NAS pre zálohovanie dokumentov, Samba a WireGuard

NAS pre zálohovanie dokumentov, Samba a WireGuard
« kdy: 24. 10. 2020, 21:32:25 »
Ahojte kolegovia,

Kedze zacina isto iste zima, a situacia je aka je, dostal som sa znova k vyrieseniu domaceho NAS. Mal som na skusku Synology (2HDD) ale nebolo to ono, tak sa pohravam s myslienkou na stavbu NAS.

Co ocakavam:
1) Nizku spotrebu
2) RAID, "kdyby neco" a Backup/Zalohy
3) Ked sa nieco rozbije t.j. HDD, aby obnova bola jednoducha, pripadne dobre zdokumentovana
4) Pristup z LAN/WAN - wireguard/openvpn
5) jails/lxc
6) Dostupnost 24/7 ale restart nieje problem

Co tam pobezi:
a) wireguard/openvpn
b) SAMBA - storage pool blbosticky, share na LAN (nemusi byt ani backup, ani raid)
c) SAMBA - storage per user (raid, zalohy), 4x user, kazdy 50GB Dat, + zaloha fotiek 100GB...
d) pravdepodobne - CALDAV server

Konfiguracia:
I) supermicro doska - Intel Atom @4 Core, 16GB single slot ECC RAM, 8x SATA + PCIe 4x
II) M.2 SSD - 64/128GB - system
III) UPS
IV) Diskove pole - na diskusiu

Zvysok:
*) FreeNAS
*) Financie 15k Czk + HDD (15k CZk)

Tak a teraz otazka na diskusiu:
Jedna sa primarne o NAS pristupny cez LAN/WAN(wireguard/openVPN) na zalohovanie uzitocnych a cennych dat, pripadne na jednoduchu sluzbu typu CalDav
Ako system si predstavujem FreeNAS, vcelku ma oslovil... zatial som vyskusal ten Synology a OpenMediaVault.

Predstavoval by som si to takto, (je to predstava a preto sa radsej obratim na VAS).
- Ako system preferujem FreeNAS, ktory bude na 64/128GB M.2 SSD (myslim ze ani vacsi nema zmysel)...
- Na storage pool pre blbosticky, kde sa bude asi kopirovat najcastejsie, tak by som dal SSD, 256/512GB, ked bude malo miesta, zmaze sa
A teraz najtazsia vec, ako riesit disky, zabezpecenie:
- 3x4TB RAID 5 + Backup 4TB Int + 4TB HDD ext
- 2x4TB RAID 1 + 2x4TB Raid 1 Int + 4TB HDD ext
- Ine? (je to na diskusiu, chapem ake vyhody/nevyhody ma RAID 1/5/6, pripadne 10 .. ide mi o zlatu strednu cestu, +- 1 TB Hore dole je nic, 4TB nemam sancu zapratat do konca zivota

Pripadne, nejake vase tipy na NAS, ktore nieje enterprise a posluzi ucelu?  inak preinvestovat prostriedky?
Prosim o vecnu diskusiu, problematiku ECC, non-ECC ZFS/BTRFS, BTRFS RAID 5/6, pripadne mdamd ZFS/BTRFS som si stihol nastudovat.

Diky M.


« Poslední změna: 24. 10. 2020, 22:01:31 od Petr Krčmář »


Re:NAS pre zálohovanie dokumentov, Samba a WireGuard
« Odpověď #1 kdy: 25. 10. 2020, 01:03:10 »

Re:NAS pre zálohovanie dokumentov, Samba a WireGuard
« Odpověď #2 kdy: 25. 10. 2020, 16:49:59 »
neviem, kde to budes mat, ani aky vztah mas k repasom
ja tiez dlho zvazujem riesenie NASu s troskou pridanej hodnoty voci QNAP/Synology
pozri:
servershop.sk
https://www.czech-server.cz/servery_c8764596.html
alebo ked si vyberies nieco, tak hladaj na bazosi
najdes ECC pamate, nakonfigurujes si CPU (budu isto zrave oproti atomom resp. arm-kam), najdes SFF/LFF, kolko chces (len neviem, ci obides HW radice) ... da ti to ovela viac (aj na veci, ktore zatial nemyslis - jail pfsense, virtualization, ...)

Re:NAS pre zálohovanie dokumentov, Samba a WireGuard
« Odpověď #3 kdy: 25. 10. 2020, 18:08:38 »
Resil jsem NAS doma pred rokem, krabicky se mi zdaly bud prilis drahe anebo kramy.

Nakonec jsem to udelal tak, ze jsem slozil nejaky uplne obycejny pocitac, co malo zere, a nechal to nekde bokem v obyvaku. Pres den se k tomu da na chvili sednout, pokud nekdo neco potrebuje (dal jsem k tomu i monitor), plus je to napojene na projektor, a da se tam pustit film nebo treba nejaka hra.

Koupil jsem Ryzen 3200G s integrovanou grafikou, 1TB SSD + 3x4TB HDD WD Red (Raid 5), 16 GB RAM, DVD a nejake bezdratove veci na ovladani z gauce. Sakumprask bez bedny a zdroje, ktere jsem recykloval, me to vyslo na 19000.

Bezi mi tam Samba, FTP, Sftp, OpenVpn, sdileni souboru pred DLAN, a normalne linuxovej desktop s Kodi a Steamem. Plus mam do toho jeste vrzlej pres USB externi disk, a nejake skripty, ktere mi zalohuji nejdulezitejsi veci jeste tam. Kolik to zere jsem nemeril, jen jsem se ujistil ze disky se po nejake dobe uspavaji, aby se nemotaly furt.

Klidne to neni to, co hledas, ale ja jsem taky chtel neco jinyho a jsem strasne spokojenej, ze jsem to vymyslel takhle :)