Zkušenost s Google-free telefony Huawei

JE TOHLE NORMÁLNÍ???
Za normální bych to nepovažoval, ač to je asi "nezřídkavé". Podle mě jak si jednou koupím libovolný HW, měl bych mít možnost si na něj instalovat dle vlastního rozhodutí, co budu chtít já a výrobce nemá právo mi tam aktivně házet klacky pod nohy.

Citace
Jinak zde je takový seznámek (pouze DNS dotazů; samotná komunikace je zařízlá)
(je to grep dns logu | sort  | uniq  , věděli byste jak provést setřídění "odzadu"? tj něco jako | reverse|uniq|sort|reverse)
Asi úplně nechápu dotaz, ale něco jako grep logu | sort -ru by nestačilo?


Re:Zkušenost s Google-free telefony Huawei
« Odpověď #31 kdy: 03. 02. 2021, 12:22:43 »
Pritom by stacilo prosadit zakon, ktery rika ze tato elektronika z dovozu musi umoznovat odemknout bootloader.

A není jednodušší koupit si telefon, kde s tím výrobce počítá - třeba Google Pixel? (zatím jsem odemknout nezkoušel)

Ano, google "šmíruje". V nastavení účtu zobrazují informace, které o vás vědí (můžeme nebo nemusíme věřit tomu, že je to úplné) a do značné míry to lze ovlivnit (povypínat). Ono "šmírování" když se nechystám někde odpálit s bombou nebo nesjíždím nelegální materiál na webu má i svoje výhody v podobě přidaného pohodlí.

Nejde jen o to, že o vás často vědí více informací než vaši nejbližší, ale oni to vědí prakticky o všech! Ta centralize je obludná. Vzhledem k jejich praktikám se již dávno zdikreditovali a není jediný důvod věřit tomu co tvrdí. Např. se hojně přetřásala kauza sledování polohy, kdy telefon uživatele sledoval i poté, co tuto funkci vypnuli, protože Google toto nastavení schoval (duplikoval) ještě do jiné zdánlivě nesouvisející funkcionality.

Z pohledu šmírování státu tu máte jistotu v podobě PRISM a poměrně nepříjemný CLOUD Act, který všechny poskytovatele podnikající na US trhu staví do nepříjemné situace, kdy musí porušit buď US nebo EU legislativu (vyhovět oběma nelze), což zpravidla řeší na US straně automatický "gag order" (šmírujte, ale nesmíte to říct), takže se GDPR bude porušovat tajně. Jestli totéž provádí číňan se zatím neví. Z pohledu státu by se jim to nepochybně líbilo, z pohledu Huawei to moc smyslu nedává. Pokud dáte Americká poskytovatele služeb na shitlist, může být Huawei (který na rozdíl od Googlu minimálně předstírá snahu nechat data v Evropě)  minimálně do doby, než se objeví nějaký průser, přijatelný kompromis.


mimochodem, zkoušeli jste někdo na domácím firewallu kompletně zablokovat 1e100.net (infrastruktura googlu) ?
« Poslední změna: 03. 02. 2021, 12:24:48 od tester1127899 »

Re:Zkušenost s Google-free telefony Huawei
« Odpověď #32 kdy: 03. 02. 2021, 12:24:01 »
Proč bych měl třeba fakturu platit kdesi přes PC, když v mobilu načtu QR kód z faktury, potvrdím otiskem prstu a hotovo? Nebo se potřebuji podívat, jestli mně došla nějaká platba, tak k čemu se přihlašovat na PC (a stejně s nutností potvrzení přes mobil nebo přes SMS), když opět v mobilu stačí jenom přihlášení otiskem prstu a hned vím, na čem jsem? :)
Já nevím no, holt nežiju v tom, že musím mít všechno hned za jakoukoliv cenu a nechci zbytečně platit jakousi daň za lenost/pohodlí :). A tak nějak z podstaty mi přijde bezpečnější autentizace heslem na PC s linuxem + pomocí SMS (na "hloupém telefonu"), než se jakkoliv autentizovat jen na jednom zařízení (telefonu, kde tak nějak z podstaty se dá předpokládat větší zacílení malwaru a spol. - právě protože to tak používá "každý").

