Doporučte multifunkčnú laserovú farebnú tlačiareň za rozumnú cenu

Na podzim nasadil žlutou, tiskárna hlásí z půlky prázdnou a je zaschlá.

:-) Zaschlá neoriginální žlutá přesně odpovídá mé nedávné zkušenosti.


JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Ja mam s hp z dob davnejsich jen blbe zkusenosti. Resp. ne ze by to netisklo nebo se to casto pokazilo, ale melo to podruzne vlastnosti, za ktere bych zabijel.

Inkoustovky pred 20 lety pulhodiny pred tiskem a pulhodinu po tisku jedne strany chrastily vsim moznym od hlav po podavace.

Barevny laser stary 10 let od nova delal to, ze vzdy po vytisteni byt jedine stranky cca za 10 min zacal delat takovy kraval, ze sme to vypojovali z elektriky, kdyz sme chteli v klidu neco delat. Kraval trval snad 5 minut. A ne ze by slo o nejake zahrati pred tiskem, ale opravdu vzdy po tisku i jen jedineho listu. Ale fungovala 10 let, to zas jo.

Casto sem u hp narazil na nedoplneni ovladacu pro nove os. Treba par let stara multifunkce samsung ma ovladace jak pro mrtvy xp, tak pro win 10.

Treba ted, kdyz hp koupil samsung, je to lepsi. Netusim, vyhybam se jim.

No nevím, na doma ani SOHO barevnou laserovku asi ne.
Jedné neziskovce jsem dohodil Epson (tankový) asi za 8 tisíc. Měli barevný laser, který ale byl provozně strašně drahý a měl problematický scan, k tomu černobílý laser (na levnější tisk).
Teď tisknou všechno na tom Epsonu, cena za stránku je směšná. Za cca 4 roky asi 2x bylo potřeba dát propláchnutí trysek (ale oři ceně inkoustu v tankové tiskárně to není problém). Ceny se liší podle připojení (USB, síť), podavače dokumentů, oboustranného tisku.
Měl jsem v ruce tankového Epsona po dvou letech mimo provoz (totálně zaschlý) a dal se rozchodit.
Tankový Brother DCP T510W je prý taky dobrý, ale v ruce jsem ho neměl.

A není ta HP M479 trochu overkill? Máme na doma HP M277dw, už se asi nedělá, ale je pár nástupců ve třídě M2xx - jsou menší, ale mají duplex a nemají fax. První tonery vydržely pět let, a teď jsem sice s těžším srdcem, ale koupil novou sadu velkokapacitních, s tou už to snad doklepeme. Barevný tisk je ok, existují i těžší papíry, matné i lesklé, není to fotka, ale např. jako plakát je to ok.

https://multifunkcni-zarizeni.heureka.cz/f:2994:6580;3967:102264;18713:1/?o=4

Ještě jsem zapomněl zmínit jednu užitečnou vlastnost, u multifunkcí: sken do síťové složky = na sambový share. Pokud jde o "scan do PC" v tom smyslu, že musím mít na PC nainstalovaný soft od HP, tak toto je pro mě červený hadr. Už žádný proprietární bloatware, který rychle zastarává, jenom aby člověk vyrazil se skeneru obrázek, kolegové se perou o exkluzivní přístup appky ke skeneru, appka po updatech Windows různě pohnívá, lidi chodí "hele mě to nechce skenovat, a eště včera to fungovalo" apod. Sken do síťové složky je platformově nezávislý a odolný proti budoucnosti. M479 to umí, M277 (černobílá) nakonec zřejmě taky.

