Jaký RAID s 8 disky pro co největší spolehlivost?

Jaký RAID s 8 disky pro co největší spolehlivost?
« kdy: 22. 01. 2021, 10:19:22 »
Ahoj,
jaký RAID mám zvolit v Synology DS1821+ pro 8 disků (8x4TB) + 1 SSD M.2 disk jako cache tak abych docílil co největší spolehlivosti?
Přemýšlel jsem o RAID6 čili 4 disky, 2 paritní a 2 hotspare, ale nejsem si jistý jestli je to nejlepší řešení.

Děkuji moc za pomoc.
« Poslední změna: 22. 01. 2021, 11:40:31 od Petr Krčmář »


Re:Jaký RAID setup s 8 disky pro co největší spolehlivost.
« Odpověď #1 kdy: 22. 01. 2021, 10:23:06 »
nejlepsi spolehlivost budou vsechny v raidu1 ;)

Re:Jaký RAID setup s 8 disky pro co největší spolehlivost.
« Odpověď #2 kdy: 22. 01. 2021, 10:54:42 »
nejlepsi spolehlivost budou vsechny v raidu1 ;)

.... zapomnel jsi na M2. To se musi vyradit y procesu coby single point of failure :-)

Re:Jaký RAID s 8 disky pro co největší spolehlivost?
« Odpověď #3 kdy: 22. 01. 2021, 11:55:50 »
Pokud chces resit co nejvetsi spolehlivost porid jiny model NAS. Jestli ctu spravne nema to ani dva nezavisle controllery a o dvou zdrojich to asi taky neslyselo. Nevidim v docce ze to ma nezavisly out of band management.

To je tak NASka na doma mozna na SOHO.A tam spolehlivost moc nepotrebujes resit. Maximalne zalohy.

Jinak co se tyce M.2 disku jako cache tak bych pridal jeste jeden do zalohy.

Re:Jaký RAID s 8 disky pro co největší spolehlivost?
« Odpověď #4 kdy: 22. 01. 2021, 12:32:01 »
Ahoj,
asi bych to měl lépe specifikovat. Jde mi o spolehlivost vůči ztrátě dat a ne o 24/7 dostupnost. Ta je mi ukradená. Je to do malé firmy. Když nastane závada na NASu tak to se stát může, ale nesmí to odnést data.


Re:Jaký RAID s 8 disky pro co největší spolehlivost?
« Odpověď #5 kdy: 22. 01. 2021, 12:35:06 »
Ahoj,
asi bych to měl lépe specifikovat. Jde mi o spolehlivost vůči ztrátě dat a ne o 24/7 dostupnost. Ta je mi ukradená. Je to do malé firmy. Když nastane závada na NASu tak to se stát může, ale nesmí to odnést data.

Zalohovani.

Re:Jaký RAID s 8 disky pro co největší spolehlivost?
« Odpověď #6 kdy: 22. 01. 2021, 12:45:09 »
Ahoj,
asi bych to měl lépe specifikovat. Jde mi o spolehlivost vůči ztrátě dat a ne o 24/7 dostupnost. Ta je mi ukradená. Je to do malé firmy. Když nastane závada na NASu tak to se stát může, ale nesmí to odnést data.
Pořád platí 1. odpověď – RAID 1.

Spolehlivost samozřejmě razantně zvýšíte tím, že nenacpete všechny ty disky do jednoho NASu. Největší spolehlivosti samozřejmě dosáhnete tím, že těch 8 disků dáte na 8 různých míst.

Vy ale pravděpodobně nechcete jen spolehlivost. Nejspíš chcete nějaký kompromis mezi spolehlivostí, kapacitou a cenou. Jenže my nemůžeme vědět, jaký kompromis chcete. Jeden extrém je 8 disků na 8 různých místech, celková kapacita rovná kapacitě jednoho disku. Druhý extrém je 8 disků v 1 NAS serveru, buď jako JBOD nebo dokonce jako RAID 0. Kapacita je pak rovná součtu kapacit všech disků, ale pokud nějaký disk odejde, určitě přijdete o data (pokud ten disk nebude prázdný).

Mnohem větší spolehlivosti dosáhnete zálohováním. RAID neřeší spolehlivost, nýbrž dostupnost.

Re:Jaký RAID s 8 disky pro co největší spolehlivost?
« Odpověď #7 kdy: 22. 01. 2021, 12:52:36 »
No, pokud se ptáš takto, za mě mohu říct, že jedním z cenově nejdostupnějších a v těchto cenových kategoriích nejlepším řešením bude, koupit druhej NAS této kategorie, dát ho do jiné lokality, do každého z NASů nacpat 4x disk co máš, je asi fuk do jakého raidu, klidně RAID5.. No a pak vyřešit sychronizaci dat mezi lokalitami.