Re:Zkušenost s Google-free telefony Huawei
« Odpověď #33 kdy: 03. 02. 2021, 12:36:41 »
...Nevytvářejme prosím další státní regulace a povinnosti jen nechme lidi svobodně se rozhodnout jakému produktu dají přednost.

Je vám jasné, že tak nejspíše nezískáte kýžený produkt, ale přijdete o možnost si ten stávající upravit? Masa má jasno.
Kýžené produkty vznikají - Librem 5, Volla Phone, PinePhone.

Masa vůbec jasno nemá. Podívej se jak rychle se dokázalo přelít velké množství zákazníků od WhatsAppu k Signalu. Je to jen o tom kdo nabídne konkurenční výhodu a dokáže to jednoduše sdělit zákazníkům (marketing). K tomu by měla být ponechána co největší svoboda výrobcům i zákazníkům a nevymýšlet státní regulace na každou blbost.

Re:Zkušenost s Google-free telefony Huawei
« Odpověď #34 kdy: 03. 02. 2021, 12:43:46 »
A tak nějak z podstaty mi přijde bezpečnější autentizace heslem na PC s linuxem + pomocí SMS (na "hloupém telefonu"), než se jakkoliv autentizovat jen na jednom zařízení (telefonu, kde tak nějak z podstaty se dá předpokládat větší zacílení malwaru a spol. - právě protože to tak používá "každý").
To ovšem vycházíte z předpokladu, že na tom PC s Linuxem a na mobilu je stejný bezpečnostní model. Tento předpoklad ovšem není splněn. Tudíž je rozdíl v tom, co může udělat malware na mobilu a co může udělat malware na PC.


Re:Zkušenost s Google-free telefony Huawei
« Odpověď #35 kdy: 03. 02. 2021, 12:45:01 »
Proč bych měl třeba fakturu platit kdesi přes PC, když v mobilu načtu QR kód z faktury, potvrdím otiskem prstu a hotovo? Nebo se potřebuji podívat, jestli mně došla nějaká platba, tak k čemu se přihlašovat na PC (a stejně s nutností potvrzení přes mobil nebo přes SMS), když opět v mobilu stačí jenom přihlášení otiskem prstu a hned vím, na čem jsem? :)
Já nevím no, holt nežiju v tom, že musím mít všechno hned za jakoukoliv cenu a nechci zbytečně platit jakousi daň za lenost/pohodlí :). A tak nějak z podstaty mi přijde bezpečnější autentizace heslem na PC s linuxem + pomocí SMS (na "hloupém telefonu"), než se jakkoliv autentizovat jen na jednom zařízení (telefonu, kde tak nějak z podstaty se dá předpokládat větší zacílení malwaru a spol. - právě protože to tak používá "každý").

Autorizace pomocí SMS? To je jak z pravěku a bezpečnost oproti otisku prstu v mobilu minimální. Navíc některé banky, třeba AIR, to stejně ruší.
A cosi datlovat do PC za údaje (čísla učtů, variabilní symboly, data splatnosti) oproti načtení QR kódů, to je snad rovnou z období Temna...
Mobil není vůbec nijak nebezpečný, pokud si do něho uživatel sám o své vůli nenatáhne balast. A to stejné platí i o PC. A jestli má někdo stihomam, tak ať si klidně třeba dál chodí zadávat příkazy na pobočku své "......NÍ BANKY" :D

Re:Zkušenost s Google-free telefony Huawei
« Odpověď #36 kdy: 03. 02. 2021, 12:48:41 »
Autorizace pomocí SMS? To je jak z pravěku a bezpečnost oproti otisku prstu v mobilu minimální. Navíc některé banky, třeba AIR, to stejně ruší.
Mám dojem, že to nedělá AIR bank ze své vůle, ale protože je to zase nějaká státní regulace, která nařizuje dvoufaktorové ověřování.

Re:Zkušenost s Google-free telefony Huawei
« Odpověď #37 kdy: 03. 02. 2021, 13:03:57 »
Nařízení se netýká toho, že by nešly používat SMS - mohou se používat i nadále. Ale musí být něco k nim, třeba ePIN. V AIR to ale vyřešili rázně a dali SMS k ledu jako neperspektivního mastodonta. A mají recht :)

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenost s Google-free telefony Huawei
« Odpověď #38 kdy: 03. 02. 2021, 13:05:14 »
mimochodem, zkoušeli jste někdo na domácím firewallu kompletně zablokovat 1e100.net (infrastruktura googlu) ?

