Windows po výměně HW

Windows po výměně HW
« kdy: 31. 01. 2021, 13:49:38 »
Vlastně ani nepotřebuju nic řešit, jen se chci rozdělit o vcelku příjemné překvapení s Windows 10 :)

V pátek večer začal manželce a dětem zlobit společný desktopový počítač (Intel Core i3, socket 1150, DDR3, GeForce GTX 1050, SSD + 2x HDD), štoural se v něm syn, neúspěšně.
V sobotu dopoledne jsem začal zkoumat já, zjistil jsem že je mrtvý, nejspíš CPU nebo deska.
V Alze objednán nový HW: AMD Ryzen 5, deska socket AM4, DDR4 paměti, tedy naprosto jiný HW, v sobotu v poledne už jsem vše měl doma (vybíráno jen to, co bylo na pobočce skladem).
Zkompletováno, zapnuto, Windows chvilku překvapeně chroustaly, 2x se restartovaly, udělaly novou detekci HW a pak spokojeně naběhly. Správce zařízení čistý, vše nainstalováno, vše funguje.  :)

Upřímně řečeno, proběhlo to lépe než jsem předpokládal.


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows po výměně HW
« Odpověď #1 kdy: 31. 01. 2021, 14:03:49 »
btw: GNU/Linux po vymene HW, zapnu, pri startu nic nechrousta ale normalne nebehne, nerestartuje se a bezi ;-) ale chapu ze u Windows jsi byl v "soku", jeste s W7 se "musel" resit sysprep /generalize...

Re:Windows po výměně HW
« Odpověď #2 kdy: 31. 01. 2021, 16:53:33 »
btw: GNU/Linux po vymene HW, zapnu, pri startu nic nechrousta ale normalne nebehne, nerestartuje se a bezi ;-) ale chapu ze u Windows jsi byl v "soku", jeste s W7 se "musel" resit sysprep /generalize...

Neda mi to nevrtnut si k tej super-uber intergalaktickej stabilite.

Asi 4 roky dozadu som mal nainstalovane ciste ubuntu na notebooku. Dal som apt-get update, nieco sa updatlo, linux vypytal restart, tak som ho restartoval a uz to nenabehlo. Pri nacitany plochy kde som mal zadat heslo to rozbilo view (proste graficky miš-maš). Nedalo sa tam ani nic pisat, ani klikat, proste to vytuhlo. Pritom pred restartom to nomalne behalo. Dalsi restart, este horsie, uz som sa nedostal ani tam kde predtym. Tak som tam znovu strcil usbcko s windowsom a zaprisahal som sa ze mne linux nepachne priamo na zelezo, budem ho iba virtualizovat.

To sa mi aj skvele potvrdilo, asi mesiac dozadu mi exnul linux na pracovnej masine, den predtym ho vypnem, ziadne znamky nejakej cudnej aktivity. Nic som nove neinstaloval, v nicom som sa nehrabal, iba som si robil robotu. Na druhy den to neislo rozbehnut. Ani ziadne navody z netu ako to znovu priviest k zivotu nefungovali. Nastastie ten super uzasny a nikdy nepadajuci linux (cisty debian) som mal vo virtualboxe, a vsetku robotu pushnutu. Cize mi zostalo jedine, zmazat to a pretrpiet instalaciu vsetkeho co potrebujem pekne od zaciatku. Vtedy som k povodnej prisahe pridal dalsiu vetu, toho zmrda (citaj ten nikdy nepadajuci, nikdy nemrznuci, super perfektny linux) budem tiez zalohovat (raz zacas to cele zabalim do zip-ka), to len tak keby sa rozhodol so sebou znovu hodit o zem.

Takze tak, pointa tohto mojho prispevku je, otvorte si oci a prestante zaslepene vydvihovat jednu alebo druhu platformu (a na tu druhu kydat), pretoze obe maju svoje chyby.
« Poslední změna: 31. 01. 2021, 16:55:37 od kanoe22 »

Re:Windows po výměně HW
« Odpověď #3 kdy: 31. 01. 2021, 17:50:29 »
A měl jsi LTS verzi ubuntu, nebo nějakou oficiálně testovací betu mezi jejich LTS?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows po výměně HW
« Odpověď #4 kdy: 31. 01. 2021, 17:52:03 »
btw: GNU/Linux po vymene HW, zapnu, pri startu nic nechrousta ale normalne nebehne, nerestartuje se a bezi ;-) ale chapu ze u Windows jsi byl v "soku", jeste s W7 se "musel" resit sysprep /generalize...

Neda mi to nevrtnut si k tej super-uber intergalaktickej stabilite.

Asi 4 roky dozadu som mal nainstalovane ciste ubuntu na notebooku. Dal som apt-get update, nieco sa updatlo, linux vypytal restart, tak som ho restartoval a uz to nenabehlo. Pri nacitany plochy kde som mal zadat heslo to rozbilo view (proste graficky miš-maš). Nedalo sa tam ani nic pisat, ani klikat, proste to vytuhlo. Pritom pred restartom to nomalne behalo. Dalsi restart, este horsie, uz som sa nedostal ani tam kde predtym. Tak som tam znovu strcil usbcko s windowsom a zaprisahal som sa ze mne linux nepachne priamo na zelezo, budem ho iba virtualizovat.

