Stream TV do sítě

Stream TV do sítě
« kdy: 05. 01. 2021, 10:13:20 »
Ahoj vespolek,
chtěl bych doma začít streamovat TV do sítě a potom u každé TV pouze mít krabičku s KODi. Válí se mi tady nevyužité NanoPi M4v2 - poměrně výkonná destička s PCIe x2 vyvedeným na pinheader. Chtěl bych jí využít jako stream server, v PC mám pcie tuner od TBS (teď přesně nevím jaký). Moje prasácká představa: kdybych dokoupil tohle a tohle, abych z toho dostal pcie port a do něj bych dal tu PCie kartu z PC. Mohlo by to fungovat?

Bohužel jsem žádný rozumný USB DBV-S2 tuner nenašel, proto vymýšlím takovéto kotrmelce...

Díky,
T.


RDa

  • *****
  • 2 478
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stream TV do sítě
« Odpověď #1 kdy: 05. 01. 2021, 13:01:20 »
A jaky bude use case? Protoze pokud tam bude jen 1 tuner, tak si lidi pusti nanejvis programy z jednoho muxu.

Re:Stream TV do sítě
« Odpověď #2 kdy: 05. 01. 2021, 13:15:29 »
Mám čtyřtunerovou kartu, takže na 3TV snad OK ;)

Re:Stream TV do sítě
« Odpověď #3 kdy: 06. 01. 2021, 17:53:19 »
RPi s usb tunerem od TBS funguje. U DVB-S bude problem s napajenim a uzemnenim. Mohlo by to fungovat, zajima mne vysledek. Dekuji  ;)

alfi

  • ****
  • 325
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stream TV do sítě
« Odpověď #4 kdy: 06. 01. 2021, 22:35:15 »
To dvb-s je dost podstatný detail na závěr. Co nějaké dekódovací karty, nebude žádná? Než něco bastlit s nejistým výsledkem (co ovladače na tu karty - budou?), šel bych do hotového řešení v podobě Enigmy - dualtuner je asi pohoda, jen víc tunerů se už trochu prodraží, ale jde i to :-) Kolik na tom bude televizí?
Jinak stream server moc výkonu nepotřebuje, pokud netranskóduje. 2-3 HD streamy utáhne i Pi Zero přes USB síťovku :-)


Re:Stream TV do sítě
« Odpověď #5 kdy: 07. 01. 2021, 07:28:59 »
Mám kartu od TBS. Nejsem si 100% jistý, ale měla by to být tato:
https://tbs-technology.de/produkte/dvb/6905-quad-tuner/?lang=en
Drivery pro Linux mají - jsou opensource, tak by pro ARM snad měly jít zprovoznit?! Tahle karta by měla mít výhodu v tom, že má prý umět i 4K, 8K atd (aspoň to tvrdí výrobce), kdežto ty do USB píšou max 1080p.
Teď mi jde primárně o to, jestli ten můj výmysl redukce z redukce do redukce bude z technického hlediska funční - jestli napájení bude tam kde má být, data budou tam kde mají být atd. Abych to nesložil, nezapl a neodpálil kartu za spoustu peněz (nová před lety stála skoro 10k Kč). Redukce budu objednávat za 3týdny, teď prý nejsou skladem.

Re:Stream TV do sítě
« Odpověď #6 kdy: 07. 01. 2021, 10:11:55 »
Jedna se o kvalitni drahou profi dvb kartu, ja bych do toho nesel. Funkcni to nejspis bude, ale casem (pri bource) se to potka na nejslabsi casti - tunneru dvb karty.

alfi

  • ****
  • 325
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stream TV do sítě
« Odpověď #7 kdy: 07. 01. 2021, 10:58:11 »
Mám kartu od TBS. Nejsem si 100% jistý, ale měla by to být tato:
https://tbs-technology.de/produkte/dvb/6905-quad-tuner/?lang=en
Drivery pro Linux mají - jsou opensource, tak by pro ARM snad měly jít zprovoznit?!
Drivery na sat kartu snad pojedou (mj. záleží, jakou mají podporu - jestli je to starší kus a jestli pojede i v nejnovějších kernelech. Vlastně i ten arm může být komplikace = spousta hodin strávených kompilováním různých verzí s nejistým výsledkem). Hlavně ale myšleno pro ty redukce - tam píšou taky něco o driverech, čínská podpora mizerná - v nějaké konkrétní verzi kernelu to asi pojede, ale kdoví, jestli bude použitelná teď a kdoví, jak za 3-4 roky. Odpálení karty bych se až tak nebál, ale pro jistotu jde vždycky napřed zkusit tam zprovoznit něco jiného - levnějšího :)