Blokuju to doma, změny jsem si nevšimnul (ono šmírování nemusí být poznat, žeáno).

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenost s Google-free telefony Huawei
« Odpověď #39 kdy: 03. 02. 2021, 13:14:18 »
Já nevím no, holt nežiju v tom, že musím mít všechno hned za jakoukoliv cenu a nechci zbytečně platit jakousi daň za lenost/pohodlí :). A tak nějak z podstaty mi přijde bezpečnější autentizace heslem na PC s linuxem + pomocí SMS (na "hloupém telefonu"), než se jakkoliv autentizovat jen na jednom zařízení (telefonu, kde tak nějak z podstaty se dá předpokládat větší zacílení malwaru a spol. - právě protože to tak používá "každý").

Nejen že má Uwe recht, ono to jde ještě dál - to, že kdysi bylo třeba všechno oblítat papírově (úřady, lékaři, ...), neznamenalo jen víc práce, ale taky mnohem větší odolnost systému k narušení důvěrnosti, vykrást (i nezamknutou) registračku felčara nešlo z druhé strany zeměkoule. Jasně, že hotovostní platba je pracnější, ale taky hůře dohledatelná. I ten estébák musel často zvednout ( ! ), dnes by chtěli cajti kamery všude, aby tu ( ! ) zvedat ani nemuseli. Atd.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenost s Google-free telefony Huawei
« Odpověď #40 kdy: 03. 02. 2021, 13:19:16 »
Kýžené produkty vznikají - Librem 5, Volla Phone, PinePhone.

Je možno srovnávat Librem 5 za 800 $ s telefonem za 170, o kterém mluvím já? Je to ještě to samé?

...jak rychle se dokázalo přelít velké množství zákazníků od WhatsAppu k Signalu...

Jaký podíl se jich tedy přelil?

Re:Zkušenost s Google-free telefony Huawei
« Odpověď #41 kdy: 03. 02. 2021, 13:25:51 »
Nařízení se netýká toho, že by nešly používat SMS - mohou se používat i nadále. Ale musí být něco k nim, třeba ePIN. V AIR to ale vyřešili rázně a dali SMS k ledu jako neperspektivního mastodonta. A mají recht :)
Chudáci ti co mají tlačítkový telefon :)
Jestli se AIR spojí s Monetou, tak to bude za rok zase jinak.

Re:Zkušenost s Google-free telefony Huawei
« Odpověď #42 kdy: 03. 02. 2021, 13:29:08 »
Nejen že má Uwe recht, ono to jde ještě dál - to, že kdysi bylo třeba všechno oblítat papírově (úřady, lékaři, ...), neznamenalo jen víc práce, ale taky mnohem větší odolnost systému k narušení důvěrnosti, vykrást (i nezamknutou) registračku felčara nešlo z druhé strany zeměkoule. Jasně, že hotovostní platba je pracnější, ale taky hůře dohledatelná. I ten estébák musel často zvednout ( ! ), dnes by chtěli cajti kamery všude, aby tu ( ! ) zvedat ani nemuseli. Atd.

Přesně na to jsem narážel. Je to jen o prioritách, já je holt mám asi jinde než většina ostatních, ale co už :).

Re:Zkušenost s Google-free telefony Huawei
« Odpověď #43 kdy: 03. 02. 2021, 13:39:35 »
Blokuju to doma, změny jsem si nevšimnul (ono šmírování nemusí být poznat, žeáno).

To sice nemusí, ale polovina webových stránek závislých na všelijakých google skriptech by se mohla rozpadnout :D

Re:Zkušenost s Google-free telefony Huawei
« Odpověď #44 kdy: 03. 02. 2021, 13:49:14 »
Kýžené produkty vznikají - Librem 5, Volla Phone, PinePhone.
Je možno srovnávat Librem 5 za 800 $ s telefonem za 170, o kterém mluvím já? Je to ještě to samé?
Nevěděl jsem, že mluvíš o těch nejlacinějších telefonech. Pak to teda srovnávej s PinePhone za 149.99 $.

...jak rychle se dokázalo přelít velké množství zákazníků od WhatsAppu k Signalu...
Jaký podíl se jich tedy přelil?
Miliony - viz Google. Na lepší statistiky musíš počkat pár měsíců.