Co čekat od prvních dnů v práci?

Co čekat od prvních dnů v práci?
« kdy: 05. 03. 2021, 18:48:46 »
Ahoj všem,

nedávno jsem se rozhodl, že po 3 letech změním práci (dělam fullstack developera - byla to moje jediná práce po škole). Dostal jsem se do mé vysněné firmy po 5 kolech výběrka, které však moc nesouvisely s mojí prací. Nicméně ta firma děla ve stacku, který z poloviny neovládám - nejedná se přímo o jazyky, ale spíše frameworky a graphql, se kterým jsem ještě nepřišel ani do styku. Což ale museli vědět skrz CV.

Když jsem se na to zeptal, tak mi bylo řečeno, že mě to všechno bez problému naučí, ale na dalším kole mi zas řekli, že už bych první dny měl nasazovat nové funkce do produkce apod. Nedokážu si představit hned první týden dělat něco na produkci, když jsem ani neviděl jejich kód a půlku věcí neznám. A ty věci se naučím nejdřív za měsíc na nějaké normální úrovni.

Rád bych se proto zeptal, jaké máte zkušenosti s prvními dny/týdny v práci, co od toho můžu očekávat? Chci se co nejvíc naučit, než tam nastoupím, ale i tak se bojím, že to bude totální fail a vyhodí mě ve zkušebce  :D

Díky za zkušenosti


Re:Co čekat od prvních dnů v práci?
« Odpověď #1 kdy: 05. 03. 2021, 19:07:03 »
Jsi ve zkusebni dobe. Mas tri mesice na to zjistit  zda to zvladnes a  bude to fungovat za podminek ktere jsi si vyjednal. Pokud nejsi ve zkusebni dobe tak se predpoklada, ze budes pracovat..

jouda2

Re:Co čekat od prvních dnů v práci?
« Odpověď #2 kdy: 05. 03. 2021, 19:29:01 »
Když jsem se na to zeptal, tak mi bylo řečeno, že mě to všechno bez problému naučí, ale na dalším kole mi zas řekli, že už bych první dny měl nasazovat nové funkce do produkce apod. Nedokážu si představit hned první týden dělat něco na produkci, když jsem ani neviděl jejich kód a půlku věcí neznám. A ty věci se naučím nejdřív za měsíc na nějaké normální úrovni.
Klid, ten novej team snad nebudou sebevrazi, aby nechali nového kolegu provést reálný průšvih na produkci (a pokud ano, jejich problém) a teamleader asi ví co dělá, zvlášť když je za to odpovědný.
Na druhou stranu si myslím že přístup "hodit do rybníka ať se mladej naučí plavat co nejdřív" nemusí být špatný, pokud současně někdo poskytne pomocnou ruku, vysvětlí, odpoví na dotazy apod.
takže - nebát se, nebát se zeptat, nebát se zeptat i na zdánlivou trivialitu, nepodceňovat se ale ani zbytečně nefrajeřit. Není ostuda se zeptat když něco nevím, poprosit kolegu o zkontrolování etc. Ono si to nějak sedne. A kdyby ne, jak píše předřečník, od toho je zkušebka.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co čekat od prvních dnů v práci?
« Odpověď #3 kdy: 05. 03. 2021, 19:39:20 »
souhlas s joudou, sefik ti muze zadat nejakou praci, ale je v jeho zajmu to zkontrolovat, ze nevymazes produkcni databazi :-)

Re:Co čekat od prvních dnů v práci?
« Odpověď #4 kdy: 05. 03. 2021, 20:02:34 »
Touzim po tom aby za mnou lidi prisli a rekli "Hele, tohle sam nedam", "potrebuju pomoct", "jak se to dela?"...
Vidim z toho, ze chteji udelat to co po nich chci a zaroven maji dostatecnou soudnost nestrilet od boku a nebo naopak nestudovali pul roku jak se dela commit.

Je otravne resit, ze nekdo lelkuje, prusery strelcu i samostatne pulrocni badani.

Vsem novackum davam co nejdriv plnotucne ukoly. I za cenu toho ze to bude mit zkuseny kolega za hodinu hotove a s novackem to bude resit 2 dny.

Kdyby totiz ve zkusebce nosil vodu tak se nedozvim co je zac a jak rychle se uci... a on by beztak dal brzo vypoved protoze prece nechce nosit vodu a u nas nic jineho nedelal.