Ohledně nedostupnosti ovladačů pro starší modely HP: znovu zdůrazňuji, berte tiskárny, které umí PCL5, PCL6 a PostScript. Ty všechny jsou podporovány ovladači z rodiny HP Universal Printing - tuším variantu PCL5 už HP oficiálně odřízlo, ale starší verze HP UPD tuším dodnes fungují i v aktuálních Windowsech a aktuální lasery HP myslím nadále podporují i PCL5. Takže naprosto nevadí, že "zrovna tu svoji" tiskárnu nenajdete v seznamu "zrovna v tom svém OS", protože stačí mít generický výstup do PS nebo PCL. Příkazy pro rozlišení a formát stránky jsou samozřejmě generické, tuším i duplexer funguje genericky. Co víc člověk potřebuje? V naprosto nejhorším případě, že by novější verze HP UPD generovaly tiskový formát, který by starší tiskárny už nedokázaly zpracovat, vidím dále jako možnost, tisknout do PS nebo PCL pomocí GhostScriptu (/GhostPCL) a výstup přesměrovat do LPR po síti (protože přímo na usblp je to kupodivu ještě víc přes koleno).

Tisk do generického formátu má další výhodu ve firmě: když umře tiskárna, posadíte namísto ní libovolný jiný model a jede se dál. V názvech svých tiskových front jsem přestal používat označení modelu, ale používám pouze umístění. A to jsem v malé firmě, nemám žádné koupené pokročilé řešení.

Zcela souhlasím, že nejlevnější lasery i od HP jsou peklo z hlediska ovladačové podpory v následujících letech. Proto říkám, nebrat nejlevnější cenovou katagorii. Co je mi platné, že to někde uvnitř používá Samsungovic SPL nebo HP PCL3 třeba ISO 15930 PDF/X, když to na tu tiskárnu pořádně nejde poslat "svépomocí". Napadá mě vyrobit PDF/X pomocí Ghostscriptu a nějak to na ten USB port nakopírovat, zřejmě na to sehnat nebo napsat software, ale moc nevěřím, že se v tom nevyskytne nějaká praktická "prostě nekompatibilita". Ostatně samo HP u levných tiskáren mlčí jako hrob, jakým jazykem se ta tiskárna krmí. Tuším jsem asi dvakrát měl takovou tiskárnu na stole dost dlouho na to, abych si v tomto smyslu zkoušel hrát, a bez úspěchu... Tzn. kupovat tiskárnu takovou, která podporuje otevřené standardy. Aby až mi doma za dvacet let naběhá ty hodiny, které by v kanclu natočila za dva roky, tak abych se s ní pořád nějak domluvil :-) V tomto ohledu radši metalický Ethernet než USB, i než wifi.


Pokud jde o "scan do PC" v tom smyslu, že musím mít na PC nainstalovaný soft od HP, tak toto je pro mě červený hadr. Už žádný proprietární bloatware, který rychle zastarává, jenom aby člověk vyrazil se skeneru obrázek, kolegové se perou o exkluzivní přístup appky ke skeneru, appka po updatech Windows různě pohnívá,...

Na ty windows bloatware skenovací utility jsem nadával, kudy jsem chodil. A pak jsem si koupil multifunkci, která ji nemá... a pláči.

Každá ta pitomá bloatware aplikace uměla naskenovat několik stránek do paměti a uložit to jako vícestránkové PDF. Pro ostatní rodinné příslušníky klíčová funkce - a je fakt hloupost je nutit, aby to dělali zvlášť (zvlášť ukládat naskenované obrázky a zvlášť v jiné aplikaci z obrázků vytvářeli PDF).

A teď mám levnou multifunkci Lexmark, která...
1) umí síťový sken, ale pro každou skenovanou stránku znova zadávám, co chci (firmware je evidentně šitý horkou jehlou, tohle se možná spraví).
2) podporuje WIA protokol, takže mi nechybí, že výrobce nedodává vlastní bloatware utilitu, mohu použít utilitu třetí strany (např. NAPS2). Ale to funguje pouze při USB připojení, ne přes ethernet.

