NVIDIA Jetson Nano

NVIDIA Jetson Nano
« kdy: 28. 01. 2021, 00:48:34 »
Kúpil som si NVIDIA jetson nano a keďže z iných arm dosiek viem že bootovanie z MicroSD karty je pomalé kúpil som si k nemu aj 250GB SSD a taký ten šuflík aby som to mohol pripojiť cez USB.

Nahodil som si systém na SSD a pre skúšku aj na MicroSD.

Z Micro SD karty to pohode bootuje ale z SSD cez USB vôbec, viete poradiť ako to spojazdniť z SSD? Chcel som sa s tou jetson mašinkou hrať a aj niečo na to naprogramovať ale robiť tieto veci na pomalej MicroSD karte sa mi nechce Micro SD má len 100 MB za sekundu nehovoriac o tom že Micro SD karty toho moc veľa nevydržia a časom môže prísť človek o dáta.

Ale prečo to nejde z toho USB? mám podozrenie že problém je v USB napájaní (aspoň podľa toho čo som teraz rýchlo pogooglil). Okrem toho keď pripojím ten SSD k PC tak na ňom svieti modrá ledka keď ho pripojím k Jetson Nano tak nič nesvieti.

žiaľ mám tu k dispozícii zatiaľ len UK Raspberry PI adaptér pre RPI3 ktorý mám pripojený do siete cez EU reduckiu. Má 2A. Kúpil som si aj dva ďalšie adaptéry ale kupoval som ich v UK takže chvíľu potrvá kým mi ich dovezú. Myslíte že ten 4A vyrieši môj problém? Alebo viete nejaký iný spôsob ako ten SSD rozhchodiť? Ďakujem.


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:NVIDIA Jetson Nano
« Odpověď #1 kdy: 28. 01. 2021, 01:18:31 »
Nejspis nemas dost zkusenosti s embeded deskama, to co chces, out of the box opravdu nefunguje, pokud to ani samotny vyrobce takto nepouziva.

Prvni krok - rozjed si tam debug seriak (potrebujes zrejme nejaky USB-TTL konverter). tam uvidis uboot - typicky bootujici by default z /dev/mmcXYpZ.

Bootovaci proces muzes zastavit a zmenit bootenv, takze by to mohlo teoreticky bootovat z usb.. ale - nemam pocit ze uboot dodany nvidii umi cokoliv jineho nez mmc. To bys to musel preflashnout necim z L4T projektu a pak jet mainline kernel napr..

Takze se pro tebe jako zacatecnika nabizi polovicate reseni:
Nechat na SD karte (dev/mmc) jenom oddil s kernel/initrd, a rootfs nasmerovat na ten USB3 adapter.
root= parametr se musi nejspis zmenit v uboot boot env skrze ten seriak, a pak to muzes pripadne ulozit do flash na opakovane pouziti.

A az ti to ne-nabootuje, zjistis, ze ne vsechny USB3/SATA bridge (supliky) maj v pohode UASP firmware, takze budes ten svuj suplicek zablacklistovat, at funguje v pomalejsim BOT rezimu (klasicky usb mass storage).

Jako nevim co s tim chces jako delat za psi kusy, ale samotny OS pro tuto desku absolutne nema smysl davat na cokoliv rychlejsiho nez ty 90MB/s SD karty, je s tim vice prace, nez praktickeho uzitku. Radeji bych to pouzival tak, ze OS bude na SD a data na tom suplicku.

Ale navody jako existuji, tak prosim - staci pouzit google: nvidia jetson nano usb boot
https://tutorial.cytron.io/2020/10/21/nvidia-jetson-nano-boot-from-usb/
https://www.jetsonhacks.com/2019/04/25/jetson-nano-run-on-usb-drive/

A jak to ne-chodi u nvidie:
https://forums.developer.nvidia.com/t/how-to-boot-from-usb/75025
https://forums.developer.nvidia.com/t/usb-3-boot-on-jetson-nano/72247/15

Re:NVIDIA Jetson Nano
« Odpověď #2 kdy: 28. 01. 2021, 07:17:23 »
Otazka cislo 1. Napajanie. Ak napajas cez usb port tak to naozaj nepotiahne SSD disk. Mas k tomu adapter?
Linky ako rozchodit jetsona s ssd uz niekto postoval aj s kopirovanim je to cca 20 minut. Vseobecne zmysel to ma s troskou snahy sa to da pouzit ako desktop na office, video atd...

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:NVIDIA Jetson Nano
« Odpověď #3 kdy: 28. 01. 2021, 08:19:14 »
Jako nevim co s tim chces jako delat za psi kusy, ale samotny OS pro tuto desku absolutne nema smysl davat na cokoliv rychlejsiho nez ty 90MB/s SD karty, je s tim vice prace, nez praktickeho uzitku. Radeji bych to pouzival tak, ze OS bude na SD a data na tom suplicku.

Za mne pridani rotacniho HDD k ARM desticce vyznamne zvysilo jeji pouzitelnost, uz jenom diky vytvoreni swapu. Takze za mne urcite ANO, chova se to pak daleko vic jako normalni pocitac. Jako zdroj jsem pouzil primo napajec v monitoru, disk integroval dovnitr za LCD, ARM desku pridelal na distancni sloupecky zezadu na monitor. Pouzival jsem to radsi nez stolni pocitac, bohuzel po cca roce mi ARM umrel, prisel COVID, homeoffice, ...

Re:NVIDIA Jetson Nano
« Odpověď #4 kdy: 28. 01. 2021, 09:57:24 »
mhi: a ssd je este vecsia pecka. Doporucim este chladic napriklad malu nocturu a vyriesit si zapinanie na gombik