Jeste k tem pruserum strelcu... To jde do velke miry omezit ruznou automatizaci a procesy, ale klicova je porad komunikace


Re:Co čekat od prvních dnů v práci?
« Odpověď #5 kdy: 05. 03. 2021, 22:24:47 »
Jestli ta firma a tedy tym stoji za neco, tak muzes byt v klidu, protoze te pozvolna zauci. Jestli ne, tak ti to muze byt jedno a muzes hledat o dum dal.

Ale jednu spatnou zkusenost jsem mel, a to jsem zdrhal z firmy uz za 2 mesice. Ale to je to - ze proste ve zkusebce se muzes rozhodnout. Hm, kdyz tak nd tim premyslim, vlastne jsem zdrhal z firmy uz 2x ve zkusebce.

Re:Co čekat od prvních dnů v práci?
« Odpověď #6 kdy: 06. 03. 2021, 14:38:33 »
Hodně záleží na firmě, pokud to je opravdu "firma snů", tak se není čeho bát. Taky pracuji v jedné, která jede téměř úplně na vlastním tech stacku a pro nováčky mají zavedený bootcamp, který klidně trvá i několik měsíců, aby se člověk se vším seznámil. Zároveň je to ale nastavené tak, aby se člověk naučil vše prakticky, takže v mém případě jsem už třetí den (první den orientace, druhý den fasování hardware) commitoval do produkce. Samozřejmě jednoduché věci typu úpravy CSS stylu, opravy chyby linteru nebo zobrazení nového údaje v admin modulu a po normálním code review (navíc s monitoringem a možností revertu v řádu minut pokud se něco rozbije), ale do skutečné produkce s miliony lidí po celém světě.
« Poslední změna: 06. 03. 2021, 14:41:24 od yankyo »

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co čekat od prvních dnů v práci?
« Odpověď #7 kdy: 06. 03. 2021, 15:09:44 »
Žádný učený z nebe nespadl. U nás se nově příchozí jen učí, klidně třeba celý první měsíc. V normálním týmu má nováček k ruce někoho zkušenější, na koho se může kdykoliv obrátit. Hlavně se nebát ozvat, pokud něco drhne, čím dřív se problém řeší, tím lépe.

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co čekat od prvních dnů v práci?
« Odpověď #8 kdy: 06. 03. 2021, 17:15:17 »
Co čekat od prvních dnů v práci?
  • frustráciu
  • pocit neschopnosti, úzkosti
  • chuť "ujsť"
  • menejcennosť
  • a podobne

Takto som to mal ja, vpodstate vždy pri zmene práce (tuším 3 krát za 10 rokov). Bol to stav dočasný (nie viac ako týždeň, či dva) a predpokladám, že súvisí so sebavedomím, respektíve nastavením z výchovy...

Predošlé komentáre sú plne platné a imho sa nie je čoho báť. Mám aj skúsenosť, kedy som odišiel na tretí deň v práci. Prijali ma ako brigádnika (ešte počas školy). Prijali ma na vec A (programovanie). Po nástupe mi dali robiť vec B (programovanie, prvý deň). Následne ma preradili dočasne (nešpecifikovali na koľko) na vec C (vo vim editovať xml so špeckami testov) a na tretí deň som skončil, keď som sa pýtal, že čo robiť, keď test failuje a nejde daný systém podľa špecky. Tam mi povedali, nech otočím podmienku v teste. Že to, čo testujem je v produkcii a že to musí byť dobre... Táto skúsenosť bola pre mňa nemilá, ale stáva sa asi...

Re:Co čekat od prvních dnů v práci?
« Odpověď #9 kdy: 07. 03. 2021, 09:29:46 »
Ahoj všem,

nedávno jsem se rozhodl, že po 3 letech změním práci (dělam fullstack developera - byla to moje jediná práce po škole). Dostal jsem se do mé vysněné firmy po 5 kolech výběrka, které však moc nesouvisely s mojí prací. Nicméně ta firma děla ve stacku, který z poloviny neovládám - nejedná se přímo o jazyky, ale spíše frameworky a graphql, se kterým jsem ještě nepřišel ani do styku. Což ale museli vědět skrz CV.

Když jsem se na to zeptal, tak mi bylo řečeno, že mě to všechno bez problému naučí, ale na dalším kole mi zas řekli, že už bych první dny měl nasazovat nové funkce do produkce apod. Nedokážu si představit hned první týden dělat něco na produkci, když jsem ani neviděl jejich kód a půlku věcí neznám. A ty věci se naučím nejdřív za měsíc na nějaké normální úrovni.

