Mikrotik DHCP server - problém s klientem (dynamic vs static)

Zdravím přítomné, trápí mě doma v labu nový problém. Na MT mi jede dhcp server a k němu se připojují klienti. Jednoduchá LAN, jeden bridge, jeden pool, klienti Win, Linux.
Klienty mám v DHCP-->Leases pěkně načtené a většinu jsem si pro přehlednost zafixoval (Make Static). Všechno fungovalo a až asi před dvěma týdny mi některé Win stanice ztratily konektivitu. V Leases jsem je viděl připojené (bound), ale jejich OS hlásil problém s DNS a že není připojený k internetu, dokonce nešel ping na bránu.
1. Začal jsem u MT (RB3011UiAS), aktualizace, změna DNS atd. Bez úspěchu.
2. Na postižených stanicích jsem změnil přidělování IP z dhcp na statické. To fungovalo jen nějakou dobu. Vráceno zpět na dhcp.
3. Zapátral jsem na webu a zkoušel různé čachry machry s win aktualizacemi a nastaveními. Bez úspěchu.
4. Nakonec jsem v MT (Leases) deaktivoval postiženou stanici a světe div se, stanice se najednou připojila.

Jakmile však chci přidělenou adresu fixovat (Make Static), tak se mi stanice ne hned, ale po nějaké době zase šprajcne, win hlásí nedostupnost internetu a na MT mi ze stanice nejde ani ping. Přitom se vše tváří, že je v pořádku - přidělená IP, brána, dns servery stanice obdrží správné z MT.
Oba řádky v Leases, tedy ten deaktivovaný dynamický a potom statický, jsou totožné. Sedi MAC address, Client ID, prostě vše.
Setkal se s tím už někdo? Podle způsobu "nápravy" se mi jeví, že problém nebude až tak ve stanici, ale v MT.
Díky za případé nasměrování.


Re:Mikrotik DHCP server - problém s klientem (dynamic vs static)
« Odpověď #1 kdy: 13. 12. 2020, 13:15:08 »
Casova prodleva by mohl znamenat problem behem expirace, tedy napriklad problem s propagaci broadcastu od klienta etc. Mohl by jsi to experimentalne otestovat nastavenim velice nizkeho lease-time na ten staticky zaznam a odchycenim cele komunikace.

Re:Mikrotik DHCP server - problém s klientem (dynamic vs static)
« Odpověď #2 kdy: 13. 12. 2020, 17:19:28 »
Lease Time mám 10 minut. Zkusím to tedy zkrátit a uvidím.
Zajímavé je i to, že to nedělají všechny Win stanice, jenom dvě...