Může fungovat switch bez routeru?

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Může fungovat switch bez routeru?
« kdy: 16. 01. 2021, 09:05:06 »
Potreboval by som sa poradit. Mam switch aruba 1930 a nie som si isty, ci ho mozem pouzit bez routra, resp. modem - switch - devices. Ci bude plnit ulohu aj routra.
Dakujem
« Poslední změna: 16. 01. 2021, 11:06:20 od Petr Krčmář »


Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Moze fungovat switch bez routra?
« Odpověď #1 kdy: 16. 01. 2021, 09:11:16 »
Nebude. Ovšem mnoho modemů v sobě obsahuje funkci routeru. Záleží tedy na tom modemu.

Re:Moze fungovat switch bez routra?
« Odpověď #2 kdy: 16. 01. 2021, 10:05:59 »
Jako router fungovat nebude, ale pokud ISP přiděluje víc IP, tak každé zařízení dostane IP rovnou od ISP (např. u UPC/Vodafonu) a do internetu se připojí.

Re:Moze fungovat switch bez routra?
« Odpověď #3 kdy: 16. 01. 2021, 10:20:45 »
Jako router fungovat nebude, ale pokud ISP přiděluje víc IP, tak každé zařízení dostane IP rovnou od ISP (např. u UPC/Vodafonu) a do internetu se připojí.
Můžete to prosím trochu rozvést ? Je to u Vodafone default nebo na objednávku ?

Re:Moze fungovat switch bez routra?
« Odpověď #4 kdy: 16. 01. 2021, 10:36:27 »
U SOHO tarifů je default 1 fixní + 9 dynamických, kolik to je u tarifů pro koncáky přesně nevím, ale mám dojem, že je to okolo 3 dynamických. Vodafone sjednotil podmínky HFC od UPC a svého LTE/VDSL/optiky a pro všechny koncáky nezávisle na technologii tak oficiálně platí, že se dává jen jedna neveřejná, ale realita je, minimálně u lidí, co přešli od UPC, jinde.


Re:Moze fungovat switch bez routra?
« Odpověď #5 kdy: 16. 01. 2021, 10:48:33 »
Kód: [Vybrat]
Moze fungovat switch bez routra?Ano může.

Aby ti fungovala síť musí mít počítače a další zařízení přidělenu IP adresu, bránu a DNS.
IP adresu, bránu a DNS ti standardně přiděluje DHCP server.
DHCP server má informaci o tom kterou adresu propůjčil které síťové kartě podle MAC adresy.
Pokud ručně nastavíš konfiguraci IP adres na všech zařízeních, můžeš tím obejít potřebu existenci DHCP serveru.
Nicméně aby ti to fungovalo tj. aby ses dostal z lokální sítě na internet, musíš se pohybovat v adresním prostoru který ti přidělil tvůj poskytovatel internetu.

Ale jak píše kolega někteří poskytovatelé mají na lince aktivované DHCP s omezeným množstvím adres které přidělují. Tj. máš slušnou šanci že pokud zapojíš MODEM<=>Swtich<=>PC1...PCx tak dostanou počítače správné IP adresy a bude to fungovat. 

Re:Moze fungovat switch bez routra?
« Odpověď #6 kdy: 16. 01. 2021, 10:49:49 »
U SOHO tarifů je default 1 fixní + 9 dynamických, kolik to je u tarifů pro koncáky přesně nevím, ale mám dojem, že je to okolo 3 dynamických. Vodafone sjednotil podmínky HFC od UPC a svého LTE/VDSL/optiky a pro všechny koncáky nezávisle na technologii tak oficiálně platí, že se dává jen jedna neveřejná, ale realita je, minimálně u lidí, co přešli od UPC, jinde.
No já jsem byl převeden od UPC, mám kabelovku, jaká je tedy ta “realita”
Děkuji

Re:Může fungovat switch bez routeru?
« Odpověď #7 kdy: 16. 01. 2021, 11:07:20 »
Nejspíš 3, ale bude to potřeba vyzkoušet.

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Může fungovat switch bez routeru?
« Odpověď #8 kdy: 16. 01. 2021, 12:06:29 »
Ja mam telekom a od nich mam modem Huawei.
Skusim to teda zapojit priamo a uvidim. Ked tak budem musiet dokupit router.
Este jedna vec mi napadla. Je mozne vyuzit switch ako modem, tzn. ze opticky kabel pripojim do sfp portu switchu?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Může fungovat switch bez routeru?
« Odpověď #9 kdy: 16. 01. 2021, 12:59:59 »
Ja mam telekom a od nich mam modem Huawei.
Skusim to teda zapojit priamo a uvidim. Ked tak budem musiet dokupit router.
Este jedna vec mi napadla. Je mozne vyuzit switch ako modem, tzn. ze opticky kabel pripojim do sfp portu switchu?
co je to za modem - model? resp. pokud ma vice nez 1xLAN konektor, nejcasteji 1+4, tak je to zaroven lan router, pokud ma antenky, tak i wifi router... ;-)

Re:Může fungovat switch bez routeru?
« Odpověď #10 kdy: 16. 01. 2021, 13:51:58 »
Ja mam telekom a od nich mam modem Huawei.
Skusim to teda zapojit priamo a uvidim. Ked tak budem musiet dokupit router.
Este jedna vec mi napadla. Je mozne vyuzit switch ako modem, tzn. ze opticky kabel pripojim do sfp portu switchu?
Jestli máš modem od providera tak na 99% obsahuje i router. Teoreticky můžeš je bez routeru ale je to nesmysl. No vždyť se podívej na jejich stránky, co ti dodali za modem a co umí.
https://www.telekom.sk/wiki/zariadenia/modemy-a-routre
« Poslední změna: 16. 01. 2021, 13:53:56 od FKoudelka »

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Může fungovat switch bez routeru?
« Odpověď #11 kdy: 17. 01. 2021, 09:14:12 »
Tak mam konkretne toto od providera Huawei HG8245H. Akurat, ze nema aktivovane wifi.

Kit

  • *****
  • 704
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Může fungovat switch bez routeru?
« Odpověď #12 kdy: 17. 01. 2021, 09:51:27 »
Tak mam konkretne toto od providera Huawei HG8245H. Akurat, ze nema aktivovane wifi.

Však tohle je modem s integrovaným routerem. Není co řešit.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Může fungovat switch bez routeru?
« Odpověď #13 kdy: 17. 01. 2021, 11:49:19 »
https://www.telekom.sk/wiki/zariadenia/huawei-hg8245h

Huawei HG8245 je multifunkčný WiFi router

Zákazník má možnosť pripojiť zariadenia bezdrôtovo technológiou WiFi s rýchlosťou až 300 Mbps alebo 4x pomocou ethernet kábla s rýchlosťou až 1000 Mbps.

Re:Může fungovat switch bez routeru?
« Odpověď #14 kdy: 17. 01. 2021, 12:32:55 »
Rozhodně nelze spoléhat na to, že ISP přidělí víc IP adres. I kdyby tak dneska činil, tak zítra už nemusí. Používat tedy jenom switch bez routeru je pitomost.