Různé odpovědi pro různé klienty Dnsmasq

Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Různé odpovědi pro různé klienty Dnsmasq
« kdy: 05. 02. 2021, 15:18:04 »
Potřeboval bych na dnsmasq nějak odlišit odpovědi pro různé  klienty (tedy podle IP adresy ve vnitřní síti)

Například mám adress=domena.xyz/0.0.0.0, to ale platí pro všechny klienty. (omlouvám se , správně má být address)

Potřeboval bych z toho udělat, aby pro 10.0.0.3 platilo adress=domena.xyz/0.0.0.1. a pro 10.0.0.4 platilo adress=domena.xyz/0.0.0.6. (To je zbytečně komplikovaný příklady, ve skutečnosti mi stačí dvě věci víceméně, adress=domena.xyz/#, aby platilo pro všechny s vyjímkou  jednoho a druhé adress=domena.xyz/0.0.0.0. aby pro platilo jen pro konkrétního klienta)

Snad je to srozumitelné, prostě chci udělat selektivní DNS override na základě zdrojové adresy.

Hledal jsem man dnsmasq, a direktiva address= ale má jen doménu a IP.  Ale direktiva server (synonumum local)  už má zajímavější možnosti, viděl jsem v  @<sourceaddress> naději, jenže to dělá něco jiného (mění zdrojovu adresu dotazu, ale já chci podle zdrojové adresy rozlišit, zda direktiva address platí)


Nechci jít cestou nějaký obezliček, že klientovi X vyhradím DNSserver na jiné IP (že by "router" měl přiřazeno víc ip adres pro  DNS službu)....
« Poslední změna: 05. 02. 2021, 17:32:50 od Petr Krčmář »


Re:dnsmasq: různé odpovědi pro různé klienty- jak
« Odpověď #1 kdy: 05. 02. 2021, 16:59:31 »
Tohle dnsmasq proste neumi. Muzes to obejit tak, ze pustis druhou upravenou instanci na jinem portu, na ktery pomoci iptables klienta presmerujes.

Re:Různé odpovědi pro různé klienty Dnsmasq
« Odpověď #2 kdy: 06. 02. 2021, 09:37:38 »
Zaznam v hosts to nevyresi? A jaky problem se tim snazis vyresit? Treba existuje i jina cesta.

Re:Různé odpovědi pro různé klienty Dnsmasq
« Odpověď #3 kdy: 06. 02. 2021, 11:09:23 »
Zdravím, toto dnsmasq pravdepodobne nebude vediet. Skor by som skusil bind, RPZ a split view, napr https://www.cyberciti.biz/faq/linux-unix-bind9-named-configure-views/

Pripadne, PiHole by mohol pomoct

Re:Různé odpovědi pro různé klienty Dnsmasq
« Odpověď #4 kdy: 06. 02. 2021, 12:01:11 »
A jaky problem se tim snazis vyresit?
Žádný. Hamparle problémy neřeší, on je vytváří.

Všimněte si ostatních jeho „dotazů“ – z větší části to vůbec nejsou dotazy a končí na smetišti, ze zbytku ho většinou řešení nezajímá, a v těch několika málo případech, kdy se o řešení zajímá, zavrhne všechny návrhy na řešení a vymyslí si několik dalších problémů.