik FAST - 4.8 mil Kč".

Když budu chtít, aby mi stát zaplatil vícejazyčnou verzí mého webu nebo novou verzi eshopu, tak kde se o takovou dotací žádá?
« Poslední změna: 16. 03. 2021, 18:49:22 od LarryLin »

Re:Hledám skutečně svobodný eshop
« Odpověď #29 kdy: 16. 03. 2021, 21:27:28 »
je to asi druhej vysledek z google na "shopsys dotace". tehdy kdyz zacali se Symfony tak jsem registroval ze dostali asi 4 mega, evidentne to pak jeste vytunilo to sosani nasich platu.

tak koukam a dle historie browseru to je z "hlídač státu" - https://www.hlidacstatu.cz/subjekt/27790487
Děkuji za možnost editace příspěvku.