Výběr monitoru k práci (2K/4K rozlišení)

EnsiM

Výběr monitoru k práci (2K/4K rozlišení)
« kdy: 24. 11. 2020, 12:40:44 »
Ahojte.

Vybírám min. 27" monitor k práci, ale i zábavě. Měl by být napojený na notebook (Thinkpad_E14).

Rozpočet: kolem 9 tisíc.

Po širším výběru jsem dospěl k těmto modelům:

P2720DC (2K, usb-c PD pro ntb.) - již vlastním, ale nejsem si jistý správným výběrem
S2721QS (4K, bez usb-hub)
iiyama ProLite XUB2792QSU-W1

Chtěl bych se zeptat, který z těchto monitorů byste mi doporučili a proč? Nebráním se případným lepším návrhům modelů. V případě P varianty je výhodou usb-c, tedy jediným kabelem přenáším a zároveň nabíjím a nemám na stole nepořádek. Co se však týče S modelu, jeho hlavním lákadlem je 4K rozlišení. Zajímaly by mě vaše zkušenosti s tak vysokým rozlišením na 27".
Po přečtení mnoha internetových diskuzí na téma 2K vs 4K na 27" jsem nedošel k jednoznačnému závěru. Skutečně, co člověk, to jiný názor. Některým 4K vadilo, jiní z něj byli unešení.

Argumenty pro 4K: větší ostrost, větší hloubka barev, avšak chybějící usb-c a u programů s takovým rozlišením prý časté škálování, s kterým má W10 problémy.

Argumenty pro 2K u Dellu: usb-c, "vhodné" 2K rozlišení na 27"

Iiyama je pro mě neznámá značka, ale chválí si ji.

Nemám zkušenosti s 4K rozlišení, nevím, na kterém monitoru by se mi lépe pracovalo a delší dobu četlo bez bolesti očí. Nicméně od monitoru sedím cca půl metru a u 2K rozlišení již mohu vidět pixely. Vyplatí se jít spíše do 4K? Není to zbytečně nevyužité rozlišení, které bude při dlouhodobé činnosti spíše oči namáhat? Také se jedná o odlišné řady Dellu - "S" a "P".

Děkuji za pomoc s výběrem.


Re:Výběr monitoru k práci (2K/4K rozlišení)
« Odpověď #1 kdy: 24. 11. 2020, 13:47:57 »
vazne se ptas ostatnim na to co tobe bude vyhovovat? muzes mi rict jaky boty me nebudou tlacit?

AFAIK oci nenamaha male rozliseni, ale bud smutna technologie panelu (TN/VA) anebo ze nemas ambientni osvetleni/mas moc vytazenej kontrast a jas, proste ze ti to zhne do oci..
oci maj dost velkej dynamickej rozsah, tzn co ti prijde prvnich 5 minut tmavy ti za dalsich 15 pravdepodobne bude pripadat ok..

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr monitoru k práci (2K/4K rozlišení)
« Odpověď #2 kdy: 24. 11. 2020, 14:04:08 »
AFAIK oci nenamaha male rozliseni, ale bud smutna technologie panelu (TN/VA) anebo ze nemas ambientni osvetleni/mas moc vytazenej kontrast a jas, proste ze ti to zhne do oci..

Me nejvic vadila povrchova uprava panelu a pak pocatky wide-gamut - temer 15 let jedu 30"/2560x1600, zadne dva ze 4 kusu panelu nejsou barevne stejne (ano, jsou to ruzne variace co se objevili), takze bez seriozni kalibrace a color managed OS to je k nepouziti (coz se bude tykat vseho, co deklaruje jiny gamut nez cca 90% ntsc).

A ta povrchova uprava - kdyz je monitor leskly, tak je to des, ale jde to pouzivat alespon v noci. Kdyz ma nejaky antiglare filtr, ktery pusobi perletovym efektem.. tak je to hruza a nejde to pouzivat vubec, protoze obraz zrni kdyz hejbete hlavou.

