Možnosti archivace

Možnosti archivace
« kdy: 29. 10. 2020, 11:03:17 »
Co byste aktuálně doporučil pro archivaci dat? Jedná se mi o desítky GB ročně, jednorázově převedení starého archivu cca 1TB.
V minulosti jsem spokojeně používal MO (magnetooptickou mechaniku), ale v současné době žádnou aktuální nabídku nevidím - skrývá se pod nějakým jiným názvem?
Z nabídky co vidím mi vychází BlueRay - BDXL a nějaká archivační medium, třeba M-Disc - napadá někoho něco lepšího? (o cloudu nepotřebuji slyšet, nevěřím).
A co se týče BD - jak je to tam s přidáváním dat na medium? Vím, že u CD byly multisession zdrojem potíží - vyšší pravděpodobnost nepřečtení dat oproti jednorázově zapsaným datům.
Zdůrazňuji, že poptávám archivační řešení, zálohování (online i offline) vyřešené mám.


by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Možnosti archivace
« Odpověď #1 kdy: 29. 10. 2020, 11:39:38 »
Použil bych externí disk, který bych za pár let nahradil jiným. Zatímco USB tu s námi bude ještě dlouho, u nějaké magnetické pásky bych se bál, že pro ní časem nenajdu mechaniku.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Možnosti archivace
« Odpověď #2 kdy: 29. 10. 2020, 12:01:40 »
Ja bych to videl na 4-way archiv, tj. stejne kopie dat na ryznych technologiich - HDD, SSD, LTO, MO/BD, a pro ucelnost umistenych kazda na jinem offsite mistu. A pak v rotaci kontrolovat obsah, treba kazdy mesic (az dva) na jinem lokaci a technologii, s tim ze obnovite tyto offline degradovane kopie, z beziciho provozu nebo vasi soucasne online zalohy.

HDD a SSD lze kapacitne najit vhodny model (2TB), u LTO muzete poridit dve mechaniky a mit tam 2x800G, s tim ze staci zapnout stroj na dalku, nejvetsi opruz bude s optickymi medii - bez changeru to bude blby (ale treba si muzete zkusit zkrizit audio jukebox a PC mechaniku, ale verim ze existuji i profi reseni).

Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Možnosti archivace
« Odpověď #3 kdy: 29. 10. 2020, 13:32:52 »
A on je rozdíl mezi archivací a zálohou snad? Proč to tedy poptáváš, když to máš vyřešené?

Re:Možnosti archivace
« Odpověď #4 kdy: 29. 10. 2020, 13:56:11 »
A on je rozdíl mezi archivací a zálohou snad? Proč to tedy poptáváš, když to máš vyřešené?

To je vtip?  :o
Záloha = aktuální data pro případ poškození nebo smazání, často se aktualizuje.
Archív = zmrazený stav dat pro dlouhodobé uskladnění s požadavkem na trvanlivost a čitelnost.
PMD85 -> Didaktik Gama -> PC XT -> ... x86/x51/ARM
Basic -> Turbo Pascal -> C++ -> Turbo ASM -> C# -> PHP -> Bash -> Go :-)


Re:Možnosti archivace
« Odpověď #5 kdy: 29. 10. 2020, 14:50:24 »
Archivoval bych na přenosný pevný disk a BD zároveň.

Jakékoliv dopisování na optický disk trochu zvyšuje riziko chyby. Na BD jde normálně dopisovat, stačí mít operační systém podporující UDF 2.50 a jeho formát VAT, který je na takové dopisování určen. Archivy na optických médiích je třeba pravidelně kontrolovat (aspoň 1 za rok, což může být nepříjemně pracné) a dobře je skladovat. Při známkách degradace zapsat na nové médium a degradující zlikvidovat.



_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Možnosti archivace
« Odpověď #6 kdy: 29. 10. 2020, 20:02:09 »
Kombinaci interních, externích HDD a SSD a flashdisků od různých výrobců (minimalizace možnosti, že všechny obsahují stejnou chybu, která způsobí ztrátu dat). Data tam nahrát, zabezpečit pomocí Reed-Solomon kódů (program par2) - umožní obnovu i pokud se část disku stane nečitelnou - a jedou za rok zkontrolovat čitelnost.

Re:Možnosti archivace
« Odpověď #7 kdy: 29. 10. 2020, 21:02:38 »
Archivoval bych na přenosný pevný disk a BD zároveň.

