Dvourádiový Wi-Fi router (extender)

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #30 kdy: 28. 01. 2021, 12:04:29 »
Me to prijde, jako by se ty wifi navzajem rusily. Kdyz jsem prisel s notebookem bliz, tak se rychlost snizila na 2 mbit. Obe wifi jsou nastavene na N a ukazuji v luci aktualni rychlost pres 50 Mbit. Potrebuju zkusit najit jeste nejakou jinou, co by fungovala. Dat dongle na delsi USB kabel nic nezmenilo.
Ohledne 2.4 a 5 GHz, vzdycky se najde nejake zapomenute zarizeni, ktere 5 GHz nepodporuje (vetsinou nejake starsi mobily). Notebooky a chromecast 5GHz umi.


Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #31 kdy: 28. 01. 2021, 12:38:36 »
@crown:
I v hotelech by měli připojení logovat a měli by mít jasno, kdo konkrétní byl v určitou dobu připojen. ISP v hotelech převážně provozují Mikrotiky a na nich tzv. HotSpoty, kde na recepci dostanu ticket/kupón s přihlášením na dobu určitou (třeba na 72 hod., poté si na recepci řeknu o nový). Tento ticket umožní připojení pouze jednoho klienta a v prohlížeči se vynutí tzv. přihlášení do sítě, což by přes wpa_supplicant v jakékoliv krabičce byl problém. Možná by to prošlo skrz opakovač, přes NAT určitě ne.
Jak bys chtěl řešit tohle?

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #32 kdy: 28. 01. 2021, 13:51:14 »
Stejny pripad je i v hodne obchodech. Zarizeni se pripoji na wifi a pri pokusu pristupu k jakekoliv strance zobrazi captive portal s formularem.

Jak si hotel/obchod zapamatuje zarizeni? Myslel jsem, ze si ulozi MAC adresu. Cookie v prohlizeci by to byt nemela, protoze musi bezet i ostatni aplikace, nejen prohlizec.

Naivne jsem si myslel, ze se router pripoji na wifi, na pripojenem pocitaci se pokusim pristoupit na web a uvidim ten captive portal. Neni to tak?

Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #33 kdy: 28. 01. 2021, 13:58:16 »

Naivne jsem si myslel, ze se router pripoji na wifi, na pripojenem pocitaci se pokusim pristoupit na web a uvidim ten captive portal. Neni to tak?

Také žiji v této představě. Zařízení po přihlášení k wifi dostane IP a je zařazen do VLAN která má přístup pouze do Captive portálu. Po vyplnění je zaznamenána MAC zařízení a IP je přenesena do VLAN s pristupem k host internetu a zaroven je tato VLAN odlisna od interni site hotelu/obchodu...

Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #34 kdy: 28. 01. 2021, 14:34:05 »
Přesně tak, tohle je snad ta nejjednodušší varianta zabezpečení a od toho routeru to nevyžaduje vůbec nic (kromě NATu). Prostě první, kdo se připojí, vyplní v prohlížeči captive portál, a tím to odemkne všem, kteří jsou přes ten router připojení. Ze strany klienta hotelu/obchodu není potřeba žádná spolupráce – celé si to řeší ten captive portál a to jen na základě toho, od které přidělené IP adresy dostal přes HTTP potvrzení se jménem a heslem. Té IP adrese pak povolí přístup. Že je za tou IP adresou NAT a další zařízení, to nijak nezjišťuje. Byla by to zbytečná komplikace, musel by se monitorovat provoz a vyhodnocovat, zda to neodpovídá více zařízením. A tomu hotelu je to úplně jedno – tomu stačí, když má potvrzené, že za provoz na této IP adrese odpovídá tento hotelový host.


Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #35 kdy: 29. 01. 2021, 07:49:20 »
Dobry napad. Nekde mam doma stary Nexx WT3020 s openWRT, muzu otestovat i s nim. Ten TP-link vypada fajn. Asi tedy dva tyto mini-routery spojene ethernetem. Jen jako klient a druhy jako AP. Nebo variantu s USB (treba TP-LINK TL-WR902AC, v3 je podporovana openWRT) a do ni pichnout USB wifi.
Ten WR902AC mam, funguje dobře s Openwrt, ma dve radia, jedno 2.4Ghz 300Mbit a druhe umi 802.11ac, tj. vyuziva 2.4 a 5Ghz soucasne. Druhe radio, to rychlejsi mam připojené na router Virginmedia (anglický poskytovatel internetoveho připojení ) a to první vytváří AP. Lan port je připojený do switche a sdílí internet dále.
V USB portu je flash disk pro ukládání logů, které Openwrt drží standartne v RAM a po vypnutí by se ztratily. Je možné využít USB port i pro jiné účely a utáhne i 2.5" rotační  hdd, zkoušeno.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #36 kdy: 29. 01. 2021, 10:24:13 »
Ten WR902AC mam, funguje dobře s Openwrt, ma dve radia, jedno 2.4Ghz 300Mbit a druhe umi 802.11ac, tj. vyuziva 2.4 a 5Ghz soucasne. Druhe radio, to rychlejsi mam připojené na router Virginmedia (anglický poskytovatel internetoveho připojení ) a to první vytváří AP. Lan port je připojený do switche a sdílí internet dále.
V USB portu je flash disk pro ukládání logů, které Openwrt drží standartne v RAM a po vypnutí by se ztratily. Je možné využít USB port i pro jiné účely a utáhne i 2.5" rotační  hdd, zkoušeno.

To zni dobre, asi to bude vitez...

Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #37 kdy: 29. 01. 2021, 11:30:26 »
Ten WR902AC mam, funguje dobře s Openwrt, ma dve radia, jedno 2.4Ghz 300Mbit a druhe umi 802.11ac, tj. vyuziva 2.4 a 5Ghz soucasne. Druhe radio, to rychlejsi mam připojené na router Virginmedia (anglický poskytovatel internetoveho připojení ) a to první vytváří AP. Lan port je připojený do switche a sdílí internet dále.
V USB portu je flash disk pro ukládání logů, které Openwrt drží standartne v RAM a po vypnutí by se ztratily. Je možné využít USB port i pro jiné účely a utáhne i 2.5" rotační  hdd, zkoušeno.

To zni dobre, asi to bude vitez...
No nevím,  tohle řešení nesplňuje jednu podmínku. Tohle řešení používá NAT, tzn. další podsíť, což mě vyhovuje, protože skrývá moje zařízení před ostatníma uživateli hlavního routeru a tuhle vlastnost jsem chtěl primárně.
Ale pokud chceš, aby zařízení se viděla mezi hlavním routerem a "extenderem" vzájemně, je potřeba mít tyto zapojené v režimu WDS.

Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #38 kdy: 29. 01. 2021, 11:36:31 »
Muzu to udelat tak, ze vezmu raspberry a k nemu pripojim druhou wifipres USB , ale mozna by to slo udelat elegantneji.
Jestli použiješ Openwrt a s ním kompatibilní USB wifi i toto by bylo možné. Akorát nejsem si jistý, jak je to s podporou onboard wifi. Možná že bys musel použít USB wifi dvě a jeden dát jako klient a druhý jako AP anebo použít Raspberryho lan a dát wifi AP na laptopu.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #39 kdy: 29. 01. 2021, 11:52:33 »
No nevím,  tohle řešení nesplňuje jednu podmínku. Tohle řešení používá NAT, tzn. další podsíť, což mě vyhovuje, protože skrývá moje zařízení před ostatníma uživateli hlavního routeru a tuhle vlastnost jsem chtěl primárně.
Ale pokud chceš, aby zařízení se viděla mezi hlavním routerem a "extenderem" vzájemně, je potřeba mít tyto zapojené v režimu WDS.

Tohle je OK. V hotelu potrebuju, aby se videla jen moje zarizeni a ta budou vsechna na te dalsi podsiti. Hotelova sit stejne nedovoluje klientum se videt mezi sebou.

Pokud bych to nahodou chtel pouzit na chalupe jako extender, tak muzu vzdycky dat vsechna rozhrani do stejne skupiny a udelat z toho bridge.

K L

Re:Dvourádiový Wi-Fi router (extender)
« Odpověď #40 kdy: 29. 01. 2021, 14:07:50 »
Používám tohle: https://www.czc.cz/netgear-ex7000-wifi-extender-ac1900/196187/produkt

Je to celkem velké, ale auto to uveze a do hotelu/ubytování to beru jen když je potřeba. Mnohde už wifi funguje dobře.