Linux distribúcia pre začiatočníka

mukel

Linux distribúcia pre začiatočníka
« kdy: 24. 01. 2021, 17:25:44 »
Ahojte.

Je Linux vhodný pre mňa ako začiatočníka, ako priemerného užívateľa windows 10? Aká distribúcia, ak vôbec, by bola pre mňa vhodná? Mám notebook Lenovo Ideapad 100S s windowsom 10- procesor Intel Atom CPU Z3735F 1,33 GHz, 2 GB ram.

Notebook používam len na chatovanie a na nejaké menšie kancelárske práce.

Čo poviete? Mám prejsť na Linux, alebo ostať vo windows? Ak presť na Linux, akú radíte distribúciu? (Mne osobne sa vzhľadovo veľmi páči Arch, ale pre začiatočníka asi nie je vhodný.)


Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« Odpověď #1 kdy: 24. 01. 2021, 17:39:17 »
Otázka je, proč nad tím uvažuješ a co od toho čekáš?

Klasická odpověď na volbu distribuce je: vyber si to, co má někdo okolo tebe a může ti poradit.

Dobrá volba je Ubuntu. Je nejrozšířenější, návodů je všude spousta a nejvíc lidí s ní poradí. Časem se zorientuješ a můžeš pak kvalifikovaně zvolit něco dalšího.

Rhinox

  • ***
  • 107
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« Odpověď #2 kdy: 24. 01. 2021, 17:49:00 »
Pro nekoho kdo stravil mnoho let u Windows bych jako prvni Linux doporucil Mint/Xfce (protoze tam nemas moc pameti). Je to hodne podobne, lidi se v tom rychle orientuji. Zadne inovace typu dash a co ja vim co jeste, skratka vlevo dolu misto loga Windows mas LM a pak menu se vsemy programy, do spodni listy se schovavaji bezici aplikace, a nake ty ikonky mas vpravo dolu v oznamovaci oblasti. Vsechno jak to kazdej tak nejak intuitivne ocekava...

Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« Odpověď #3 kdy: 24. 01. 2021, 18:45:15 »
Linux muzes mit i na windows.

BoaR

Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« Odpověď #4 kdy: 24. 01. 2021, 18:52:53 »
otazka je, proc chces linux.
Chces-li se ucit, nebo jen vyuzit stare zelezo.
Jestli je to tvuj jedinej PC a chces si jen hrat, tak asi doporucim wsl - neznici ti to primarni stroj.
Jestli je to druhej pc, kde se chces ucit, tak bych si vzal archlinux. Ma super wiki, a uz tim, ze budes installovat, se neco naucis. jen pocitej, ze installace ti bude trvat treba par dni. nez se naucits vse, co se tam deje.
Jestli chces jen nahradit windows ma startym ntb, tak bych zvolil mint.


flack

Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« Odpověď #5 kdy: 24. 01. 2021, 22:05:35 »
Úplne prvé skús nejaké liveCD/DVD ale hod si to na flashku a z toho bootuj live. Neviem prečo to tu nikto nezmienil. Tak môžeš vyskúšat linux bez toho aby si niečo nainštaloval a rozhasil na svojom pc. Kedže niesom si istý či ako bežný uživatel vieš nainštalovat windows 10 prípadne odstránit problém ak ti nebude bootovat systém. A ešte predtým než začneš niečo inštalovať si urob zálohu disku idealne bitovú aby si ju potom lahko obnovil.

AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« Odpověď #6 kdy: 24. 01. 2021, 22:40:15 »
Nikdy te nic nenauci vic, nez se kdyz spadnes do vody a musis zacit plavat.
WSL a live USB - budes to pouzivat obcas, jestli vubec - nic te  nedonuti se posunout, protoze kdyz bude problem, proste to vyresis po staru. Pokud tedy nemas skalopevnou sebekazen.

Nainstaluj Ubuntu, pres cely disk.  Jako woknar nebudes mit problem s v X-kach orientovat. Jak zminil Petr Krčmář, je spousta zdroju informaci na netu, ktere ti pomuzou.

Casem muzes zmigrovat na neco blizsiho Tvemu srdci. Widle dej do VMka, pro vsechny pripady.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« Odpověď #7 kdy: 24. 01. 2021, 23:01:54 »
Xubuntu

Debian s Xfce

Někdo tu radil Mint s Xfce, to bude asi velmi podobné a tedy by to taky mělo být OK.

