PLC pro domácí použití

PLC pro domácí použití
« kdy: 10. 02. 2021, 16:46:24 »
Zdravim,

skoro cely svuj profesni zivot jsem vyvijel ruzna PCL pro drazni vozidla i prumysl.

Kdyz jsem se rozhodl automatizovat domaci kotelnu, byla jasna volba udelat si k tomu i vlastni PLC. Malina + Rexcontrols + DI/RO moduly vlastni konstrukce + cidla DS18B20

Postupem casu uz mi ta volba tak jasna neprijde. Po rekneme 5 letech vyvoje jsem se daleko nedostal. Prototyp/bastl mi nekolikrat v kotelne uspokojive bezel, ale ted je v krabici a dodelani sezere jeste spoustu casu.

Uzrala ve me tedy myslenka koupit hotove komercni PLC.

Minimalni pozdavky:
  • DI 24VDC  3x
  • RO 230VAC 8x
  • Teplota   8x
  • Ethernet  1x
  • Perioda   1s
  • Programovani grafickymi bloky vcetne sledovani aktualniho stavu a "forcovani" hodnot.


Nice to have pozadavky:
  • DI 230VAC 16x
  • RO 230VAC 16x (minimalne 3x prepinaci kontakt)
  • Teplota   26x (idealne DS18B20)
  • Ethernet  1x
  • RS485     1x
  • Perioda   10ms
  • Web server s moznosti vizualizace
  • Modularni konstrukce
  • Kompatibilni s EN61131

Veskerou technologii mam na 230V, prevodniky z/na 24V si v nejhorsim pripade udelam.

Doporucite mi nejaky konkretni HW + SW, tak aby HW sel normalne koupit a vyvojova licence nestala raketu?

Dalsi co by me zajimalo jsou osobni zkusenosti jak z nasazeni tak s programovanim.

U rexe jsem se parkrat dostal do stavu, ktery jsem musel resit se zakaznickou podporou. Podpora byla ok, ale bez ni bych se pres tyhle problemy nedostal.

Koukal jsem se na wago PFC-100/200 a Unipi Axon to jsou zhruba dva extremy, mezi kterymi bych se chtel pohybovat.

----
poznamka pod carou -- Bezpecnost je dana prodratovanim kotelny, veci typu vhodnost maliny pro rizeni nebo pouziti 1-Wire pro mereni teploty zde resit nechci.

Predem diky
H.
« Poslední změna: 10. 02. 2021, 17:23:56 od Petr Krčmář »


Re:PLC pro domácí použití
« Odpověď #1 kdy: 10. 02. 2021, 20:50:50 »
Ja nedavno delal rizeni automatickych vrat pro nejakou skolu a prvni fazi jsem okamzite zavrhl vsechny maliny a podobny veci s OS. Tomu dvakrat vypne napajeni a muzes se jit klouzat. S profi PCL jsem delal naposledy okrajove na skole a cenove je to uplne mimo. Nakonec jsem nasel tohle https://www.controllino.com a na tom to cele naprogramoval a zapojil s tou elektronikou te brany. Jestli umis trosku C, tak budes jako doma, vevnitr je klasicke arduino, cenove je to prijatelne (myslim ze kolem 7.000) a hlavne na DIN listu, zadny desivy bastleni, vse OpenSource takze zapomen na platbu za licence. Dle tvych pozadavku budes potrebovat jeste rele moduly, ale rozsiritelnost je zde neomezena.
P.S.: automatizaci delam jen jako okrajovy konicek, takze treba nekdo doporuci neco vhodnejsiho

Re:PLC pro domácí použití
« Odpověď #2 kdy: 10. 02. 2021, 22:04:07 »
Podívej se na https://amitomation.cz/produkt/ridici-systemy/ . nasazuji to dlouhodobě a zkušenosti jsou veskrze pozitivní. Vývojové prostředí včetně základního software pro ovládání je volně ke stažení.