Xerox WorkCentre 6515 - barva, laser, duplex, oddělené zásobníky pro každou barvu, oddělené tiskové válce pro každou barvu a jako plus opravdické ovladače, nikoliv user-space bloatware

@hahel16625 : Máte moje sympatie... Popravdě znám fičuru "sken do síťové složky" jenom z několika multifunkcí HP, které všechny mají skener s auto-podavačem na volné listy. Takže kdybych skenoval knihu, tak mi auto-podavač nepomůže. Že jste se zeptal, tak jsem se probral menu na jedné živé MFP m426 a ano, má sice auto-podavač, ale umí taky z plochého skeneru do PDF do síťové složky vícestránkově s potvrzováním na jedno ťuknutí po každé stránce :-) Je zajímavé, že tento detail zřejmě není popsaný v manuálu. U barevné M479 bych tipoval, že to půjde taky, u M277 nemám tušení (ten vícestránkový manuální sken. Do síťové složky nejspíš umí).

Nastavení pro skenování se dají nastavit "jednou provždy" přes HTTP GUI, takže nemusím volit formát, DPI apod. jednotlivě při každém skenu (pokud máme cca stále tytéž potřeby, což máme.)

Pokud bych musel skenovat jednotlivé stránky, každou zvlášť do souboru, tak je to asi na 4 ťuknutí každá stránka. Pokud potřebuju sloučit několik PDF, používám třeba PDF Split and Merge.

Mlocik97

  • *****
  • 830
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Xerox WorkCentre 6515 - barva, laser, duplex, oddělené zásobníky pro každou barvu, oddělené tiskové válce pro každou barvu a jako plus opravdické ovladače, nikoliv user-space bloatware


Pozerám, akurát nikde neviem nájsť informácie o tom aké tonery do nej idú.
« Poslední změna: 02. 02. 2021, 15:57:51 od Mlocik97 »

Xerox WorkCentre 6515 - barva, laser, duplex, oddělené zásobníky pro každou barvu, oddělené tiskové válce pro každou barvu a jako plus opravdické ovladače, nikoliv user-space bloatware

Ten "náš" Phaser, co se nevyplatilo opravovat, byl původně od Tektronixu, ovšem přesně tuhle divizi spolkl Xerox. Pravda je, že ten "náš" Phaser byla tuším ještě voskovka, tady se bavíme o laserech... takže už ne silikonový válec, ale plastový fotocitlivý a kovový zapékací. Přesto by mě zajímalo, pokud je náplň oddělená od fotocitlivého transferového válce, kolik stojí nový válec a jakou má životnost :-)

Co jsou to "opravdické ovladače" ? :-) Navíc nejsou v user space? Kde myslíte že žijou ovladače pro tisk ve Windows? (reju.) Pravda je, že pro USB tiskárnu bývá alespoň minimální proprietární kernel-mode ovladač (přestože by v mém ideálním náměsíčném světě měl stačit generický class-based USB-LPT, standardní součást dnešních OS).

Musím říct, že WorkCentre 6515 vypadá jako zvíře do zápřahu. PostScript level 3, PCL 5e, 6, PDF, TIFF . Vidím více variant, z toho jedna má vícestránkový podavač skeneru bez duplexeru, ostatní s duplexem. Vidím samozřejmě sken do síťové složky, a vedle toho taky "TWAIN network". Hmm.

Přemejšlím, proč jsou zrovna tyhle fajnové tiskárny vyprodané. Asi protože dávají smysl, a protože COVID.

Xerox WorkCentre 6515 - barva, laser, duplex, oddělené zásobníky pro každou barvu, oddělené tiskové válce pro každou barvu a jako plus opravdické ovladače, nikoliv user-space bloatware


Pozerám, akurát nikde neviem nájsť informácie o tom aké tonery do nej idú.

Asi nerozumím otázce - hledáte toto https://www.shop.xerox.com/supplies-accessories?brand=632&compatible_product_families=30&compatible_product_models=209&utm_source=xcom&utm_medium=referral&utm_campaign=supl-WC6515-over?

Jinak existují výrobci "neoriginálních" tonerů, ale s těmi nemám zkušenost a tedy nemůžu doporučit.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Lexmark jeste ma scan do emailu. To pouzivam nejvic, nemusim nic instalovat a nemam tam ani sdileny disk.