Rád bych se proto zeptal, jaké máte zkušenosti s prvními dny/týdny v práci, co od toho můžu očekávat? Chci se co nejvíc naučit, než tam nastoupím, ale i tak se bojím, že to bude totální fail a vyhodí mě ve zkušebce  :D

Díky za zkušenosti
Ahoj,
z toho co píšeš se tam těšíš a máš rozumnou obavu jak to zvládneš. To je dobrá kombinace.
Příští měsíc měním práci po 15ti letech :). Jsem na tom podobně.

Moje strategie je takováto:
Na pohovoru jsem říkal pravdu a nic jsem nebarvil na růžovo. Bylo víc kol. Když jsem něčemu nerozuměl i během pohovoru, tak jsem se zeptal. Bral jsem to tak, že pokud mě nebudou chtít, tak se aspoň něco nového dozvím.

Můj plán:
Rozkoukat se. Preferovat správnost řešení před rychlostí. Jsou tam lidi, kteří ve firmě parcují 20 let, takže budou vědět mnohem víc než já.
Učit se co nejvíc to jde. Pár měsíců tomu dát maximum.
Mít okruh osob nebo nějaký kecátko, kde se můžu zeptat.
Pokud něčemu nerozumím, tak se ptát tak dlouho, až to pochopím.

A v neposlední řadě
Užívat si to. Je to práce, kterou jsem si vybral a oni si pak vybrali mě.

Re:Co čekat od prvních dnů v práci?
« Odpověď #10 kdy: 07. 03. 2021, 13:44:15 »
Co dělat první dny v práci? Především držet hubu a krok a co nejdřív zjistit, před kým se po$rat a na koho se vy$rat. Aby se ti moc často nestával trapas, že by ses ptal, kde najdeš vedoucího toho vedoucího.

Re:Co čekat od prvních dnů v práci?
« Odpověď #11 kdy: 07. 03. 2021, 13:50:52 »
Ahoj.

Mam specifictejsi background z businessu a programovat jsem zacal az posleze.
Myslim si, ze mimojine kvuli tomu ti reknu veci za oponou, ktere ti typicky programator, co nema business background, nerekne.
Vezmu to obsirne.

Je velmi dulezite si uvedomit pro jaky typ firmy pracujes. Od toho se odviji opravdu spoustu veci, i kdyz to na prvni pohled nemusi jit znat.

Je velmi dulezite rict, ze v kazde praci ti budou lhat. Tim nemyslim jen it industry, ale obecne. Je to takove prvni rande, kde si vsichni mazou med kolem pusy jak nejsou nejlepsi a skveli. Muze se vyjimecne stat, ze narazis na opravdu ferove a moralni lidi, ale v drtive vetsine pripadu narazis na vykuky, kteri ti reknou cokoliv chces slyset, pokud jim to vydela par korun navic, ci vyresi problem.
Za svou karieru, ani z doslechu, jsem jeste nezazil, ze by realita byt jen z poloviny reflektovala to, co se vzdy naslibovalo.
Ber to jako defaultni nastaveni, kdyz budes na trhu prace, je to smutne, ale je to realita.

Muze se tedy stat ze tva vysnena firma po par mesicich se promeni v naprostou deziluzi, je treba s tim pocitat.

Od toho se odviji i nabor - pokud ma firma dobrou image navrch, a vespod hnuj, typicky k nim budou chtit chodit novi mladi perspektivni lidi, kteri i pres velmi slabe nastupni podminky to vezmou. Firmy s timto pocitaji. Muze se tedy stat, ze jakmile nastoupis s vizi toho, ze te firma hodne nauci ponevadz je to tvoje vysnela firma, a v realite to tak nedopadne, pak budes mit velky problem vyjednat si jine podminky - jakmile uz nekam chodis, a pracujes, ses tam zahackovanej a firma vi ze pro tebe bude vice prace shanet novou praci nez mit tady jistotu - v poslednich letech toto v it uz neni takovy problem, ponevadz developeru je malo, ale jak rikam, nezazil jsem situaci, kdy by po nastupu sly vyjednat lepsi podminky nez nejake usmudlane 10% nahoru po roce. Dej si tedy velky pozor na to, jake nastupni podminky mate, a idealne si je sepiste do papiru, a nech si to odsouhlasit.