To sa mi aj skvele potvrdilo, asi mesiac dozadu mi exnul linux na pracovnej masine, den predtym ho vypnem, ziadne znamky nejakej cudnej aktivity. Nic som nove neinstaloval, v nicom som sa nehrabal, iba som si robil robotu. Na druhy den to neislo rozbehnut. Ani ziadne navody z netu ako to znovu priviest k zivotu nefungovali. Nastastie ten super uzasny a nikdy nepadajuci linux (cisty debian) som mal vo virtualboxe, a vsetku robotu pushnutu. Cize mi zostalo jedine, zmazat to a pretrpiet instalaciu vsetkeho co potrebujem pekne od zaciatku. Vtedy som k povodnej prisahe pridal dalsiu vetu, toho zmrda (citaj ten nikdy nepadajuci, nikdy nemrznuci, super perfektny linux) budem tiez zalohovat (raz zacas to cele zabalim do zip-ka), to len tak keby sa rozhodol so sebou znovu hodit o zem.

Takze tak, pointa tohto mojho prispevku je, otvorte si oci a prestante zaslepene vydvihovat jednu alebo druhu platformu (a na tu druhu kydat), pretoze obe maju svoje chyby.

chlapce, z kontextu chapu ze si svoji frustraci(mindrak?) chtel ventilovat, ale:

1. kde sem v tech par slovech kydal na Windows? nikde...

2. kde sem v tech par slovech psal u stabilite GNU/Linuxu? nikde...

3. to ze tobe se podelal tebou spravovanej GNU/Linux pri "apt-get update" (nechavam stranou ze update neaktualizuje balicku, ale pouze info o repositarich, takze si asi chtel napsat upgrade...) kterej si TY pustil rucne, NECO se provedlo (a uz jiste nevis zda to nenapsalo error, kterej si ingoroval) je objektivne horsi nez kdyz se nekomu automaticky aktualizujou Windows a po (automatickem) rebootu uz nenabehnou (neresim kdy napr. update w10 smazal uzivatelum data) ;-) jen tip, nemel si tam Nvidia uzavrenej ovladac?

3b. me se GNU/Linux za 15let zpatky nerozdrbal aktualizaci balicku na zadnem z cca 15 ruznem HW

4. tak kazdej normlalni clovek si samozrejme zalohuje data ci i os, nezavysle na tom jakej os pouziva, resp. zalohy os zalezi na tom jake ma znalosti, u GNU/Linuxu mi staci zalohovat /etc, /home a seznam nainstalovanejch balicku, resp. i kdyby se system rozdrbal, tak si ho opravim bez potreby preinstalace (s vyjimkou poskozeni disku)

5. i kdybych neco kydal ci vyzdvihoval, nedelal bych to zaslepene, protoze mam zkusenosti s administraci jak windows od 3.x, tak s GNU/Linuxem pres 25let ;-)


Re:Windows po výměně HW
« Odpověď #5 kdy: 01. 02. 2021, 09:12:59 »
kdybych neco kydal ci vyzdvihoval, nedelal bych to zaslepene

a proto mate tak casto potrebu k necemu pozitivnimu o win pridat okamzite negativni zkusenost, pripadne nejake pozitivum s linuxem ;-)))))))))))))))

Pokud byste nebyl linux fanatik (nebo win hater, to je skoro totez), proc byste mel potrebu vlakno "Win po vymene HW" zaplevelovat nesouvisejicimi blaboly o linuxu? Porad rikam ze nejvetsi vadou linuxu je jeho komunita...

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows po výměně HW
« Odpověď #6 kdy: 01. 02. 2021, 21:01:17 »
kdybych neco kydal ci vyzdvihoval, nedelal bych to zaslepene
a proto mate tak casto potrebu k necemu pozitivnimu o win pridat okamzite negativni zkusenost, pripadne nejake pozitivum s linuxem ;-)))))))))))))))
"tak casto" v porovnani s cim? se vsema mejma komentarema? to fakt asi ne ;-)
navic, spis to vypada ze ty jsi "windows fanatik", protoze vidis "plyvance na windows" i tam kde nejsou...
ja totiz kdyz si to prectes znovyu, nepridaval negativni zkusenost s win, ale NAOPAK, jsem psal ze i s Win7 slo relativne snadno zaridit aby sla stavajici instalace W7 pouzit na jinem HW, bezne sem to pro specificke akce (pripravy aktualizovanych w7 "iso" instalacek pro potreby install z PXE pouzival), jak sem psal, slo o sysprep /generalize ktere "generalizovalo" aktivni HW DB, tim ze z ni vyhodilo specificke ovladace a pri naslednem (po restore ci install na jinem HW) startu probehlo podobne "chroustani" jako zminuje OP, kdy se pripravila HW DB dle aktualniho HW...

to ze sem pridal zaroven informaci o tom jak to je (uz spousty let) s GNU/Linuxem, a ze je to vychytanejsi, neni zadne plyvani, ale ciste konstatovani, treba i jen proto, ze kdyz by sel nekdo "kolem" tohoto vlakna, bez zkusenosti s migraci disku s GNU/Linuxem na jiny HW, aby treba neziskal pocit ze tam to nejde a s Windows to jde...


Pokud byste nebyl linux fanatik (nebo win hater, to je skoro totez), proc byste mel potrebu vlakno "Win po vymene HW" zaplevelovat nesouvisejicimi blaboly o linuxu? Porad rikam ze nejvetsi vadou linuxu je jeho komunita...
jedna veta nic nezapleveluje, o to vic kdyz nejde ani o jednoradkovej plevel, ale doplneni a/nebo protiinformace, navic vidim tady mnohonasobne vice Windows (ci Apple) fanatiku (ci zamestnancu PR oddeleni spolecnosti ktera za tim produktem stoji) kteri pribehnou realne plyvat na GNU/Linux, ale ze by nejaky GNU/Linux uzivatel chodil na (primarne) Windows fora/portali aby tam na Windows plyvat praxe proste neni ;-)