Linux muzes mit i na windows.
Jak WSL, tak virtuál (VirtualBox, VMWare…) je omezené a dokriplené (nemůže z principu využít spoustu funkcí souvisejících s bližším přístupem k HW a lowlevel přítupem k systému) a akorát ho to odradí.

Úplne prvé skús nejaké liveCD/DVD ale hod si to na flashku a z toho bootuj live. Neviem prečo to tu nikto nezmienil.
To je taky tak na velmi zběžné vyzkoušení, a co si z toho odnese… Možná jste tu všichni geniální, ale mně trvala základní orientace v systému několik měsíců. (samozřejmě pokud chce být uživatel a ne admin, tak spoustu věcí nemusí řešit, ale pak by asi stálo za to si nějakého admina (kamaráda co pomůže) najít)
« Poslední změna: 24. 01. 2021, 23:04:43 od _Jenda »

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« Odpověď #8 kdy: 24. 01. 2021, 23:36:36 »
Doporučil bych Ubuntu, ale vzhľadom k šrotovému počítaču, skôr Xubuntu.

Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« Odpověď #9 kdy: 25. 01. 2021, 00:55:04 »
Ahoj,

dobré je, že ten Atom je alespoň 64bit, protože některé distribuce totiž už 32b verze nedělají. Nicméně zřejmě bude důležité zvolit distribuci nenáročnou na grafiku, tedy něco s doporučovaným XFCE. Sám jeden Atom vlastním a myslím, že ten procesor vůbec neměl vzniknout, resp. alespoň neměl být osazován do notebooku. XFCE ale zase nebude poskytovat nejnovější grafické efekty, je to střízlivé prostředí, optimalizované na rychlost. KDE a GNOME na tom jedou trošku pomaleji. Hlavně instalovat na SSD. Pokud je v notebooku 5200RPM HDD, bude to nepříjemné.

Doporučované Windows jako virtuální stroj s tímto procesorem a 2GB RAM, nevím... rád se podívám na video s odezvou..

S tímto HW není dobré hodnotit jakýkoliv OS, nejen Linux.

Tedy:
1) Pokud o Linuxu nic nevíš, jdi do Ubuntu, je docela dost vychytané pro end-usera, umí prohlížet fotky, stahovat je z foťáku atp.. Téměř žádné mountování a práce s příkazovou řádkou (bash)
2) ve Windows existuje pouze jeden Window Manager, v Linuxu jich máš daleko více, proto
3) Pokud jedou Windows plynule, zkus Ubuntu nebo KUbuntu (KDE), pokud pomalu, tak XFCE (XUbuntu) nebo LXDE
4) Chceš-li vyzkoušet Linux na desktopu, dej mu stejný HW jako bys dal nově koupeným Windows.
5) Téměř všechny distribuce nabízejí něco, co se nazývá "Live". Je to varianta, kdy se nic neinstaluje, jen se to spustí z USB stick, můžeš se podívat na vzhled, výkon je zpravidla dost pomalý.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« Odpověď #10 kdy: 25. 01. 2021, 00:58:24 »
Já bych jenom chtěl podotknout, že Xfce nemusí být „z nouze ctnost na slabý HW“. Já ho používám protože mi vyhovuje ze všeho nejvíc :). Možná by stálo za to, aby tazatel zkusil několik DE/WM a usoudil co mu sedne.

AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« Odpověď #11 kdy: 25. 01. 2021, 07:50:51 »
[...]
Doporučované Windows jako virtuální stroj s tímto procesorem a 2GB RAM, nevím... rád se podívám na video s odezvou..
[...]

Pravda, nejak jsem prehledl tu srotovou konfiguraci.  Na video se nepodivate, protoze uz nebudou systemovy zdroje na to ho poridit  :P

Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« Odpověď #12 kdy: 25. 01. 2021, 07:57:34 »
Já myslím, že můžeme vyhlásit nejhorší radu tohoto vlákna již teď, tohle nemůže nikdo překonat.

Nikdy te nic nenauci vic, nez se kdyz spadnes do vody a musis zacit plavat.


