Pohovory po letech freelance

Re:Pohovory po letech freelance
« Odpověď #15 kdy: 15. 01. 2021, 19:55:43 »
Ještě to řeknu jinak - pár měsíců zpátky jsem nabral kluka, který totálně pohořel na příkladu, který u pohovoru dávám. Kdybych jel podle mustru, tak bych se s ním dál nebavil. Ale dal jsem mu šanci to spravit offline, pak vyšvihnul vícevláknový echo server nad libuv za cca dva dny, a vlastně doteď jsem překvapen jak rychle se zorientoval v kódu BIND 9 a začal být produktivní.

Musím říct, že mne nepřestává překvapovat ta míra agresivity zde. O kolegovi toho moc nevíme, ale už se o sobě dozvěděl spoustu věci, o tom, že by měl raději jít sázet stromy...

Nenechte se tím odradit, už jenom to, že se sám aktivně zajímáte o to, jak uspět, Vás odlišuje od mnoha kandidátů.


anonacct

Re:Pohovory po letech freelance
« Odpověď #16 kdy: 15. 01. 2021, 21:36:35 »
Já osobně bych nechtěl pracovat s někým, kdo razí přístup "fake it till you make it".

Dneska si totiž každý člověk, kdo umí spojit 2 řešení ze stackoverflow říká programátor, možná tady je problém :)

Re:Pohovory po letech freelance
« Odpověď #17 kdy: 16. 01. 2021, 11:35:50 »
anonacct:
 A mohol by si mi zadefinovat co je to teda ten programator podla teba? Chces fakt seriozne povedat ze si v zivote nepouzil stackoverflow pripadne google? Davas totalne celu syntax jazyka s hlavy, riesenia na pockanie? Ako si zacinal? Ja osobne denne musim riesit veci v PHP,Pythone,Javascripte a este obcas veci okolo ISS/SQL/Apache. Castokrat sa seknem s tym ze pisem do PHP syntax s Pythonu a vice versa. Googlujem a stack pozeram hlavne pre to aby som si uzrejmil ako na to, pripadne nasiel efektivnejsie riesenie . Projekty dokoncujem na cas a velakrat pred terminom. Som automaticky co? Neschopak? Nie programator?

Inak osobne ja mam tiez problem s tym na pohovore nieco kodovat online. Proste mam s toho stres a nedam to aj ked je to trivialne. Na druhej strane mas skusobnu dobu kde po tyzdnz mozes povedat kandidatovy dovi-dopo.

Ondřej Surý : pre je github zly? Ak tam na svoj projekt viete si v podstate okamzite overit ako pise a co pise. Za mna github 100x lepsie ako hodinovy pohovor kde sa kvazy rozpravame o tom ako programujem a aky mam skils.

Raz som mal pohovor kde som mal nieco kodovat v php. Bolo to jednoduche. A vobec neslo o to naprogramovat nieco funkcne ale o to aby mal zamestnavatel predstavu ci vobec vem co pisem a ako sa na problem pozeram.



Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pohovory po letech freelance
« Odpověď #18 kdy: 16. 01. 2021, 12:36:16 »
anonacct:
 A mohol by si mi zadefinovat co je to teda ten programator podla teba? Chces fakt seriozne povedat ze si v zivote nepouzil stackoverflow pripadne google? Davas totalne celu syntax jazyka s hlavy, riesenia na pockanie? Ako si zacinal? Ja osobne denne musim riesit veci v PHP,Pythone,Javascripte a este obcas veci okolo ISS/SQL/Apache. Castokrat sa seknem s tym ze pisem do PHP syntax s Pythonu a vice versa. Googlujem a stack pozeram hlavne pre to aby som si uzrejmil ako na to, pripadne nasiel efektivnejsie riesenie . Projekty dokoncujem na cas a velakrat pred terminom. Som automaticky co? Neschopak? Nie programator?

Inak osobne ja mam tiez problem s tym na pohovore nieco kodovat online. Proste mam s toho stres a nedam to aj ked je to trivialne. Na druhej strane mas skusobnu dobu kde po tyzdnz mozes povedat kandidatovy dovi-dopo.

