Nabíječka do mobilu nedá nad 5V při použití USB-C na obou stranách s redukcí

Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Řeším problém, proč nabíječka nepustí do mobilu víc jak 5V při použití redukce A->C. Napětí zůstane na 5V. Problém je komplikovaný, protože záleží na konstalaci nabíječka, kabel, zařízení, to popíšu. A jak to tak bývá, při pokusu určit problémový článek řetězu se nepodařilo najít, která část nefunguje.(Jinak bych se neptal, při výměně nějakého článku v řetězu problém zmizí)


Zařízení: Mobil ZTE s konektorem USB-C (údajně jen 2.0), zvládá se nabíjet až 15W (napětí 9V-1.5A, 6.6V-2A, 5V,1.8A hned po zapojení). Tady problém není

Nabíječka: Huawei rychlá USB-A , maximální proud 2A, napětí, 5V nebo 9V.

A do třetice, místo problému: kabel. První konec kabelu je vždy USB-C.
  • USB 2.0-C kabel : napájení se ustálí na 9V,1.43A
  • USB 2.0-C kabel  další: napájení se ustálí na 9V,1.43A
  • USB C-C kabel gen2 s využitím redukce C-A :  Problém: pouze 5V, , proud 1.43A,zkoušeny obě orientace
  • Thunderbolt kabel +redukce C-A :  Problém: pouze 5V, , proud 1.43A, zkoušeny obě orientace
[/i]
  • USB 3-C kabel gen2 : napájení se ustálí na 9V,1.43A --- toto je zajímavé, jde to



Možná by neměl ujít pozornosti ta redukce, jde o C-female - A -male s podporou gen.2...

Jenže: když tu redukci využiji v jiném zapojení (vlastně i se stejnou nabíječkou), tak není problém z toho dostat 9V,2A nebo 5V 2.3A.


Shrnutí dotazu:

Rád bych věděl, proč tedy u tohoto zapojení nefunguje nabíjení vyšším napětí než 5V  v konfiguraci mobil ZTE,  Nabíječka Huawei a redukce A-C  a kabel USB-C-C nebo kabel Thunderbolt 3. Ačkoliv mobil se dokáže nabíjet vyšším napětí a vyšším výkonem ; problém ani není v té redukci a těch kabelech, protože třeba jiné zařízení jsou schopné nabíjet 9V/2A...

Čili mi z toho vychází že problém by mohl být v té redukci Jaký tedy, že znemožní nastavení vyššího napětí ? Na druhou stranu jinde ta redukce problém nedělá.


(- Bohužel nemám možnost otestovat oboustranný USB-C 2.0 kabel...)



Nesouvisející:
https://forum.root.cz/index.php?topic=23685.msg338184#msg
« Poslední změna: 27. 12. 2020, 15:41:44 od Hamparle »


.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Mobil si sám vyhodnocuje, jak se bude nabíjet a pokud se mu něco nepozdává, tak to shodí na defaultních 5V. Naprosto běžně se stává, že s nějakým kabelem to funguje, s jiným ne a pokud jde o redukce, tak s těmi je problém takřka vždy.

Rád bych věděl, proč tedy u tohoto zapojení nefunguje nabíjení vyšším napětí než 5V  v konfiguraci mobil ZTE,  Nabíječka Huawei a redukce A-C  a kabel USB-C-C nebo kabel Thunderbolt 3. Ačkoliv mobil se dokáže nabíjet vyšším napětí a vyšším výkonem ; problém ani není v té redukci a těch kabelech, protože třeba jiné zařízení jsou schopné nabíjet 9V/2A...

Čili mi z toho vychází že problém by mohl být v té redukci Jaký tedy, že znemožní nastavení vyššího napětí ? Na druhou stranu jinde ta redukce problém nedělá.
Tipuji, že za to bude moci špatná velikost rezistorů Rp uvnitř redukce.

Pokud má na sobě nabíječka konektor typu A, znamená to, že používá nějaký proprietární nabíjecí protokol používající D+ a D-. Mobil ho nejspíš podporuje, proto funguje s kabely A-C, zároveň ale nejspíš podporuje i nativní napájení pomocí USB Type-C 1,5 A nebo 3 A a možná také USB Power Delivery. Je možné, že redukce nesprávnou hodnotou rezistorů Rp nastavuje proud právě třeba na 1,5 A a je možné, že mobil v takovém případě vypne podporu proprietárního nabíjecího protokolu.

Další možností je, že redukce je nějak spatlaná a neprochází přes ní správně dráty D+ a D- ve všech kombinacích orientací konektorů. Nejsem si jist, jestli stačí otáčet jen konektor na jednom konci kabelu, možná je potřeba vyzkoušet všechny čtyři kombinace. Kabel pro TB3 taky teoreticky nemusí vůbec obsahovat dráty D+ a D-, ale řekl bych, že tam nejspíš budou.

Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
No začetl jsem se do těchto článků
https://www.st.com/resource/en/technical_article/dm00496853-overview-of-usb-type-c-and-power-delivery-technologies-stmicroelectronics.pdf
https://www.androidauthority.com/usb-type-c-and-3-1-explained-656552/
https://community.cypress.com/docs/DOC-10779

a docela mi z toho jde hlava kolem, hlavně jaký standard má přednost před kterým, jakém musí být rezistory. Hlavně je i celkem k podivu, jak to celém může fungovat při takovém množství kombinací (redukce, využití Datových pinů, podpora BC,PD)


Zřejmě myslíš rezistor  mezi V_Conn a CC na  c straně. To nemám možnost změřit.  Ona je tam možnost  i hodnota R_a (1000 Ohm / 20%)


Měřil odpor mezi D+ a D- u všech kabelu a redukcí, vycházelo mi vždy nekonečno.