Co neni na papiru, realne neexistuje. Lidi ti naslibuji hory doly, za 3 mesice ti reknou ze si vubec nepamatuji o cem mluvis. Vzdy mej dulezite veci na papire, a pri jakekoliv prilezitosti referencuj tento papir. Muze ti pripadat ze to je ojedinely problem - toto se bezne deje i u lidi se kterymi treba rok v kuse kazdy den spolupracujes a oni nemaji zajem na tom ti dodrzet neco co jim teoreticky poskodi jejich business vysledky.

Pozor na metodu krajeneho salamu. Casto se ti bude dit, ze ti neco slibi a bude se to porad oddalovat, tu mesic, tu pul rok, rok, i dva - korporat, i mala firma.


Ted neco malo k tvym otazkam.

1) Pokud nastupujes do firmy, ktera ma svuj produkt, mas z poloviny vyhrano - v takovych firmach, pokud to neni startup jeste s mokrymi papiry, te radi zaskoli i dlouhodobe a urcite nebude problem kdyz se budes dva tri mesice ucit jejich stack. Firmy s vlastnim produktem nefakturuji praci od hodiny, a tudiz ty, i kdyz ses naklad firmy, tak branej nejses, protoze to co firma prodava je sluzba/produkt, ne primarne tvuj cas. Tudiz ty nejses ten moneymaker pro firmu, to je ten produkt - jasne, bez vyvoje neni produkt, ale pokud je to uz dojna krava, tak toto nehraje tolik roli.

2) Pokud nastupujes do firmy ktera preprodava tvoji praci, je subdodavatel, pak nebudes mit cas se naucit nic v praci - vse se budes muset doucit ve volnem case, hodi te do vody a nechaji te z toho se doslova podelat. Ano, muze se stat ze nahodou dostanes projekt, kde se klient natahuje, je tam pohodicka a budes mit dobry tym ktery tam ten balanc umi zaridit, pripadne narazis na dobreho kolegu ci nadrizeneho, ale toto je velmi malo pravdepodobne, nelze s tim pocitat. Typicky dostanes stary rozbity projekt, a to na cem nikdo z jinych developeru ve firme uz nechtel delat, a proto najali tebe abys se v tom zasekal - casto je to z pohledu firmy damage control, aby seniorni developeri neutekli. Je pravda ze toto se muze dit i v produktove firme, ale je tam silne mensi sance tohoto.

3) pokud delas fullstack, protoze chces, a bavi te to, pak ok. V opacnem pripade ti rozhodne nedoporucuju delat fullstack, je to spatne ohodnocene financne, a typicky to je znak toho, ze firma je levna, a nemaji na to najmout dva, budes hopsat mezi vecma a hlavu z toho v haji at nevyhoris.

4) Vzdy je vyuzivano at uz kolegy programatory ci managementem toho, ze ses novy, a vubec netusis co jak ve firme funguje - nalozi ti kotel prace jak manazeri tak developeri na tebe prehodi tvoji praci a nikdo ti to nerekne - to je tak vsude, s tim se pocita, pokud to zvladnes, tato naloz ti uz zustane. Je velmi dulezite naucit se rikat ne, a stat si zatim a opakovat ne i do zblbnuti a nenechat se natlacit do veci ktere nestihas, nedas, nebo jsou podle tebe mimo to co ti plati, nebo to casove nestihas.

5) Jeste jednou, nauc se rikat ne, pokud budes bezne sikovny v praci, nikdo te za to nevyhodi pac je malo programatoru a muzes se pomalymi krucky dostat tam, kde ti to vyhovuje. v opacnem pripade vyhoris, a za pul roku, rok, odejdes.

6) Je extremne dulezite pri kazde moznosti resit, a opakovat sve podminky, mluvit o nich, aby se na to nezapomenulo. Ano, ve firmach se hraje na blbecka, a co reknes 77x, to nemusi stacit, musis jim to natlacit do hlavy 133x, a v rovnomernych casovych intervalech, aby porad bylo povedomi o tom ze tam delas za tolik a tolik proto a proto a ze vyzadujes toto a neco jineho.