Ondřej Surý : pre je github zly? Ak tam na svoj projekt viete si v podstate okamzite overit ako pise a co pise. Za mna github 100x lepsie ako hodinovy pohovor kde sa kvazy rozpravame o tom ako programujem a aky mam skils.

Raz som mal pohovor kde som mal nieco kodovat v php. Bolo to jednoduche. A vobec neslo o to naprogramovat nieco funkcne ale o to aby mal zamestnavatel predstavu ci vobec vem co pisem a ako sa na problem pozeram.
Stackoverflow není samozřejmě špatný, špatné je, když z něj někdo bezhlavě kopíruje kód (cargo cult programming). Často tam tazatele nasměrují, od toho to ostatně vzniklo.

Pamatovat si syntax asi není problém, horší je to se standardními knihovnami, to fakt nejde udržet v hlavě. Na pohovorech se asi nebazíruje na memorizaci názvů tříd, funkcí apod., pokud kandidát ví, která bije. Já bych to tak nedramatizoval, pokud nejde zrovna o Google nebo Teslu, je pohovor spíš pokec.

Re:Pohovory po letech freelance
« Odpověď #19 kdy: 16. 01. 2021, 12:38:36 »
Já osobně bych nechtěl pracovat s někým, kdo razí přístup "fake it till you make it".

Dneska si totiž každý člověk, kdo umí spojit 2 řešení ze stackoverflow říká programátor, možná tady je problém :)

Třeba s takovým pracuješ a ani o tom nevíš  ;)

Určitě bys měl zvládat základy práce s IDE, s gitem, umět se pohybovat v githubu/gitlabu, u frontendu měl nějaké představy nástrojích jako babel, webpack, ale je jedno, jestli zrovna ujíždíš na swc nebo tě to minulo. Když znáš jeden z těch nástrojů, další se rychle doučíš. Osobně bych třeba zvažoval, jestli do týmu vzít člověka, který neumí git/svn/cvs a nepracuje s verzováním, pak by totiž mohl mít problém vůbec začít spolupracovat v týmu.



Díky za odpověď, nástroje, které si popsal ovládám a nedokážu si bez nich představit pracovat, to je snad celkem základ pro každýho.


Inak osobne ja mam tiez problem s tym na pohovore nieco kodovat online. Proste mam s toho stres a nedam to aj ked je to trivialne. Na druhej strane mas skusobnu dobu kde po tyzdnz mozes povedat kandidatovy dovi-dopo.

Ondřej Surý : pre je github zly? Ak tam na svoj projekt viete si v podstate okamzite overit ako pise a co pise. Za mna github 100x lepsie ako hodinovy pohovor kde sa kvazy rozpravame o tom ako programujem a aky mam skils.


Taky se právě bojím, že budu mít problém se stresem a vypadnou mi základní věci. S tím githubem by mě to taky zajímalo a budu rád za odpověď :).


Re:Pohovory po letech freelance
« Odpověď #20 kdy: 16. 01. 2021, 12:42:23 »
Ještě by mě zajímalo...

Denně mi chodí průměně 2 nabídky práce na linkedinu - většinou od agentur... má nějakou výhodu nebo smysl jít přes ně, nebo je lepší odpovídat přímo firmě na nějakých pracovních portálech?

Má smysl psát do firem, které zrovna nikoho nehledají, ale líbilo by se mi v nich pracovat? 

