Výběr pracovního procesoru a grafické karty do roku 2021

Do nového roku plánuji obměnit svůj pracovní počítač a chtěl bych znát vaše názory na mé myšlenky a požadavky. Nyní počítač využívám následovně:

* Gradle buildění Android projektů (75% průměrné vytížení všech 12 vláken, teplota 65°C)
* Občasná kompilace linuxových programů
* Občasné hraní her, Intel Core i7-8750H 2.20 GHz (4.10 GHz) zatím stačí (max 60% na všech vláknech, cca 4GB grafické paměti, 66°C)
* Běžné použivání Chrome (15% průměrné vytížení, teplota 55°C)
* 16GB RAM stačí jen tak tak, občas Android Studio s Gradlem sežerou i víc
* Střih videa zatím ve FullHD, modelování nízkopolygonových modelů

Grafická karta
  * Nechci NVIDIA
    * Vadí mi uzavřené ovladače a nemožnost použití Sway
  * Chci něco lepšího za rozumnou cenu (do 7 tisíc). Rád bych na tom hrál i nějaké novější věci (např. Cyberpunk 2077), ale není třeba na ultra, stačí high ve FullHD. Raději bych preferoval více paměti (podle mě je 8GB minimum). Grafickou kartou bych si spíš chtěl udělat radost, než abych nutně potřeboval nějakou high-endovou.

Procesor
  * Rád bych zkusil AMD (např. Ryzen 9 5900X), ale pokud bude Intel mít rychlejší alternativu, zůstanu u něj. Na Linuxu s AMD není problém, ne?
  * Díval jsem se i po Ryzen 9 3950X, ale to mi přijde, že nevyužiju a stál by ladem
  * Počet threadů asi nyní dostačuje, ale potřebovaly by zvýšit rychlost (tzn. preferuju rychlejší jádra před jejich počtem)

RAM alespoň 32, je výhodné koupit víc?

Zatím jsem vše dělal ve FullHD, není čas přejít na 4k? Nejsem zastáncem velkých monitorů (mám teď 24''), ale zkusil bych něco o fous většího, nějakou 27''.


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr pracovního procesoru a grafické karty do roku 2021
« Odpověď #1 kdy: 23. 10. 2020, 18:12:55 »
ja planuju se synkem pocitac tesne ke konci 2020.
kluk na tom chce hrat nejake hry a snad me k tomu pusti i na buildeni.

planuju 16GB aspon 3200 MHz, na 32GB rozsirime pozdeji.
procesor chci AMD Ryzen 3xxx, myslim, mozna v roce 2021 budou Ryzeny 5xxx za rozumnou cenu, ale zatim mi 3xxx
musi stacit, cim vic jader tim lepe.

threadripper by byl lepsi, ale zas takova velka investice do kompu to nebude.

chipset bud lepsi X570 a nebo pripadne i B550.

samozrejme nvme ssd, v roce 2021 snad i pcie 4.0, ale zatim bude stacit pcie 3.0, ale moznost na novych deska je.

syn chce grafarnu nvidia, asi pujdem do nejake RTX, mi by AMD GPU vubec nevadila, ale kluk chce Nvidia.

no a dual boot, pro kluka woknous, pro me linux.



Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr pracovního procesoru a grafické karty do roku 2021
« Odpověď #2 kdy: 23. 10. 2020, 20:49:03 »
nezapomenout na 16GB v jednom module, pokud je výhled na rozšíření

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr pracovního procesoru a grafické karty do roku 2021
« Odpověď #3 kdy: 23. 10. 2020, 21:18:39 »
Nema vyznam kupovat "nadupany" lepsi PC jen pro 2021 - protoze kdyz ted dokazu v pohode fungovat na necem co je 10 let stare... (rozumej Haswell a jeho predchudce), tak je fakt nemozne vybirat neco...

Jestli nemas PC, kup cokoliv. Jestli mas PC, tak vylepsi to, co te nejvic pali (GPU nebo CPU nebo DISK). Ale pocitat s tim, ze si poridis nejaky multicore priseru (typicky TR a EPYC), ale nemit pro to objektivni duvod a use-case (napr. nutnost kompilovat velike projekty), tak je to zcela nesmysl - ty mnohajadrove kousky postradaj solidni single core boost, takze bud skoncis tam kde jsi, nebo dopadnes jeste hur.

Hamparle

  • ****
  • 360
  • junior developer ucho
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr pracovního procesoru a grafické karty do roku 2021
« Odpověď #4 kdy: 23. 10. 2020, 21:47:09 »
To je souhlas, víceméně od Sandy Bridge* už není důvod upgradovat (samozřejmě s výhradami, pokud někdo se neobejde bez 4K60 se zlou se potáže , nebo je USB-C maniak nebo nepotřebuje nejrychlejší nvme. ssd pro  honě GB/S z disku), displeje už skvělé byly v této době (etalon byl Například Retina displej od Applu), rychlejší wifi taky  nemáme kromě AC, nejlepší  klávesnice  světa pochází taky z dob Lenovat T420..., jediné co má váhu, je přítomnost hw akcelerace videa.