Hodit do vody a nechat plavat je rada, kterou doporučuje mnoho lidí, kteří se tak plavat naučili. A málokdo jí oponuje - protože ti co se to nenaučili a utopili se, už nám nic neřeknou a ze statistiky vypadnou. Hodně lidí, co znám, se takto utopilo při výuce programování, když je někdo hodil napospas jazyku C a nechal plavat. Někteří z nich mohli být dobří (nebo aspoň průměrní) programátoři, ale buď nejsou programátoři vůbec (nebo se k tomu vrátili po letech oklikou). Prostě narazili na třetí nebo pátý problém, který byl nad jejich začátečnické síly. A vzdali věc, u které viděli perspektivu pouze dalších problémů. Lidí, které nějací evangelisté svedli k Linuxu a nechali je v tom plavat, jsem viděl také hodně. Samozřejmě to končilo návratem k windows (a navíc si daný člověk odnesl přesvědčení, že linux je zlo).

WSL a live USB - budes to pouzivat obcas, jestli vubec - nic te  nedonuti se posunout, protoze kdyz bude problem, proste to vyresis po staru. Pokud tedy nemas skalopevnou sebekazen.

Nainstaluj Ubuntu, pres cely disk.  Jako woknar nebudes mit problem s v X-kach orientovat. Jak zminil Petr Krčmář, je spousta zdroju informaci na netu, ktere ti pomuzou.

Jak už se tu psalo - v první řadě vůbec netušíme, jaká je motivace daného člověka používat linux. AgentK ale ví, že nejlepší je windowsy smazat a spálit tak mosty. Člověk, který s linuxem nikdy nepracoval, je opravdu vynikající materiál k tomu, aby sám řešil nějaký problém s HW (např. mám obraz z webkamery vzhůru nohama, nebo neuspává se mi notebook). Případně aby zjistil, že jeho kancelářská práce zahrnuje nějakou featuru MSOffice, kterou LibreOffice nezvládá. O tom, že by si daný člověk mohl třeba chtít zahrát nějakou hru, která na linuxu nefunguje (nebo funguje až po vynaložení úsilí a znalostí, které začátečník nemá), se ani neuvažuje.

Casem muzes zmigrovat na neco blizsiho Tvemu srdci. Widle dej do VMka, pro vsechny pripady.

AgentK má křišťálovou kouli, takže ví, že ten uživatel má licenci na ty windowsy do VMka, případně že umí aktivaci obejít tak, že mu to ty windowsy nezaviruje. A samozřejmě ty windowsy pojedou na Atomu se 2 GB RAM ve virtualizaci jako víno. :-D

Pokud je AgentK známý troll, který jenom píše nesmysly a já se chytil a nakrmil ho, tak se ostatním omlouvám.

AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« Odpověď #13 kdy: 25. 01. 2021, 08:17:16 »
Já myslím, že můžeme vyhlásit nejhorší radu tohoto vlákna již teď, tohle nemůže nikdo překonat.

Nikdy te nic nenauci vic, nez se kdyz spadnes do vody a musis zacit plavat.

Muzeme vyhlasit nejhorsi nepochopeni myho prispevku. Samozrejme, ze analogie pokulhava, a navic je to rceni.
Fakt to zbytecne hrotite.

Nejlepe vyzkouset cokoliv je proste stat se beznym uzivatelem. Ubuntu je vhodne na takove uceni. Neprichazite jako neplavec. Chapete jak se klika na ikonky, jak se zaviraji okynka a browser si snad taky podle ikonky najdete. Proste staci bezna PC gramotnost.

Na Ubuntu je nejlepsi sance ze se nic nedomrvi do te miry, aby ta bezna PC gramotnost stacila. Ubuntu ma dost nastroju nato, aby byla podobna zkusenost jako s woknama.

Zbytek je osobni hejt, kterej fakt nechapu.

-K-

Re:Linux distribúcia pre začiatočníka
« Odpověď #14 kdy: 25. 01. 2021, 08:42:00 »
... jazyku C a nechal plavat.
C je nebezpečná sebevražda. Ať žije Rust!

Ale teď k tématu:
Já sice používám Fedoru, doporučil bych ji, ale problém je s proprietárními věci. Na to si musíte nainstalovat další repo...
Místo Ubuntu bych ale doporučil Pop!_OS. Vychází z Ubuntu, ale ten systém prostě funguje. Spousta aplikací je v jejich repozitářích, nVidia podpora prý dobrá (já mám Xe ;)), dokonce ten systém má oddíl obnovení. Ale instalace v češtině nejde, musíte si to přepnout po instalaci, což není nic těžkého.