Domácí meteostanice

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #15 kdy: 11. 07. 2019, 07:49:28 »
Neměl jsi to čidlo na sluníčku? Některá čidla nemají rády UV záření a sluníčko vůbec, možná by pomohlo odstínění Al trubičkou.
Je na severní straně domu (tj. téměř celej den ve stínu - a ano, měřilo to naprd i na slunci, i ve stínu :) ). Ono je to fuk, teplotu si odměřím Dallasem, ale ta vlhkost mi radost nedělá. Mám doma ještě BME180, tak to zkusím, než objednám něco jinýho.


mhepp

  • ***
  • 121
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #16 kdy: 11. 07. 2019, 11:37:11 »
BME280 nemohu doporučit, také mi odešlo, na vlhkost je to pouze orientační a jedině ten tlak to zvládalo. Ale odešlo.

Osvědčilo se mi čidla rozdělit -- teplotu (ds18b20),  vlhkost (si7120 -- dost mizerné, horší než bme280, SHT31 ho nahradí), tlak (bmp280) a světlo (bh1750, nic moc při nízkém osvětlení) samostatně. Vítr neměřím, to plánuji, ale mám srážkoměr -- ten z té sady na hadex.cz. Ten jsem si vytunil -- zdvojnásobil jsem plochu, takže i přesnost a o přidal i pcf8583 jako čítač impulsů, takže si jednou za minutu odečtu pulsy a nemusím řešit obsluhu přerušení (jen ten magnetický spínač brutálně kmitá a pcf nezvládá kapacitu na vstupu, takže ještě i shmitův klopný obvod jako debouncer).

Sbírat to přes arduino ti nedoporučuji, pokud bys chtěl nějak hezky prezentovat naměřené hodnoty, tak Ti bude chybět výkon. K tomu je lepší použít ESP32/8266. Aktuálně mám esp32 a SPI 2.8" display. Esp slouží pouze jako zobrazovadlo hodnot, ale plánuji, že bude i měřit, neboť i2c v routeru se mi celkem často zablokuje.

Sám sbírám data přes router/raspberrypi (čidla jsou na i2c routeru, dříve na rpi), ukládám do InfluxDB a zobrazuji přes Grafanu. Mám díky tomu i historii a mohu porovnávat data s minulostí. Například díky tomu vím, že letos už u nás napršelo víc, než za loňské léto + podzim.

K ovlivnění hodnot dojde určitě. Půl dne mám čidla na přímém slunci a je to špatné.

Domácí meteostanice - HW
« Odpověď #17 kdy: 11. 07. 2019, 12:40:14 »

JBB

Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #18 kdy: 12. 07. 2019, 12:11:25 »
Tak v první řadě si musíš upřesnit, co chceš a co zvládneš: a) ubastlit si všechno sám, třeba pomocí 3d tisku, b) koupit mechanické díly a elektroniku a nějak to poskládat nebo c) koupit hotovou věc.
Já pomalu pracuji na a.

Zatím mám BMP280, BH1750, SHT21 (plánuji vyměnit za HDC1080), v krabičce ve stínu na severní zdi. Vše z aliexpresu. Je třeba si ale důkladně přečíst datasheet: např. SHT21 nesnáší dlouhodobé vystavení UV (i rozptýlenému/odraženému!) a způsobí to postupné ujíždění hodnot. Už jsem ho jednou měnil cca po 2 letech, teď ho mám ve tmě a rozdíl oproti BMP280 do 0.5°C.
Mám už vytisknutý radiační kryt, ale ještě jsem ho nenamontoval, protože si musím udělat nějaký držák z trubky a nechat ji pozinkoval. Tím bych to oddálil ode zdi. Arduino dělá převodník I2C/RS485, ta vede do serveru na kterém se zatím sypou data do denních csv souborů a vytváří se jednoduchá HTML s grafem za 72 hodin. Ale uvažuji o http://weewx.com/.

Plánuji tisk anemometru a směru, ale možná za ty ceny to koupím. Jen se mi nelíbí, že všechny anemometry na trhu mají jazýčkový kontak s životností tak 10^6, což není mnoho, takže určitě použiju hall senzor.

No ale srážkoměr si určitě vyrobím, protože se mi nezdá ten prodávaný relativně úzký obdélník, myslím si, že z různých směrů deště měří jinak. Proto určitě kruhový, a větší.

misacek69

Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #19 kdy: 12. 07. 2019, 13:24:08 »
Tak zrovna HDC1080 bych po vlastních zkušenostech nedoporučoval. Vlhkost měří celkem dobře, ale teplota je mimo, proti DS18B20 tak o 1 až 1,5 stupně.

SHT21 mám koupeno, ale zatím jsem se nedostal k testování.


Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #20 kdy: 12. 07. 2019, 13:55:27 »

JBB

Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #21 kdy: 12. 07. 2019, 15:52:09 »
Tak zrovna HDC1080 bych po vlastních zkušenostech nedoporučoval. Vlhkost měří celkem dobře, ale teplota je mimo, proti DS18B20 tak o 1 až 1,5 stupně.

SHT21 mám koupeno, ale zatím jsem se nedostal k testování.
A není to tím UV...

