Externí 4G/5G anténa pro auto + APčko

Jigdo

  • ****
  • 478
    • Zobrazit profil
Externí 4G/5G anténa pro auto + APčko
« kdy: 14. 02. 2021, 13:09:54 »
Zdravim je tady nekdo kdo ma zkusenosti s externi antenou pro pouziti na strese auta pro lepsi prijem 4G/5G signalu ?

Ve mestech mi funguje dobre umisteni mobilniho telefonu na prednim skle v drzaku, ale pri dlouhych cestach po dalnici/mimo huste obydlene lokality casto
signal na specifickych mistech vypadava.

Nasel jsem tohle,, ale to mi pripada docela velke na auto
https://www.motorhomewifi.com/product/5g-ready-compact/

Nasel jsem nekolik zajimavych zarizeni, ke kterym se da pripojit externi antena a daji se napajet z cigaretoveho zapalovace v aute, ale zadne ktere splnuje moje pozadavky:
- moznost pripopjit externi antenu
- moznost napajet z cigaretoveho zapalovace v aute
- 2.4 + 5GHz Wi-Fi
- Gigabit LAN/WAN Port minimalne jeden
- 5G NR SA/NSA
- GPS (neni podminkou, vyhoda)


#LtAP mini - RB912R-2nD-LTm
+ moznos pripojit GPS antenu
- pouze 4G
- 4 porty pouze 10/100
- jen 2.4GHz Wi-Fi 
https://mikrotik.com/product/ltap_mini
Stale cekam ze s nejakym 5G produktem uz prijdou u MikroTiku ...


#Nighthawk M2 Mobile Router by NETGEAR - MR2100
+ b/g/n 2.4 GHz a a/n/ac 5 GHz
+ Gigabit LAN/WAN Port
- pouze 4G
https://www.netgear.co.uk/landings/m2/#intro


#HTC 5G Hub
+ 5G (pouze n78 a n41)
+ a/b/g/n/ac/ad
+ USB-C 3.1 with DisplayPort support
+ Gigabit Ethernet port
- chybi moznost pripojit externi antenu
https://www.htc.com/us/5g/htc-5g-hub/


#HUAWEI 5G CPE Pro 2
+ 5G frequency bands: n1/n3/n5/n7/n28/n38/n40/n41/n77/n78/n79
+ Wi-Fi 6 Plus
- chybi moznost pripojit externi antenu
- chybi moznost napajeni z cigaretoveho zapalovace v aute
https://consumer.huawei.com/en/routers/5g-cpe-pro-2/



Takze ve 4G se poridit do auta APcko s externi antenou da, pro 5G to vypada prozatim neprivetive.


Ma nekdo zkusenost se zabudovanymi systemy AP'cek v novych autech?
Vsiml jsem si ze to dela spousta vyrobcu aut.
-Toyota
-Mini
-MB
-Opel/Vauxhall
Nabizi nekdo mozost pouzivat toto pripojeni i k hlasovym hovorum, nebo je to pouze na data?
Je to neco za co si vyrobci aut uctuji, nebo si tam proste vrazim svoji SIMku nakonfiguruji APN a Wi-Fi a ficim?
« Poslední změna: 14. 02. 2021, 17:02:11 od Petr Krčmář »


Re:Externí 4G/5G anténa pro auto + APčko
« Odpověď #1 kdy: 14. 02. 2021, 20:11:21 »
Co treba teltonika

Re:Externí 4G/5G anténa pro auto + APčko
« Odpověď #2 kdy: 15. 02. 2021, 09:29:22 »
Ohledně nativní podpory v autech mnoho nevím. Obecně jsem konzerva a mám pocit, že tyhle věci hrozně rychle zastarávají, takže pokud nejsou nedopečené a zároveň zastaralé hned v okamžiku uvedení auta na trh, tak zastarají během 2-3 let. Plus vendor lock-in atd.

Zároveň ale neporadím, jaký je "otevřený trh s WWAN routery / wifi AP do auta". A jestli náhodou není třeba se obávat provozu nějakého vysílacího zařízení, co si sám přinesu, v kokpitu dnešního auta, které je napěchované svou vlastní elektronikou... a nejlepší anténa je venkovní, ale chce se Vám vrtat karoserii?

5G rádio podle mého zatím není tak docela v mainstreamu. Podíval jsem se namátkou, co mají pro 5G výrobci Quectel a Telit, a zatím bych řekl, že mají nějaké cca engineering samply pro své stálé zákazníky, ale u produktů zmíněných na webu není k dispozici ke stažení ani pořádný manuál. Mimochodem ty 5G karty mají mechanický konektor M.2, do MiniPCI-e asi už 5G nebude = starý dobrý Mikrotik RB912 myslím 5G už nedostane (leda skrz standardní USB-A konektor).