7) Kdyz te bude srat primy nadrizeny - zjisti si jeho pozici ve firme, pokud je to bezna pozice (cti neni to kamarad vlastnika nebo vyssiho manazmentu) a pokud je nahraditelny (cti radovy projektak), je dobre zkusit jit o patro vyse a pokud jeho sef bude vpohode, tak resit dulezite veci s nim

8) V ramci te sedmicky - bude se ti bezne dit, ze ti tvuj primy nadrizeny bude lhat a vymyslet si a rikat uplne neco jineho, nez jeho nadrizeny a ten nez jeho nadrizeny - je to vse hra a spatne vedeni, kdy se typicky kluci management nikdy neucili a aplikuji nejake postupy z vyrobni firmy u pasu z roku 67. Nediv se kdyz ti bude tvuj nadrizeny rikat uplne neco jineho, nez jeho kolega, casto je to taktika dostat te nekam kde te potrebuje, pripadne udrzet na tom co delas atd.

9) Pozor na penize. Alfa omega vseho. Vsude se budou tvarit ze kultura, benefity a kamaradi ste a ze penize o ty vlastne nejde. Velmi casto bude ve firme interni politika o tom nebavit se o penezich - je to bezna nizko urovnova taktika jak zaskalovat nakladovy strop - lidi se nebavi o penezich, mene lidi bude chodit mene casto si rict o vic min penez. V ceskych firmach obecne nefunguje nic jako postup - do jiste miry toto funguje v korporatech, idealne ceskych pobockach mezinarodnich, ale vetsinou je "postup" spojen se zmenou roli, vedeni projektu, manazmentu a pridani kopy prace navic. Je tedy dulezite si vyjednat dobre penize, adekvatni tvemu trznimu ohodnoceni, ve vetsine firem ti budou tvrdit ze tva trzni hodnota je nekde na 60% toho, co je realita, naprosto bezne zazil jsem vsude. Vyresersuj si kolik mas dostavat a kolem toho velmi smlouvej a nekyvni jim na prvni nabidku.

10) Pokud ses v Praze Brne Ostrave, neboj se dat vypoved a odejit, casto jedine tak postoupis z pozic jako junior na senior a tak - ve smyslu prace, penez a povinnosti - kdyz tento postup udelas v ramci jedne firmy, nikdy nedostanes adekvatni penize a budes mit vyrazne vic prace nez jako senior v jine firme co prave nastoupil - firmy te znaji, analyzuji a zacnou te tlacit do kouta a vic si k tobe dovolat postupem casu, zvlaste kdyz nekde nastoupis jako na zacatku kariery. Je to takova turecka trznice.

11) V CR se obecne dela velmi malo zajimavych projektu, 80% IT prace je naprosta bezna crud aplikace, cms, eshop. CR je v ramci IT tezka montovna, a vychod nam zacina brutalne konkurovat. Dej si pozor, ve tvem zajmu je opravdu vybirat technologie a pracovat na svem cv tak, abys do budoucna nebyl nahraditelny. Pokud budes bezny php developer na eshopu, do 10 let te vystridaji indove a ukrajinci.

12) V zajmu vetsiny ceskych it montovna firem neni abys rostl - kdyz budes rust a stavat se seniorem, budes chtit vic penez, ale firma ma porad stejne projekty a stejne smlouvy, firme tedy akorat narustaji naklady za stejnou praci. Vetsina projektu nevyzaduje nejak skvele programatory, a firmy toto vi a najimaji i podle tohoto. Velmi casto se ti stane, ze firma bude potajnu delat kroky abys ve vysledku nemohl rust, zasekne te na projektu a tak. Firma menezuje naklady, pokud ma stejne projekty, nechce si je zvysovat. Aby ses firme jako senior vyplatit, firma by musela najit, vysoutezit projekt ktery nezvladnou prumerni developeri a bude treba senioru a ty musi najit a najmout - je v podstate nerealne aby takovy projekt firma dlouhodobe mela a zaroven mela ve firme kohortu senioru co toto delaji a zaroven jim klient platil vysoke penize aby se to firme vyplatilo.


Ze srdce ti preji, at potkas ve firme fajn lidi a tomu, co pisu vyse, se vyhnes.

Re:Co čekat od prvních dnů v práci?
« Odpověď #12 kdy: 07. 03. 2021, 20:17:01 »
Ahoj.

Mam specifictejsi background z businessu a programovat jsem zacal az posleze.
Myslim si, ze mimojine kvuli tomu ti reknu veci za oponou, ktere ti typicky programator, co nema business background, nerekne.
Vezmu to obsirne.