Díky

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pohovory po letech freelance
« Odpověď #21 kdy: 16. 01. 2021, 15:13:41 »
Teda, fakt budu muset zajít jen ze srandy na nějaký pohovor. Když vezmu přijmač do současné firmy, tak ještě teď se mi dělá špatně z toho průběhu,když si vzpomenu - malá sro česká do sto lidí, inřenýring v energetice - sraz se šéfem vývojového oddělení (jediný programátor na oddělení, ostatní byl vývoj elektroniky/HW) ve vinárně na probrání co a jak. Když nás o půlnoci vyhodili, tak jsme šli přes ulici, kde měl barák to dokončit, že má ve sklepě pěkně zásobený sklípek, několik dalších lahví vína a řešení problému, že ta sestava Pioneer, co koupil, je totalně aušuš, že i já hluchoň to musím poznat, takže poslechové testy cca ve 3 ráno uprostřed tiché ulice. Když jsem se ráno vzbudil v obejváku na gauči, tka na stole snídaně a vzkaz, že mám jen zabouchnout a dojít na firmu za paní X to podepsat. :-)
Pravda, předcházel tomu drobný úkol (dle dohodoy zaplacený v naturáliích při prezentaci), kdy jsme v podstatě napsal něco na styl rsync, jen to fungovalo offline přes vvytáčený dialup mezi několika lokalitami.
Ve firmě jsem pak způsobil šok, že po hodně dlouhé dobš první člověk, co se nejmenuje Martin a není původem vojenský pilot, což dle zlých jazyků byla dlouho hlavní kritéria. :-)

Re:Pohovory po letech freelance
« Odpověď #22 kdy: 16. 01. 2021, 21:33:05 »
Ještě by mě zajímalo...

Denně mi chodí průměně 2 nabídky práce na linkedinu - většinou od agentur... má nějakou výhodu nebo smysl jít přes ně, nebo je lepší odpovídat přímo firmě na nějakých pracovních portálech?

Má smysl psát do firem, které zrovna nikoho nehledají, ale líbilo by se mi v nich pracovat? 

Díky

do řady velkých firem se jinak než přes agentury nedostaneš, nenabírají přímo a chtějí, aby jim to někdo protřídil dopředu.

Do malých je lepší napsat, oslovit je, klidně se nabídnout. Za mě, vypsání pozice na web je strašně dlouhá cesta od doby, kdy si tým uvědomí, že mu někdo schází. Občas se stane, že tě osloví později až jim někdo odejde, je dobré jim s průvodním dopisem dát i povolením, že si mohou kontakt nechat pro budoucí potřeby.

Re:Pohovory po letech freelance
« Odpověď #23 kdy: 16. 01. 2021, 22:27:16 »
Tie prijimacie pohovory, to je dost rozne. Par som ich tiez absolvoval. Od takych, kde ma posadili za pocitac a povedali co ma byt vysledok a najviac ich zaujimalo ako som to robil. Samozrejme pocitali s tym, ze google, stack a pod. Podstatne bolo, ako sa popasujem s problemom a aky je vysledny kod a sposob riesenia.
Iny pohovor u mimozemstana bola miestnost, kde som dostal papier a zadanie. a vsetko pisat na papier. Sorry, ale algoritmus triedenia a select v db cez 3 joiny a zgrupovanie a cursory len tak z hlavy nedam, tam fakt potrebujem ist po krokoch a pozerat ciastocne vysledky.
Iny pohovor bola debata s programatorom, trocha teorie, potom ake projekty mam za sebou, ake technologie poznam, a nejake tie otazky ohladom sposobu programovania.
samozrejmostou bol vsade min. git, pripadne CI, design pattern...

Re:Pohovory po letech freelance
« Odpověď #24 kdy: 16. 01. 2021, 22:37:08 »
Ještě by mě zajímalo...

Denně mi chodí průměně 2 nabídky práce na linkedinu - většinou od agentur... má nějakou výhodu nebo smysl jít přes ně, nebo je lepší odpovídat přímo firmě na nějakých pracovních portálech?

Má smysl psát do firem, které zrovna nikoho nehledají, ale líbilo by se mi v nich pracovat? 

Díky

Moje skusenosti.
Moj najlepsi pohovor bol v agenture, kde som absolvoval prve kolo. Ta zena z agentury , s ktoru som mal pohovor, bola fakt profesionalka. Vedela, co chcela a dostala to zo mna. Ked sa nahodou rozhovor zadrhol, tak ho vdy vedela dalej rozbehnut. Odchadzal som neskutocne spokojny a bol to sok v pozitivnom slova zmysle oproti predoslym pohovorom.
Druhe kolo s uz buducimi nadriadenymi bola podobna tragedia ako predosle pohovory  a od tej doby som zmenil nazor na prac. agentury. Len podotknem, ze to nebola mlada fiflena ako to dost casto byva v pripade HR.
Do mojej aktualnej prace ma prijali tak, ze na prac. poziciu, co som sa hlasil ma neozbrali ale o rok sa ozvali oni sami o 3 dni som uz nastupoval.

