Nabíječka dá 2 A do powerbanky, ale ne do mobilu

Hamparle

• 186
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
Nabíječka dá 2 A do powerbanky, ale ne do mobilu
« kdy: 22. 11. 2020, 17:23:59 »
Jak vysvětlit, že nabíječka nenabíjí mobil 1A?
Nabíječka (Umí i 9V) umí 2A, powerbanku dobíjí tímto proudem. (nezáleží na konektoru powerbanky)
Powerbanka umí (umí i 12V) dobít až 3A, mobil dobíjí proudem 1.2A.
Nabíječka nabíjí mobil (vždy5V) proudem 0.49A.  S vyjímkou první sekundy, to se ukáže 1A (občas, hodně záleží na pořadí zapojení). začarovaný trojúhelník

Proč tedy z mobil bere 0.43A z nabíječka, zatímco z powerbanky 1.2A, když kabel je použit uplně stejný?

Nabíječka má USB-A port. Mobil USB-C.
« Poslední změna: 22. 11. 2020, 17:40:02 od Petr Krčmář »

AoK

• 171
    • Zobrazit profil
Re:Nabíječka dá 2 A do powerbanky, ale ne do mobilu
« Odpověď #1 kdy: 22. 11. 2020, 19:17:15 »
jak to měříš?

.

• 137
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 22. 11. 2020, 19:59:26 »
Vyzkoušet jiné kabely o různých délkách a nezkoumat PROČ, na tom by člověk ztratil spoustu času a k výsledku se pravděpodobně i tak nedobere.

.

• 137
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 22. 11. 2020, 20:54:14 »
Dělají se i silnější kabely USB A - USB-C, u těch je někdy výsledek jistý.

Hamparle

• 186
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
Mobil přechází do režimu USB MTP při zapojení nabíječce.
« Odpověď #4 kdy: 22. 11. 2020, 22:31:57 »
USB-PASSTROUGH měřákem, zobrazuje s přesností na 10mA. Troufám si říct že 1A a 2A určí bezpečně.
Kabel má rating 3A , 1metr, ... S tím jsem to zkoušel...
Teď jsem vyzkoušel další kabel, o délce 50cm, s tím se to chová stejně, powerbanka jede 2A (na 9V i na 5V- 5V se docílí zasunutím na straně A  jen po předsunuté piny což jsou GND a "5V"- v tomto kontextu "5V" označení pinu působí historicky)

A teď jsem zkusil i 10cm kabel, hodnoty doslova identické.

Kratší kabel by už byla jen redukce,... tu bohužel nemám (a ta možná ani není povolený Accessoires dle standardu USB-C a umožňuje vytvářed nebezpečné kombinace)

Spíš mám pocit, že nabíječka se nějak snaží chytračit s

Jde o nabíječku Huawei quick charge (2A, 5V/9V)

|Problém je nyní jiné podstaty: mobil po připojení powerbanky jen změní indikátor nabíjení, zatímco při připojení nabíječky přejde do režimu USB MTP (neexistuje možnost to změnit/deaktivovat nikde v nastavení)... Odpozoroval jsem to v zapnutém stavu, to by odpovídalo proudu 0.5A. Jenže ono se to děje i ve vypnutém stavu....
Co když je to ale bug toho mobilu?(Když problém ale se jeví jako kdyby se stával na druhém konci-nabíjčce)?

Zkoušel jsem trik s pomalým zasouváním USB konektoru jen po napájecí piny, bez změny.

RDa

• 1 061
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 23. 11. 2020, 00:31:38 »
Nabijecich (ne)standardu je milion a tohle je typicky priklad kdy tri zarizeni nemluvi stejnou "reci". Proste to je nekompatibilni a stezuj si na supportu vyrobce telefonu, jestli telefon a nabijecka maji spolu fungovat podle specifikace vyrobku. Pokud je to jiny brand nebo to spolu chodit nema, tak mas smolika - proste to nepojede a hotovo.

« Odpověď #6 kdy: 23. 11. 2020, 00:49:23 »
Jen jsem to proletěl, ale může jít jen o takovou věc že mobil je citlivý na pokles napětí. A zatímco třeba powerbanka si drží 9,1V, tak nabíječka trochu klesne. A mobilu ten pokles vadí a nabíjí pomaleji. Zatímco powerbane tento pokles nevadí a nabíjí se v pohodě i tím nižším napětím

Mám tu několik powerbanek a mobilů a každej je na to napětí jinak citlivej - například mám delší kabel a xiaomi powerbanka si bere jen okolo 1A (s krátkým kabelem=malým úbytkem si bere 2,1A), zatímco Baseus powerbanka si bere 2,5A a nižší napětí jí nevadí. Mobil se taky umí nabíjet cca 1,5A s krátkým kabelem a powerbankou co dává 5,2V, zatímco z 5V si bere jen 1A a s delším kabelem to prudce klesá

.

• 137
    • Zobrazit profil
« Odpověď #7 kdy: 23. 11. 2020, 06:11:16 »
Jestli se ve výše uvedeném případě jedná o nějakou nabíječku a la Ali za dolar, tak to je naprostá ztráta času řešit. Jedině originál, který byl k telefonu, resp. jako volitelná součást doporučená výrobcem. Hodně vybíravý na toto je třeba Samsung u letošních modelů, kterému jsem chtěl podvrhnout všemožné nabíječky za pár šupů, ale smůla. Rychlo nabíjení akceptuje výhradně s originálem nebo při nabíjení z powerbanky.

« Odpověď #8 kdy: 23. 11. 2020, 09:56:57 »
Nabíječka nabíjí mobil (vždy5V) proudem 0.49A.  S vyjímkou první sekundy, to se ukáže 1A (občas, hodně záleží na pořadí zapojení).
Mobil evidentně nerozpoznal proprietární nabíjecí protokol nabíječky. Proto se k ní chová jako k obyčejnému USB portu a bere maximum, co povoluje specifikace pro USB 2.0, tedy 500 mA.

Proč tedy z mobil bere 0.43A z nabíječka, zatímco z powerbanky 1.2A, když kabel je použit uplně stejný?
Protože powerbanka zřejmě používá jiný proprietární nabíjecí protokol, a/nebo aspoň dodržuje USB Battery Charging standard, tj. kontakty D+ a D- spojené nakrátko. Telefon toto rozezná a tak bere z portu tolik proudu, kolik potřebuje, nebo než začne napětí výrazně klesat.