Jinak dneska kdejaký box za 2000-3000 Kč má dualtuner v 4k.. za pár let půjde koupit za stejné peníze i 8k = do toho vůbec nemá smysl investovat :-) IMHO to teda může spolknout hromadu času s nejistým výsledkem. Co to dekódování? Dneska už toho volně na satelitech moc není - max. němci. A velká část volných programů jde najít i na internetu (nebo v nějakém Kodi pluginu) bez blbnutí s parabolou :-)

Re:Stream TV do sítě
« Odpověď #8 kdy: 07. 01. 2021, 23:04:50 »
Pokud máte PCI-E kartu tak zkuste tohle:
https://rpishop.cz/io-desky/3096-raspberry-pi-cm4-io-board.html
Je nutno ale dokoupit ještě: https://rpishop.cz/moduly/3086-626-raspberry-pi-compute-module-4.html

Je to klasické Raspberry 4, akorád místo USB 3 řadiče to má vyvedenou standardní PCIe Gen 2 x1

Re:Stream TV do sítě
« Odpověď #9 kdy: 10. 01. 2021, 13:53:41 »
Díky za info. Chtěl jsem to zkusit hlavně z toho důvodu, že kartu i NanoPi už mám a za redukci bych dal jenom pár stokorun. Pokud bych měl kupovat celé nové rPi s nejistým výsledkem (kompilace driverů pro ARM), tak to se na to radši vykašlu. Tolik peněz do nejistého výsledku investovat nechci. ;)

Ale možná tu redukci zkusím objednat a potom do ní ze zvědavosti zkusím vrazit nějakou starší kartu - jestli to bude funkční nebo ne.

Re:Stream TV do sítě
« Odpověď #10 kdy: 28. 03. 2021, 20:53:06 »
Opět ahoj vespolek.
Pokud to někoho náhodou zajímá, tak mi to nedalo a přeci jenom jsem to zkusil. Redukce na redukci na redukci vypadá sice úchylně, ale funguje, karta je pomocí příkazu "lspci -v" viditelná:
01:00.0 Multimedia controller: TBS Technologies DVB-S2 4 Tuner PCIe Card
        Subsystem: TBS Technologies (wrong ID) DVB Tuner PCIe Card (TBS6205 DVB-                                   T2/T/C Quad TV Tuner PCIe Card)
        Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 94
        Memory at fa000000 (32-bit, non-prefetchable) [size=256K]
        Capabilities: [50] Power Management version 3
        Capabilities: [70] MSI: Enable+ Count=1/1 Maskable- 64bit+
        Capabilities: [90] Express Endpoint, MSI 00
        Capabilities: [100] Device Serial Number 00-00-00-00-00-00-00-00


Nahrál jsem tam Arbian Buster; kernel 5.10... bohužel, jak se dalo očekávat, tak drivery nic :(
Výrobce sice na webu má sadu driverů pro Linux, ale ty jsou pouze pro x86, kdežto já válčím na ARMu. Tuto informaci jsem se dozvěděl až po dvou dnech marných pokusů je tam nacpat :)
Zkoušel jsem i komunikovat s výrobcem, ale mám pocit, že Číňani mají problém s pochopením psaného textu - sice se snaží, ale odpovídají na něco úplně jiného než na co se člověk ptá.
Takže jsem se vrhl do kompilace vlastní verze open-source driverů z jejich Gitu - co že celkem oříšek, když člověk o Linuxu ví jenom to, že má ve znaku tučňáka ;D ale když už jsem byl v tom, tak jsem to nechtěl tak snadno vzdát. Takže jsem šel metodou pokus-omyl; po každém nepovedeném pokusu následoval formát karty a nový začátek s čistým Armbianem. Naštěstí tam mají i jednoduchou Wiki, která mi hodně pomohla, ještě víc mi pomohly reporty v issues, kde to asi dva lidi přede mnou zkoušeli taky. Nakonec jsem po celém víkendu uspěl a vyrobil jsem si vlastní ovladač a světe div se - ono to žije! Popravdě - měl jsem z toho radost jako malé dítě!