Re:PLC pro domácí použití
« Odpověď #3 kdy: 10. 02. 2021, 22:33:41 »
Diky za reakce Controllino jsem neznal a na Amit jsem se zapomnel podivat.

Cecko sice lehce ovladam, ale je to cesta kterou bych sel nerad. Ac je moje aplikace primitivni - spinani par cerpadel a toceni par tricestnymi ventily, tak ladit tohle v cecku by bylo peklo. Kdyz jsem si s tim hral s rexygenem, tak pres pomerne komforntni podporu ladeni (kresleni grafu, online monitorig i internich promennych, "forcovani" hodnot za behu programu) jsem treba u ekvitermniho regulatoru udelal za cely vikend 4 iterace - dopravni zpozdeni je opravdu velke.

Jasne malina muze chcipnout, kdyz se to bude dit moc casto, tak SD kartu muzu provozovat jako readonly.

+malina neni jedina cesta, kterou bych se chtel dat. Klidne bych si priplatil za wago pfc 100/200, ale vadi mi, ze pro 230VAC jejich IO moduly obsahuji pouze dva vstupy nebo vystupy... Chapu to 230V zabira strasne mista a neni to u PLC standard, ale stejne me to stve.

Re:PLC pro domácí použití
« Odpověď #4 kdy: 10. 02. 2021, 23:54:10 »
Podívej se sem https://www.controltech.cz/cz/produkty/item/220-micro-800. Allen-Bradley je moloch, ale tyhle systémy jsou relativně použitelné i pro malé aplikace. Však jim to taky trvalo dotáhnout to do tohoto stavu...
Vývojové prostředí je v základní verzi volně ke stažení, placená verze má některé užitečné featury navíc. Ale u malých projektů se dá pohodlně vyžít i s tou základní verzí.


Re:PLC pro domácí použití
« Odpověď #5 kdy: 11. 02. 2021, 08:30:24 »
Diky za tip. Ten nejmensi prcek Micro810, 2080-LC10-12AWA bude asi funkcne dost omezenej, ale za cenu kolem 2000Kc mi prijde uplne super. Pro moji aplikaci teda obtizne pouzitelnej, pac tam nemam jak dostat teploty...

Micro850 vypada, ze by splnilo moje pozadavky, jdou tam dat 230VAC IO i mereni teploty i RTC. Zkusim si s tim trochu pohrat, jak velky moloch z toho vyleze...

Re:PLC pro domácí použití
« Odpověď #6 kdy: 11. 02. 2021, 08:50:43 »
Přijde mi, že těmi nice-to-have požadavky se dostáváš hodně hranici malých řídících systémů, ale pokud se to tu mění v přehlídku méně známých PLC systémů nižší kategorie, tak se přidám s Unitronics.
Není to řešení, které vzniklo v posledních letech s rozmachem cenově dostupných mikrodesek. A není to moloch jako Allen Bradley :-)

Prodává se to třeba zde:
https://www.schmachtl.cz/programovatelne-automaty-plc#/p_sf:CENA&p_sd:DESC&p_p:1

Cenově to přibližně odpovídá tomu, co zde zaznělo, vývojové prostředí je zdarma (jak je v této cenové kategorii bežné).

RH6

Re:PLC pro domácí použití
« Odpověď #7 kdy: 11. 02. 2021, 12:45:54 »
Já jsem řešil před 3 lety automatizaci novostavby RD (pro sebe). Zvolil jsem PLC FATEK - u nás prodává SEA Praha. Je to dost modulární, takže koupíš co potřebuješ, není to drahé (mají i slevu na starter kity na první nákup), podpora je bez problémů, IDE jede i pod WINE (tak to používám já).
Jediná, pro někoho, nevýhoda je že se kreslí jen Ladder diagram a neumí STL. STL umí jen vypsat toho co je nakresleno.