Re:Pohovory po letech freelance
« Odpověď #25 kdy: 17. 01. 2021, 08:08:33 »
Ako najviac topovevka bolo jedna firma s BA ktora spracovava marketing akoze skrz Machine Learning a AI. Pani na pohovore mi tvrdila ze kubernet nemozem "ovladat" pretoze ich ludia sa to skolia minimalne mesiac. Ok. Potom otazky v style ake mam moralne zabrany a hodnoty to uz bolo celkom zaujimave. Anglictinu mala ako prasa "audrstund" a ze mi nerozumie a ona mala tolko pohovorov v Anglictine ze ja som amater. Ked som jej kontroval ze mam certifikat s Cambridge (sice rozumiem a pisem a komunikujem denne ale netvrdim o sebe ze som najviac trieda) tak mi povedala ze moja Anglictina je super.  A na finale mi dala domacu ulohu. Excel sheet kde bol akoze datum v druhom stlpci pocet kolko mailov sa rozoslalo v kampani a v dalsom aka bola uspesnost. Nic viac. A jej zadanie bolo: napiste program ktory povie zakaznikovy presnu pricinu preco mu klesla uspesnost s kampane. Nic  viac. Dala mi 3 dni to akoze spracovat. Som sa jej spytal ze ako to mam vediet na zaklade cisel. Ja netusim kto e klient a ci nepredava bazeny a akurat je zima, proste nechapem co odomna chce resp. potrebujem ovela viac dat ). Uz mi iba odpisala ze do ich timu nezapadnem lebo to ma trivialne riesenie a nie som pre nich vhodny kandidat na pozicu programatora. Do dnes neviem co vlastne chcela. A to je v Bratislave relativne velka firma :D

Re:Pohovory po letech freelance
« Odpověď #26 kdy: 17. 01. 2021, 11:47:57 »
Denně mi chodí průměně 2 nabídky práce na linkedinu - většinou od agentur... má nějakou výhodu nebo smysl jít přes ně, nebo je lepší odpovídat přímo firmě na nějakých pracovních portálech?

Výhoda může být, že se dostaneš k nabídkám práce, které bys jinak najít nemusel. Obecně imho má smysl jít přes ně, pokud ti nabídnou dost, ale záleží to agenturu od agentury. Některé fakt fungují a jsou schopny tě odstínit od spousty bullshitu (mám zkušenost třeba s CoolPeople), jiné (třeba m<modrá barva>) z mé osobní zkušenosti nedělají vůbec nic navíc, než jen proxy, která saje peníze, a ještě mají špatné informace a jednání s nimi je utrpení.

Má smysl psát do firem, které zrovna nikoho nehledají, ale líbilo by se mi v nich pracovat?

Určitě. Sám jsem takhle psal na pár pozic, zatím to nikdy nedopadlo, protože většinou hledali něco jiného, než co jsem aktuálně nabízel, ale je dobré že tam už mají můj životopis a pak se třeba ozvou zpětně.


Re:Pohovory po letech freelance
« Odpověď #27 kdy: 17. 01. 2021, 12:42:50 »
[Kontext; dělám python backendáře na freelance poslední roky]

Osobně mám divnou zkušenost se Seznamem, kde když jsem v 2018.7 hledal práci, tak mě uhánělo hrozně jejich personální oddělení. Volali mi několikrát, tak jsem jim pak na to kývnul a ještě se dopředu bavil o představách o platu. Slečna mě ujišťovala, že to určitě nebude problém, chtěla vědět kolik let mám praxe, jestli jsem pod sebou měl někdy lidi a tak podobně, nějak mi to vypočítávala a obecně jsme se dostali k přijatelné nabídce.

