Nestabilní Wi-Fi s Intel Wireless 8260 (rev 3a)

Nestabilní Wi-Fi s Intel Wireless 8260 (rev 3a)
« kdy: 24. 11. 2020, 21:40:44 »
Zdravím,
mám dlouhodobý problém s vestavěnou wifi kartou v NB Lenovo T460. Karta je:

Kód: [Vybrat]
04:00.0 Network controller: Intel Corporation Wireless 8260 (rev 3a)
        Subsystem: Intel Corporation Wireless 8260
        Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 130
        Memory at f1000000 (64-bit, non-prefetchable) [size=8K]
        Capabilities: <access denied>
        Kernel driver in use: iwlwifi
        Kernel modules: iwlwifi, wl

Firmware je iwlwifi-8000C-36.ucode

Problém je v nestabilitě spojení, to se projevuje dvěma způsoby:
1) wifi se najednou odpojí a za chviličku připojí.
2) wifi přestane vysílat, pakety přichází, ale neodchází. 
U varianty 1 se najednou objeví že se síť odpojila a musím pár vteřin počkat než se zase připojí. Tohle se dá zkousnout, ale blbé je na tom, že popadají všechny spojení. V logu kernelu se obejví:

Kód: [Vybrat]
[58458.688895] wlp4s0: deauthenticating from 10:fe:ed:78:b5:82 by local choice (Reason: 3=DEAUTH_LEAVING)
[58472.698329] wlp4s0: authenticate with a0:f3:c1:8a:2d:da

Varianta 2 je zákeřnější - prostě odchozí kanál ohluchne - pokud jsem na nějakém streamu, tak stále slyším ale protistrana neslyší mě. V monitorovací utilice  wavemon vidím na řádku TX zvyšující se čítač Failed. Jediná pomoc je ručně se odpojit a zase připojit.

Dělá to proti všem wifi AP co jsem měl možnost vyzkoušet (od Aruby, přes Cisco, UBNT až k TP linku). Zajímavé je, že občas to týden neudělá a pak je den, kdy to blbne co 10 minut.

Momentální distribuce je Deepin 20, kernel 5.4.70-amd64-desktop, ale dělalo to i v Ubuntu a a Debianu (i ve 2 roky starších distribucích)
Zajímavé je, že v Deepinu, je maximální rychlost 54Mbit, přes ni to nikdy nejde.  V Ubuntu a Debianu jsem dostával minimálně 802.11n rychlosti, ale velmi často se objevoval problém 2 - a to tak že velmi často, prakticky k nepoužitelnosti.
Instalací Deepinu jsem sice zařadil nižší stupeň a jede to pomalu, ale stabilněji  a spíše se objevuje problém s odpojováním.

Vygooglit se mi tento problém nepovedlo, resp ztrácím se ve velkém balastu jiných problémů.
Napadá někoho co s tím, protože jsem už z toho na prášky.

Díky
Petr
« Poslední změna: 24. 11. 2020, 22:19:04 od Petr Krčmář »


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Problém s wifi Intel Wireless 8260 (rev 3a)
« Odpověď #1 kdy: 24. 11. 2020, 22:02:35 »
Vůbec netuším, ale zrovna ráno se na #brmlab řešilo https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=205695, tak jestli to nemůže souviset.

Re:Nestabilní Wi-Fi s Intel Wireless 8260 (rev 3a)
« Odpověď #2 kdy: 25. 11. 2020, 08:58:03 »
V krátkosti by som to popísal ako bug v driveri. Ak nemáš znalosti aby si ten bug našiel, tak nezostáva nič iné len čakať, že to niekto vyrieši.
Rýchlosť 54 často súvisí s nastavením obojakého šifrovania na routri a to ešte aj to v akom poradí si do tabuľky šifier dá TKIP a AES. V jednom poradí to vadiť nemusí a v opačnom ano.
Nestabilita často súvisí s málo kvalitným signálom a to aj v prípade toho najsilnejšieho signálu.
« Poslední změna: 25. 11. 2020, 09:07:09 od johanson14 »

Re:Nestabilní Wi-Fi s Intel Wireless 8260 (rev 3a)
« Odpověď #3 kdy: 25. 11. 2020, 17:00:39 »
Zdravím,
chyba se projevovala už v kernelu 4.9.x možná i starším - v podstatě od začátku co ten NB mám. (Ve win to nedělalo, ale zas tak dlouho na něm nebyly)
Když bootnu Live Ubuntu tak wifi jede na tom samém místě i 150Mbit, ale vytuhnutí jsou velmi časté,  s Deepinem jen 54Mbit, ale  občasný výtuh je zkousnutelný.
Na opravu chyby v driveru bohužel nemám znalosti a obávám se, že asi nebude opravena nikdy - přece jen je to postarší wifi chip.