Idealni je zajit si do showroomu a omrknout konkretni modely.
Kdyz budete slusnej a vezmete si kabel sebou, dovoli vam pripojit i vlastni NB, takze si to muzete ozkouset poradne.

Re:Výběr monitoru k práci (2K/4K rozlišení)
« Odpověď #3 kdy: 24. 11. 2020, 14:08:18 »
Ahojte.

Vybírám min. 27" monitor k práci, ale i zábavě. Měl by být napojený na notebook (Thinkpad_E14).

Rozpočet: kolem 9 tisíc.

Po širším výběru jsem dospěl k těmto modelům:

P2720DC (2K, usb-c PD pro ntb.) - již vlastním, ale nejsem si jistý správným výběrem
S2721QS (4K, bez usb-hub)
iiyama ProLite XUB2792QSU-W1

Chtěl bych se zeptat, který z těchto monitorů byste mi doporučili a proč? Nebráním se případným lepším návrhům modelů. V případě P varianty je výhodou usb-c, tedy jediným kabelem přenáším a zároveň nabíjím a nemám na stole nepořádek. Co se však týče S modelu, jeho hlavním lákadlem je 4K rozlišení. Zajímaly by mě vaše zkušenosti s tak vysokým rozlišením na 27".
Po přečtení mnoha internetových diskuzí na téma 2K vs 4K na 27" jsem nedošel k jednoznačnému závěru. Skutečně, co člověk, to jiný názor. Některým 4K vadilo, jiní z něj byli unešení.

Argumenty pro 4K: větší ostrost, větší hloubka barev, avšak chybějící usb-c a u programů s takovým rozlišením prý časté škálování, s kterým má W10 problémy.

Argumenty pro 2K u Dellu: usb-c, "vhodné" 2K rozlišení na 27"

Iiyama je pro mě neznámá značka, ale chválí si ji.

Nemám zkušenosti s 4K rozlišení, nevím, na kterém monitoru by se mi lépe pracovalo a delší dobu četlo bez bolesti očí. Nicméně od monitoru sedím cca půl metru a u 2K rozlišení již mohu vidět pixely. Vyplatí se jít spíše do 4K? Není to zbytečně nevyužité rozlišení, které bude při dlouhodobé činnosti spíše oči namáhat? Také se jedná o odlišné řady Dellu - "S" a "P".

Děkuji za pomoc s výběrem.

Monitor by měl být flicker free a s redukci modreho svetla.

Velikost dle libosti. 32 palců mi příjde na 4k málo, ale sedím od monitoru skoro metr.

VA panel má problém s šedou barvou, ale záleží, možná QLED to kompenzuje, nemám zkusenost a po dvouročním používání VA panelu se vracím k IPS a VA panel mám v druhé kanceláři, kde jsem jen občas a sedím u monitoru blíž, taže se to dá používat.

Re:Výběr monitoru k práci (2K/4K rozlišení)
« Odpověď #4 kdy: 25. 11. 2020, 13:03:00 »
zalezi co delas, jak to mas s ocima apod. ja mam zrak skvely a preferuju 4k na 27" (mel jsem i 24", ostatni rikali ze tam nic nevidi, pro me to bylo jeste ok).

rozhodne jsem vsak nic nikde neskaloval, to bych pak nepotreboval mit takove rozliseni kdyz tam uvidim 8 radku textu.

USB-C vyresis jakymkoliv dockem, treba HyperDrive.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Re:Výběr monitoru k práci (2K/4K rozlišení)
« Odpověď #5 kdy: 25. 11. 2020, 14:52:31 »
uhd 620 bojuje i s 2K  .. chrome, pár youtube záložek .. full HD twitch stream na pozadí a třeba 1440p video na full screen a ntb se bude poměrně slušně péct :D Ve 4k bych to radši moc nezkoušel, budete rád když to přestane dropovat framy u 4k videa po načtení a u 4k60Hz videa si ani nejsem jistý že někdy dropovat přestanou :D Na druhou stranu zase v QHD vám např. Netflix povolí max full HD a nevypadá to na takovém monitoru nic extra :D