Chlape, to je poklad, co jsi tu sepsal. Je to sepsáno brilantně, ale v praxi si na to asi musí každý přijít sám - a pak zjistit, no jo, on mě ten starý pardál pravdu.
Odmítat příliš velké zatížení, protože vedení prostě nakládá, dokud se zaměstnanec nezačne cukat? Absolutní pravda. Problém je, že mladý zelenáč netuší, co je málo, co je normál a co je moc. A může se mu stát, že se vlivem rad začne cukat třeba na 50 % průměrného zatížení ostatních programátorů. A to je pak problém.

Re:Co čekat od prvních dnů v práci?
« Odpověď #13 kdy: 10. 03. 2021, 15:11:40 »
Ahoj

Jen par drobnosti bych rad dodal k pohovorum a zkusebni dobe v praci.

Kdyz jdes do nove prace tak

1) Projdi si na justici cashflow a vykazy firmy do ktere jdes - koukni hlavne na naklady na zamestnance a na icare (ti maj kolonku v income statementu vyse). Pochop jak firma vydelava penize. V drtive vetsine pripadu ceske firmy na justici nepublikuji vysledky, i kdyz by dle zakona mely. Presto stale stoji za to zkontrolovat.

2) V praci koukni na jake adrese pracuji a kolik asi muze stat jejich rental. V prostorach se zeptej, nebo pohledem zjisti kolik zde dela lidi, casto se tuto informaci dozvis na pohovoru. Tim si vypocitas, hodne od boku by voko, prumernou fakturu na jednoho zamestnance mesicne, jestli to je pod 75 mesicne v praze, pak je firma levna, 75 je prumer dle oficialnich ceskych statistik - prepocet 60hpp (ano, realne by to melo vice nez 75 abys dorovnal benefity zakoniku prace ale to ted ponecham stranou).

3) Kdyz uz v te firme ses - koukni jake maji zidle, stoly, monitory, pocitace. Tady dodam jednu osobni zkusenost. Stalo se mi, ze firma mi dala 10 let stare poskrabane monitory, ktere bez meho vedomi obcas zmenila - prisel jsem do prace a byl tam jiny horsi monitor. Zidle byly za tisicovku nake prisernosti, konkretne ma zidle byla silne polita zaschlym kafem, tuto mi nabidli pri mem prvnim pracovnim dni - programator ma mit programatorskou zidli, takove zidle se pohybuji od 20 nahoru. To stejne kvalitni stul - pod 10 se nedostanes. Kdyz uvidis monitory podlozene knizkama, 10 let stare, barvy vyblite, tak se radsi pakuj predem, tam to za nic stat nebude.

Jasne nemusi ti nutne nabidnout notas za 120, zidli za 60, stul za 30, a monitory za 40 - to bych cekal v drahem korporatu, ale minimalne na polovine tohoto tedy 60,30,15,20 by ses mel pohybovat.

4) Pohovory - jsou standardne rozbite. Vydel si co ti rikaji dvouma - to jsou ty lepsi pripady. Ty horsi si vydel ctyrma. Casto se ti stane ze pohovory budou vedeny firmou a ty budes v pasivnejsi pozici, toto je vyhodne pro firmu. Rozhodne trvej na tom at ti vysvetli co presne si oni od te role kterou pozaduji, predstavuji, na cem bys ty konkretne delal, co je cilem a jake jsou dlouhodobe plany toho projektu. Nezapomen se jich zaptat na jejich predpokladany budget pro tu roli v rozmezi - to je dulezite, abys vedel ze to za co nastupujes neni v podstate horni strop te role, ale spise naopak spodni pokud predpokladas ze ti maji pridavat v budoucnu (pokud jde o top level roli pak samozrejme to je trochu jine). Vzdy se te budou ptat kolik si predstavujes - na to vzdy odpovidej "ma manday rate se odviji od dohodnutych podminek, pozadavcich a projektu na kterem budu pracovat, v ramci tohoto pohovoru assessujeme zakladni vstupni parametry, neni tedy v mych silach vam v tuto chvili sdelit svou rate, vase pozadavaky z tohoto interview zapracuji a nasledne se vam ozvu s nabidkou rate" - tvym cilem je vzdy zjistit jakou predstavu ma firma, koneckoncu firma poptava, je to tedy na firme, ale samozrejme firmy to nedelaji a pocitaji s tim ze jim reknes rate ktera je hluboce pod tim.

Obecne plati - cim ses seniornejsi tim vic si muzes dovolit resit veci.