Jedna věc, která je teoreticky zcela primitivní, starobylá a jsou jí poměrně jedno všechny 3G/4G/5G/80G, jsou antény. Přesněji řečeno: u antén řešíte frekvenční pásmo. A jsme u další důležité otázky: v jakých pásmech vysílá / bude vysílat 5G ? (A budoucí iterace 4G?) Zatím jsem si všiml 3.7 GHz, 1800 a 2100 MHz. Taky jsem zaslechl o podpoře 5G v pásmech 700 MHz (3GPP band 28) a 3.5 GHz ze strany mobilních zařízení (modemů) ale otázka je, zda/kdy u nás v těchto pásmech bude 5G svítit. Pilotní projekty5G patrně běžely původně v pásmu 3.7 GHz. Například v pásmu 700 MHz, kde bych očekával do budoucna nejlepší pokrytí v krajině, byly teprve v lednu 2021 přiděleny licence na spektrum (a je trochu otázkou, zda v tomto pásmu operátoři spustí 5G nebo spíš napřed 4G) . Co se dá říct předem: přibývají nám tu další nová pásma 700 MHz, 3.5 a 3.7 GHz, z hlediska antén "nesoudělná" s dosavadními pásmy, kde běží 2/3/4G = 800,900,1800,2100 MHz.

Pokud se týče antén, největší výběr a nejlepší dokumentaci znám u slovenského výrobce 2J. Patrně narazíte na všelijakou reálnou dostupnost jednotlivých modelů v množství "1 kus" - doporučuji dotaz na distributora SOS . Nemám s těmito firmami nic společného, jsem pouhý spokojený zákazník.

Obecná poučka zní, že vícepásmová anténa neladí pořádně ani v jednom pásmu. Zisk v různých jednotlivých pásmech na úrovni prostého laděného dipólu (nebo i horší), PSV podobně převážně mizerné ("zlepšit" PSV lze dlouhým nekvalitním koaxem o velkém útlumu :-D  ) Řekněme dual-band se ještě dá pořešit důmyslným designem zářících prvků, ale už quad-band je mimo, a pokud řešíte nějakých 7 pásem... meh. A širokopásmové logaritmicko-periodické antény jsem vždycky viděl směrové. Pokud mám něco konkrétního doporučit, tak snad hledat anténu přednostně pro pásmo 800 MHz, cokoli dalšího je bonus navíc. S ohledem na garantované 2G telefonování 800+900 MHz. S ohledem na datové přenosy i do budoucna 800+700 MHz. Gigahertzová pásma (včetně 1800 MHz) jsou záležitost pokrytí ve velkých městech. Tzn. nakonec možná nejlepší anténa je kus drátu lambda/4 laděný na cca 830 MHz tzn. asi 90 mm  ;-)  Tenhle pahýlek nemá dobré impedanční přizpůsobení ani na středové frekvenci (PSV nebude vyloženě hezké), ale ve srovnání s běžně prodávanými multiband anténami to vlastně není žádná velká katastrofa...

Co za krabičku použít do auta... padla zmínka o Mikrotiku. Osobně bych rád zmínil bývalý Conel (dnes Advantech B+B) = tradiční český výrobce průmyslových routerů, které jsou použitelné i na vozidlech [ 1 | 2 ] . (Je to z mé strany reklama, protože značka Advantech mě částečně živí.) Pokud Vám nevadí výpadek při startování, měly by tyto routery jmenovitě s rezervou snést přímé připojení na palubní síť. (Což ale možná platí i o spoustě SoHo APček, která mají na vstupu snižující měnič. Záleží, jak moc velké šílenosti se vyskytují v palubní síti auta v souvislosti s regulací nabíjení, a jak jsou dimenzovány součástky na napájecím vstupu AP.) Pokud chcete zabránit výpadku při startování, znamená to přidat ještě malou DC UPSku nebo prostě baterku s minimálním nabíječem... a vrabčí hnízdo roste :-)

Chcete ještě taky audio provoz? Tak to jsem v routerech v životě neviděl. Teoreticky MiniPCI-e modemy tuto výbavu často mají, ale hostitelský router ji nemá vyvedenu / softwarově ošetřenu. Možná nakonec nejlepším řešením je běžný telefon a povolit na něm hotspot. Škoda jen, že běžné dnešní telefony nemají port pro externí anténu, jako měly dávné tlačítkáče.