Jak správně používat SSHFS

Filip

Jak správně používat SSHFS
« kdy: 05. 04. 2018, 13:26:20 »
Ahoj,
chci se zeptat zdejsich chytrych hlav, jak spravne pouzivat sshfs k pristupu na sharovany fs.

1) Kdyz mountnu sshfs a zadam spatny heslo, nic mi to nerekne ale mount se vytvori.. a jde potom odmountovat jenom jako root.
Kód: [Vybrat]
filip@fujitsu:~$ sshfs archive@172.x.y.z:/pool0/archive archive/
Neexistuje neco co by bylo vic user friendly, aby to aspon napsalo ze se to prihlasilo nebo co se deje, protoze takhle ted sice vidim mount:
Kód: [Vybrat]
archive@172.x.y.z:/pool0/archive on /home/filip/archive type fuse.sshfs (rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=1000,group_id=1000)

2) ale nevim jak takovej mount dal ovladat, zjistit connection status, nejakej zapisovej buffer apod ? jediny co umim je odmountovat a pri tom musim byt root, coz je taky divny kdyz mount udelal uzivatel

3) Kdyz je vse OK, zadam spravny heslo, pripoji se mi FS a pracuju s nim. Nakopiruju do nej soubory, ktery se zacnou na pozadi uploadovat na server - jak zjistim ze je vse syncle a muzu odpojit laptop od wifi a jit pryc?

4) dalsi vec jsou reconnecty, ktery mi nefungujou ani s reconnect,delay_connect,ConnectTimeout=5,ServerAliveInterval=5, ruzne se to odpojuje, IOerror, zustane to viset, musim udelat unmount, a novej mount

Jestli mate nekdo sshfs realne zmaknuty ze se da pouzivat budu moc rad za jakykoliv rady, jinak budu muset asi nainstalovat sambu :/

Diky,
Filip
« Poslední změna: 05. 04. 2018, 22:04:04 od Petr Krčmář »


Re:Jak spravne pouzivat sshfs
« Odpověď #1 kdy: 05. 04. 2018, 13:41:17 »
Asi hledáš uživatelský příkaz pro odpojení:
Kód: [Vybrat]
$ fusermount -u /path/to/mount
Svazek SSHFS bys stejně jako každý jiný síťový svazek měl odpojit ještě před tím, než se od sítě odpojíš. Během odpojování se vyprázdní veškeré buffery.

fdrwqerwqer

Re:Jak spravne pouzivat sshfs
« Odpověď #2 kdy: 05. 04. 2018, 13:42:22 »
nemuzes pouzit klice pro ssh?
pak ani sshfs nebude chtit heslo a nespletes se.

JardaH

Re:Jak spravne pouzivat sshfs
« Odpověď #3 kdy: 05. 04. 2018, 15:37:52 »
Já se sshfs nemám zkušenosti, ale

1. Pokud se zadá špatné heslo, tak přesto že to nevypíše chybobou hlášku, tak bych očekával že to vrátí nějaký nenulový kód, zkus echo $? po úspěšném a neuspěšném mountu.

2. Connection status bych osobně kontroloval přes netstat a kouknul jestli spojení funguje.

3. Pokud potřebuješ jenom občas nakopírovat soubory, pak rsync přes ssh je jasná volba, vidíš přesně, co se děje, odpadá doufání, že se zapsal někde nějaký buffer nebo že na pozadí uhnilo spojení.

Filip

Re:Jak spravne pouzivat sshfs
« Odpověď #4 kdy: 05. 04. 2018, 16:39:53 »
Me prave nejde o obcasne nahrani souboru, me jde o sdilenej FS  kterej bude "nerozbitnej", odolnej proti vypadkum, chybam spojeni apod.

Neni teda neco lepsiho nez sshfs co funguje jako samba ale neni to samba? :)


asdf123

Re:Jak spravne pouzivat sshfs
« Odpověď #5 kdy: 05. 04. 2018, 16:46:19 »
co tak pouzit oldschool automount? :) to bude mountovat a odmountovavat pod rootom same podla definovaneho templatu. SSH kluce ale budu nutnost.

Re:Jak správně používat SSHFS
« Odpověď #6 kdy: 06. 04. 2018, 12:41:08 »
Už jsem s tím taky laboroval, výsledek byl SSHFS+AutoFS. Určitě si udělej klíče, i při normální použití SSH to ušetří spoustu práce s vypisováním hesel a je to snadné. Hlavní problém myslím byl, že se mi to nepodařilo rozchodit s HAIRPIN NAT na mikrotiku, abych moutoval SSHFS ze stejné adresy jak doma, tak z venku.