NAS, pripojenie k sambe cez Internet (DDNS)

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
NAS, pripojenie k sambe cez Internet (DDNS)
« kdy: 13. 02. 2021, 18:45:08 »
Zdravím,

potreboval by som poradiť ako sa pripojiť k NASu cez Internet,...

lokálne keď zadám smb://192.168.1.4/mlocik97 tak ma to klasicky pripojí, keď sa však snažím o pripojenie cez DDNS smb://mynas.synology.me/mlocik97 tak dostanem error "Nepodarilo sa získať prístup k umiestneniu Zlyhalo pripojenie sprístupnenia Windows: Spojenie odmietnuté" na stránke https://account.synology.com/ vidím že NAS je korektne pripojený do DDNS, rovnako aj v jeho Interface-i. k VPN sa ale pripojím v poriadku aj cez DDNS, a možno radšej by som to riešil spôsobom aby sa k sambe dalo pripojiť len z lokálnej sieti alebo cez VPN, lenže ani cez VPN mi pripojenie nejde.
« Poslední změna: 13. 02. 2021, 18:48:05 od Mlocik97 »


Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS, pripojenie k sambe cez Internet (DDNS)
« Odpověď #1 kdy: 13. 02. 2021, 18:53:04 »
tak nič, vyzerá to že som to vyriešil nakoniec sám

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS, pripojenie k sambe cez Internet (DDNS)
« Odpověď #2 kdy: 14. 02. 2021, 14:46:32 »
Tak ešte by som potreboval vedieť ako môžem previesť "nas.local" URL na IP, ktorú potrebujem a to 192.168.1.4 alebo 10.8.0.1
niekde som čítal že je to možné úpravou súboru hosts ale nie je nejaká rozumnejšia cesta, keďže hosts sa mi automaticky prepisuje (využívam pi-hole)

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS, pripojenie k sambe cez Internet (DDNS)
« Odpověď #3 kdy: 14. 02. 2021, 15:26:14 »
Nejlíp asi použít VPNku. Bez nějakého jednoduchého schématu kde je jaká adresa/síť se tu bohužel asi nepohneme.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS, pripojenie k sambe cez Internet (DDNS)
« Odpověď #4 kdy: 14. 02. 2021, 16:08:42 »
Tak ešte by som potreboval vedieť ako môžem previesť "nas.local" URL na IP, ktorú potrebujem a to 192.168.1.4 alebo 10.8.0.1 [...]
hostname.local dela automaticky Avahi client podle toho jako IP ten stroj ma, tak ji do site "vykrici", neni duvod tedy ji prevadet, pokud chces pouzit IP tak pouzij IP :)


Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS, pripojenie k sambe cez Internet (DDNS)
« Odpověď #5 kdy: 14. 02. 2021, 16:27:45 »
No ja mám VPN s IP 10.8.0.1 ku ktorej pristupujem z vonka cez DDNS mynas.synology.me
problém je taký, že keď som v lokálnej sieti a pripájam sa k sambe cez smb://mynas.local/folder tak to funguje v pohode
avšak keď som pripojený cez VPN tak mi pripojenie k sambe cez smb://mynas.local/folder nefunguje a nautilus mi vypapuluje:


by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS, pripojenie k sambe cez Internet (DDNS)
« Odpověď #6 kdy: 14. 02. 2021, 22:05:50 »
Ta doména mynas.local je pravděpodobně resolvována přes Bonjour protocol, který funguje jen v rámci jednoho subnetu a tak pokud nejsi ve stejné podsíti jako ten NAS (tedy si na VPNce), tak o ní tvůj počítač nemůže vědět, protože tam není nic, co by ten požadavek na resolving přesměrovalo do podsítě s tím NASem. Potřebuješ něco takovéhohle na nějakém stroji, který má adresy z obou podsítí:

https://github.com/Gandem/bonjour-reflector

A nebo tam zadej přímo IP adresu a pojede to.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NAS, pripojenie k sambe cez Internet (DDNS)
« Odpověď #7 kdy: 15. 02. 2021, 03:44:46 »
[...] niekde som čítal že je to možné úpravou súboru hosts ale nie je nejaká rozumnejšia cesta, keďže hosts sa mi automaticky prepisuje (využívam pi-hole)
nepouzivam pi-hole, obecne lze samozrejme pridat do /etc/hosts vlastni zaznam:
Kód: [Vybrat]
1.2.3.4 host.local
4.3.2.1 host
3.4.1.2 jinejhost jehoalias
nevim zda to pihole rusi, ci doplnuje, pripadne asi lze pridat zaznam totoznej (ale ne ta varianta s aliasem(resp. vice jmenama pro 1 IP(resp. pridat asi jo, ale prej to neuvidis v webui pi-hole))) do souboru  /etc/pihole/custom.list
viz: https://discourse.pi-hole.net/t/local-dns-records/31772