Re:PLC pro domácí použití
« Odpověď #8 kdy: 11. 02. 2021, 12:47:16 »
ceske trosku d razsi ale cpu verze2 dokonce n alinuxu ( sice s ek nemu nedostanes..) - https://www.tecomat.cz/

cina levne asi nedas primo ten webserver.... ale umi modbus... takze dalsi modul..... https://www.seapraha.cz/kategorie/plc-automaty/?gclid=Cj0KCQiAyJOBBhDCARIsAJG2h5f2oNNWcKfvK3y2RTfJ6dOhpEZh6JDgm_qJVpB2sEleW9opicb0AwAaAmB3EALw_wcB

dal se muzes kouknout sem: https://www.tecon.cz/

1-wire sbernice neni bezny standard pouzivany v automatizaci takze to normalne plc neumi, sice existuji krabicky "1-wire/modbus", ale vetsinou za ne chtej nemamle penize...., samozrejme reseni i nejaka desticka z ciny pripadne ubastlit....



Re:PLC pro domácí použití
« Odpověď #9 kdy: 11. 02. 2021, 13:18:40 »
Diky za reakce, o vikendu se tim zkusim nejak prokousat. Vybrat vhodnou HW sestavu, podivat se jak moc me bude omzeovat vyvojove prostredi... Zase mam pocit, ze nez si vyberu hotove PLC, tak bych to mel rychlejc vyvinuty.

Ten FATEK vypada celkem nadejne.

Na 1-wire netrvam, klidne to muzu prekmochat na PT1000, akorat pri poctech teplot, ktery bych rad meril, z toho pak vyleze strasnej balik kabelu...

Re:PLC pro domácí použití
« Odpověď #10 kdy: 11. 02. 2021, 14:20:43 »
Schválně jsem se kvůli této jedné odpovědi registroval. Máme tady dost českých výrobců a zatím je tu odkaz jen jednoho či dva. Na jednu stranu drze udělám reklamu (ne že by jí výše bylo více), ale myslím že i tak bude mít příspěvek pro OP nějakou hodnotu. Čím víc je k výběru, tím lze dosáhnout lepšího výsledku.

PLC - český výrobek SDS - onlinetechnology.cz

Proč?
je to 100% ČR vývoj a výroba,
cena je zlomek co ostatní korporátní PLC (nejlevnější cca 1200 s DPH),
programovat to může kdokoliv kdo umí C (a není tedy omezení na ladder logic nebo obskurní jazyky atd.).
Web server, vlastní stránky, MODBUS TCP, MQTT,
sériové rozhraní, HMI, spousty 1-Wire čidel (teplota, vlhkost), je k tomu živá komunita (FVE, automatizace, atd).
Není to žádne arduino nebo snad deska s linuxem, a je to tady už mnoho let.

Nabízeným obsahem a funkcí nemá v cenové kategorii konkurenci, prošel jsem si výše uvedené odkazy a je to velmi zajímavé srovnat.

edit: relé na 230V samozřejmost
« Poslední změna: 11. 02. 2021, 14:24:01 od 10minute »

Re:PLC pro domácí použití
« Odpověď #11 kdy: 11. 02. 2021, 15:05:42 »
Teda půl hodiny píšu příspěvek a po odklepnutí "přístup odepřen" a všechno v pr....
Tak znovu jen ve zkratce:
Oprášil bych tu Malinu, třeba jen přidal zálohu napájení.
Do ní Domoticz, Home Assistant , OpenHab atd.
Jako prvky s čidly něco s ESP8266 - koupené hotové výrobky Sonoff, Shelly atp.
Můžete přímo zapojit na 230V, většinou to má relé nebo dvě, čidlo teploty nebo čehokoliv jiného snadno připojíte.
Do toho nějaký komunitní fw - ESPeasy, ESPhome, Tasmota  ( ten Sonoff u nás můžete koupit už s nahranou Tasmotou )
Ten systém pak může růst podle vašich potřeb a není to úplný bastl a "one man show", nýbrž komunitou podporovaný a zdokumentovaný systém.
Já takhle jedu 3. nebo dokonce už 4. zimu regulaci podlahového el. topení  - Domoticz + Sonoff Basic s ESPeasy v každé místnosti jako autonomní regulátory. Karta odešla jednou, po vichřici energetici "opravovali" asi desetinásobným opakováním zapínáním a vypínáním vedení....