Tady máš inspiraci a desku https://chiptron.cz/articles.php?article_id=223
Ta vypadá dobře, jen bych udelal napájení až na 30V (mám rozvod 24V) a chránil všechny signály co jdou ven z desky podobně jako uart těmi 100R odpory.

misacek69

Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #22 kdy: 12. 07. 2019, 16:01:59 »
Tak zrovna HDC1080 bych po vlastních zkušenostech nedoporučoval. Vlhkost měří celkem dobře, ale teplota je mimo, proti DS18B20 tak o 1 až 1,5 stupně.

SHT21 mám koupeno, ale zatím jsem se nedostal k testování.
A není to tím UV...
Předpokládám že není, mám tyhle senzory zatím pouze v místnosti.

Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #23 kdy: 28. 11. 2020, 16:05:59 »
Mám roky domácí meteostanici postavenou na WH1080 + rpi3 + weewx a meteotemplate. Za ty roky asi 5 let celkem to prošlo jakýmsi vývojem. Občas se kouslo weewx a nedávalo to data. Takže teď tam nemám data stará, to jen v meteotemplate. Meteotemplate ale opustím, víc se mi líbí výstupy z weewx. Doplním ho ale o další data. Z číny mi jde senzor bme2800 a PMS5003, dále kombinovaný senzor pro UV záření ML8511 a dále multi senzor CCS811+BMP280+HDC1080+SI7021 a mám i pH sondu a DS18b20 v 3 a 5ti metrovém provedení. Takže druhé RPi3 půjde na balkon a doplním to ještě o senzory světla jako je TCS34725.
http://meteo.kvetinkova345.info/
http://template.kvetinkova345.info/indexDesktop.php

Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #24 kdy: 29. 11. 2020, 07:18:16 »
Ahojte,
ja som mal kedysi hotove riesenie a spravil si z toho skladacku

meteostanica
https://www.meteoshop.cz/poloprofesionalni-meteorologicka-stanice-ventus-928-ultimate-p-401.html

rpi1(uplne prvy release)+raspbian

wview (wview mal kedysi svoju vlastnu stranku)
https://sourceforge.net/projects/wview/

Uz to nemam odhadom 5 rokov, predpokladam, ze odisiel nejaky komunikacny modul. Vonkajsie cidlo pre meranie teploty a vlhkosti funguje doteraz, ale meteostanica tu info nedostavala, rovnako z modulu na streche. Jedine zobrazovanie zrazok fungovalo. Zaroven mi skapalo aj rpi.

Zo zaciatku som bojoval s tym, ze odchadzal filesystem. Namountoval som si cez nfs adresar z NASu, riesenie zostalo potom stabilne (rozumej viac ako rok bez problemu). Neviem porovnat wview a weewx (pacili sa mi tie grafy so smerom vetru aj moznost posielat data na wunderground, ...) ... google ponuka nejake nahlady (http://www.vk3bq.com/2014/07/25/raspberrypi-wview-weather-station/)

Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #25 kdy: 06. 12. 2020, 13:07:27 »
Jak zde někdo psal, na hadex.cz seženeš srážkoměr i měřič větru. Já tam taky kupoval a se svou meteostanicí jsem od loňska plně spokojen. Rychlost a směr větru a srážkoměr mám na střeše, kde data sbírá arduino nano. Data bezdrátově posílá přes HC12 do centrálního ESP32. Druhý bezdrátový modul měří teplotu a vlhkost s dost přesným senzorem SHT35, data opět sbírá arduino nano a posílá přes HC12 do ESP32. Modul je umístěn na studni a abych tam nemusel tahat napájení, mám tam solární panel s nabíjecím modulem, který nabíjí baterii 18650.
ESP mám na wifi a veškerá naměřená data si posílám do telefonu přes aplikaci Blynk.

K těm čidlům teploty a vlhkosti:
zkoušel sem různé, DHTxx jsou dostačující v určitém rozmezí teplot, pak nesmyslne kecaj a doba vycitani je šílená. Další čidlo bylo HTU21D, to fungovalo skvěle, dokud teploty neklesly pod 3°C, kdy vlhkost byla pořád 100% a mlha nebyla - nevím, jestli nebyl problém někde v knihovně nebo vadný senzor, neměl sem zrovna čas to zjišťovat. Nakonec mám SHT35 od silicon Labs a jsem s ním velmi spokojen. Je sice dražší, ale nakonec na Alli sem ho sehnal za cca 150Kč.
« Poslední změna: 06. 12. 2020, 13:16:51 od OnWeather »

Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #26 kdy: 13. 12. 2020, 15:28:11 »
Netušíte, jestli tyhle čidla + tenhle vysílač bude fungovat s USB donglem (s RTL2832U), který umí RTL-SDR? Chtěl bych to všechno připojit k RPi2, ke kterému existuje obraz tohodle softwaru Cumulus MX, který vypadá nějak takhle.
Taky bych doma vyhrabal různé čidla (DS18B20, DHT11, DHT22, BMP180, BME280), ale to nevím, jestli by jednoduše šly k tomu Cumulusu přidat, protože podporují spíš kompletní řešení.