Ovladač se úspěšně zavedl:
01:00.0 Multimedia controller: TBS Technologies DVB-S2 4 Tuner PCIe Card
        Subsystem: TBS Technologies (wrong ID) DVB Tuner PCIe Card (TBS6205 DVB-                                   T2/T/C Quad TV Tuner PCIe Card)
        Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 94
        Memory at fa000000 (32-bit, non-prefetchable) [size=256K]
        Capabilities: [50] Power Management version 3
        Capabilities: [70] MSI: Enable+ Count=1/1 Maskable- 64bit+
        Capabilities: [90] Express Endpoint, MSI 00
        Capabilities: [100] Device Serial Number 00-00-00-00-00-00-00-00
        Kernel driver in use: TBSECP3 driver
        Kernel modules: tbsecp3


Ve VLC karta funguje perfektně - jenom vytěžuje CPU na 85%, protože tam není podpora pro HW dekódování videa.
Teď tam zkouším rozchodit TV Headend, ten kartu sice vidí, ale nic nenaladí  :(

PS: zatím zkouším DVB-T kartu - DVB-S přijde na řadu potom...

Re:Stream TV do sítě
« Odpověď #11 kdy: 30. 03. 2021, 19:47:33 »
Hloupý dotaz:
jde tento mnou zkompilovaný ovladač nějakým způsobem zálohovat (třeba zkopírovat si jeho soubor/y) a v případě čisté "instalace" jej opět nahrát zpět? Nebo jej budu muset kompilovat znovu?

_Jenda

  • *****
  • 1 554
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Stream TV do sítě
« Odpověď #12 kdy: 30. 03. 2021, 19:55:04 »
Hloupý dotaz:
jde tento mnou zkompilovaný ovladač nějakým způsobem zálohovat (třeba zkopírovat si jeho soubor/y) a v případě čisté "instalace" jej opět nahrát zpět? Nebo jej budu muset kompilovat znovu?
Nejlepší je zkopírovat celé /, a pokud je potřeba (odejde karta, omylem si něco smažeš…) to jednoduše zkopírovat celé zpět a jede se.

Jaké konkrétní soubory nainstaloval ovladač zjistíš z výstupu příkazu make install, pokud vypisuje. Taky je dobré naučit se používat checkinstall (typicky stačí místo "make install" napsat "checkinstall"), který z toho vyrobí balíček, takže pak třeba dpkg -L balíček a víš.

Re:Stream TV do sítě
« Odpověď #13 kdy: 31. 03. 2021, 10:20:38 »
V ArchLinuxu (AUR) jsou scripty na udelani balicku z GITu i na jeho instalaci, ja se vydal touto cestou ...

Re:Stream TV do sítě
« Odpověď #14 kdy: 04. 04. 2021, 21:54:18 »

Teď tam zkouším rozchodit TV Headend, ten kartu sice vidí, ale nic nenaladí  :(

PS: zatím zkouším DVB-T kartu - DVB-S přijde na řadu potom...
Pisese, ze skusas DVB-T, ale kartu mas DVB-S2 aj podla lspci je to DVB-S2 (alebo mas este inu DVB-T kartu?).
Transpondery/multiplexy si si do tvheandu zadaval cez webgui rucne, alebo mas nejake pozostatky z wscanu, alebo nejakeho ineho toolscanu ?
Inak karta je to naozaj slusna, ale aj draha na sledovanie kodovanych kanalov sa budes musiet pohrat v tvheadend s oscamom, alebo newcamd klientom, ci uz sa budes napajat na vlastny cardserver, alebo na nejaky vychony blok  :)
Ale ako tu uz spominali predomnou, tak ani nejaky E2 box multituner by nebolo zle riesenie. E2 dokaze pekne streamovat aj do LAN a do KODI je na to plugin.
Ja mam E2 OpenPLi s DVB-S2  FBC dualtunerom a malo by to zvladat 8 TP sucasne.
Ide to celkom slusne, ale problem je ak sa prepinaju kanaly (na dalsich klientoch to pri prepnuti zakostickuje (ale ak sa sleduje a neprepina sa, tak to je stabilne)).