Typ instalace Manjaro KDE

Typ instalace Manjaro KDE
« kdy: 12. 12. 2020, 20:19:51 »
Dobrý den,
zajímalo by mě, jestli je lepší, si v Manjaro (a ostatních Linuxových distribucí) vytvořit oddíly sám tedy / pro systém, /home pro data, swap jako rozšíření RAM a popř. UEFI, nebo to nechat na instalátoru? Jaká je volba lepší do budoucna? Předem děkuji za odpovědi.


Re:Typ instalace Manjaro KDE
« Odpověď #1 kdy: 12. 12. 2020, 20:47:06 »
Dobrý večer,
určitě je lepší si to vytvořit sám. Sám si dělám oddíly pro /home , /mnt/data, případně pro /opt.
Oddíl pro /home : snadnější případná přeinstalace systému - zachováte uživatelská nastavení aplikací ----nutno dobře odhadnout velikost (cca 120GB u mě, z výchozího nastavení se tam totiž instalují aplikace z wine, play on linux atd...)
/mnt/data : druhá část disku pro uživatelská data : mp3, filmy, věci do školy, fotky atd...
/opt : zde standardně instaluji aplikace, které nejsou v repozitářích a zachovávám si k nim zdrojové kódy ze kterých je kompiluji (program Fritzing, Draftsight atd...) ---velikost dle uživatele , sám tak potřebuji 10gb

Re:Typ instalace Manjaro KDE
« Odpověď #2 kdy: 12. 12. 2020, 21:58:16 »
Já zase:
100-250 MiB /boot/efi
a zbytek na kořen /

Když jde o /home, raději zálohovat.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Typ instalace Manjaro KDE
« Odpověď #3 kdy: 13. 12. 2020, 00:28:38 »
Tabulka disk - GPT
1 - 1MB "BIOS Grub Partition" Flags: bios_grub # pro pripad startu v NonUEFI rezimu
2 - 1GB "EFI System" Flags: boot, esp # 1GB protoze pouzivam misto Grubu zavadec Sicherboot
3 - zbytek "LUKS" # nad nim pak LVM s LV: rootfs, boot, home, data, var, swap...

EDIT: toto ^^^ neni samozrejme nic universalniho, jen sem take nadhodil jak to rucne rozdeluju pro sebe ;-)
« Poslední změna: 13. 12. 2020, 00:31:50 od k3dAR »

Re:Typ instalace Manjaro KDE
« Odpověď #4 kdy: 13. 12. 2020, 09:10:06 »
Jen co jsem se díval, tak Manjaro má dost rozumné výchozí nastavení, takže bych se nebál ho použít.