Xerox WorkCentre 6515 - barva, laser, duplex, oddělené zásobníky pro každou barvu, oddělené tiskové válce pro každou barvu a jako plus opravdické ovladače, nikoliv user-space bloatware

Ten "náš" Phaser, co se nevyplatilo opravovat, byl původně od Tektronixu, ovšem přesně tuhle divizi spolkl Xerox. Pravda je, že ten "náš" Phaser byla tuším ještě voskovka, tady se bavíme o laserech... takže už ne silikonový válec, ale plastový fotocitlivý a kovový zapékací. Přesto by mě zajímalo, pokud je náplň oddělená od fotocitlivého transferového válce, kolik stojí nový válec a jakou má životnost :-)

Co jsou to "opravdické ovladače" ? :-) Navíc nejsou v user space? Kde myslíte že žijou ovladače pro tisk ve Windows? (reju.) Pravda je, že pro USB tiskárnu bývá alespoň minimální proprietární kernel-mode ovladač (přestože by v mém ideálním náměsíčném světě měl stačit generický class-based USB-LPT, standardní součást dnešních OS).

Musím říct, že WorkCentre 6515 vypadá jako zvíře do zápřahu. PostScript level 3, PCL 5e, 6, PDF, TIFF . Vidím více variant, z toho jedna má vícestránkový podavač skeneru bez duplexeru, ostatní s duplexem. Vidím samozřejmě sken do síťové složky, a vedle toho taky "TWAIN network". Hmm.

Přemejšlím, proč jsou zrovna tyhle fajnové tiskárny vyprodané. Asi protože dávají smysl, a protože COVID.

Narážím na to, že třeba na Windows jsou "home" a "small-business" tiskárny vybavené "tiskovým SW", který nahrazuje ovladač systémovou službou a uživatelskou aplikací, které musí běžet aby tiskárna tiskla. Zabírá to hromadu místa na disku a v paměti, žere to procesorový čas i v době, kdy tiskárna není připojená. Měl jsem na stole jeden počítač s "tiskovým SW" pro tři různé tiskárny (z toho 2 od jednoho výrobce) a 2GB paměti byli pryč.

Oproti tomu Xerox jde rozeběhnout přes IPP s generickým PCL a PS ovladačem (s USB zkušenost nemám).

A rejete - i přesto, že z vaší odpovědi tuším, že víte na co jsem narážel. Ale napsal jsem to blbě a patří mi to a vám budiž přáno.

Lexmark jeste ma scan do emailu. To pouzivam nejvic, nemusim nic instalovat a nemam tam ani sdileny disk.

A jak to funguje v praxi?
Chci skenovat 50 stránek. Přijde mi to v 50 e-mailech? Přijde mi oznámení o nedoručení emailu, který měl v sobě přílohu 50 obrázků a byl moc velký? Přijde mi 5 e-mailů s přílohou po 10 obrázcích?

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Lexmark jeste ma scan do emailu. To pouzivam nejvic, nemusim nic instalovat a nemam tam ani sdileny disk.

A jak to funguje v praxi?
Chci skenovat 50 stránek. Přijde mi to v 50 e-mailech? Přijde mi oznámení o nedoručení emailu, který měl v sobě přílohu 50 obrázků a byl moc velký? Přijde mi 5 e-mailů s přílohou po 10 obrázcích?

Jde treba nastavit vystup do PDF, naladuju podavac, naskenuje a prijde jedno velke PDF. Nastavi se to pres pocitac a vytvori se tlacitka s predvolbou. Mam tlacitko, ktere mi posle pdf 300 dpi, mam tlacitko, ktere to same podle manzelce a tlacitko na sken s 600dpi jpeg. Pro tiskarnu mam zvlast mailovy ucet u google a z toho mi to chodi. Velikostni limit nevim, ale bude podle limitu velikosti mailu z gmail na gmail.