Jakékoliv dopisování na optický disk trochu zvyšuje riziko chyby. Na BD jde normálně dopisovat, stačí mít operační systém podporující UDF 2.50 a jeho formát VAT, který je na takové dopisování určen. Archivy na optických médiích je třeba pravidelně kontrolovat (aspoň 1 za rok, což může být nepříjemně pracné) a dobře je skladovat. Při známkách degradace zapsat na nové médium a degradující zlikvidovat.

- na pevný disk zálohuji, zálohy archiv obsahují - ten online (NAS) i ty offline (připojovaný JBOD), dávat archiv na další HDD by mi přišlo overkill
- díky za potvrzení obavy z multisession vypalování
- to ani na ty slavný M-Disc se nedá spolehnout a je třeba je kontrolovat? To je obecná paranoia nebo je to podložené zkušenostmi? Chci si připlatit za "klidné spaní" (proto M-Disc), ale nedokážu si představit pravidelnou kontrolu archivů, tak daleko má svědomitost nesahá

Re:Možnosti archivace
« Odpověď #8 kdy: 29. 10. 2020, 21:29:27 »
jinak děkuji i ostatním za odpovědi - o páskách neuvažuji (rozměry, cena a asi neopodstatněná nedůvěra k pásce), jak jsem psal výše, na HDD běží zálohování, archivace na HDD mi nepřijde praktická (vypálená media jsem nezměnitelná např. při napadení, MO media šla mechanicky přepnout do RO režimu).
Trochu mě mrzí, že už asi nejsou dostupné MO mechaniky, s tou jsem byl moc spokojený

Re:Možnosti archivace
« Odpověď #9 kdy: 29. 10. 2020, 21:34:15 »
Pravidelná kontrola je bohužel nutnost.

M-Disk nebo třeba DataTresorDisk samozřejmě používají technologie a materiály, které by měly zaručit velkou výdrž (nějaký počet let, který je experimentálně ověřen pomocí metod zrychleného stárnutí). Ovšem to platí jen pokud jsou disky bezchybně vyrobené. A jsou bezchybně vyrobené i ty vaše? To nikdo neví. Pokud ne, tak záznam může časem degradovat. Proto je dobré čitelnost média občas zkontrolovat. To koneckonců platí nejen pro optická média. Nemusí to být nutně 1x za rok, interval může být i delší.

Re:Možnosti archivace
« Odpověď #10 kdy: 30. 10. 2020, 10:26:57 »
jinak děkuji i ostatním za odpovědi - o páskách neuvažuji (rozměry, cena a asi neopodstatněná nedůvěra k pásce), jak jsem psal výše, na HDD běží zálohování, archivace na HDD mi nepřijde praktická (vypálená media jsem nezměnitelná např. při napadení, MO media šla mechanicky přepnout do RO režimu).
Trochu mě mrzí, že už asi nejsou dostupné MO mechaniky, s tou jsem byl moc spokojený

Rozmery a cena souhlas, neduveru moc nechapu - je to technologie, se kterou mame krome kamenu a papiru nejdelsi casovou zkusenost a nejdelsi vyvoj - navic prevazne zamereny prave smerem archivace. A neni to zkusenost jenom z nejakeho zrycleneho starnuti, ale realna leta. Vyrazene LTO-5 mechaniky ale nejsou nijak extra drahe a na jednu pasku by se Ti to veslo komplet - kdyz udelas 3 kopie, tak jsi dost za vodou :-) Zalezi taky na tom o jake dobe archivace se bavime....vzhledem k budouci kompatibilite bych nejaky Amazon Glacier uplne nezavrhoval, i kdyz nejsem vubec fanda cloudu.

S3 Glacier Deep Archive ** - For long-term data archiving that is accessed once or twice in a year and can be restored within 12 hours   
All Storage / Month   $0.0018 per GB

takze za 1TB 1,8 dolaru mesicne....na to se s HD a zbytkem ani nepriblizis

Re:Možnosti archivace
« Odpověď #11 kdy: 30. 10. 2020, 11:51:41 »


neduveru moc nechapu

S3 Glacier Deep Archive

ad duvera - vsak pisi, ze je to iracionalni, pouzival jsem kotoucak i kazetak, namotane a zestarle pasky ve me zanechaly neduveru k paskam, logicky s Tebou souhlasim, LTO funguje, ale pocitove ne - navic investice za mechaniku i z druhe ruky je vyssi bez BD + resit bud redukci mezi SATA/SAS nebo SCSI radic. Kvuli MO disku bych do tech potizi se sbernici sel :-)