xPoli

Re:Výběr monitoru k práci (2K/4K rozlišení)
« Odpověď #6 kdy: 25. 11. 2020, 20:15:19 »
Je to o nárocích a požadavcích a pak taky o kondici oči. Já jedu na 3ks 4K 27" monitorů. Produktivita práce je násobně vyšší než s 2x FHD i za cenu toho, že při dynamických změnách je viditelná komprese delt - monitory jsou připojené do USB-C dokiny připojené k ntb. Škálování všude zakázáno, kdybych to chtěl vidět velké, nebudu pořizovat 4k, pro mě je důležité, že vše co potřebuju k práci vidím najednou bez přepínání oken.

Re:Výběr monitoru k práci (2K/4K rozlišení)
« Odpověď #7 kdy: 26. 11. 2020, 08:52:47 »
K S2721QS jsem také dospěl (předtím Dell nějakou U241x [poslední číslovku nevím], cca 8 let) v domácí kanceláři. Rozlišení chybělo, ve VSCode používám děsné blechy, abych viděl celé řádky (ne, kulturu 80 znaků na řádek opravdu nerespektuji), jen na hrubším rozlišení už byl problém s rozeznatelností písmen z důvodu málo pixelů na znak.
2 monitory na stole jsou fajn, pokud je prostor, to mám na stole ve firemní kanceláři, zatím 2× HP241i, ale také chci výměnu alespoň jednoho za 4k.

mmcc

Re:Výběr monitoru k práci (2K/4K rozlišení)
« Odpověď #8 kdy: 26. 11. 2020, 11:09:25 »
Moja skusenost, doma so 4k je dost problemov, stale je vela HW (notebooky, integrovane graficke karty), ktore neutiahnu 1x 4K 60Hz, 2x 4K 60Hz utiahne len malo co. Firemny korporatny notebook (HP Pro book) utiahne max 2K/60Hz, (HDMI 1.4) co na 4K monitore je "rozostreny" obraz, takze nic moc.
Na native 4K 27" viem precitat o dost mensie pismo, ale dlhodobo to unavuje oci aj boli z toho chrbat, lebo sa naklanam k monitoru. Takze mam zapnuty scaling, tym padom druhy monitor FHD je nepouzitelny, lebo je vsetko obrovske. Na Ubuntu, Kubuntu... , Mint, Win7 sa mi nepodarilo nastavit rozdielny scaling faktor samostatne pre kazdy monitor.
V predchazajucej praci som mal 2K 27" iiyama, da sa na to pozerat bez scalingu, pri normalnom sedeni za stolom som raster uz nevidel. Pouzitelne aj s vedlajsim FHD monitorom. 2K / 60HZ by mal utiahnut uz asi kazdy HW.
4k je super na upravu fotiek, az na 4K poriadne vidiet, ktora fotka je dobre zaostrena, ale tiez HW len tak tak utiahne photoshop pri 4K.
Ideal by so asi 2x 4K 32", ale so 4K su na random HW problemy, 2x 32" je uz ozaj velka plocha, kde treba krutit hlavou, tiez aj malokomu sa to zmesti na stol.

Ak by som teraz riesil monitor pre kodenie, isiel by som s malym kompromisom (raster) do dvoch 2k 27" IPS monitorov.

Zaroven som aj zvedavy ako je to s ultrawide monitormi, ako je to podporovane SW, moznost "rozdelit" prac. plochu na polovicu u roznych OS. Aby sa nestavalo, ze ked dam npr okno browsera na fullscreen, tak mi ho da na cely wide fullscreen, nie iba na jeho polovicu.
« Poslední změna: 26. 11. 2020, 11:14:31 od mmcc »

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr monitoru k práci (2K/4K rozlišení)
« Odpověď #9 kdy: 26. 11. 2020, 11:24:26 »
Ak by som teraz riesil monitor pre kodenie, isiel by som s malym kompromisom (raster) do dvoch 2k 27" IPS monitorov.

Tohle jeste pak jde vylepsit 49" ultrawide monitorem - ten prave pokryva 2x27, 5120x1440, skrze dva vstupy.