*tam ještě nebylo USB 3.0 uplně zajeté

... jde o notebookový pohled, který s desktopovým má společného málo


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr pracovního procesoru a grafické karty do roku 2021
« Odpověď #5 kdy: 23. 10. 2020, 22:20:15 »
asi koupim zatim jeden 16GB modul, i kdyz to je pro hry horsi varianta, nez dvoukanal 2x8GB, ale stejne planuju dalsi ramku, tak to bude casem ok.

pujdu do novych chipsetu x570 nebo pravdepodobneji b550, tohle muzu pouzivat i do budoucna.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr pracovního procesoru a grafické karty do roku 2021
« Odpověď #6 kdy: 24. 10. 2020, 17:37:51 »
Já bych šel určitě do Intelu z důvodu QuickSyncu pro střih videa... a navíc možnému hackintoshování :) Letos jsem stavěl
Gigabyte Z390M Gaming + Intel i7 9700
2x8GB RAM
Radeon RX570
512GB SSD
Zdroj atd...
Je tedy fakt, že to není upgradovatelné (co se týče procesoru) ale teď je to slušný stroj
Je to v podstatě iMac za cca 75 akorát to vyšlo na 25 (dneska by to bylo ještě méně)... MacOS na tom jezdí parádně a mám druhé SSD na Win na hry atd.. :)

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr pracovního procesoru a grafické karty do roku 2021
« Odpověď #7 kdy: 24. 10. 2020, 19:14:15 »
@molex1
a hackintosh na amd by taky jel, ne?

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr pracovního procesoru a grafické karty do roku 2021
« Odpověď #8 kdy: 24. 10. 2020, 19:59:37 »
@molex1
a hackintosh na amd by taky jel, ne?

Samozrejme jede, viz navod na LTT kanalu :)
Chce to trocha hackovani, ale lze vytvorit dosti vykonnej system pod linux-kvm

Re:Výběr pracovního procesoru a grafické karty do roku 2021
« Odpověď #9 kdy: 24. 10. 2020, 20:48:35 »
Pokud by se někdo chtěl inspirovat nebo něco zkritizovat, tak budu kupovat toto: https://www.czc.cz/7ldmkjbthkj0eadcj2dr0id4k8/seznam

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr pracovního procesoru a grafické karty do roku 2021
« Odpověď #10 kdy: 24. 10. 2020, 21:30:13 »
Pokud by se někdo chtěl inspirovat nebo něco zkritizovat, tak budu kupovat toto: https://www.czc.cz/7ldmkjbthkj0eadcj2dr0id4k8/seznam

dobre volby, ja tez pujdu do amd ryzen 7 nebo 9. myslim, ze mi staci chipset B550, ten pujde i pro ryzen 5xxx.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr pracovního procesoru a grafické karty do roku 2021
« Odpověď #11 kdy: 24. 10. 2020, 21:31:19 »
Hackintosh sice na Ryzenu jedu ale ne tak dobře jako na Intelu nehledě na tu absenci QuickSyncu...
Ono většinou o co je Ryzen výhodnější to utopíte v základní desce a ten rozdíl tam tak není tak značný... nehledě na ty optimalizace které prostě na Ryzen nejsou... jako ano, hrubý výpočetní výkon ujde (video se vyexportuje třeba rychleji) ale ta práce při střihu není třeba tak plynulá jako na intelu právě díky optimalizacím a např. právě tomu QuickSyncu...
« Poslední změna: 24. 10. 2020, 21:34:04 od Molex1 »

Re:Výběr pracovního procesoru a grafické karty do roku 2021
« Odpověď #12 kdy: 24. 10. 2020, 21:37:36 »
Mám podobný pracovní PC na podobné účely, taky 3900X, akorát 64GB paměti.

Software je jako plyn, vyplní jakkoliv velkou nádobu. Aktuálně mám (nechávám ho zpracovat jeden dataset, co se využití týče, je to tedy lokální peak):
Kód: [Vybrat]
jan@bolt ~ $ uptime
 20:03:43 up 7 days,  7:44,  5 users,  load average: 41.26, 39.66, 35.02
jan@bolt ~ $ free -h
              total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:           62Gi        28Gi        13Gi       388Mi        20Gi        33Gi
Swap:          31Gi       2.0Mi        31Gi

Paměť, hlavně její velikost, je aktuálně největší bottleneck při analýze dat (sklearn a pyclustering), processor při kompilacích (C++, Java, Kotlin), ale ty se dají přečkat, i ty horší případy se vejdou do pár minut. Pokud však není paměť, tak některé věci ani nemá smysl pouštět. Na opravdovou práci máme ve firmě build cache a remote execution, pokud by se moje soukromé projekty rozrostly do podobných velikostí, tak bych si něco podobného musel nahodil taky.

Na hraní mám nVidii, takže tam asi neporadím :)

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr pracovního procesoru a grafické karty do roku 2021
« Odpověď #13 kdy: 24. 10. 2020, 21:39:39 »
@yankyo
"Mám podobný pracovní PC na podobné účely, taky 3900X, akorát 64GB paměti."

jakou desku mate?
jake ram moduly jste si vybral? frekvence, casovani.