(TB3 má D+ a D- , USB2.0 s ním funguje, ale je to trochu hýření používat kabel za 3900Kč na přenos rychlostí asi 20 le starým)

Mám pocit, že by problém mohl být směrovat s tím, že telefon čeká komunikaci na CC pinech na kabelech které je mají (což si myslím že 2.0 - C nemají), ale na druhém konci lze se domluvit jen přes D+,D-.

Každopádně: jaký je rozdíl mezi USB-3.0-C kabelem (se kterým jde 9V) a USB-C kabelem s redukcí...? napadá mě jedině ten odpor (případně  divné zakončení po použití redukce), ale nemám možnost jak změřit.

Například při nabíjení z powerbanky se nabíjí podivným napětí 6.6V (1.4A). "Divným proto", že nikdy dřív jsem toto napětí u USB neviděl a že by mi dávalo smysl, aby to běželo přes 9V ....

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Ja ani nevim co cekas. Mas cinskej telefon, cinskou nabijecku, cinskej kabel. Poptej se tedy na ambasade, aby ti to vysvetlili, jak je mozny ze to spolu nechodi. Ale u nich evidentne nechodi ani lidske standardy, ne to jeste dodrzovat neco technickeho.

Kdybych to vzal dle pravidel nejvetsiho spolecneho jmenovatele, tak C-A redukce je USB 2.0, a usb 2.0 znamena 480mbit a 5V/100mA, s konfiguraci pak 500mA a nazdar.

Ze to leze proudem nad tohle - je bud z duvodu neexistence ochran na strane nabijecky (ty jsou typicky na 2A a domlouvani se je jaksi netrapi), nebo to muze znacit to, ze se to domluvilo na nejakem rozsirenem charging rezimu kde ten proud ma telefon od  nabijecky domluven nad ty 500mA.

Osobne bych nechtel, aby cokoliv do klasickeho USB (ne type C) poustelo napeti vyssi nez 5V. Kdo chce vic, at pouziva C+C a nevymysli pitome kombinace.


a docela mi z toho jde hlava kolem, hlavně jaký standard má přednost před kterým, jakém musí být rezistory. Hlavně je i celkem k podivu, jak to celém může fungovat při takovém množství kombinací (redukce, využití Datových pinů, podpora BC,PD)
Právě, že to moc interoperabilně nefunguje. Jediné interoerabilní řešení je nativní TypeC napájení 5V/1,5A a 5V/3A a USB Power Delivery, jenže tyhle všechny standardy vyžadují kabely s konektory typu C na obou stranách a to (prozatím) nemají spotřebitelé rádi - stačí otevřít libovolný e-shop, zadat do vyhledávače "USB Type C kabel" a objeví se miliony kabelů s konektory typu A na jedné straně.

Zřejmě myslíš rezistor  mezi V_Conn a CC na  c straně. To nemám možnost změřit.  Ona je tam možnost  i hodnota R_a (1000 Ohm / 20%)
Vconn na straně A není, tam je Vbus. Musí tam být dva pull-up rezistory Rp z Vbus na kontakty CC1 a CC2 v Type C zásuvce. Tím se zařízení na druhé straně kabelu dozví, že je připojeno k Downstream Facing Portu a jak je orientován konektor v zásuvce. Hodnota Rp určuje jeden ze tří napájecích režimů (USB default, 1,5A nebo 3A - pro všechny kabely Type A to Type C je předepsána hodnota USB default, neboli 500/900 mA)

Vzhledem k tomu že redukce se zásuvkou typu C je explicitně zakázaná, nebylo by velké překvapení, kdyby její výrobce projevil svou kreativitu a rozhodl se, že radši osadí rezistory Rp s hodnotou pro režim 1,5 A nebo dokonce 3 A.

Mám pocit, že by problém mohl být směrovat s tím, že telefon čeká komunikaci na CC pinech na kabelech které je mají (což si myslím že 2.0 - C nemají), ale na druhém konci lze se domluvit jen přes D+,D-.
Pin CC musí být zapojen na každém konektoru typu C. Je to jediný způsob, jak zařízení detekuje zapojení konektoru, jeho orientaci, a zda je na druhé straně Downstream Facing Port (na drátu je pullup odpor) nebo Upstream Facing Port (na drátu je pulldown odpor).

Každopádně: jaký je rozdíl mezi USB-3.0-C kabelem (se kterým jde 9V) a USB-C kabelem s redukcí...? napadá mě jedině ten odpor (případně  divné zakončení po použití redukce), ale nemám možnost jak změřit.
USB 3.0 a USB 2.0 nehraje vůbec žádnou roli, telefon zřejmě nemá zapojené SuperSpeed linky. Jediná součástka v kabelu Type-A to Type-C je právě rezistor Rp mezi Vbus a CC. V té pasivní redukci taky zřejmě nebude nic dalšího.

Například při nabíjení z powerbanky se nabíjí podivným napětí 6.6V (1.4A). "Divným proto", že nikdy dřív jsem toto napětí u USB neviděl a že by mi dávalo smysl, aby to běželo přes 9V ....
Tohle může být buď měkká powerbanka, která se snaží o 9 V, ale nedaří se, nebo může jít o Programmable Power Supply, kdy se napětí přizpůsobuje tak, aby v mobilu nemusel být žádný další měnič.
« Poslední změna: 28. 12. 2020, 22:54:14 od Ondřej Caletka »