Re:Nestabilní Wi-Fi s Intel Wireless 8260 (rev 3a)
« Odpověď #4 kdy: 26. 11. 2020, 09:32:15 »
Ahoj zapik1,
Tie čísla 150 Mbit a 54 Mbit sú pripájacie rýchlosti a môžu byť zavádzajúce. Niektoré karty uvádzajú pri pripojení najvyššiu rýchlosť akú by bolo možné dosiahnuť za ideálnych podmienok. Napríklad moja 3-anténová USB wifi karta ukazuje na 11ac 5 GHz rýchlosť 1300 Mbit a to aj cez tri steny. Data ovšem tečú omnoho pomalšie, napríklad len niekoľko Mbit, nanajvýš niekoľko desiatok Mbit.
To, že to na Windows to fungovalo môže byť napríklad tým, že windows driver/firmware je patchnutý pre rev.3a toho čipu a v Linux driveri/firmware ten patch chýba, alebo nie je úplný. Táto revízia môže spôsobovať to, že driver/firmware nenastaví optimálne zosílenie anténových zosilovačov. To potom spôsobuje, že hromada paketov je prijímaná s chybou a musí sa opakovať. Driver tieto chyby počíta a má nastavenú hranicu kedy dá povel na odpojenie a znova pripojenie (reconect) dúfajúc, že sa to napraví. To sa samozrejme neudeje, pretože povaha chyby je v chybnom nastavení hardware a tak sa odpájanie opakuje stále dokola.


Re:Nestabilní Wi-Fi s Intel Wireless 8260 (rev 3a)
« Odpověď #5 kdy: 27. 11. 2020, 08:14:06 »
Zdravím, jen doplním, že wavemon ukazuje aktuální nastavení rychlosti - vidím jak rychlosti kolísají v závislosti na signálu.
V distribuci deepin je ve výchozím stavu v /etc/modprobe.d/iwlwifi aktivován přepínač:
11n_disable=1
Takže to je důvod proč wifi jede max na 54Mbit. Zkusim jsem si to přepnout a uvidím co to bude dělat. Nečekám, že to chování zlepší, ale aspoň budu mít k dispozici větší rychlosti.



Re:Nestabilní Wi-Fi s Intel Wireless 8260 (rev 3a)
« Odpověď #6 kdy: 27. 11. 2020, 09:54:45 »
Kdyby šel dualboot, tak zkusit ve windows - tím by se mohla potvrdit HW chyba a NTB pak reklamovat. Jinak se obávám, že je to na výměnu karty za jiný model.

Re:Nestabilní Wi-Fi s Intel Wireless 8260 (rev 3a)
« Odpověď #7 kdy: 27. 11. 2020, 10:13:54 »
Zdravím, jen doplním, že wavemon ukazuje aktuální nastavení rychlosti - vidím jak rychlosti kolísají v závislosti na signálu.
V distribuci deepin je ve výchozím stavu v /etc/modprobe.d/iwlwifi aktivován přepínač:
11n_disable=1
Takže to je důvod proč wifi jede max na 54Mbit. Zkusim jsem si to přepnout a uvidím co to bude dělat. Nečekám, že to chování zlepší, ale aspoň budu mít k dispozici větší rychlosti.

mám starší Intel Advanced-N 6205, ale používám parametry
Kód: [Vybrat]
enable_ini=0
swcrypto=0
power_save=n
bt_coex_active=0
třeba něco z toho zabere

Re:Nestabilní Wi-Fi s Intel Wireless 8260 (rev 3a)
« Odpověď #8 kdy: 27. 11. 2020, 10:35:40 »
Mám to stejně:
options iwlwifi 11n_disable=0 bt_coex_active=0 power_save=0 swcrypto=0

Re:Nestabilní Wi-Fi s Intel Wireless 8260 (rev 3a)
« Odpověď #9 kdy: 27. 11. 2020, 18:35:20 »
Pre bod 2) sa pozri do logu, či tam náhodou nenájdeš niečo čo by sa ktomu mohlo viazať.