ad cloud - nemam duveru v cloud. Co peklo schvati, to uz nenavrati (uniky dat se deji), prijit o data v dusledku problemu nekoho jineho je emocionalne narocnejsi nez prijit o ne vlastni vinou (byt vlastni vinou je ta pravdepodobnost vyrazne vyssi) a navic neustale se menici podminky sluzeb a smirovani na cloudovych sluzbach v datech uzivatelu - po vzoru jinych sluzeb usoudi, za ty ulozene fotky nahotinek porusuji pravidla sluzby a prijdu o ucet - nikoho nezajima, ze se jedna o vlastni rodinu (a navic plati bod jedna - unik dat, takove fotky nechci videt na Internetu)   


Re:Možnosti archivace
« Odpověď #12 kdy: 30. 10. 2020, 12:07:12 »


neduveru moc nechapu

S3 Glacier Deep Archive

ad duvera - vsak pisi, ze je to iracionalni, pouzival jsem kotoucak i kazetak, namotane a zestarle pasky ve me zanechaly neduveru k paskam, logicky s Tebou souhlasim, LTO funguje, ale pocitove ne - navic investice za mechaniku i z druhe ruky je vyssi bez BD + resit bud redukci mezi SATA/SAS nebo SCSI radic. Kvuli MO disku bych do tech potizi se sbernici sel :-)

ad cloud - nemam duveru v cloud. Co peklo schvati, to uz nenavrati (uniky dat se deji), prijit o data v dusledku problemu nekoho jineho je emocionalne narocnejsi nez prijit o ne vlastni vinou (byt vlastni vinou je ta pravdepodobnost vyrazne vyssi) a navic neustale se menici podminky sluzeb a smirovani na cloudovych sluzbach v datech uzivatelu - po vzoru jinych sluzeb usoudi, za ty ulozene fotky nahotinek porusuji pravidla sluzby a prijdu o ucet - nikoho nezajima, ze se jedna o vlastni rodinu (a navic plati bod jedna - unik dat, takove fotky nechci videt na Internetu)   

Tak do cloudu samo sifrovane, rozhodne ne otevreny archiv fotek, proboha :-D Ale to bych delal i na vsechny ostatni uloziste.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Možnosti archivace
« Odpověď #13 kdy: 30. 10. 2020, 13:59:20 »
Tak do cloudu samo sifrovane, rozhodne ne otevreny archiv fotek, proboha :-D Ale to bych delal i na vsechny ostatni uloziste.

Smyslem (dlouhodobe, offline) archivace je zajisteni citelnosti pro pristi generace.
Az si vas pra-pra-pravnuk vykope ty MO disky, tak posledni co chce, aby tam nalezl jen digitalni sum po pruchodu vasim kryptovanim. Ale treba na to pusti kvantove RPi42 a bude zahy mit jasno jake cunarny prapradedecek vyvadel behem pandemie :)

Re:Možnosti archivace
« Odpověď #14 kdy: 30. 10. 2020, 14:41:39 »
Tak do cloudu samo sifrovane, rozhodne ne otevreny archiv fotek, proboha :-D Ale to bych delal i na vsechny ostatni uloziste.

Smyslem (dlouhodobe, offline) archivace je zajisteni citelnosti pro pristi generace.
Az si vas pra-pra-pravnuk vykope ty MO disky, tak posledni co chce, aby tam nalezl jen digitalni sum po pruchodu vasim kryptovanim. Ale treba na to pusti kvantove RPi42 a bude zahy mit jasno jake cunarny prapradedecek vyvadel behem pandemie :)

No ja teda nearchivuju pro sveho praprapravnuka. Zaprve nema sanci mit zarizeni na kterem to pujde nativne prehrat, zadruhe nema sanci vedet cokoliv o formatu ve kterem byla data ulozena, a zatreti mu bude dnesni sifrovani nejspis stejne k smichu, jako kdyz dneska vidime, ze Caesar ve zpravach pouzival substitucni sifru. Pokud bych mel vzkaz pro praprapravnuka, preferoval bych porad jeste kamen nebo hlinene desticky a doufal, ze se udrzi nase abeceda :-D No, u 4 generaci by papir asi byl taky porad jeste snesitelna varianta, ale zkuste si dneska prehrat voskove valecky :-)