Výběr notebooku Lenovo vs. HP

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #30 kdy: 13. 02. 2021, 21:08:19 »
Jak píše kolega mezi námi - česká klávesnice má dvouřádkový enter, takže sorry jako.

1) pro mé fungování je numerická klávesnice naprostá zbytečnost. navíc se mi s vycentrovanou klávesnicí funguje daleko lépe
2) viz. první věta
3) jediná multimediální klávesa, kterou nějak používám je, PrtScr a to ještě v režimu, že screen ukládám (ve Win10 klávesová zkratka Win + PrtScr (takže v tomtoo případě ještě přidržím Fn stejným prstem a jsem s tím OK))
4 + 6 7) Fn-lock nemám potřebu používat. sám píšeš o pracovním používání, takže si to s ustavičně zapnutým Fn-lock krapet protiřečí
5) asi jsem divnej, ale v tomhle nevidím žádný problém


jeden z důvodů, proč jsem přešel z Lenova na DELL, je ten, že jejich špatná klávesnice je (pro mě) méně špatná než ta u Lenova..

Jsem na to rezignoval s tím, že každý notebook má nějakou šílenou obskuritu. Mám DELL (latitude) a tam ve výchozím stavu byly funkční klávesy přes FN. Ono běžný user je asi tolik nepotřebuje, ale 10 z 10 vývojářů velmi děkují. Ono dát samotnou zkratku třeba mnou často používané CTRL+F12 skvěle procvičí zatuhlé prsty a při CTRL+FN+F12  už je to level střihoruký Edvard.No naštěstí ten FN lock na horní řadu kláces lze přehodit, jenže potom je přes FN zase home/end (mj.). Tady se mi pak hodí numerický blok, kdy vypnu num lock a používám klávesy jako home, end, insert z něj. Do tohoto jsem dokonvergoval, zvyknul jsem si a dá se to, píšu na tom celkem rychle. Na všechno si člověk zvykne ;-)

Dell Latitude 7390 si, ohledně klávesnice, nemohu vynachválit. Do té doby jsem byl zvyklý na ThinPady a na Dellu se mi pracuje pohodněji. Home + End + Delete je vpravo nahoře a Page Up/Down nad levou/pravou šipkou

Tvůj příspěvek mě donutil vyhledat si obrázek Dell Latitude 7390 a ... ehm...
https://supportkb.dell.com/img/ka02R000000hLrCQAU/ka02R000000hLrCQAU_en_US_1.jpeg

1) Klávesnice bez numerické části je věcí vkusu každého soudruha.
2) Nízký enter je také věc vkusu, ale upřímně - znám hodně málo lidí s tímto vkusem.
3) F-klávesy jsou sdíleny s jinými funkcemi a v biosu se musí zapnout, aby to startovalo s Fn-lockem. Ok, takový už je dneska svět, ale...
4) Když si zapnu Fn-lock, abych měl primární funkční klávesy (což je pro mě absolutní nezbytnost), tak nemám rychlá tlačítka pro ovládání zvuku (musím to dělat přes Fn). Dneska to tak má každý, ale dříve byly klávesnice, kde mute, vol+ a vol- byly zvlášť.
5) Skupiny F-kláves nejsou odděleny. A proč by vlastně měly být, když to vlastně nejsou F-klávesy, že? Jasně, proč by pracovní notebooky měly být použitelné k práci, že?
6) LEDky v num locku a caps locku jsou fajn, ale proč chybí ledka v ESC, aby signalizovala Fn-lock?
7) Home a End jsou dostupné přes Fn - pokud je zapnutý Fn-lock. Opět - dneska standard, ale dříve byly klávesnice (na podstatně levnějších noteboocích, které ty klávesy měly).


Současné DELLy jsou to relativně lepší z té bídy, co se nabízí. Ale "nemohu si vynachválit" -  sorry, to máš fakt nízkou laťku s požadavky.


Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #31 kdy: 13. 02. 2021, 21:49:36 »
Jak píše kolega mezi námi - česká klávesnice má dvouřádkový enter, takže sorry jako.

1) pro mé fungování je numerická klávesnice naprostá zbytečnost. navíc se mi s vycentrovanou klávesnicí funguje daleko lépe
2) viz. první věta
3) jediná multimediální klávesa, kterou nějak používám je, PrtScr a to ještě v režimu, že screen ukládám (ve Win10 klávesová zkratka Win + PrtScr (takže v tomtoo případě ještě přidržím Fn stejným prstem a jsem s tím OK))
4 + 6 7) Fn-lock nemám potřebu používat. sám píšeš o pracovním používání, takže si to s ustavičně zapnutým Fn-lock krapet protiřečí
5) asi jsem divnej, ale v tomhle nevidím žádný problém