Vydal jsem se tedy na Anděl, do jejich sídla. Vstup je pěkný, očividně všechno dělané na míru, nepůsobilo to zrovna levně. Pohovor s dvěma programátory, byl tam asi nějaký test, už si přesně nepamatuji, jen že jsem prošel, i když jsem měl pár chyb. S programátory jsem se pak asi hodinu bavil o tom co jsem historicky dělal, jaký jsme měli tech stack, co dělají oni a co a jak používají. Přišlo mi to docela zajímavé. Pak přišla na řadu otázka peněz. A týpci na mě vybalili asi polovinu toho, co bylo domluvené s HR.

Prvně jsem si myslel, že se jedná o nějakou vyjednávací taktiku, tak jsem s nimi o tom zkoušel diskutovat, ale ukázalo se, že přes to vlak prostě nejede, že na to mají takový budget a nejde s tím nic dělat. Koukali na mě hrozně překvapeně, když jsem jim řekl částku, za kterou běžně dělám (na IČO jako kontraktor), a bylo vidět, že tohle nemají ani náhodou, protože se zaraženě ptali, kde jsem takové částky vzal a jestli mi to někdo zaplatí. Přišlo mi že pojmy jako tržní hodnota jim v tomhle kontextu vůbec nepřišly na mysl, dokud jsem jim neřekl že mám osm jiných nabídek za tohle, nebo víc.

Nebyla to vysloveně negativní zkušenost, protože potom jsem tam ještě hodinu zůstal a povídal si s nima o tom co dělají a jak to mají technicky řešené, ale celkově nechápu, proč tohle HR seznamu dělá, když očividně musí vědět, že ty peníze mi prostě nedaj. To jako doufají, že si řeknu že mají pěkné kancly, nebo zajímavou práci a spokojím se s půlkou toho co bylo předem domluveno?

Větší bizár bylo Barclays, kde mi volala ženská od nich ať tam jdu. Peníze nejsou vůbec problém (nabídli mi víc než jsem původně chtěl), ale vymámit z nich popis pracovní pozice, to bylo předem nemožné. Pak mi volalo ještě asi pět dalších personálek, kde hovor většinou probíhal stylem "Už vám volali z Barclays? Jo, tak naschle."

První kolo bylo telefonicky, možná byly dokonce dvě kola telefonicky. Pak si mě tam pozvali, na pohovoru bylo asi 12 lidí, prostě plná zasedačka. Pohovor v angličtině, chtěli tam po mě všechno možné, od nějakého testu, po návrh SQL databáze pro menší eshop a popis toho, jakou používám metodiku pro debugování. Celé to trvalo několik hodin. Na konci mi řekli, že jsem teda prošel, a jestli se nechci podívat kde budu pracovat.

Odvedli mě o několik pater víš, konečně s lidmi, kteří pro mě byli relevantní, a z nich jsem se dozvěděl, že se jedná o debugování nějakých python modulů ve windowsovém frontendu jakéhosi trading systému. Jako linuxový python backendář jsem tedy poděkoval, řekl že nemám zájem a tím to skončilo.

« Poslední změna: 17. 01. 2021, 12:48:06 od Bystroushaak »

anonacct

Re:Pohovory po letech freelance
« Odpověď #28 kdy: 17. 01. 2021, 13:33:07 »
Wangarad: Nevztahoval bych si to až tak na sebe. Každý přece musí vědět na čem je - pokud někdo celý den jen lepí cizí kód zkopírovaný z SO, tak buď řeší jen triviality a nebo neumí nic vyřešit sám od sobe - takový člověk ale rozhodně není senior, a pokud se jeho přístup nezmění, tak to je doživotní junior. Senior by měl přece umět napsat kód i offline nebo na whiteboardu u interview. To, že někdo přehlédne závorku nebo středník bych neřešil, ale když někdo neumí napsat for cyklus nebo podmínku, to už je špatné...