RH6

Re:PLC pro domácí použití
« Odpověď #12 kdy: 11. 02. 2021, 19:56:33 »
... PLC - český výrobek SDS - onlinetechnology.cz ....

Mám dotaz k tomuto výrobku i ostatním ne-PLC řešením. Je možné editovat program za běhu? Beru to jako jednu z velkých výhod PLC že to lze. Někdy si nemohu dovolit odstavit celý program, protože chci změnit reakci na jeden vstup.

S PLC jsem měl zkušenost na škole (Amit, Simatic) a pak jsem se k tomu po letech vrátil pro své použití - FATEK. v mé konfiguraci používám MODBUS, cca 30DI a 50DO a šlape to parádně.

5nik

  • ***
  • 133
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:PLC pro domácí použití
« Odpověď #13 kdy: 11. 02. 2021, 21:24:52 »
Já jsem kdysi uvažoval nad Unipi - také český počin vycházející z Rpi. Záleží na cenové hladině.

Re:PLC pro domácí použití
« Odpověď #14 kdy: 12. 02. 2021, 00:09:20 »
Se zájmem sleduji toto vlákno - ač mám cosi společného s "průmyslovým MaR" (technická podpora dovozce všelijakých krabiček) tak echtovní PLC není v mém sortimentu. Já se točím spíš okolo PCček a jejich typických rozhraní. Něco jsem si o PLCčkách přečetl, například moc hezký seriál ve sdělovací technice - ale to je tak všechno.

Disclaimer o střetu zájmů: tento obor mě živí, mezi níže zmíněnými značkami zejména Advantech.

Když už tady padly tipy na různé "průmyslové maliny", nedá mi to nezmínit taky německou firmu Kunbus a její "Revolution Pi" - přestože jestli správně chápu, toto je přesně ta kategorie produktů, kterou *nepotřebujete* a nehledáte :-)

Zaujal mě Váš požadavek na větší počet relátek, SPDT, způsobilých pro spínání 230V. Trochu jsem se porozhlédl a mám pocit, že takové víceportové moduly do PLC (apod.) nejsou možná úplně běžné. Osobně vidím jako nejschůdnější, použít binární výstupy v hladině 24V nebo 5V a tyto použít k ovládání externích reléových modulů na DIN lištu. Firmy jako Phoenix Contact nebo Weidmüller jich mají v sortimentu široký výběr, a můžete si nakombinovat SPST a SPDT podle okamžité potřeby. Ano, znamená to drátovat a utahovat svorky.

Jinak jsem viděl relátkové "signal conditioning moduly" na DIN lištu, kde směrem do divočiny jsou šroubovací svorkovnice, a lokálním rozhraním je 20pinová nebo 50pinová kšanda. Většinou kompatibilní s I/O kartou konkrétního výrobce. Sem patří z mně blízkého hardwaru třeba Advantech PCLD-885, ale třeba Opto22 dělá velice podobné věci. Dále znám modul na DIN lištu ADAM-6066. Bohužel se zdá, že většina těchto svorkovnicových desek má relátka pouze SPST, nikoli SPDT.

Desky či moduly s SPDT lze na webu nalézt od některých menších výrobců...
http://denkovi.com/relay-module-5v-8-channels-for-raspberry-pi-arduino-pic-avr
...ale stavte future-proof řešení z takových exotů.
https://www.google.com/search?tbm=isch&q=Opto22+50pin+header+relay+board
https://www.google.com/search?q=SPDT+relay+board&tbm=isch
Navíc ta relátka bývají do desky zaletovaná. Takže vyměnit relátko znamená demontovat desku a pájet.

V těchto ohledech mi nakonec lepší smysl dávají DIN-lištová relátka od Weidmüllera a spol. Dělají se relátkové moduly na DIN lištu, kde vlastní relátko je v patici a lze ho snadno vytrhnout a nahradit, pokud by se rozbilo.