Aktualizace FreeNAS na novém hardware

Aktualizace FreeNAS na novém hardware
« kdy: 02. 12. 2020, 14:12:50 »
Zdravím!
Jsouce lama, ptám se zde. Za pomoc předem děkuji!

Jsem uživatelem Freenasu: starý HW, verze 9.10. Rozčiluje mě samozřejmě že přestaly fungovat asi dva roky zpátky pluginy (požíval jsem například Transmission), ale dalo se s tím jaksi žít :-). Onen starý HW mi neumožňuje jít na vyšší verzi..... Momentálně jsem jako vlaštovčí hnízdo seskládal kapacitu kolem 8TB. A při práci s větším objemem dat už zkrátka narážím na zmíněný zastaralý HW a malou RAM....

Objednal jsem novou desku (ASUS Prime), nový CPU (AMD RYZEN 5) a 32GB RAM..... Na tom mi už nový FreeNAS 11.3 pojede :-)

Nejsem si ale jistý postupem.
1. poskládám nový počítač
2) zapojím disky ze starého serveru
3) nabootuju ze starého USB s verzí 9.10
4) provedu upgrade na 11.3

Může to tak být?
« Poslední změna: 02. 12. 2020, 15:52:18 od Petr Krčmář »


Re:FreeNAS
« Odpověď #1 kdy: 02. 12. 2020, 14:37:55 »
Ahoj,

pred kazdym upgrade odporucaju vsetky DATA zalohovat. Ja by som tie data komplet odzalohoval na dalsie disky a postupoval nasledovne :
1) poskladas novy PC
2) zapojis disky do noveho PC
3) urobis cistu instalaciu a konfiguraciu FreeNAS 11.3-U5
4) nakopirujes tam odzalohovane data

Re:FreeNAS
« Odpověď #2 kdy: 02. 12. 2020, 15:34:02 »
Zdravím,
    nejbezpečnější cesta je jak píše skskyper2. Záleží co všechno máš ponastavovaný a jak komplikovaně. Čistá instalace s novou konfigurací je určitě super.
Ale nic ti nebrání provést upgrade a kdyby náhodou nešel, tak teprve jít cestou s čistou instalací, jen si předtím nezapomeň udělat zálohu staré konfigurace, nebo lépe rovnou celého bootovacího media.
Jo a není doporučené používat USB jako bootovací medium viz https://www.truenas.com/community/threads/usb-not-recommended-ssd-are-for-boot-operating-system.76247/. Mě už dva USB disky ve FreeNASu odešli :(.
Jen nevím zda tebou vybraný HW je pro FreeNAS ideální. Tj. na server bys měl určitě používat serverový HW včetně ECC RAM. Ale taky záleží na tom jaké data skladuješ a jak důležitá je pro tebe jejich integrita.