Pohovory: Já jsem byl na pár pohovorech za poslední rok a u každého jsem řešil nějaké algoritmické problémy - první brute force řešení, pak se dostat k něčemu optimálnějšímu. U C++ jsem na pohovoru měl i atomics, multithreading, synchronizaci, smart pointers, atd... Nikdy jsem nezažil vyloženě špatné interview, ale to je spíš tím, že jdu na 2 interview ze 100 nabídek - většina nabídek mi stejně nevyhovuje kvůli financím a nebo jsou jen na HPP. Každému, kdo má problém u interview bych doporučil pravidelně třeba hackerrank nebo něco podobného - zjistit na čem jsi a co třeba čekat. Člověk proto musí něco udělat a ne jen o tom mluvit :)

Agentury: Pokud nemáš kontakty tak to je jediná možnost. Spousta firem chce kontraktory jen přes agentury. Mezi agenturama je i velký rozdíl - můžeš narazit na firmu, ve které člověk přes agenturu A má 12k/MD a druhý přes agenturu B má 6k/MD, a pak zaměstnanec co bere 80k/m v hrubém :)

GitHub: Profil na GitHubu mi vždycky pomohl najít si práci. Hodně firem mě kontaktovalo kvůli GH. Interview u takové firmy v podstatě není a jedná se spíš jen o pokec o tom, jak ten projekt vznikl, kolik času na něm strávím, jaké mám další plány, atd... Takové nabídky jsou pak i za slušné peníze. Asi hodně záleží na tom projektu a jestli ho někdo používá.

Med kolem huby: To co popisuje Bystroushaak se mi stalo taky - s recruiterem jsem si domluvil 12k/MD a po úspěšném interview jsem dostal průměrnou nabídku na HPP. Škoda toho času, protože to interview mi zabralo skoro celý den. Poučení: Od té doby se 2x ptám jestli je nabídka opravdu na kontrakt, pokud ne, tak můj zájem končí.

nula

Re:Pohovory po letech freelance
« Odpověď #29 kdy: 18. 01. 2021, 11:23:20 »
Prvně jsem si myslel, že se jedná o nějakou vyjednávací taktiku, tak jsem s nimi o tom zkoušel diskutovat, ale ukázalo se, že přes to vlak prostě nejede, že na to mají takový budget a nejde s tím nic dělat. Koukali na mě hrozně překvapeně, když jsem jim řekl částku, za kterou běžně dělám (na IČO jako kontraktor), a bylo vidět, že tohle nemají ani náhodou, protože se zaraženě ptali, kde jsem takové částky vzal a jestli mi to někdo zaplatí. Přišlo mi že pojmy jako tržní hodnota jim v tomhle kontextu vůbec nepřišly na mysl, dokud jsem jim neřekl že mám osm jiných nabídek za tohle, nebo víc.

Tu absurditu polovicni castky - nebo vubec jine, nez predem domluvene castky absolutne nerozporuju. Nicmene, z druhe strany je lehkomyslne si predstavovat stejnou mzdu jako zamestnanec vs prace na ICO. Jako zamestnanci vam firma plati dovolene, nemocenske, odstupne pri rozvazani pracovniho pomeru. To vsechno musite zapocitat. Mate mesic vyplaty bez prace(dovolena). Zamestnavatel plati 14 dnu nemocenskou(nekteri zamestnavatele maji jako benefit 100% nahradu mzdy a to i po 14 dnech). Pri ukonceni pracovniho pomeru se minimalne v IT firmach vzdy vyplaci nejake "padaky", pokud nejste uplna nula. :)  (OK, to je kontroverzni bod, casteji odchazi zamestnanec sam, za lepsim). Taky mate nejakou jistotu zamestnani. Malokdo jen tak propousti zamestnance. Neni to tak jednoduche. Takze stejna vyplata za ICO vs na vyplatni pasce jako zamestnanec ma vyssi hodnotu pro zamestnance. Nekdy to muze byt dost vyssi.

Jeste jednou: tim nechci schvalovat ci omlouvat zmenu domluvene castky. To je celkem neakceptovatelne (zvlast v takove mire - jako polovina castky).