1) Však jsem psal, že je to věc vkusu.
2) Pokud má česká klávesnice vysoký enter, tak fajn, pořád to není věc, kterou lze přímo vytknout.
5) Jak se v F-klávesách orientuješ bez pohledu na klávesnici, když nejsou oddělené?
4, 6, 7) Myslím, že chápu problém. Hádám, že příčina nedorozumění bude v tom, že tento model má ten Fn přepínač defaultně zapnutý tak, že platí F1-F12. Takže zapnutí FN-locku považuješ za trvale zapnutí multimediálních kláves.
U většiny modelů (přes různé výrobce) to dneska funguje tak, že defaultně jsou zapnuté multimediální klávesy a Fn-lock aktivuje ty F1-F12. Tak to myslím já.
A k tomu nedorozumění jsem příspěl já - přehlédl jsem, že tento DELL má Home a End mezi F-kovými klávesami. Takže pokud máš zapnutá F-ka, tak jedeš Home a End bez Fn.
Můj DELL to má bohužel tak, že Home a End jsou mezi multimediálními. Takže po zapnutí Fn-locku na F-kové klávesy musím k Home a End přistupovat přes Fn.
Takže můj bod 7) je omyl, to má tvoje klávesnice v pořádku.

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #32 kdy: 13. 02. 2021, 22:17:12 »
Můj DELL to má bohužel tak, že Home a End jsou mezi multimediálními. Takže po zapnutí Fn-locku na F-kové klávesy musím k Home a End přistupovat přes Fn.
Také mě to ze začátku štvalo, že je to tam tak, přetím jsem to měl na laptopu fn+pageup/down (vedle šipek), na klávesnici normálně, ale zvyknout se na to dá. Ale nejlepší je stejně si koupit externí.

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #33 kdy: 13. 02. 2021, 22:38:16 »
zdravim,

Lenovo ThinkPad L15 Gen 1, model 20U70004CK mam a obcas na nem delam.

Osobne velka spokojenost. Oproti 4 jadrovym notebookum je to 1x rychlejsi. Na tento vykon u notebooku jsem cekal dlouho. Na vyvoj a programovani nadhera. Jedine, co jsem pridaval je pamet na 32GB.

Co se tyce HW, tak mi prijde velmi dobry. Na klavesnici se velmi dobre pise. I kdyz ta na E580 ThinkPadu byla o neco lepsi a mekci. Prijde mi, ze viko notebooku se zavira moc zlehka.

Teplota je OK a to tomu vyvojove prostredi dava vcelku zabrat. Vetrak nebezi na plny vykon, pokud se nejak zahreje.

Bohuzel se mi na podzim stalo, ze odesla klavesnice  a zacla mi psat nahodne znaky po zahrati notebooku nad 60 stupnu.
Ale v servisu mi behem par dnu udelali zarucni vymenu.

Jako vyhodu bych bral i ze se da rozsirit pamet na 64GB.

Co mi vadi jsou jen 2 dostupne USB porty na notebooku.

Prvni verze BIOS-u mely nejake problem pri ukladani voleb v BIOS-u. Vypisovalo to chybove hlasky. BIOS mi prijde vcelku orezany. Ale staci. Nenasel jsem tam volbu udelat upgrade z flashdisku. Mozna chybe u mne mezi klavesnici a zidli.

Co se tyce instalace Linuxu:

Kernel 5.10 a vyssi doporucuji. Na 5.8 to jede take. Kvuli grafice pry nejmene 5.7 kernel.
Bohuzel jsem chytil na zacatku pri instalaci 5.8 kernelu chybny BIOS po upgrade a notebook bez volby iommu=soft nebootoval.
Taktez bylo nutne povysit x-drivery na nejakou verzi (asi) 20.20 ci podobnou. Jinak nepojede grafika - X-ka/Wayland.
FingerPrint jsem nerozbehl. Ale ten nepotrebuji.
Jinak kamera, zvuk, grafika, uspani, ThinkPad tlacitka - vse OK. Vcelku na tom borci z RedHatu makli.
Prijde mi to, ze to ma HW akceleraci pro zobrazeni JPEG souboru, coz je velmi prijemna vec.
Debian bootuje i se zapnutym secure boot.
Nekdy se to zasekne pri bootu na 5.10 kernelu kernel chybu s TMP ovladacem. Nahodne asi 1x za mesic.

Za mne spokojenost. Jako lehce vykonnejsi psaci stroj je to OK. Jinak delam spise na pracovni stanici (AMD 3990X) a neberu notebook jako neco, co ma vykon.


gf

Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #34 kdy: 17. 02. 2021, 13:36:23 »
naopak sipky pouzivam porad a ty u HP kdy vlevo/vpravo jsou polovicn vysky a dohromady sipky nedavaji oobracene T, ale lezici I, to bych pouzivat nemohl ;-)

Tak ty debilni polovicni sipky uz maji i vsechny aktualni DELL notebooky. :-\


Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #35 kdy: 17. 02. 2021, 14:42:56 »
Oproti 4 jadrovym notebookum je to 1x rychlejsi.
Takže to je stejně rychlé? Nebo jsi měl na mysli 2x rychlejší?

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr notebooku Lenovo vs. HP
« Odpověď #36 kdy: 17. 02. 2021, 15:17:56 »