Re:Výběr monitoru k práci (2K/4K rozlišení)
« Odpověď #10 kdy: 26. 11. 2020, 11:57:15 »
Ak by som teraz riesil monitor pre kodenie, isiel by som s malym kompromisom (raster) do dvoch 2k 27" IPS monitorov.

Tohle jeste pak jde vylepsit 49" ultrawide monitorem - ten prave pokryva 2x27, 5120x1440, skrze dva vstupy.

Problem s tim je, ze velmi pravdepodobne budes nakonec sedet vetsinu casu sikmo.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr monitoru k práci (2K/4K rozlišení)
« Odpověď #11 kdy: 26. 11. 2020, 12:05:24 »
Ak by som teraz riesil monitor pre kodenie, isiel by som s malym kompromisom (raster) do dvoch 2k 27" IPS monitorov.

Tohle jeste pak jde vylepsit 49" ultrawide monitorem - ten prave pokryva 2x27, 5120x1440, skrze dva vstupy.

Problem s tim je, ze velmi pravdepodobne budes nakonec sedet vetsinu casu sikmo.

Vyhoda 49" je: zakriveni a zadnej ramecek uprostred. Takze budete sedet rovne a pracovni plochu si udelate v pomeru 1:2:1.
U dvou 27" sice muzete menit vzajemny uhel, ale bud budte jeden pouzivat vice (jako primarni pohled), nebo budete cucet na ramecek pred sebou.
V diskretni sestave se me lepe pracuje na 3 monitorech (1 velky + 2 male), nez na dvou stejne velkych.

Re:Výběr monitoru k práci (2K/4K rozlišení)
« Odpověď #12 kdy: 26. 11. 2020, 12:18:14 »
Ak by som teraz riesil monitor pre kodenie, isiel by som s malym kompromisom (raster) do dvoch 2k 27" IPS monitorov.

Tohle jeste pak jde vylepsit 49" ultrawide monitorem - ten prave pokryva 2x27, 5120x1440, skrze dva vstupy.

Problem s tim je, ze velmi pravdepodobne budes nakonec sedet vetsinu casu sikmo.

Vyhoda 49" je: zakriveni a zadnej ramecek uprostred. Takze budete sedet rovne a pracovni plochu si udelate v pomeru 1:2:1.

To uz zase nesedi na ty dva vstupy.

(jinak nic proti 49" obecne, jenom tohle rozliseni mi prijde dost ubohe a dva vstupy peklo)

jvb

Re:Výběr monitoru k práci (2K/4K rozlišení)
« Odpověď #13 kdy: 26. 11. 2020, 14:14:22 »
Neporadim ti, jen zkusim upozornit na chytaky na ktere jsem narazil ja (pouzivam 32" + 4K - pro me je to idealni kombinace):

 HDMI 1.4b neprotlaci 4K na 60Hz, jen na 30Hz, coz mnoho vyrobcu marketingove umyslne zamlcuje, takze jake je pak prekvapeni, kdyz mas sice 4K, ale nepouzitelne trhajici se obraz.

Takze musis pocitat s displayportem.


Dalsi chutovka na kterou jsem narazil u Philipsu s "dokovackou" je, ze sice pripojis NTB pres USB-C, vcetne nabijeni, ale abys protlacil 4K@60, tak USB hub v monitoru musis prepnout na USB 2.0, v rezimu USB 3.0 protlacis jen 4K@30Hz. Samozrejme se tim pri koupi nikde nechlubi. Mas pak "Gigabitovou" sit+USB hub na USB 2.0 - fakt pecka...

Re:Výběr monitoru k práci (2K/4K rozlišení)
« Odpověď #14 kdy: 26. 11. 2020, 20:51:42 »
ale jak u velkeho monitoru udrzet okna aplikaci pod kontrolou?

Myslim tim, ze na dvou monitorech je pomerne jednoduche udrzet aplikace "od sebe". na jednom monitoru se neustale aplikaci osobuji prave se zmaximalizovat a sezrat plochu.

Zkousel jsem treba Display Fusion, ale zlobilo mne to.