Jinak, pokud si myslíš, že je dobrý nápad mít data firmy jen na jednom nasu, asi bych snesl ten RAID6..
Ale vem si, nějakej blesk práskne kam nemá, bude jen blbé přepětí, nebo to tam vyhoří.. No a jsi v háji jak ty, tak i ta data a firmě se to líbit moc nebude.

Ono vždy záleží na tom, jak si člověk svá data cení.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Jaký RAID s 8 disky pro co největší spolehlivost?
« Odpověď #8 kdy: 22. 01. 2021, 13:12:17 »
..abych docílil co největší spolehlivosti? ..

Pokud chceš good-enough setup zaměřený na spolehlivost pro daný HW, tak bych šel:

1) pokud chceš v budoucnosti měnit disky za větší a lepší - tak SHR-2
2) pokud nechceš měnit disky, tak standardní RAID6

ohledně hotspare:

mě u domaci [1] NASky 2xhotspare nedává úplně smysl. Za sebe to beru jako ochranu v komerčním nasazení, kdy máš nastavený SLA a hotsparem/y si jednak kupuješ čas na onsite zásah a druhak dokud neproběhne rebuild, tak na to nikoho nenecháš šahat, abys vyloučil chybu lidského faktoru, že ti technik vymění jiný disk a pole ti degraduje ještě víc.

A jak už zmínili kluci výše, tím hotspare něco naženeš, ale je tam víc komponent, který můžou jít do háje, tzn. za sebe bych _dva_ hotspare považoval u daný třídy zařízení jako zbytečně drahej špás.

Jen pro jistotu - jakejkoliv RAID není náhradou zálohování, ani archivace.

EDIT:

[1] on sice výrobce píše: "Synology DiskStation DS1821+ je výkonné osmišachtové řešení úložiště připojeného k síti, určené k ukládání a ochraně kriticky významných dat." - ale ať počítám jak počítám, pořád vidím jen jeden controller. Takže ten výraz "kritický" beru spíše jako eufemismus.
« Poslední změna: 22. 01. 2021, 13:17:18 od Jose D »

Re:Jaký RAID s 8 disky pro co největší spolehlivost?
« Odpověď #9 kdy: 22. 01. 2021, 18:44:21 »
No, pokud se ptáš takto, za mě mohu říct, že jedním z cenově nejdostupnějších a v těchto cenových kategoriích nejlepším řešením bude, koupit druhej NAS této kategorie, dát ho do jiné lokality, do každého z NASů nacpat 4x disk co máš, je asi fuk do jakého raidu, klidně RAID5.. No a pak vyřešit sychronizaci dat mezi lokalitami.

Jinak, pokud si myslíš, že je dobrý nápad mít data firmy jen na jednom nasu, asi bych snesl ten RAID6..
Ale vem si, nějakej blesk práskne kam nemá, bude jen blbé přepětí, nebo to tam vyhoří.. No a jsi v háji jak ty, tak i ta data a firmě se to líbit moc nebude.

Ono vždy záleží na tom, jak si člověk svá data cení.
Z rotacnich disku lze i po odpaleni elektronik disku a predzesilovacu hlav data velmi dobre zachranit. Mnohem vice bych se bal pozaru,kradeze nebo vyplaveni.
Zijeme v zemi ktera ma pomerne dost podzemnich vedeni i na vesnicich. Pokud je v miste alespon trochu nova - 15-20 let trafostanice ktera uz by mela mit vestavenou tvrdsi ochranu, NN vedeni a dalsi telco vedeni jsou v zemi, barak ma dalsi 1-2 meksi stupne ochrany, NASka je aspon na UPS nebo za prepetovkou a nikde neni nejaky jiny nadzemni svod tak bych se fakt prepeti nebo blesku nebal. Kdyz uz neco slehne data z rotacnich disku vzdycky zachranite.

Jinak bych zvazil:
1. Je dobra konektivita - zejmena uplink? - pokud ano tlacil bych sifrovana data do cmoudu pro zalohu
2. Je spatna konektivita? - poslal bych sifrovany disk s daty cmoud providerovi a pak resil resync. Tady uz zalezi na tom jak rychle data narustaji vs. moznosti uploadu konektivity a kolik je treba drzet snapshotu.
3. Jeste je tu moznost delat zalohy jak tu nekdo navrhoval na dalsi pole ale to zas zalezi na moznosti konektivity v miste
4. Poridit nejaky jety server/box se SAS a nacpat do nej LTO mechaniku a pres ni odlevat paskove zalohy. Podstatne drazsi alternativa per TB je to cpat na bluray m-disc media (pozor jina nepouzivat, obycejne blu-ray maji nizsi trvanlivost nez gramodesky z cokolady).